Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2010, 02:54:44
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cate ceva despre programe & lupta cu gandurile patimase

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
Nu pot, gandurile ilegale ma impiedica, am recunoscut ca e gresit, dar acum imi dau seama ca e si ilegal si va veni o zi cand vom fi pedepsiti pentru gandurile noastre ascunse. Voi cum stati cu gandurile ilegale?

Plus ca tot nu ma puteti convinge sa sprijin pirateria, cu toate argumentele crestinesti pe care mi le aduceti. Si da, toate programele mele sunt in variante originale.

...or fi ele, programele tale 'in variante originale', dar asta n-are nici o legatura cu a avea si licentza pt. utilizarea lor, sunt chestii complet diferite. Si nu este piraterie, mai dragalaso, tu esti cam confuza in unele privintze, se vede treaba... Iar referitor la 'ochii duhovnicului', ce-ar fi sa nu te mai gandesti la el in mod erotic, ci gandeste-te din alt unghi - ca ar putea fi ochii vreunui Sfant sau poate chiar ai Domnului Hristos, gandeste-te altfel, mai mult la atribute precum sfintzenie si puritate... Cred ca totusi, cel mai recomandabil ar fi, insa, paza privirii (ca si paza mintii, dupa cum sfatuiesc si Sfintii Parinti), dar pt. asta, iarasi, trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne ajute sa ne pazim de la pacate atat privirile, gandurile, cat si toate simtzurile...

Parintele Cleopa Ilie avea un sfat in aceasta privinta - sfatuia pe barbatii care vad si poftesc pe unele femei frumoase, ca atunci cand le vin ganduri pacatoase si adultere etc daca privesc la frumusetea trupeasca si farmecele feminine, sa se gandeasca la putoarea si mirosul greu si insuportabil pe care acele trupuri le emana cand mor si se descompun, intra in putrefactzie (le spunea parintele sa isi imagineze cum ar arata acele femei atractive, moarte, cu trupurile in mormant, napadite de viermi si mirosind a imputziciune), si astfel ar putea scapa de gandurile patimase care indeamna la desfranare etc... Acest sfat ar putea fi la fel de bine 'aplicabil' si in cazul femeilor, atunci cand le vin ganduri patimase din cauza ca privesc (si cu nerusinare, sincer, caci n-ar trebui asa) un barbat atractiv (sau cu unele trasaturi atragatoare, cum ar fi, in cazul tau, ochii acelui duhovnic).

Iar un alt parinte roman, din Sf. Munte Athos (par. Dionisie sau Iulian, parca, nici nu mai retin exact, sorry), tot referitor la acest subiect, spunea ca atunci cand vedem pe cineva atragator fizic (o persoana, indiferent de sex si valabil in ambele cazuri), sa incercam sa eliminam din start gandurile pacatoase care ne-ar putea veni in minte, si sa le inlocuim cu alte ganduri bune si nepatimase, sa ne spunem ca 'este creatia lui Dumnezeu', si sa slavim pe Creator/Dumnezeu care a creat atatea frumuseti pe acest pamant (de la florile naturii, peisajele naturale si pasarile cerului, la fiintele umane etc).

Personal, gasesc aceste sfaturi destul de elocvente si pertinente... da, usor de zis, stiu; mai greu cu aplicatul...

Last edited by cherub; 23.03.2010 at 03:09:41.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2010, 02:59:37
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
In arhiva bogata pe care o detii figureaza si porunca *Sa nu furi*?
mda ...ti-ai dat arama pe fata ,draga ateule;minciuna tine pana la o vreme apoi se da pe fata :) ei ,ce zici acum,crestinii sunt mai destepti decat ateii ?

PS:
In arhiva bogata pe care o detii figureaza si porunca:Sa nu minti?(ca ai fi ortodox,cand nu esti decat un ateu patetic )
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2010, 19:18:03
nicraul2002 nicraul2002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 5
Implicit Copy right

Citat:
În prealabil postat de eugenia petre Vezi mesajul
Eu nu ma deghizez ca majoritatea femeilor ortodoxe, ci incerc sa ma adaptez vremurilor apocaliptice tinand cont si de cerintele modei. Si tot nu sunt de acord cu pirateria, e un pacat printre cuviosii membri ai acestui forum?
In arhiva bogata pe care o detii figureaza si porunca *Sa nu furi*?

Eugenia noi nu vrem sa furam nimic dar tu te pierzi in detalii, precum in pilda cu Maria si Marta, in cele lumesti si le uiti pe cele de la Dumnezeu.

Daca tu crezi ca Printele Cleopa, Arsenie Boca, Sfintii Parinti si altii sunt interesati de drepturile de autor, cred ca te inseli. Stii cui apartin drepturile de autor sau vorbesti din instinct?

Problema Bisericii este ca lumea nu mai deschide cartile Sfintilor Parinti si chiar nici Biblia asa ca este o mare bucurie (cel putin pentru mine) sa gasesc o sursa de informatie asa de bogata si de facila, pe care cred ca multi o vor consulta. De exemplu am gasit pe site Pravila si cand m-am dus sa o cumpar am avut surpriza sa nu o gasesc. Mai mult, am cautat pe net si am vazut ca nu a mai fost editata din 1996 (daca nu ma insel).

Vezi ca acele link-uri duc si la niste scrieri despre spovedanie pe care ti le recomand calduros. Povestirile despre ceea ce simti pentru cineva ar trebui sa le destanui preotului duhovnic (exclusiv) si nu sa le faci publice caci acesta este sensul secretului spovedaniei. Pacatele nu se descriu in amanunt pentru a nu sminti si pe altii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.04.2010, 19:48:13
crisenc crisenc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania Bucuresti Sector3
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Multumesc

Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.04.2010, 21:10:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Un site cu Sfintii Parinti in engleza:
http://www.ccel.org/fathers.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.06.2010, 19:12:42
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit Filmul POP

a aparut filmul rusesc POP (parintele) Link download: http://s1.transfer.rol.ro/2745dff674...74e5b8c91.html Vizionare placuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.08.2010, 21:07:49
alecsis alecsis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

mai oamenii mei in Romania drepturile de autor sunt egal cu 0...daca vrei drepturi de autor pentru o carte sa zicem trebuie sa platesti o anumita suma ca sa le capeti si apoi daca o gasesti pe undeva poti sa-i dai pe aia in judecata si despagubiri si alte chestii dar si asa castigi foarte greu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 22:29:45
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 14:46:10
Muzica crestin ortodoxa (psaltica) pe engleza mihailt Muzica Bisericeasca 5 27.05.2013 18:28:01
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 22:19:36