Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 01.06.2016, 15:35:29
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am intrebat de multe ori, cum a fost posibil sa se ajunga, in ultimii ani, la mascarade precum batalia in rime dintre Becali si Patriarh sau la postari video ale unor preoti si chiar episcopi mitarnici.
Raspunsul meu e urmatorul: nu s-ar fi ajuns aici daca Biserica ar fi fost mai ferma in mentinerea distantei cuvenite fata de cele lumesti.
Oameni ca Becali si ca episcopul mitarnic ar fi trebuit sa fie tinuti la o distanta ceva mai respectabila atunci cand si-au adus darurile.
Calutii lor troieni ar fi putut ramane foarte bine in grajd, de unde au venit, iar nu in staul....
  #382  
Vechi 01.06.2016, 15:45:06
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
M-am intrebat de multe ori, cum a fost posibil sa se ajunga, in ultimii ani, la mascarade precum batalia in rime dintre Becali si Patriarh sau la postari video ale unor preoti si chiar episcopi mitarnici.
Raspunsul meu e urmatorul: nu s-ar fi ajuns aici daca Biserica ar fi fost mai ferma in mentinerea distantei cuvenite fata de cele lumesti.
Oameni ca Becali si ca episcopul mitarnic ar fi trebuit sa fie tinuti la o distanta ceva mai respectabila atunci cand si-au adus darurile.
Calutii lor troieni ar fi putut ramane foarte bine in grajd, de unde au venit, iar nu in staul....
Pai e simplu.Vezi ce au in comun aceste aspecte evidentiate de tine.
O chestie comuna care sare in ochi este banul.Mai exact atitudinea fata de ban.
Or mai fi si altele....cine stie.
  #383  
Vechi 01.06.2016, 15:45:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Sa lasam memoriul si memoriile, doamna Maselutza si paranoicutza.
Haideti mai bine sa vedem ce ne ofera prezentul: mister(tainik) Putin e nici mai mult nici mai putin decat ultimul/proaspatul izvor de har in Athos. Turnatorul kgbist a devenit Izvorul tamaduirii?

Ha, ha, ha! Vasazica preasfintiile si staretiile lor au un nou dumnezeu: har-nikul Putin.
Sub Har-nicia sa noul Sinod va fi unul preasfant si preadrept, nu-i asa?
http://lonews.ro/turism-pelerinaje/2...sa-de-har.html

Voua chiar nu va e rusine, magarilor si magaritelor?
Voua chiar nu va e rusine, magarilor si magaritelor?
Voua chiar nu va e rusine, magarilor si magaritelor?
Cu cine te certi tu asa? Ce calitati personale vrei sa-ti dezvalui prin acest mod de abordare? Am postat un memoriu scris de altcineva, nu de mine... Credeam ca ai observat atata lucru... Dar nu-i bai! Caldura mare, monser! Nu puteai sa postezi materialul tau, care este interesant, fara atacuri la persoana? Nu-i frumos, sa stii.
  #384  
Vechi 01.06.2016, 16:54:06
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Asta este o ideologie politica deja.N-are nici o treaba cu Ortodoxia.
Problema este ca o sa se faca confuzie intre Ortodoxie si ideologia religioasa a lui Dughin.
Intr-o lume care l-a uitat pe Hristos, majoritatea il vor considera pe Putin ca
exponent al Ortodoxiei si vor judeca ca tot ceea ce Putin vrea sa faca ,este
sprijinit de Ortodoxie.Numai ca nu este Ortodoxia Adevarata si o ideologie
politico-militara care cloneaza interfata umana a Ortodoxie insa are alt
continut .Efectiv avem de-a face cu un lup deghizat in oaie la nivel mondial.

Si atunci cand Putin va lansa cu rachete mai toata lumea o sa-si zica ca
Ortodoxia este religia aia a lui Putin care lanseaza si bombardeaza tot ce nu-i convine, prilej nemaipomenit pt radicalul-islam sa declanseze jihad.

Parerea mea este urmatoarea:
Daca s-a vazut ca majoritatea crestinilor nu raspunde cu razboi la adresa
jihadistilor(ISIS) atunci au zis sa creeze o falsa religie care copiaza doar
principiile Ortodoxiei dar nu si valorile acesteia.Si apoi se elimina Hristos din
centrul Ortodoxiei si se pune un om (Putin in cazul de fata).

