Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.08.2010, 18:30:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o copila Vezi mesajul
Da Daniel, si eu ma gandesc la aceste aspecte. Si atunci, mitropolitul cum poate da o dispensa? Eu cred ca nu este posibil. Dar daca.....?
Noi, familia, cred ca avem datoria sa le explicam cum sta treaba daca ei nu stiu
Eu cred ca trebuie sa ii explici... si in vremurile de azi cam totul devine posibil dar sa fim atenti ce primim si ce dorim!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.08.2010, 18:34:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Daca exista dragoste..e nemaipomenit.Nu are absolut nici o importanta religia in care e nascut.Evanghelismul e o ramura crestina..iar jumatate de occident au aceasta religie.Diferentele nu au nici o importanta..important e dragostea ce va anima si curatenia sufletului.
Sigur nu are importanta? Dar sarbatorile ? Postul? Vrei sa spui ca astea nu conteaza in viata unei familii? Dumneata cum vezi iubirea?
Si botezul copiilor cum se va face?

Last edited by gabriela8; 09.08.2010 at 18:44:52.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.08.2010, 00:14:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Intr-adevar,ce educatie religioasa va fi data copiilor,cum vor fi botezati,la ce Bieserica vor merge si ce carti vor citi,ortodoxe sau protestante?
Vor aparea dificultati tot mai mari pe parcursul casatoriei.Chiar daca vor primi dispensa,aceasta nu va anula diferentele care exista intre cele doua culte,si aceste diferente se vor manifesta in aspecte diverse si multiple in decursul casatoriei.Cineva va trebui sa faca compromisuri,si cine va fi acela?
Sunt multe de spus....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.08.2010, 08:54:19
maiamaria maiamaria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 20
Implicit casatorie mixta

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ce te-a mai deranjat parerea mea! Tu ai zis: fond sau forma? Dar fondul si forma sunt vazute diferit de noi... Eu nu am auzit de casatorii mixte decat intre catolici si ortodocsi si nici de dispense date de ierarh pentru asemenea cazuri... Asa ca mai usor cu judecata!

Si casatorie religioasa nu exista decat in Biserica Ortodoxa!
Nu ma deranjeaza parerea celorlalti ,doar suntem pe un forum.Pur si simplu sunt multe lucruri pe care nu le inteleg...fiica mea este ortodoxa, ginerele meu este reformat.Au facut casatoria religioasa la biserica ortodoxa de care apartinem.Preotul nu a pus problema ca el este reformat .A ramas fiecare in religia lui.Acum am un nepotel care a fost botezat la ortodocsi.Deci ei au religii diferite si sunt totusi casatoriti religios,in Biserica.Oare Dumnezeu chiar nu accepta si nu binecuvanteaza iubirea si casnicia lor?Doar pt. ca unul este ortodox si celalalalt reformat?????Nu cred ca D-zeu este atat de rau si inversunat...Problema este la noi,oamenii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.08.2010, 10:54:59
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pe Dumnezeu il deranjeaza in mod sigur faptul de a fi inteles gresit.Din moment ce exista o singura Biserica in care se pastreaza Adevarul,mi se pare logic ca Dumnezeu sa binecuvanteze pe cei care se afla in Biserica ortodoxa,si sa tolereze pe cei care se afla pe cai gresite.Dar nu intervine sa-i indrepte,le lasa libertatea de a alege ei insisi.
Daca noi nu aprobam aceasta casatorie ,acest lucru nu este o condamnare ,ci o avertizare ca lucrurile nu au fost facute cum trebuie.
Faptul ca familia aceea traieste bine in continuare este dovada tolerantei lui Dumnezeu la greselile oamenilor,ca nu ii pedepseste ci le da timp sa se intelepteasca ,pana la safrsitul vietii.
Dar noi stim,ca nu este aceeasi binecuvantare ca intr-o familie ortodoxa.
Vedem ca pe pamant sunt tolerati si le merge bine si celor care fura,si talharilor,insa judecata lui Dumnezeu se va face,atunci cand va dori El,bineinteles.
Existenta raului in lume,este dovada tolerantei si libertatii de a alege pe care ne-o ofera Dumnezeu.
Daca Dumnezeu ar pedepsi pacatul imediat,pe acest pamant,in mod evident,atunci nimeni nu ar mai pacatui de frica sa nu li se intample ceva,sa nu fie pedepsiti.Dar s-ar anula credinta si libertatea.
Noi putem face orice in aceasta lume,insa daca am facut bine sau nu,ne spune constiinta noastra,si scrierile Sfintilor Parinti,ori preotii cu discernamant.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.08.2010, 11:16:43
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Problema este simpla: ea este botezata ortodox si are nevoie , pt a se putea impartasi in continuare, sa se casatoreasca intr-o biserica ortodoxa. Adica ceea ce are nevoie pt a nu-si piarde mantuirea.
Este consacrata situatia in care ele,crestin ortodoxe, se casatoresc cu barbati de alt cult sau religie, nu se casatoresc intr-o biserica ortodoxa si nu se mai pot impartasai cu anii..Apoi vin necazurile, caci unele mai luminate chiar daca reusesc sa se spovedeasca nu reusesc sa-si pastreze pacea sau chiar siguranta...Vin necazuri, boli, accidente....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.08.2010, 11:22:39
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit nu e chiar asa

