Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2009, 09:50:44
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit spray-ul si parfumul - sunt pacat?

totdeauna m-am intrebat asta..
oare ma puteti lamuri?
unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori..cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic..
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2009, 10:09:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Cred ca glumesti...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2009, 10:30:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Adica,gandeste-te putin ca Dumnezeu nu ne-a creeat cu haine pe noi,mamele noastre nu ne nasc imbracati si pe acest principiu poate ar trebui sa incepem sa mergem si dezbracati pe strada,ca pana la urma nu este o rusine sa expui creeatia lui Dumnezeu,nu crezi?
Eu zic sa pastram totusi un echilibru in toate ca e mai sanatos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2009, 13:13:09
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Stiti ce nu inteleg eu? De ce oamenii isi fac asemenea griji, daca e pacat sa te dai cu parfum sau nu sau alte prostii de-astea fara nicio importanta. Ar trebui sa ne preocupe ceea ce se intampla in spatele societatii noastre, ceea ce societatea ne baga fortat in cap, cum noi o luam pe calea cea rea tocmai din cauza celor care ne conduc. Asta ar trebui sa ne ingrijoreze.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2009, 14:46:27
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
totdeauna m-am intrebat asta..
oare ma puteti lamuri?
unii zic ca nu este, dar poate fi interpretat si altfel : ne dam cu parfum sa ne facem altfel decat ne-a facut Domnul,dar Domnul nu ne-o facut rau mirositori..cu toate ca in facere zice la Adam sa si munceasca painea cu sudorile sale, dar nu stiu ce sa zic..
Pai depine pt ce le folosesti..si la ce te gandesti .adika una e sa fi curat, sa mirosi bine ,ca sa zic asa (si aici nu vad pacat ),si alta e sa gandesti ca parfumandu-te ai mai mult succes la femei ..sau la barbati -deci gandindu-te la ,,sminteala,, sexului opus! NU ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2009, 16:02:22
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

vai asa aberatie nu am mai auzit.....parfumul e ceva fain...Dumnezeu ne vrea curati, parfumati si nepacatosi.....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2009, 16:11:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

:D Nu sunt pacat. Important e sa nu te dai cu parfum/spray ca sa acoperi mirosul de transpiratie, deci nu uita de sapun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2009, 17:22:13
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

pt cei ce cred ca " vai uite ce om prost" le as zice eu ceva..si acel ceva este: CURIOZITATEA oameni buni! vroiam sa stiu.. binenteles ca am alte lucruri mai importante de facut decat gandit daca asta i pacat doar vroiam sa stiu..
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2009, 18:59:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da,e pacat sa te parfumezi pentru a fi placut celor din jur,scrie si in indrumatarul de spovedanie.Dar daca esti baiat de altar de ce nu-l intrebi pe preotul tau?
La sfintirea unei biserici,printre altele s-a cumparat si niste parfum mai bun, care s-a amestecat cu aghiazma si era asa un miros placut peste tot de nu va pot povesti!
Unii credinciosi s-au intrebat daca este bine sau nu, iar altii si-au spus ca e bine c-au fost si la sfintire si c-au plecat acasa cu hainele mirosind a parfum.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2009, 18:59:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean Vezi mesajul
pt cei ce cred ca " vai uite ce om prost" le as zice eu ceva..si acel ceva este: CURIOZITATEA oameni buni! vroiam sa stiu.. binenteles ca am alte lucruri mai importante de facut decat gandit daca asta i pacat doar vroiam sa stiu..
Nu te amari ca multe bobarnace ai sa mai iei in viata ! Si pana la urma nimeni nu te-a jignit. Tu ai o sinceritate in a pune anumite probleme, specifica varstei si nu o faci cu rea intentie. Reveoind, pot spune ca ingrijirea trupului este fireasca, normala si de bun simt. Daca toate cele necesare le facem cu masura si cu bun gust, totul este in regula. In legatura cu parfumarea , trebuie insa mentionat ceva ce a cam scapat aici. Este neindicat ca atunci cand ne ungem cu mir sa fi folosit inainte un parfum sau ceva asemanator. Cum tot indicat este a nu folosi parfumarea inainte de a merge la Sf. Biserica, pentru ca acolo un singur miros trebui sa fie, al tamaii bine mirositoare. Pentru astfel de situatii exista deodorante foarte slab mirositoare. In rest ingrijirea corpului nu este un moft ci o necesitate, un lucru de bun simt.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 21:40:32
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 20:11:49
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 14:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07