Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.12.2014, 10:41:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
in ceea ce priveste "Spovedania inainte de Sf.Impartasanie se face mai ales ptr. pacatele grave, de moarte si strigatoare la cer" iar nu sunt de acord...marii duhovnici ne atentioneaza ca si gandurile rele trebuie marturisite.
Pacatele grave nu sunt numai cele facute cu fapta, dupa cum pacatele usoare nu sunt numai cele facute cu gandul. In clasificarea pacatelor deosebim
-pe axa "cum sunt facute" 4 categorii: cu fapta, cu vorba, cu gandul sau prin omisiune (=neinterventie). Oricare dintre acestea pot fi grave (de moarte) sau usoare (veniale).
-pe axa "cat sunt de grave" avem doua categorii: grave si usoare.

Asadar, poti pacatui grav numai cu gandul. Cam toate incalcarile contra poruncilor a 9-a si a 10-a sunt astfel. Desigur ca asemenea pacate grave facute cu gandul trebuie marturisite.

Conditia unei bune cuminecari este sa nu avem pacate. De niciun fel. Aceasta inseamna (in cazul adultilor si in cazul copiilor la varsta intelegerii) ca, daca am facut un pacat de la ultima impartasanie, sa obtinem iertarea pentru acela. Acest lucru se realizeaza prin:
-o buna spovada, necesara in cazul pactelor grave sau a acelora despre care nu stim daca sunt grave sau usoare
-Cainta, in cazul pacatelor despre care stim sigur ca sunt usoare.

Prin urmare, inainte de a ne cumineca nu este intotdeauna necesar sa ne spovedim. In schimb, este intotdeauna necesar sa facem examenul de constiinta (cercetarea cugetului).

Dealtfel, existand mereu pericolul uitarii, e bine sa ne deprindem sa facem examenul de constiinta cel putin odata pe saptamana. Inca si mai bine ar fi sa il facem in fiecare seara, inainte de culcare.

Posibilitatea de a ne cumineca daca examenul de constiinta bine facut ne arata ca nu avem pacate de moarte pe suflet nu inseamna ca cei care nu se impartasesc fara a se fi spovedit (imediat) inainte gresesc. Cu conditia de a se impartasi macar o data pe an, de preferinta in timpul pascal.
Dimpotriva, ei dovedesc multa intelepciune si scrupulozitate: mai bine este sa te spovedesti chiar daca nu ai nimic deosebit de marturisit, decat sa ajungi la sacrilegiu, impratasindu-te pe cand sufletul este in stare cazuta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.12.2014 at 12:26:56.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.12.2014, 17:03:36
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dimpotriva, ei dovedesc multa intelepciune si scrupulozitate: mai bine este sa te spovedesti chiar daca nu ai nimic deosebit de marturisit, decat sa ajungi la sacrilegiu, impratasindu-te pe cand sufletul este in stare cazuta.
asa mi se pare si mie cel mai bine


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul


IPS Joantă: http://ortodoxiatinerilor.ro/euharis...pa-impartasire

Apoi, IPS Laurențiu e pe aceeași linie: http://www.mitropolia-ardealului.ro/...ct.php?id=3096 - citește cu atenție "Tabăra a treia".

La fel și Pr. Petru Pruteanu: http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim


multumesc,mi-au ajutat
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.12.2014, 17:05:34
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Este interesant de vazut ca inclusiv in interiorul ramificatiei crestin-ortodoxa exista diferente cateodata mari intre interpretarile si obiceiurile fiecarei patriarhii in parte.
nu vad nicio problema atata timp cat aceste "diferente mari" nu sunt legate de dogma.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 24.12.2014, 17:43:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
IPS Joantă: http://ortodoxiatinerilor.ro/euharis...pa-impartasire
Apoi, IPS Laurențiu e pe aceeași linie: http://www.mitropolia-ardealului.ro/...ct.php?id=3096 - citește cu atenție "Tabăra a treia".
La fel și Pr. Petru Pruteanu: http://www.sfintiiarhangheli.ro/cand...-ne-impartasim
Nu e deloc asa, de fapt e vorba doar de Parintele Pruteanu. In Romania nu se practica impartasania fara spovedanie, cel mult a doua zi si atat.
Asadar, in acele linku-uri, nu e IPS Laurentiu, e tot articolul Par. Pruteanu, il regasim aici: http://www.teologie.net/2013/11/19/s...lor/#more-3822 Nu stiu cine l-a postat acolo.
Din ce am citit IPS Joana vorbeste de deasa impartasanie, nu de impartasania fara spovedanie.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.12.2014, 17:55:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Cei care au fost la Biserici grecesti, au intrat in contact cu greci ortodocsi, iti pot confirma ca nu se spovedesc inainte de fiecare impartasanie. Acum, ca se spovedesc si unii care au pacate grave si ganduri care sunt legate de ceva patimi, asta e alta discutie.

