Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2010, 08:53:11
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce nu avea Iașul ăsta...?

Ce nu avea Iașul ăsta...? Avea cam de toate, dar... Dar era mereu al doilea și nimeni în afara lui nu știa unde vine. Faima nu era bună. Nu că ar fi fost rea, nici că ar fi fost bună... Nu era și pace. Faima adecă și mîndria ieșanului în al cărui piept de aramă bate vijelios o inimă de oțel, sau invers - niciodata nu m-am descurcat cu anatomia - suferea mult pe chestia asta. Și mă cheamă la el acasă pretenul mieu pe care-l durea în cot de chestia de faimă căci nu avea ce mînca și-mi zice:
"Măi, hai la pascărit. Io am plătit intrarea la lac pe un an și dacă nu undițesc cinci chile săptămînal nu-mi scot pîrleala și nici nu am ce mînca. Chestia e că mă plictisesc singur și am mesterit o undiță și pentru tine. Io ca membru cu plată oi intra pe poartă, dar ție ți-oi arăta unde e rupt gardul și ce pescuiești al tau este".
Zis și făcut. Încalec io pe bițiclu meu ăl de era facut la germanica și pretenul sare pe bițiclul lui de cursă scurtă de arăta de parcă cineva aruncase cu mare scîrba chestia asta din acceleratul de București, tocmai în băltoaca Căcainei. Și coborîm noi așia Dealul Țicăului, la Bojdeuca o luam la driapta pe lîngă Liceul de Fete Mari și Mice și valea la Stefănel cel Măricel, cum numeam noi în glumă strada Ștefan cel Mare, care acum se mai cheamă și Sfint. P-atunci nu fusese încă declarat sfînt și puștii se delectau cu niște povești nostime despre tinerețea năvalnică al viitorului sfînt. În fine, trecem noi în mare viteză prin Ulița Strîmbă, acolo locuiam, și îi strig mamei să nu mă aștepte cu masa căci plec la mîncarea de crapi. Ajunsi în Str. Anastasie Panu o luam la driapta ca să nu ne spargem capul de zidul Casei Dosoftei sau de așela al Bisericii Sf. Nicolai, la alegere și ajungem în fața Palatului. Aici o luăm pe la driapta Palatului în vale și iar la driapta ca să-l luăm pe Costel, alt preten care de pescuit nu-i plăcea și nici pește nu mînca decînd cît pe ce se înecase în Balta Ciricului, cînd deodată...

Aici trebă să spun ceva ca întroducere la cele ce vin mai gios. Costel ăsta locuia pe malul Bahluiulu și lînga el Primăria plănuise să construiasca un zgîrie nori înalt de 10 metri (!), destinat muncitorilor stahanoviști și progresiști de nu mai știu care uzină. Pe chestia asta și la povața unui inginer, se incepuseră forări de verificare a solului. În chiar dimineața aceea din unul din puțuri izbucnise petrol și primarul dădu știre la Govern pe chestie de faimă. Numa' că analizele descoperiră că era nămol.
"Tot bine", spuse primar'. "Om fașe o climaterică. Ingineri, la lucru. Comandați țevi, pompe, căzi etc." Chestia era că nu mai știu ce Comisie din Capitală intrase în vacanță, așa că bani nu veneau și defileul de lîngă casa lui Costel începuse să se umple cu noroi, pardon, cu nămol și damele Iașului venitără în trombă la nămolit. Alea mai tinerele aveau pe ele chiloței și sutienașe, dar celelalte erau la c...l gol. Astea ultime, mai grăsuțe așia, deh, vîrsta, erau mai multe și de fapt văzui doar două tinerele și alea urîte. Ca la comanda io și pretenul apasarăm pe frîne. A mea opri, dar al pretenului își continuă drumul, se opri în pardonul unei dameze de fro 120 de chile și amîndoi căzutără în noroiu așela. Dama se ridică prima și cînd se ridică și pretenul, primi un strasnic pumn în nas și altul și altul. Aruncai bițiclul și apucai mîneca pretenului depărțindu-l de madama dezlănțuită și fuga acasă la mamele noastre.

