Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2007, 18:52:17
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Întrebare (Ana): În cazul întâlnirii sotilor este vorba de vointa lor de a se uni, de soartă, sau de voia lui Dumnezeu?
Răspuns: Nu răsare si nici nu se usucă un fir de iarbă fără voia lui Dumnezeu, nu se uneste nici-un bărbat cu femeia sa fără îngăduinta lui Dumnezeu.
Părintele nostru Adrian Făgeteanu spunea că, să n-aibă sotii vreodată mândria si să zică: „eu te-am ales pe tine -zice unul - ba nu, eu te-am ales pe tine - zice celălalt”. Dânsul a întâlnit un astfel de caz.

În continuare, părintele aduce în discutie un fragment biblic în care este vorba de alegerea unei familii sfinte, Isaac si Rebeca, atunci când nu prin alegere personală s-a încheiat căsătoria, ci a trimis o slugă, pe Eliazar, în tinuturile neamurilor lui ca să-i aleagă o mireasă. Dar Eliazar s-a rugat la Dumnezeu: „Doamne, prima fecioară care vine să scoată apă din această fîn-tână, aceea să fie aleasa”.

Si Dumnezeu i-a trimis-o pe Rebeca. Aceasta era cea mai bună variantă propusă de Dumnezeu si nu o predestinatie, ci cea mai bună partidă pentru Isaac si care corespundea planurilor lui Dumnezeu de mântuire a lumii. Isaac avea libertatea să o respingă, de nu i-ar fi plăcut. Dar, dacă Isaac nu s-ar fi smerit până la a se încredinta si slugii lui, iar Eliazar - la rândul lui - nu s-ar fi smerit, de asemenea, cerând ajutorul lui Dumnezeu, i-ar fi adus lui Isaac o tută, o slută, cine stie ce i-ar fi adus, si e posibil ca Isaac să o fi acceptat! Dar atunci n-ar mai fi scris în Biblie de ei, căci câte alegeri proaste nu fac oamenii, dar nu scrie în Scriptură de ei, tocmai pentru că nu este după voia lui Dumnezeu.

Tocmai de aceea i-a ales Dumnezeu pe Isaac si pe Rebeca să împlinească planul Lui. Cititi si vedeti, pentru că smerenia lor a fost una aleasă, deosebită.

Tine, într-adevăr, de o alegere a lui Dumnezeu, dar să nu vă duceti vreodată cu gândul la soartă ca la un destin implacabil - asta mi-a fost soarta si mă împac cu ea - nu, pentru că dacă ceri de la Dumnezeu un om împreună cu care să te mântuiesti, Dumnezeu îti dăruieste pe cineva care îti este complementar tie, corespunzător stării si nivelului duhovnicesc pe care te afli tu. Pentru că, dacă ai să te duci la discotecă, ai să găsesti o fată de la discotecă, un băiat de la discotecă, dacă te duci la biserică, ai să găsesti un băiat sau o fată de la biserică. Aveti grijă acum, să nu vă faceti ocheade prin biserică în timpul desfăsurării slujbelor…


Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Cleopa Colors Stiri, actualitati, anunturi 0 21.05.2007 18:18:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47