Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.03.2015, 18:30:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar vesnica poezie cu discriminarea..

Discriminezi un orb daca remarci ca e orb
Da. Spunandu-i ca e orb, adica subliniindu-i o lipsa, il pui pe o pozitie de inferioritate. Daca definesti orbul in functie de trasatura negativa pe care o are, nu dai dovada de gandire pozitiva. Trebuie sa spui ca poseda, deocamdata in mod imperfect, o trasatura pozitiva.
Astfel, orbul devine "nevazator". Dupa cum surdul este "hipoacuzic". Handicapatul este "persoana cu dizabilitati".

Nouvorba este simpla si inventiva. De exemplu, nu este catolic corect sa mai spui ca ortodocsii sunt schismatici. Ei au devenit dintr-odata, dupa Conciliul Vatican II (condus de un Papa chemat direct din diplomatie pe scaunul petrin) "frati despartiti". Pana acum vreo zece ani, cand si formula "frati despartiti" a devenit "desueta". De atunci, schismaticii sunt "frati in comuniune imperfecta". Nu are nicio importanta ca niciun teolog nu a definit vreodata ce este aceea "comuniune imperfecta". Important este sa arati ca esti "tolerant". "Caritabil". Ca ai "spirit evanghelic".

Pe cale de consecinta, o "secta" a devenit o "comunitate ecleziala". Iadul (termen absent din toate cele 31 de documente ale Conciliului Vatican II) este o "stare a sufletului caracterizata prin despartirea de Dumnezeu". Sa ne mai miram, asadar, ca robia pacatului devine un "exercitiu de libertate" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.03.2015 at 18:43:39.
  #32  
Vechi 18.03.2015, 19:57:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar vesnica poezie cu discriminarea..

Discriminezi un orb daca remarci ca e orb si ii spui ca un anumit task care implica acuitate vizuala nu e pentru el?
Deci e vorba de un context in care remarci ca e orb.
NU faci o afirmatie gratuita, sa te afli in treaba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #33  
Vechi 18.03.2015, 20:00:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca regulile se schimba cand este pusa in pericol siguranta altora. Nu-i dai unui orb o macara pe maini.
Nici copii spunand candid ca "orientarea sexuala" nu conteaza vizavi de calitatile parentale.

Si ca asta sa devina un adevar de la sine inteles, conduci un amplu program de re-educare prin care sa sa schimbi perspectiva majoritatii despre ceea ce este sexul, ce este normal, bine, rau, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #34  
Vechi 18.03.2015, 20:19:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici copii spunand candid ca "orientarea sexuala" nu conteaza vizavi de calitatile parentale.

Si ca asta sa devina un adevar de la sine inteles, conduci un amplu program de re-educare prin care sa sa schimbi perspectiva majoritatii despre ceea ce este sexul, ce este normal, bine, rau, etc.
Aici nu este vorba de normalitate. "Normal" ca normalul biologic este intre barbat si femeie. Si pe mine ma enerveaza homosexualii de genul "Suntem normali, lasati-ne in pace". Da, sunteti normali pana la orientarea sexuala. Acolo poti sa zici ca esti diferit.

Dar faptul ca ei nu sunt normali nu inseamna ca nu trebuie lasati in pace.
  #35  
Vechi 18.03.2015, 20:52:09
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De ce nu si-ar apara sectarii tara? Avem un presedinte "sectar" pana la urma.
Tu ti-ai apara patria cu arma in mana? La urma urmei este aceasta tara a ta?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #36  
Vechi 18.03.2015, 20:56:04
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
De ce nu si-ar apara sectarii tara? Avem un presedinte "sectar" pana la urma.
Ei, vezi, asta urmeaza sa o dovedeasca! Eu unul nu prea cred! Poate ca ar avea curaj sa se bata cu rusii fiindca are el niscaiva socoteli personale de incheiat cu bolsevicii (caz in care ne-ar baga si pe noi in razboi). Dar bolsevicii de ieri nu sunt rusii de astazi!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #37  
Vechi 18.03.2015, 21:09:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu ti-ai apara patria cu arma in mana? La urma urmei este aceasta tara a ta?
Normal! Si da!

Dar sa speram ca n-o sa se ajunga la aceasta situatie.
  #38  
Vechi 18.03.2015, 21:55:53
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Normal! Si da!

Dar sa speram ca n-o sa se ajunga la aceasta situatie.
Imi poti raspunde la intrebarea carui cult apartii?

Eu, din cate stiu sectarii nu au voie sa satisfaca nici macar stagiul militar, daramite sa participe la un razboi. Eu cred ca ar fi mai bine sa-ti consulti pastorul inainte sa te avanti sa dai un raspuns.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #39  
Vechi 18.03.2015, 22:36:51
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Imi poti raspunde la intrebarea carui cult apartii?

Eu, din cate stiu sectarii nu au voie sa satisfaca nici macar stagiul militar, daramite sa participe la un razboi. Eu cred ca ar fi mai bine sa-ti consulti pastorul inainte sa te avanti sa dai un raspuns.
Sunt ortodox, dar in gandire sunt deist.

Si avand in vedere ca Comandantul Suprem al Armatei Romane este protestant, atunci nu vad de ce nu ar putea sa faca stagiu militar un roman care nu este ortodox.
  #40  
Vechi 18.03.2015, 22:40:38
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sunt ortodox, dar in gandire sunt deist.
Esti o specie noua.
Citat:
Si avand in vedere ca Comandantul Suprem al Armatei Romane
este la Washington si o cheama Victoria Nulland....
Citat:
atunci nu vad de ce nu ar putea sa faca stagiu militar un roman care nu este ortodox.
Eu n-am vz pana acum armata care sa refuze carne de tun, gratis, mai ales
cand se oferteaza singura.Tu ai vazut ?
Subiect închis