Ce am spus despre greci si rusi, nu stiu din auzite. Faptul ca traiesc intr-un oras multicultural, mi-a dat sansa sa vad cum e si la rusi, si la greci. Cea mai apropiata Biserica ortodoxa de mine, este un ruseasca, nu romana.
Nici la rusi nu se practica impartasania fara spovedanie, e ca la noi. Poate la unele parohii din afara Rusiei, din vest. Tocmai de aceea scria Parintele Pruteanu, pentru ca dorea sa fie aceasta practica si la rusi.
La greci spune Par. Pruteanu ca ar exista, eu am citit ce scria un ieromonah (de la Muntele Athos, cred), ca grecii se spovedesc inainte si doar cei din Cipru nu se spovedesc, ci tin post mai aspru. Parintele spunea ca aceasta practica ar fi aparut in sec. XIX, datorita faptului ca erau putini duhovnici (interesant e ca din 1878 pana in 1960 au fost provincie britanica). Mai spune parintele ca e ceva gresit, s-a ajuns ca unii sa vina sa se impartaseasca desi nu s-au spovedit cu anii. Parintele Pruteanu spune ca la greci ar fi aparut tot in sec. XIX poate se refera tot la ciprioti.
Deci nu e din Traditie, pentru ca inca din primul mileniu s-a adoptat pratica spovedirii inainte de impartasire. Doar in sec. XIX a reaparut intr-o zona practica din primele secole.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.12.2014, 15:20:43
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici la rusi nu se practica impartasania fara spovedanie, e ca la noi. Poate la unele parohii din afara Rusiei, din vest. Tocmai de aceea scria Parintele Pruteanu, pentru ca dorea sa fie aceasta practica si la rusi.
La greci spune Par. Pruteanu ca ar exista, eu am citit ce scria un ieromonah (de la Muntele Athos, cred), ca grecii se spovedesc inainte si doar cei din Cipru nu se spovedesc, ci tin post mai aspru. Parintele spunea ca aceasta practica ar fi aparut in sec. XIX, datorita faptului ca erau putini duhovnici (interesant e ca din 1878 pana in 1960 au fost provincie britanica). Mai spune parintele ca e ceva gresit, s-a ajuns ca unii sa vina sa se impartaseasca desi nu s-au spovedit cu anii. Parintele Pruteanu spune ca la greci ar fi aparut tot in sec. XIX poate se refera tot la ciprioti.
Deci nu e din Traditie, pentru ca inca din primul mileniu s-a adoptat pratica spovedirii inainte de impartasire. Doar in sec. XIX a reaparut intr-o zona practica din primele secole.
Da, rusii se spovedesc inainte de impartasanie, dar se impartasesc f.des, nu de 2-4 ori pe ani. Cum am zis, se pot impartasi in fiecare saptamana, dar cu spovedanie inainte. In Vest, rusii sunt cei mai traditionalisti, ca sa spun asa. Si au dat multi Sfinti in Vest, mai ales in USA. Si grecii si romanii au avut si au duhovnici f.buni in Vest, sa nu ma intelegeti gresit.

