Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2008, 23:31:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Postul +

Discutand cu cineva despre post, m-a surprins foarte tare atunci cand mi-a replicat : "Ce rost are , domnule, postul ?" Sa ne infometam de bunavoie si sa mai capatm si cine stie ce boli ? Pot sa mananc carne si sa fiu cel mai bun om. La fel pot sa mananc soia si sa fiu cea mai netrebtnica si mai pacatoasa persoana". Cel mai frumos argument in favoarea postului l-am auzit tot de la un amic, crestin: "smerenia patimilor trupesti, disciplinarea trupului si a sufletului" . Prin post incercam sa tinem patimile si poftele care ne cuprind. Pe de alta parte, prin post nu intelegem abtinerea doar de la anumite alimente considerate "de dulce".Fenomenul este mult mai complex. Desigur restrictia alimentara are folosul ei, dar nu este cea care da esenta si fundamentul postului. Urarea placerilor, adica asa-numitul post spiritual, abtinerea de la savarsirea faptelor rele si de tot ce ne poate indeparta de la Dumnezeu. Efortul material de a nu manca din alimentele prohibite isi gaseste implinirea doar in straduinta de a progresa pe calea virtutii. In perioadele de post nu ne subnutrim, periclitandu-ne astfel sanatatea, ci ne asumam un exercitiu de vointa autoimpus, dupa puterea si starea noastra spirituala.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2008, 17:58:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Postul de voie prelungeste viata,educa vointa,ascute mintea,intareste credinta.Nimeni nu s-a imbolnavit din cauza postului de bucate ci din contra,s-a vindecat de multe boli trupesti sisufletesti.
Mai greu este cu cele care ne ies din gura.Caci cunosc multi oameni care in post sunt mai barfitori,mai zgarciti si mai niertatori.Sunt unii care tin posturi grele dar nu te iarta nici daca le-ai cerut iertare in genunchi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2008, 21:37:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"smerenia patimilor trupesti, disciplinarea trupului si a sufletului" .
Prin post se normalizeaza biologicul, nu se distruge natura. Invatam sa ne hranim din Dumnezeu, sa ne ferim sa cadem in robia lumii acesteia si sa confundam lumea aceasta cu izvorul vietii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2009, 14:08:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Prin post se normalizeaza biologicul, nu se distruge natura. Invatam sa ne hranim din Dumnezeu, sa ne ferim sa cadem in robia lumii acesteia si sa confundam lumea aceasta cu izvorul vietii.
Foarte frumos ai spus George, de a veghea tot timpul a nu cadea in "robia lumii acesteia si sa confundam lumea aceasta cu izvorul vietii ". Ai reusit doar in cateva cuvinte sa cuprinzi totul, esenta ce trebuie sa stea la baza gandirii noastre despre necesitatea postului, pentru ca iata inca si inca odata, ce bine le-a oranduit Domnul Dumnezeul nostru pe toate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2009, 20:13:37
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit "Mancarea de post ajuta memoria" ...(si nu numai)

dintr-un ziar..
Marti, 03 Februarie 2009
"Postul, chiar si negru miercurea sau vinerea, este benefic sanatatii. O spun americanii, care au descoperit ca reducerea numarului de calorii in anumite zile ale saptamanii ajuta memoria.

Un studiu aparut saptamana trecuta la Institutul Salk a scos la iveala faptul ca, prin reducerea cu 30% a consumului de calorii in anumite zile ale saptamanii exista posibilitatea ca persoanele adulte sa-si imbunatateasca memoria.

S-a mai constatat si ca persoanele supraponderale, cu o forma usoara de astm, pot scapa de simptome daca tin post pe o perioada scurta de timp. Cei care se infometeaza pe perioade scurte de timp prezinta cu 40% mai putine sanse sa se imbolnaveasca de inima.

"Postul negru sau reducerea numarului de calorii intr-o zi determina corpul sa devina mult mai sensibil la actiunea insulinei, care are rolul de a mentine nivelul zaharului din sange in limite normale", este de parere Marc Hellerstein, coordonatorul studiului."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2009, 20:26:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
dintr-un ziar..
Marti, 03 Februarie 2009
"Postul, chiar si negru miercurea sau vinerea, este benefic sanatatii. O spun americanii, care au descoperit ca reducerea numarului de calorii in anumite zile ale saptamanii ajuta memoria.

Un studiu aparut saptamana trecuta la Institutul Salk a scos la iveala faptul ca, prin reducerea cu 30% a consumului de calorii in anumite zile ale saptamanii exista posibilitatea ca persoanele adulte sa-si imbunatateasca memoria.