Apoi se lasa aceasta amestecatura la foc mic pana incepe sa fiarba, astfel
in tot acest timp va fi promovat faptul ca Putin === Ortodoxie.
Putin === noul luptator impotriva jihadistilor, americanilor.

Pe de-o parte ai pe satanistii de la "drepturile omului" care sunt sprijiniti de
guvernul american, pe d-alta parte ii ai pe jihadisti si pe d-alta parte il ai
acum nou venit pe "luptatorul ortodoxiei" Putin care va rapune "raul" ca rachete nucleare "Satan"(chiar asa sunt denumite).
Deci noul "soare" al falsei ortodoxii va lupta impotriva raului cu rachete nucleare denumite "Satan".

Este aceiasi mana sau entitate care se afla in spatele politicii sataniste ale guvernului american, in spatele jihadistilor si in spatele lui Dughin, "desteptul" asta care vrea sa transforme din Ortodoxie intr-o noua ideologie
politico-militara pe baza de arsenal nuclear.
Astfel se urmareste crearea unui conflict global religios insa cu arsenal nuclear, in care
falsii ortodocsii in numele "apararii" crestinismul vor ataca pe jihadisti.Dar din "greseala" vor bombarda niste
spitale, crese, sau gradinite sau ceva de genul asta, in care sunt musulmani non-radicali si pasnici.Apoi astia vor cere razbunare.Se vor alia cu ISIS si vor declansa jihad impotriva oricarui om care are fie cruce la gat sau nu este musulman(in asta intrand si ateii, gnostici, sau alte religii flower-power).

De ce as crede ca ar alege sa bombardeze spitale , gradinitie sau crese ?
Pai una este cand auzi ca ti-au murit niste compatrioti intr-un bombardament.Si alta este cand auzi ca ti-a murit copilul
mic intr-un bombardament din "greseala" si toata lumea arata catre Putin, care mai nou nu pierde nici o ocazie
sa se pozese numai si numai langa sfinte icoane.Astfel aceste poze ajung la mentalul colectiv pt ca lumea se faca
legatura automat intre icoane-Putin-copii macelariti in bombardamente.

Iar calugarii din Athos nu pot vedea chestiile astea ?
Atunci inseamna ca fie acei calugari nu pot vedea chestiile astea fie ma
insel eu, si in realitate nu exista cele expuse de mine.
Se prea poate ...ambele variantele.Tot ce este posibil.
Splendiă analiză, Copăcel. Hail to your powerful anakytical mind!
Precizare: te-ai gîndit cumva că acei călugări sînt și ei parte conștientă a "jocului"? Ah, poate autopavlovizarea/autolobotomizarea numită politicos "evlavie" pune eticheta "de neconceput" pe ceastă ipoză. Dar, recunoaște că e măcar probabilă, dacă nu și posibilă...
  #385  
Vechi 01.06.2016, 20:49:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
credeti ca exista vreo legatura intre pozitia unora dintre staretii athoniti, Putin si Sinod? Dar intre pozitia altor stareti si alti conducatori lumesti?
Nu cred ca exista vreo legatura. Printul Charles fusese pana in 2004 de trei ori la Muntele Athos.
Eu nu vad ca Munteel Athos s-ar implica in alte probleme ce nu tin de credinta. Doar faptul ca ecumenismul tine si de probleme politice (acum, si Vaticanul e stat).
  #386  
Vechi 01.06.2016, 20:49:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
De ce as crede ca ar alege sa bombardeze spitale , gradinitie sau crese ?
Pai una este cand auzi ca ti-au murit niste compatrioti intr-un bombardament.Si alta este cand auzi ca ti-a murit copilul
mic intr-un bombardament din "greseala" si toata lumea arata catre Putin, care mai nou nu pierde nici o ocazie
sa se pozese numai si numai langa sfinte icoane.Astfel aceste poze ajung la mentalul colectiv pt ca lumea se faca
legatura automat intre icoane-Putin-copii macelariti in bombardamente.

Iar calugarii din Athos nu pot vedea chestiile astea ?
Atunci inseamna ca fie acei calugari nu pot vedea chestiile astea fie ma
insel eu, si in realitate nu exista cele expuse de mine.
Se prea poate ...ambele variantele.Tot ce este posibil.
Esti bolnav. Serios.

Sau hai sa o luam altfel: traiesti intr-o lume a fanteziilor, innacesibila bunului simt comun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #387  
Vechi 01.06.2016, 21:41:46
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Esti bolnav. Serios.

Sau hai sa o luam altfel: traiesti intr-o lume a fanteziilor, innacesibila bunului simt comun.
ok, formularea lui e exagerata, dar ideea e logica. Adica, tu chiar crezi ca Putin NU este o marionetă a "acelora", cum îi numea Rakovski? Sau că e ortodox pe bune?
  #388  
Vechi 01.06.2016, 21:53:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
ok, formularea lui e exagerata, dar ideea e logica. Adica, tu chiar crezi ca Putin NU este o marionetă a "acelora", cum îi numea Rakovski? Sau că e ortodox pe bune?
Ideea e ca in cel mai nefericit caz e un alt soi de politica, conexiunile pe care le face colegu' au un aer de gandire bolnava, fara nici o legatura cu realitatea sau logica omului comun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #389  
Vechi 01.06.2016, 21:58:40
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau hai sa o luam altfel: traiesti intr-o lume a fanteziilor, innacesibila bunului simt comun.
Dar faptul ca s-a facut un experiment despre puterea de distugere a bombei
atomice asupra Japonei sub denumirea de razboi este accesibila bunului simt
comun....

Dar faptul de a-ti arunca in aer propriul reactor nuclear ca sa-ti justifici incheierea regimului comunist este accesibila bunului simt....

Dar faptul de a creea lagarea de exterminare este accesibila bunului simt....
Toti care au facut asa ceva au ceva in comun: au fost conducatorii unor superputeri.
Citat:
Esti bolnav. Serios.
Pai da.De aceea am nevoie de Hristos.N-am ajuns la nebunia sa cred ca sunt
sanatos.Doar cei sanatosi n-au nevoie de Hristos.Si deocamdata este doar unul care se cred sanatos, ala e vrajmasul.
  #390  
Vechi 01.06.2016, 22:09:03
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este în logica faptelor ca Putin să se așeze în fruntea tuturor celor care urăsc, pe bună dreătate, NWO. Totuși...ideea că el ar fi un soi de salvator a valorilor tradiționale este de tot rîsul; sună a pseudomesianism pentru retarzi. Păi, dacă stăm să privim, rasa umană chiar este retardă, la nivel de masse: sîntem, îți amintesc, într-un popor, care odată ce s-a văzut/crezut liber, și-a distrus economia, mediul, și omorît copiii, adică practic sîntem un sinucigaș colectiv, din pură prostie și lipsă de Dumnezeu. Sau handilăii de francezi, care pe vremea loviturii de stat a viermilor lui Weishaupt și-au desecrat mormintele proprrilor regi, distrus monumente și nimicit proprii sacerdoți și scientiști. Așa că da, omenirea e ceva între tubifex parazitați și porci posedați. Da, merge la retardul provest că euroamerica ne vrea întotdeauna binele, și la retardul proest că Putin apără ortodoxia și salvează familia. Te surprinde? Idioții frumoși ca latrina și liberi ca maggots au făcut exact ce li s-a dictat, în criza post-Colectiv, haștagul ei de treabă. De pildă, au aruncat cu pietre în biserici.
Sau poate crezi că "ăia" iubesc mult de tot orice este gîndire diferită de mizeria lor ideologică? da, "aceia" sînt perfect capabili de așa ceva. adică, scuză-mă, vorbim de șefii pe linie ocultă a lepădăturilor care au provocat măcelul din '89 și au adus panică, jaf și dezordini multe luni după aceea, culminînd cu mineriadele. Ioan Cezar are dreptate: unii stareți, episcopi, etc., se cred probabil pe vremea lui Justinian, să tragă sforile în Bizanț. Au cam uitat Cine a zis "Împărăția Mea nu este din lumea aceasta". Vor un nou cezaropapism rusocentric? Gîndind la rece, poate fi mult mai bun pe termen scurt și mediu decît anti-viața NWO, dar noi ca romîni trebuie să ne amintim mereu ce înseamnă ocupația "aliată" cu Rusia: trădare, măcel, durere, închisori, moarte.
Subiect închis