Ideea era urmatoarea. Nici un Sfant Parinte nu scrie ca trebuie sa ne impartasim doar in posturile mari. Oricum, fiecare asculta de duhovnicul sau, stie el mai bine starea fiecaruia. Multi duhovnici spun ca in zilele noastre este nevoie de deasa impartasanie ptr. a rezista.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.12.2014, 21:39:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu e deloc asa, de fapt e vorba doar de Parintele Pruteanu. In Romania nu se practica impartasania fara spovedanie, cel mult a doua zi si atat.
Îmi place cum l-ai luat pe nu în brațe. ...)))
Se practică, doar că tu nu ai ajuns că cunoști. Mai cereceteză. Sunt de acord că practica care domină este cea care leagă împărtășirea de spovedanie, dar nu sunt de acord că nu există și că nu se poate altfel.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, in acele linku-uri, nu e IPS Laurentiu, e tot articolul Par. Pruteanu, il regasim aici: http://www.teologie.net/2013/11/19/s...lor/#more-3822 Nu stiu cine l-a postat acolo.
Din moment ce apare pe site-ul Arhiepiscopiei Ardealului e clar că IPS Laurențiu adoptă aceleași idei.
Pot să-ți confirm faptul că IPS Laurențiu pledează la orele sale de liturgică pentru împărtășirea fără spovedanie. Dar nu oricum, ci sistematic: "pentru cei mai râvnitori și conștienți, de a se împărtăși pe perioada a 2-4 săptămâni cu o singură spovedanie." Și e recomandată pentru cel care treace de la spovedania înainte de fiecare împărtășire, recomandabilă într-o primă etapă[/b], la împărtășirea de câteva ori cu aceeași spovedanie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Din ce am citit IPS Joana vorbeste de deasa impartasanie, nu de impartasania fara spovedanie.
Pentru tine trebuia să scrie negru pe alb, ne putem împărtăși și fără spovedanie. Te rog citește cu atenție:

"Suntem nevrednici de a primi Sfânta Împărtășanie atunci când săvârșim păcate de moarte prin care cădem din starea de har primită la botez sau din starea de membrii ai Bisericii. Cele mai grave păcate de moarte sunt: lepădarea de Hristos (necredința), crima (inclusiv avortul sau folosirea medicamentelor anticoncepționale care sunt avortive), desfrânarea și adulterul, ura și nedreptățirea semenilor. Pentru aceste păcate trebuie neapărat să ne spovedim și să primim dezlegare de la preotul duhovnic. În rugăciunea de după spovedanie duhovnicul de roagă zicând: „împacă-l și-l unește pe dânsul cu Sfânta Ta Biserică”. Prin dezlegarea de la spovedanie suntem deci repuși în starea de har sau de membrii ai Bisericii și putem să ne împărtășim.

8. În concluzie, Înaltpreasfinția Voastră ce recomandați: deasa sau rara împărtășire cu Sfintele Taine?

Eu nu pot recomanda decât ceea ce spune Biserica, adică Hristos Care se jertfește în fiecare Sfântă Liturghie și îi cheamă pe toți cei prezenți să se împărtășească din jertfa Lui.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.12.2014, 21:44:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cătălin, uite aici:

"Realitatea dureroasă este că majoritatea credincioșilor noștri nu se spovedesc și nu se împărtășesc niciodată. Iar vina pentru aceasta o purtăm noi ierarhii și preoții pentru că nu îndemnăm destul pe credincioși ca să se spovedească și să se împărtășească. Ba de multe ori punem sarcini asupra lor pe care nici noi nu le purtăm. Mă refer aici la postul de trei zile pe care unii preoți, nu neapărat din Mitropolia noastră, îl pretind de la credincioși înainte de a se împărtăși sau că legăm întotdeauna împărtășania de spovedanie. Cei mai mulți credincioși cred că nu ne putem împărtăși niciodată fără ca să ne spovedim mai întâi. Totuși trebuie să știm că nici un canon al Bisericii și nici un Sfânt Părinte nu impune vreun post înaintea împărtășaniei și nu condiționează împărtășirea de spovedanie. Dimpotrivă canoanele și Părinții cer ca toți creștinii care participă la Sf. Liturghie să se împărtășească pentru că altfel Liturghia care este Cina Domnului nu-și împlinește scopul, acela de a ne hrăni cu Trupul și Sângele Domnului."

Pastorală la Nașterea Domnului a ÎPS Serafim al Germaniei (2013): http://acvila30.ro/pastorala-la-nast...ermaniei-2013/

Last edited by ovidiu b.; 25.12.2014 at 22:45:35.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.12.2014, 22:14:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La greci spune Par. Pruteanu ca ar exista, eu am citit ce scria un ieromonah (de la Muntele Athos, cred), ca grecii se spovedesc inainte si doar cei din Cipru nu se spovedesc, ci tin post mai aspru.
Ai fost în Grecia, știi tu cum se împărtășesc?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.12.2014, 22:35:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La greci spune Par. Pruteanu ca ar exista, eu am citit ce scria un ieromonah (de la Muntele Athos, cred), ca grecii se spovedesc inainte si doar cei din Cipru nu se spovedesc, ci tin post mai aspru. Parintele spunea ca aceasta practica ar fi aparut in sec. XIX, datorita faptului ca erau putini duhovnici (interesant e ca din 1878 pana in 1960 au fost provincie britanica). Mai spune parintele ca e ceva gresit, s-a ajuns ca unii sa vina sa se impartaseasca desi nu s-au spovedit cu anii. Parintele Pruteanu spune ca la greci ar fi aparut tot in sec. XIX poate se refera tot la ciprioti.
Deci nu e din Traditie, pentru ca inca din primul mileniu s-a adoptat pratica spovedirii inainte de impartasire. Doar in sec. XIX a reaparut intr-o zona practica din primele secole.
Litughia Ortodoxă istorie și actualitate (pag. 298-301) - Pr. Pruteanu:

Prin aceasta nu dorim să diminuăm în nici un fel Taina Spovedaniei instituită de Însuși Mântuitorul Hristos (Ioan 20:22-23), dar cert este că în trecut Spovedania nu era cerută înainte de fiecare împărtășire, ci numai în cazul unor păcate grave, numite de moarte (duhovnicească n.n.) și care erau considerate de Sfinții Părinți ca fiind despărțitoare de Biserică. Pentru aceste păcate se dădea obligatoriu un canon/epitimie, după îndeplinirea căruia penitentul era primit să asculte Sfânta Liturghie până la capăt și, desigur, să se împărtășească. Pentru a fi mai convingător, voi aduce următoarele argumente:

1. Practic, niciodată preoții, oricărei perioade istorice ar fi aparținut ei, nu ar fi putut să spovedească toată comunitatea care, așa cum se știe, se împărtășea la fiecare Liturghie. Gândiți-vă cum ar fi putut un preot să spovedească un sat întreg, cât de mic ar fi, zilnic sau chiar și o dată pe săptămână.

2. Într-o rugăciune de la Spovedanie (a III-a), preotul se roagă ca Hristos să-l împace și să-l unească (pe cel venit la mărturisire) cu Sfânta Sa Biserică; iar rupți de Biserică sunt considerați doar cei ce au făcut păcate de moarte, păcate strigătoare la cer și păcate împotriva Duhului Sfânt. Deosebirea între cei cu păcate mici și cei cu păcate mari o face și Sfântul Ioan Evanghelistul în I-a sa Epistolă (cap. 5:16-17) și deci are suport biblic.

3. Toate Canoanele date de Sfinții Părinți referitor la cantitatea și calitatea actului de penitență (epitimia) se referă doar la păcate mari. Nu există, de exemplu, vreun canon care să prevadă epitimie pentru somnul peste măsură și nici pentru mândrie, care este cea mai mare patimă. Și mai interesant e că în lista de păcate de care-l poate întreba duhovnicul pe penitent (din Molitfelnic) lipsesc o mulțime de păcate ușoare lucru care arată că păcatele mici nu s-au spus vreodată la Spovedanie, căci ele țin de un război ascetic personal, pentru care credinciosul primea doar sfaturi de la preot sau de la un creștin mai îmbunătățit, monah de regulă. Astăzi ce se întâmplă? Noi spovedim aceste păcate (mai mici), preotul duhovnic nu dă și nici nu are vreun temei pentru a da canon pentru aceste păcate; apoi nici noi nu facem nimic pentru a ni se ierta, întrucât credem (cum de fapt este și normal) în dezlegarea dată la Spovedanie, și reiese că degeaba mai cerem iertare în fiecare dimineață și seară pentru păcatul mândriei, căci până la urmă, tot printr-un act formal, s-a dat iertarea. L-am numit act formal întrucât, în cazul acestor păcate, nu se dă altceva afară de dezlegare și deci penitentul nu este angajat în nici un fel.