S-a mai constatat si ca persoanele supraponderale, cu o forma usoara de astm, pot scapa de simptome daca tin post pe o perioada scurta de timp. Cei care se infometeaza pe perioade scurte de timp prezinta cu 40% mai putine sanse sa se imbolnaveasca de inima.

"Postul negru sau reducerea numarului de calorii intr-o zi determina corpul sa devina mult mai sensibil la actiunea insulinei, care are rolul de a mentine nivelul zaharului din sange in limite normale", este de parere Marc Hellerstein, coordonatorul studiului."
Recunosc că nu am tinut post negru niciodată si de fapt nici nu mi-am impus așa ceva, dar sunt sigur ca cele arătate mai sus sunt reale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2009, 21:47:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt deja vreo trei topice despre post.Dar acesta se pare că e mai la obiect căci la urma urmei postul face parte din pocăință.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2009, 22:02:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Postul este o intoarece la firescul vietii. Multi accentuam aspectul trupesc si uitam de postul sufletesc- al mintii, in care isi gasesc radacina toate patimile noastre.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2009, 22:41:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Postul este o intoarece la firescul vietii. Multi accentuam aspectul trupesc si uitam de postul sufletesc- al mintii, in care isi gasesc radacina toate patimile noastre.
Mult adevăr George ! Dar cel ce-și infrâneaza trupul va infrâna in timp si mintea, limba și sufletul și-l va curăti cu sigurantă, pentru ca un trup sănătos și infrânat va fi templu de cinste sufletului său.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2009, 05:04:50
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Recunosc că nu am tinut post negru niciodată si de fapt nici nu mi-am impus așa ceva, dar sunt sigur ca cele arătate mai sus sunt reale.
Si foarte bine ai facut Cristi! Sa nu ne amagim ca prin impunerea postului total(negru) avem sanse mai mari de a castiga mantuirea.

[COLOR=Blue]"In perioadele de post nu ne subnutrim, periclitandu-ne astfel sanatatea, ci ne asumam un exercitiu de vointa autoimpus, dupa[/COLOR] [COLOR=Blue]puterea si starea noastra spirituala."[/COLOR]
-Cristi, mi se pare fffff. bine punctata ideea.Dealtfel,sfintii parinti ne-au atras atentia asupra faptului ca in orice nevointa se poate amesteca mandria!!!

Unul dintre parintii pustiei, dupa ce intrerupsese un post exagerat de aspru, a vazut cum dracul pleca de la el. Adica tocmai intreruperea acelei nevointe lipsite de dreapta socoteala i-a fost de folos si nu postirea aceea.

Cu multi ani in urma(vreo 12 ani sa tot fie) am auzit in biserica mea, zvonuri, cum unii enoriasi mai ravnitori, au tinut post total intreaga Saptamana Mare!"Necoapta" fiind la acea vremea, mult rusinata m-am simtit la auzul acelor vesti... si repede am zis in sinea mea: pai daca acesti oameni varstnici si cu probleme de sanatate, au fost capabili de atata jertfire, oare nu se cuvine a incerca si eu postul total macar ultimele 2 zile? Zis si facut...am purces la drum......in ajunul Invierii , senzatie de moarte iminenta, atacuri de panica, rau si rau.. radeau dracii de mine fratilor, ca doar ,doar in ultima clipa sa ma faca a nu mai fi in stare de a lua Sf Impartasanie in noaptea Sfintei Invieri a Domnului Hristos..[SIZE=2]
[/SIZE][SIZE=3][SIZE=2]Bine venita mi-a fost acea lectie, prin ea am inteles o data ptr totdeauna ca cei care sunt la inceputul razboiului duhovnicesc nu trebuie sa se arunce in lupta mai presus de puterea lor. Cine nu are grija de sanatatea sa, sub pretext ca poate rabda posturi aspre, se afla in inselare.[/SIZE]
[SIZE=2]Este adevarat faptul ca unii dintre marii sfinti ai Bisericii s-au nevoit in posturi care le puneau in pericol sanatatea, numai ca nu oricine le poate urma nevointa.Sfintii Parinti au scris destul despre pacatul ravnei fara de masura, pacat in care cad incepatorii care se straduiesc sa ajunga la sfintenie intr-un timp scurt si trecand cu vederea povetele duhovnicesti ale inaintasilor.[/SIZE][/SIZE]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 17:37:57
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 09:15:35
Postul gabriela_iagar Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 11 25.11.2009 16:24:08