Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.11.2012, 23:50:26
alinadeacu alinadeacu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2012
Mesaje: 3
Implicit Spovedanie pentru prima data

Deschid acest thread pentru ca nu stiu de unde as putea primi un raspuns mai potrivit la intrebarea mea.
Nu am fost niciodata sa ma spovedesc pana acum.Nu am simtit ca am ce sa marturisesc pana in ultima vreme.Imi doresc tare mult sa ajung sa vorbesc/sa ma spovedesc unui preot care m-a ajutat cu cativa ani in urma,iar de atunci nu am mai vorbit.Si faptul ca il cunosc m-a facut sa evit spovedania.Acum, ca sunt decisa,nu stiu daca la sfanta Liturghie ma poate spovedi.Cu alte cuvinte nu stiu cand ( in ce zi..)sau daca exista un anumit timp cand ne spovedim. Intrebarea mea este daca,duminica,la sfanta Liturghie,(inainte sau dupa aceasta) as putea sa il rog sa ma spovedeasca?

Daca mai sunt si alte lucruri pe care ar trebui sa le stiu astept raspunsuri in acest thread.

Va multumesc anticipat si Dumnezeu fie cu noi.:)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2012, 00:42:32
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În general nu se spovedește Duminica din rațiuni ce țin de felul în care trebuie întâmpinată Sfânta Liturghie însă cel mai bine e să îl întrebi pe el când te poate spovedi și îți va spune când să vii.

http://rafailnoica.wordpress.com/cat...ovedanie-1994/

La linkul de mai sus găsești un cuvânt al părintelui Rafail Noica despre duhovnicie și spovedanie care cred că ți-ar putea fi de folos. Domnul să îți ajute în ceea ce vrei să faci!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.11.2012, 01:00:26
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
În general nu se spovedește Duminica
Pai oamenii duminica ajung la biserica, nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.11.2012, 01:06:41
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu numai Duminica vin oamenii la Biserica. Explicații despre spovedania in ziua Duminicii am auzit la pr. Cristian Galeriu care explica că la momentul euharistiei nu abați atenția dinspre slavoslovie spre iertarea păcatelor...ca să folosesc o metaforă grosolană și nu prea bine aleasă e ca și cum te-ai apuca să te speli și să te dichisești la o agapă praznicală
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.11.2012, 11:27:48
alinadeacu alinadeacu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2012
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Am sperat ca duminica va fi o zi buna pentru ca aceasta va fi singura zi in care voi ajunge la biserica, cel putin pentru urmatoarea perioada de timp. Stiam ca preotul sta si discuta cu oamneii daca acestia ii cer dupa terminarea sfintei Liturghii.Il voi intreba duminca dupa terminarea slujbei cum crede ca este mai bine.
O alta intrebare ar fi despre plata.Multi spun ca se plateste simbolic.Nu as vrea sa fac vreun gest care sa nu trebuiasca facut(sa ofensez..nici preotul ,nici Casa Domnului) din lipsa mea de cunostere.
Va multumesc inca o data pentru raspunsurile date.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.11.2012, 11:31:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Ma gandesc ca esti la inceput si ti-as zice sa citesti din articolele astea, te vor lamuri mai bine si daca vei mai avea si alte framantari sa te mai uiti pe site

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...irea-pacatelor

Si faza cu banii depinde de biserica sau duhovnic de exemplu duhovnicul meu nu cere bani dar daca unde te duci tu este vreun loc unde sa ii pui, pune si tu :P
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.11.2012, 11:41:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

1. Nu văd de ce nu poți ajunge decât duminica la biserică. Dar e bine și așa.
2. Întreabă-l pe preot când crede dumnealui că e cel mai bine să te spovedești.
3. Dacă un preot pretinde bani pentru spovedanie, mai bine îl lași în plata Domnului și te duci la altul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2012, 11:58:52
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Draga Alina,bine ai venit pe forum .Din experienta mea iti pot spune aproape sigur ,ca te poti marturisi dupa Sfanta Liturghie de Duminica....(chiar sotul meu a facut-o duminica trecuta ,la Manastirea Agapia,fara nici o problema).....din cate stiu eu de la noi din biserica ,nu se plateste "acest serviciu",insa cei care doresc totusi sa o faca, pun un banut(cat il lasa inima)in cutia milei.....eu asa fac...de ani buni...Doamne Ajuta!!!!! sa-ti dea Bunul Dumnezeu,putere si curaj sa poti pasi pe acest "drum al mantuirii".....Amin...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2012, 13:54:07
alinadeacu alinadeacu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2012
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc mult pentru rasapunsuri.Nu ma asteptam sa mi se raspunda si sa gasesc atat de repede o rezolvare pentru problema aceasta mai ales ca ma framanta de multa vreme.
Dumnezeu fie cu voi si sper ca lucrurile vor decurge cu bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2012, 14:53:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Daca imi permiteti indrazneala unui sfat: este important ca preotul sa fie avertizat din vreme ca estevorba de o spovada generala a unei persoane adulte care nu s-a spovedit de la primirea Botezului. In felul acesta, el va sti cum sa procedeze, inclusiv cat timp sa aloce acestui lucru. Eu, cand m-am spovedit prima data, a durat cam o ora, iar preotul, auzind ca e vorba de o spovada generala a unui convertit recent, mi-a rezervat timp in afara programului obisnuit de spovada. Acum, cand ma spovedesc dureaza cam 2 minute.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duminica, liturghie, spovedanie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 01.08.2012 00:42:01
Indreptar pentru spovedanie Sanduu Generalitati 17 14.04.2011 23:20:05
Canoanele pentru spovedanie Ducutu Pocainta 30 13.04.2010 13:53:44
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 03:11:51
A doua cununie pentru el, prima pentru ea BogdanF Generalitati 5 25.07.2008 00:13:59