Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2009, 15:07:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Prea mult despre rau, prea putin despre bine

Prea mult despre rau, prea putin despre bine

In lumea de azi "vorbim prea mult despre rau si prea putin despre bine". Intr-adevar, raul exista, dar exista si binele, frumosul, blandetea, devotamentul, generozitatea. Fiecare dintre noi poate constata acest lucru zilnic in jurul sau. Intotdeauna, spre deosebire de rau, binele nu face zgomot. Binele e intotdeauna foarte discret, motiv pentru care nici nu-i acordam suficient loc in reflectia noastra asupra lumii. Un intelept proverb spune ca "auzi vuietul copacului cand il dobori, dar padurea n-o auzi cum creste".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2009, 15:13:59
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Prea mult despre rau, prea putin despre bine

In lumea de azi "vorbim prea mult despre rau si prea putin despre bine". Intr-adevar, raul exista, dar exista si binele, frumosul, blandetea, devotamentul, generozitatea. Fiecare dintre noi poate constata acest lucru zilnic in jurul sau. Intotdeauna, spre deosebire de rau, binele nu face zgomot. Binele e intotdeauna foarte discret, motiv pentru care nici nu-i acordam suficient loc in reflectia noastra asupra lumii. Un intelept proverb spune ca "auzi vuietul copacului cand il dobori, dar padurea n-o auzi cum creste".
Ai mare dreptate...si uite asa ne incarcam tot timpul de ganduri negative si ne miram apoi de ce avem stari proaste,de discomfort,anxietate,nervi.
Iar media contribuie si ea din plin sa ne induca astfel de trairi,mai ales emisiunile de stiri.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2009, 15:24:47
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si ce va opreste sa faceti fapte bune, sa va ganditi la lucruri frumoase si sa aveti activitati in urma carora va simtiti bine?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2009, 15:39:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Si ce va opreste sa faceti fapte bune, sa va ganditi la lucruri frumoase si sa aveti activitati in urma carora va simtiti bine?
Cred ca nu ai prins ideea discutiei.Se vorbea la modul general despre ce se petrece in societatea de astazi in general.
Daca este sa discut despre mine personal,evident ca nu ma opreste nimic sa fac fapte bune,in general fac cam ce simt si cand simt (nu pentru ca trebuie sa ma treaca Doamne Doamne intr-o condica acolo sus pe raboj),incerc sa abordez subiecte cu o nota pozitiva si ma feresc de media pe cat cu putinta (mai ales de stiri) si in general de orice informatii,discutii cu tenta pesimista,violenta,etc.
Eu sunt pe principiul ca acolo unde pot interveni si schimba ceva o fac,unde nu,prefer sa nu stiu pentru ca nu are sens sa ma incarc aiurea.
Pentru a functiona la capacitate maxima,daca vrei,trebuie sa raman cat mai echilibrata cerebral,emotional,iar acest gen de informatii care ne bombardeaza zilnic din toate partile,inevitabil afecteaza,de aceea este mai bine sa te feresti de ele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2009, 15:41:10
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Imi cer scuze pentru a suta oara pentru repetitii si eventualele greseli,dar scriu pe graba si cum aceasta functie de edit lipseste cu desavarsire pe forum...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2009, 16:15:38
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Adeseori

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Prea mult despre rau, prea putin despre bine

In lumea de azi "vorbim prea mult despre rau si prea putin despre bine". Intr-adevar, raul exista, dar exista si binele, frumosul, blandetea, devotamentul, generozitatea. Fiecare dintre noi poate constata acest lucru zilnic in jurul sau. Intotdeauna, spre deosebire de rau, binele nu face zgomot. Binele e intotdeauna foarte discret, motiv pentru care nici nu-i acordam suficient loc in reflectia noastra asupra lumii. Un intelept proverb spune ca "auzi vuietul copacului cand il dobori, dar padurea n-o auzi cum creste".
De ce binele se rasplateste adeseori cu rau?
De ce adeseori ajungi sa suferi dupa ce ai incercat sa faci un bine unei persoane?
De ce adeseori atunci cand te oferi sa ajuti pe cineva acela te ia in nume de rau?
De ce adeseori trebuie sa fii dur sau rau cu oamenii din jur ca acestia sa te tina minte?
De ce adeseori binele se uita iar raul dainuieste in sufletele oamenilor?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2009, 16:20:18
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Si ce va opreste sa faceti fapte bune, sa va ganditi la lucruri frumoase si sa aveti activitati in urma carora va simtiti bine?
[SIZE=2][COLOR=black]Tine de fiecare dintre noi daca ne regasim sau nu, in subiectul propus de Costel. In ceea ce ma priveste, d[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=black]e foarte multe ori fac greseala majora (caracteristica omului modern), de a identifica viata cu activismul, cu gandirea. Sunt la curent cu tot ce se intampla pe mapamond, aflu in fiecare zi, ultimele descoperiri ale stiintei, dar sunt incapabil de "a trai" pur si simplu, adica de a simti, de a pretui, de a trai viata ca dar vesnic. Am pierdut frumusetea si adevarul micilor detalii ale vietii, acele bucurii marunte in care se reflecta, cu adevarat, realitatea vietii.[/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.02.2009, 17:16:42
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@heaven: cine vrea sa faca "bine", face si culege darurile pe care facerea de "bine" le aduce cu sine. "Binele" nu face zgomot, pentru ca "binele" care face zgomot se numeste cand Becali cheama sapte televiziuni sa vada boborul cum da bani la batrani. Mai bine sa trimiti bani anonim decat asa. De asemenea, "binele" nu prea apare in presa, pentru ca nu vinde reclama. Decat daca e grohaitor, ca in cazul anterior mentionat.

E aparent mai putin "bine" decat "rau" pe lumea asta deoarece a face un "bine" presupune de cele mai multe ori altruism, a renunta la ceva mai mult sau mai putin pretios in favoarea altei persoane, fie ca este vorba de resurse materiale, timp sau doar o vorba buna. Si adevarul este ca din cati oameni exista putini sunt altruisti.

Si pe langa "bine" si "rau" exista si o stare de echilibru intre cele doua. Cineva o poate duce "bine" sau macar "decent". Cum ambele stari sunt de preferat in locul alternativei, lumea se concentreaza sa ramana in divizia asta superioara. Si cand auzim ca cineva a patit ceva "rau" ne ingrijoram, atat pentru persoana cat si din cauza raportarii pe care cu totii o facem mai mult sau mai putin constient: daca eram eu in locul lui X?

Asa ca uite explicatie. Sper sa fie satisfacatoare.

(Am pus "bine" si "rau" intre ghilimele deoarece sunt doua concepte relative. Binele unuia este raul altuia si invers. Binele si raul sunt acelasi lucru, denumit diferit in functie de unghiul din care privim. Similar, "norocul" sau "ghinionul" reprezinta acelasi concept, anume "sansa", privit din doua contexte diferite. Parerea mea!)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.02.2009, 19:13:51
andrei_b25 andrei_b25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2009
Mesaje: 27
Implicit

Cred ca binele se rasplateste adeseori cu rau pentru ca Dumnezeu vrea sa ne faca cu adevarat buni. Eu pot sa-i fac un bine unui om asa din instinct, dar atunci cand fac un bine unui om si omul respectiv imi raspunde cu rau si ma raneste, atunci realizez care ii rasplata unui bine facut si a doua oara as putea sa nu-l mai fac (daca bag mana in foc si ma ard, a doua oara no mai bag de frica sa nu sufar iar). Dar daca esti constient ca poti suferi iarasi daca faci inca un bine, si totusi il faci (in virtutea oricarui fapt) atunci poti spune ca esti pe drumu unui om bun.
Cu suferintza, cred ca ne e lasata de Dumnezeu ca sa ne incerce dragostea pentru aproapele. Exemplu, doua persoane care se iubesc, astazi, iar maine una dintre ele pleaca cu indiferentza, lasandu-l pe celalalt in suferintza. E in firea noastra sa incepem o lupta de discreditare pentru persoana care ne-a ranit, o lupta de a o scoate cat mai repede din minte, dar daca poti si mai ales daca vrei sa iubesti in continuare o astfel de persoana care te-a ranit si care e total indiferenta la durerea ta, atunci cred ca suntem pe drumul unui crestin.
Cu faptul ca trebuie sa fi dur si rau cu oamenii ca acestia sa te tina minte...nush ce sa spun, conteaza si cum vrei sa te tina oamenii minte. Din experientza, sunt persoane care m-au ranit acum ani de zile si pe care le tin minte si acum, dar de care numi aduc aminte cu placere si sunt persoane care s-au comportat frumos cu mine acum ani de zile si eu nam stiut sa apreciez, iar acum, imi aduc aminte cu placere de persoanele acelea si sincer iti spun as face orice sa ma pot intoarce in trecut macar pentru o clipa, ca sa le multzumesc pt ceea ce-au facut si sa le spun ca imi pare rau pentru unele lucruri pe care le-am facut eu.
Cred ca in sufletul unui om rau dainuieste raul, asa cum in sufletul unui om bun, dainuieste binele. Depinde si din ce punct de vedere privesti binele si raul.

E doar o parere MarinaAlca. Sunt intrebari pe care nici eu nu le inteleg prea bine, dar asta e concluzia la care am ajuns pana acum :).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2009, 19:22:25
andrei_b25 andrei_b25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2009
Mesaje: 27
Implicit

Si inca ceva, puteti sa radeti si sa dati cu pietre dar am ajuns la concluzia ca nu-i deloc usor sa iubesti. Mi se pare paradoxal ca un lucru atat de frumos si in aparentza banal, sa fie atat de greu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi se intampla deja putin prea des cred_cu_adevarat Generalitati 8 04.11.2011 14:14:56
n-am prea inteles... victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 20:52:45
de ce unii prea au si unii prea n-au ghetsimani Generalitati 19 27.08.2010 13:21:11
Vorbim prea mult, spunem mai nimic eodor nastasa Generalitati 11 07.04.2010 00:51:56
Prea sfintia Sa s-a dat de gol Duiliu Generalitati 1 06.06.2008 16:21:23