De atunci nu am mai avut bițiclu. Nămolul n-a mai țîșnit și gospodinele curățatără totul spre casele lor cu căldărușe multe și pacea și uitarea coborîtără pe pașnicul Tîrg al Ieșilor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2010, 10:36:13
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Question

Nu stiu unde am mai citit textul acesta...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2010, 11:02:21
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Nu stiu unde am mai citit textul acesta...
Asta e si impresia mea, dar nu as fi crezut ca este suficient de important pt a fi mentionat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2010, 11:52:19
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Asta e si impresia mea, dar nu as fi crezut ca este suficient de important pt a fi mentionat.
Din respect pentru autor este important.Dacă nu știm cine a scris măcar să punem textul între ghilimele și să menționăm că nu cunoaștem cui aparține, căci altfel se poate crede că e compus de cel care l-a postat așa cum am crezut și eu care am făcut o apreciere la adresa textului al cărui autor am crezut că ești dar aceasta a dispărut(aprecierea).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2010, 12:07:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Chiar ar trebui un topic pentru fiecare creatie literara?
Mai ales ca mare lucru nu e de comentat.
Simpatice oricum creatiile astea.

Poate sunt amintiri din copilaria evreului nostru

Last edited by AlinB; 12.04.2010 at 12:11:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.04.2010, 13:57:41
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Din respect pentru autor este important.Dacă nu știm cine a scris măcar să punem textul între ghilimele și să menționăm că nu cunoaștem cui aparține, căci altfel se poate crede că e compus de cel care l-a postat așa cum am crezut și eu care am făcut o apreciere la adresa textului al cărui autor am crezut că ești dar aceasta a dispărut(aprecierea).
Bineinteles, autorul sunt eu.
Inteleg ca aprecierea matale nu e cine stie ce.

Si voios le-oi duce toate
Cu necazuri, dar in rate.

Si incalecai p-o sea
Si ma dui in traba mea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.04.2010, 14:00:19
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar ar trebui un topic pentru fiecare creatie literara?
Mai ales ca mare lucru nu e de comentat.
Simpatice oricum creatiile astea.

Poate sunt amintiri din copilaria evreului nostru
La Sotpedia admin-ul le-a strins intr-un file denumit:
"De la Corespondentul Nostru din Begal" si sugerez sa faca la fel aici.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.04.2010, 15:16:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Bineinteles, autorul sunt eu.
Inteleg ca aprecierea matale nu e cine stie ce.

Si voios le-oi duce toate
Cu necazuri, dar in rate.

Si incalecai p-o sea
Si ma dui in traba mea.
Ba din contra! Mi-a plăcut căci altfel mă abțineam de la comentariu.Nu-mi place să stric inima nimănui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2010, 08:45:10
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ba din contra! Mi-a plăcut căci altfel mă abțineam de la comentariu.Nu-mi place să stric inima nimănui.
Coraj, doamna. In pieptu-mi de arama bate [vijelios] o inima de otel made in amerika [otelul e amerkan, inima e opera unui strungar genial din satul mieu].
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2010, 09:23:24
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Coraj, doamna. In pieptu-mi de arama bate [vijelios] o inima de otel made in amerika [otelul e amerkan, inima e opera unui strungar genial din satul mieu].
Atunci mai scrie ceva! Un proverb indian spune așa "Dacă un lucru s-a întâmplat o singură dată s-ar putea să nu se mai întâmple niciodată dar dacă s-a întâmplat de două ori sigur că de va întâmpla și a treia oară!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog as avea nevoie de un ajutor . biancaalexa Pelerinaje la locuri Sfinte 11 10.03.2011 18:35:06
As avea o intrebare.. Templier Knight Moaste 6 25.11.2010 16:50:53
Ce nu avea Iasul asta...? ben_gal Intrebari utilizatori 3 13.03.2010 15:47:00
as avea nevoie de un sfat cosmopolitan Intamplari adevarate 35 26.06.2008 01:46:05