4. Neobligativitatea Spovedaniei înainte de fiecare împărtășire s-a menținut și astăzi înn cazul clericilor. Deși, Sfântul Ioan Gură de Aur spune că preoții au nevoie de aceeași pregătire pentru împărtășire ca și mirenii, căci în această privință nu este nici o deosebire între ei, preoții în zilele noastre se spovedesc foarte rar (mai ales cei de mir).Cu toate acestea, fără a se uita în oglindă, pretind de la mireni să se spovedească înainte de fiecare împărtășire. Deși mulți preoți recunosc că sunt unii mireni care duc o viață mai sfântă decât ei, aceștia nu se rușinează să impună spovedania acelora, chiar dacă sfințiile lor se spovedesc o singură dată pe an, dar se împărtășesc cel puțin o dată pe săptămână. Nici nu știu de unde se inventează asemenea reguli și canoane și ce este mai grav cu standard dublu.

Se plângea cineva că odată s-a spovedit într-o vineri și s-a împărtășit duminica; nu a fost nici o problemă. Peste o săptămână iar s-a spovedit vineri, sâmbătă s-a împărtășit și a vrut să se împărtășească și duminică. Pe lângă faptul că preotul a încercat să îl amâne (fără să existe vreun motiv canonic plauzibil), în cele din urmă i-a spus persoanei respective că trebuie să se mai spovedească o dată, că așa-i regula. Vai, ce hulă! Săracul preot nu știe că Sfintele Taine care i le-a dat tot el în ziua aceea i s-au dat tocmai spre iertarea păcatelor. Pentru sfinția sa, ca cineva să se împărtășească cu vrednicie, trebuie să se mai spovedească o dată; altfel s-ar înțelege că este fără vrednicie. Nu știm însă de ce, pentru sfinția sa, există o altă regulă! Toți trebuie să ne spovedim, spune Sfântul Simeon al Tesalonicului, și mireni, și călugări, și preoți, și arhierei... atunci când simțim că ne apasă păcate grele. Nu se precizează însă nici un termen sau perioadă care să arate cât de des trebuie să se facă aceasta. Cert este însă că, dacă cineva se spovedește o dată pe săptămână și vrea să se împărtășească în fiecare zi, nu greșește cu nimic și nici nu încalcă vreo rânduială a Sfinților Părinți. Preoții care nu sunt de acord cu aceasta ar trebui să facă mai întâi ei astfel!

Pentru a demonstra că cele spuse de noi mai sus sunt adevărate, vom cita din cel mai autoritar Sfânt Părinte care a scris despre Sfânta Liturghie Sfântul Nicolae Cabasila. În Erminia sa el spune astfel: Cât timp suntem uniți și păstrăm legătura cu Hristos, trăim viață sfântă, sorbind izvor de sfințenie prin Sfintele Taine; dar dacă ne despărțim de Biserică Trupul tainic al Său, în zadar vom gusta din Sfintele Taine, căci seva de viață nu mai curge prin mădularele moarte și tăiate. Și cine desparte mădularele de Trup? Păcatele voastre stau ca un zid despărțitor între Mine și voi, zice Domnul. Dar oare orice păcat ucide pe om? Nicidecum! Ci numai păcatul de moarte. Tocmai de aceea se și numește de moarte; căci există păcate care nu sunt spre moarte, spune Sfântul Ioan (I Ioan 5:17). Prin urmare credincioșii care n-au săvârșit păcate de moarte nu sunt întru nimic opriți să se împărtășească cu Sfintele Taine și să devină părtași la sfințire, ca unii ce sunt încă mădulare vii, pentru că păstrează unitatea cu Capul (Hristos). Mai mult decât atât, în tratatul său Despre viața în Hristos, Nicolae Cabasila face o afirmație și mai directă punând: pe cât este de nedrept să te împărtășești din Sfintele Daruri dacă ai săvârșit păcat de moarte și nu te-ai spovedit, tot pe atât de mare greșeală ar fi să fugi de această Pâine când n-ai greșit de moarte!

Last edited by ovidiu b.; 25.12.2014 at 22:58:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare