Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1071  
Vechi 25.02.2017, 08:17:06
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

sigur, fato, care face mai multe matanii ala e mai credincios, ce sa zic, uraaaa! crezi ca un om jegos si imputit ii e pe plac cuiva? doar aluia pe care l-ai pomenit in al doilea cuvant din mesajul tau.
Reply With Quote
  #1072  
Vechi 25.02.2017, 11:04:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Talking

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
tocmai am vazut la "romanii au talent" un popa catolic cantand din postura de elvis presley "suspicious minds". admirabil. ma uit la popii nostri in fustanele, unii dintre ei cu barbi jegoase, predicand numai despre negreala si diavoli, despre boli si patimi, cearta si uratenie. nu asta e rostul Bisericii lui Hristos, nu are cum sa fie asta. rostul este lumina, curatenia, dragostea, apropierea dintre oameni, nu separarea, nu un apartheid religios.

tara asta se schimba, vom scapa de saracie si de incultura, ce vor face atunci? masa de manevra de astazi tinde sa dispara, ce veti face cand nu veti mai avea credinciosi? cei mai saraci europeni sunt ortodocsi. cei mai inculti sunt ortodocsi. cea mai mica urbanizare e la ortodocsi, credeti ca nu are legatura cu Biserica?

preotii nostri se lauda cu faptul ca Biserica noastra nu "a mers in pas cu lumea"... pai d'aia suntem asa, vai mama noastra.
Diferenta de istorie.
Daca te duceai acum 900 de ani, acest monolog isi schimba actorii, cu musulmanii si ortodocsii in frunte, si vesticii in tranzitie post-perioada migratiilor.
Acum se bat in piept tarile protestante si/sau atee, in timp ce catolicii tipa si ei, "stai, bre, ca avem si noi Bavaria, care e super smechera".

In anii 80, in America toti incercau sa afle care e secretul de sunt niponii asa productivi si de le creste standardul de viata asa mult, si existau frici ca sunt ei destinati sa conduca lumea(d-aia sunt atatea chestii japoneze in toate filmele si cartile clasice din domeniul cyberpunk). Pana le-a picat piata, si nu si-au mai revenit de atunci, desi mai sunt pomeniti din cand in cand ca "sunt super civilizati, nici nu le trebuie femeie de serviciu, ca copiii is instruiti sa faca curat dupa ore".

Si putem continua. Da, desigur, trebuie reformate niste chestii la noi, si poate aplecarea despre isihasm trebuie complementata cu mai multa slujire a aproapelui, dar niciodata nu am picat in fund de invidie civilizationala.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #1073  
Vechi 25.02.2017, 11:20:02
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

De aia au inventat japonezii karaoke, sunt invidiosi pe preotii catolici care canta melodiile lui Elvis. :)
Reply With Quote
  #1074  
Vechi 25.02.2017, 11:22:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

O fi si greu sa canti melodiile lui Elvis :

https://www.youtube.com/watch?v=_TjGQbUz36Q
Reply With Quote
  #1075  
Vechi 25.02.2017, 11:58:29
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Pai necuratul caută sa ocupe tot timpul omului cu cele necesare trupului, ca sa nu mai aibă timpi pentru suflet. Unii acorda importanta cuvenita sufletului s™i neglijează trupul. După ce faci 100 de metanii, mai puti a transpirat›ie.... De! Ce sa faci? Cei care fac 1000 de metanii pe zi ar trebui sa facă vreo trei dus™uri pe zi.... Însă lui Dumnezeu i-s dragi călugării nevoitori as™a cum sunt ei. Nu poti sa mirosi frumos si în timpul viet›ii ›si ™ după moarte. Sfântul Andrei cel Nebun pentru Hristos era îmbrăcat ca ultimul cers™etor. Cate dusuri facea pe zi? După adormirea lui, ai ies™it ™it atata mir din trupul lui, încât mirosul se simt›ea ›ea pana departe.

Da, avem grija sa nu mirosim urat, ca sa fim pe placul lumii. Dar ce s-ar întâmpla dacă si sufletul ar mirosi în funct›ie de starea lui duhovniceasca?
Pai dupa ce faci 100, 1000, 10000, 100000 matanii, te duci si faci dus, ca nu e greu. Cristos nu ne vrea jegosi. Nu imi amintesc sa fi citit in Evanghelii: "nu va spalati". Si a placea lui Dumnezeu NU este neaparat antitetic cu a fi un om placut in toate sau in cit mai multe. In caz ca ai uitat, sintem fiinte sociale. Sau, tu esti alta specie? Daca as avea de ales intre o rivna patologica de a fi mintuit si rivna normala de a fi curat, as alege fara sovaiala pe a doua.
Si aici se vede ca monahismul rasaritean a devenit, cu timpul, o tumoare sociala. In Apus, monahismul a contribuit la stiinta si viata cotidiana, enorm (si spalindu-se intre timp). In Orientul Apropiat si Mijlociu, monahii miafiziti si nestorieni sint luptatori si martiri. Insa in Rominia, Grecia, si Rusia, sint, cu putine exceptii, "a stinky army" de trancanitori fanatici, care produce tot felul de probleme.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1076  
Vechi 25.02.2017, 12:03:15
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Antonia, tu esti tipa de la sinodultalharesc.tk? Ca prea seamana stilurile.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1077  
Vechi 25.02.2017, 12:55:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Miron Cristea l-ar fi expulzat pe Savva ăla în doi timpi și trei mișcări.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1078  
Vechi 25.02.2017, 15:25:56
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Da, desigur, trebuie reformate niste chestii la noi, si poate aplecarea despre isihasm trebuie complementata cu mai multa slujire a aproapelui, dar niciodata nu am picat in fund de invidie civilizationala.
nici eu. dar nu e vorba despre mine, despre dta, despre suslik, despre cristian, despre simpllu, despre noi, cei de aici, noi suntem, probabil, egali oricui pe lumea asta, capabil sa ducem o discutie in orice domeniu fara sa ne facem de ras, stim cat de important este sa traiesti in societate si sa nu-i deranjezi pe cei de langa tine, fie vorba despre igiena sau despre altceva, este vorba despre ceea ce vedem in romania asa zis "profunda". si cate lucruri urate ascunde acest "profunda" stim cu totii.

eu sunt un pescar sportiv pasionat, cu ani in urma participam la o discutie pe un forum de specialitate despre nadirea cu barcuta cu motor. eu insistam ca daca ma deranjeaza chestia asta vecinul meu cu barcuta trebuie sa se mute. mi-au sarit in cap cam toti partenerii de discutie. ca sa ma edific am intrat pe un forum englezesc si am pus intrebarea. am avut 50 de raspunsuri intr-o ora, nici macar unul nu a spus altceva, parca erau intelesi domne, "se poate folosi numai daca ceilalti de pe balta nu sunt deranjati". intrebarea mea fiind neutra, cand se poate folosi la nadit barcuta cu motor?

asta este diferenta. exact ca atunci cand mergi undeva, faci mizerie si nu strangi dupa tine pentru ca nici ala dinainte n-a facut-o.
Reply With Quote
  #1079  
Vechi 25.02.2017, 15:30:03
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
nici eu. dar nu e vorba despre mine, despre dta, despre suslik, despre cristian, despre simpllu, despre noi, cei de aici, noi suntem, probabil, egali oricui pe lumea asta, capabil sa ducem o discutie in orice domeniu fara sa ne facem de ras, stim cat de important este sa traiesti in societate si sa nu-i deranjezi pe cei de langa tine, fie vorba despre igiena sau despre altceva, este vorba despre ceea ce vedem in romania asa zis "profunda". si cate lucruri urate ascunde acest "profunda" stim cu totii.

eu sunt un pescar sportiv pasionat, cu ani in urma participam la o discutie pe un forum de specialitate despre nadirea cu barcuta cu motor. eu insistam ca daca ma deranjeaza chestia asta vecinul meu cu barcuta trebuie sa se mute. mi-au sarit in cap cam toti partenerii de discutie. ca sa ma edific am intrat pe un forum englezesc si am pus intrebarea. am avut 50 de raspunsuri intr-o ora, nici macar unul nu a spus altceva, parca erau intelesi domne, "se poate folosi numai daca ceilalti de pe balta nu sunt deranjati". intrebarea mea fiind neutra, cand se poate folosi la nadit barcuta cu motor?

asta este diferenta. exact ca atunci cand mergi undeva, faci mizerie si nu strangi dupa tine pentru ca nici ala dinainte n-a facut-o.
Exact. Sintem un popor cu mentalitate de suine.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1080  
Vechi 25.02.2017, 16:21:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Superiori-lor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde