Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2009, 22:35:24
alexya89's Avatar
alexya89 alexya89 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit oare cand romanii vor avea si ei un prestigiu de crestini?

prin toate tarile straine romanii sunt priviti k hoti,ucigasi,pungasi,desfranati...dak zici la unu ca esti roman se retrage sau mai rau te intreaba dak le oferi ulele servicii(in kzul fetelor)...e dezastru..pe strada mergi linistita si deodata auzi galagie iar cand te apropii iti dai seama ks nijte romani kre se injura sau altii kre.si bat joc de oameni sii fac in toate felurile profitand k nu cunosc limba...dak merg tot civilizati intr.o directie si altii merg in sensul opus si strik ordinea tot romani sunt...oare suntem civilizati asa?dam dovada k suntem crestini?...kiar dak ei sunt pagani ori ce religie ar avea...sunt altfel nu se comporta k nijte animale k noi unii...kiar nu pot intelege...ce prestigiu avem...mi.e mila de noi si de ce am ajuns si de ce impresii am dat la altii in loc sa fim buni blanzi si primitori k si Hristos si sa demonstram k suntem niste modele ne.am murdarit Romania si patat numele de roman!...poate judec prea aspru Dumnezeu sa ma ierte dar sunt realista si incerc sa inteleg...incercam sa ne camuflam dar suntem plini de mizerie pe dinauntru...rai,mandri,invidiosi,lacomi...
__________________
DOAMNE IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU,MILUIESTE.MA PE MINE PACATOASA!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2009, 13:07:13
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexya89 Vezi mesajul
prin toate tarile straine romanii sunt priviti k hoti,ucigasi,pungasi,desfranati...dak zici la unu ca esti roman se retrage sau mai rau te intreaba dak le oferi ulele servicii(in kzul fetelor)...e dezastru..pe strada mergi linistita si deodata auzi galagie iar cand te apropii iti dai seama ks nijte romani kre se injura sau altii kre.si bat joc de oameni sii fac in toate felurile profitand k nu cunosc limba...dak merg tot civilizati intr.o directie si altii merg in sensul opus si strik ordinea tot romani sunt...oare suntem civilizati asa?dam dovada k suntem crestini?...kiar dak ei sunt pagani ori ce religie ar avea...sunt altfel nu se comporta k nijte animale k noi unii...kiar nu pot intelege...ce prestigiu avem...mi.e mila de noi si de ce am ajuns si de ce impresii am dat la altii in loc sa fim buni blanzi si primitori k si Hristos si sa demonstram k suntem niste modele ne.am murdarit Romania si patat numele de roman!...poate judec prea aspru Dumnezeu sa ma ierte dar sunt realista si incerc sa inteleg...incercam sa ne camuflam dar suntem plini de mizerie pe dinauntru...rai,mandri,invidiosi,lacomi...
Imi pare rau sa te dezamagesc... Nu pot spune neaparat ca sunt umblat, dar am locuit mai mult de cateva zile (destul cat sa interactionez cu oamenii) in vro 7 tari din Europa considerate mai avansate ca Romania, si doar in una din ele(Italia) atunci cand ma spus ca sunt roman s-a schimbat usor fata interlocutorului, asta numai pana a aflat ca eram unul din participantii la o conferinta a Consiliului Europei.
Trebuie sa iti spun ca sunt mult natii cu comportament mult mai neadecvat decat roamanii, si asta nu pentru ca o spun eu, ci oamenii locului (din tara respectiva).
Italia se plange mai mult de comportamentul marocanilor(comortament violent) si al albanezilor(cei mai multi infractori), Germania este extrem de nemultumita de majoritatea emigrantilor din tarile arabe (nu se pot integra nicedecum in regulamentele destul de stricte dar nu imposibile), Olanda expulseaza majoritatea emigrantilor polonezi si mai ales femeile, deoarece prostitutia destul de liberala de acolo a avut de suferit datorita tarifelor practicate de poleneze, Franta se plange de comportamentul inadecavat a emigrantilor din fostele colonii Africane, in Belgia comportamentul romanilor(romanii de care povesteai tu) este perfect identic cu al bastinasilor.... Si multe alte exemple....
Iar acum legat de prestigiul de crestin... cred ca nu il putem atribui niciunei natii intrei (raman, rus, grec). Nu poti spune: grecii sunt crestini adevarati! Asta e o treba care tine de persoana fiecaruia.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As avea o intrebare.. Templier Knight Moaste 6 25.11.2010 17:50:53
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Ce nu avea Iașul ăsta...? ben_gal Intrebari utilizatori 11 14.04.2010 12:08:49