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Teoretic este imposibila o asemenea casatorie si in mod corect un astfel de episcop care sa dea astfel de dispense nu exista....dar ramane de vazut
Poate ne tii la curent cu ce s-a intamplat pana la urma.

Eu zic sa aveti rabdare ca poate fata se va lamuri si va renunta la idee.
din fericire teoretic nu este imposibil,
2 tineri se pot casatori indiferent de confesiune, chiar si credinta. sa nu uitam ca in perioada comunista casatoriile se faceau cu atei marxisti - adica daca vrei un fel de satanisti - anihristi si anti biserica. nu o lua in tragic cu confesiunile - viata le va arata cum este mai bine sa traiasca. in plus iubirea (sper) va fi un sfetnic bun.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.08.2010, 11:48:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,Si iuda a fost dintre cei foarte aproape de Hristos si tot l-a tradat!"

Orice ar face valahul, dar orice, s-ar indreptati pe sine , s-ar binecuvinta singur , ar apela la tot occidentul si la indracirea sa progresiva pt. a gusta un pic din aceasta si a face ce voieste el ! Atunci cind dracul ii sufla mestesugit in minte scaldindu-l in placerile lui patimase , ale carnii si ale simturilor aprinzindu-l,valahul este in stare sa il mature pe Hristos din sufletul sau si sa-l bage sub pres ! Pt. ca apoi cind nu mai poate razbi din cursele vrasmasului sa inceapa sa plinga fatarnic sau speriat si sa se uite din nou sub pres daca nu cumva a mai ramas ceva din dumnezeire si in sufletul sau si care macar un pic sa-l ajute .
Fac o paranteza : pt. indaratnicii care nu citesc , nu cred si nu cunosc cu adevarat ortodoxia si care deci isi pun grozava intrebare , contrariati fiind, cum se face ca a pierdut occidentul Duhul Sfint si cum acolo dicteaza de la debutul Renasterii si a Revolutiei Franceze satan, le recomand sa citeasca si sa creada lucrarile sfintilor parinti si parinti : N. Velimirovici, Iustin Pirvu, Iustin Popovici, Arsenie Papacioc, Dumitru Staniloaie, si sa nu mai vorbim de parintii Paisie Aghioritul , Cleopa si mai recent Rafail Noica in ale sale prelegeri .

Discutiile sunt de prisos chiar daca , conform unor pareri ,,avizate", preotii duhovnici ce activeaza in occident s-au iluminat asa, dintro data cu o ortodoxie descoperita de ei recent unde credeti , tocmai in occident putind astfel pastori mult mai bine si mai in adevar decit toti ceilalti preoti pe romanii din diaspora .
Frate crestine , si parintilor preoti ortodocsi occidentali , oriunde ati trai si ati munci in lumea asta daca sunteti ortodocsi traitori atunci trebuie sa vietuiti si sa pastoriti pe altii tot dupa canoanele BO si nu dupa parerile personale .
Asadar, cititi canoanele BO de la adresa :http://www.canoaneortodoxe.net/can_sf_parinti.html
si va veti minuna singuri de cite interdictii veti descoperii pt. o asemenea casatorie ! Nici nu mai are rost sa se mearga la mitropolit pt. derogare

Este musai sa cititi, sa stiti si sa traiti in duh si adevar (in duhul lui D.zeu si in adevarul sfintelor canoane inspirate din Adevar !) deoarece altminteri orice ati face in lumea aceasta dar fara de D.zeu, de capul vostru si nu dupa porunci, este de la diavol , cel ce spurca si minjeste toate lucrurile , faptele si oamenii care nu sunt cu D.zeu !
Asa au vrut si primii oameni , Adam si a sa Eva, sa ajunga dumnezei dupa sfatul diavolului , dar fara de D.zeu . Si ce s-a ales de ei stim cu totii !

Daca esti ortodox , este plina lumea de ortodocsi de toate felurile asa incit nu poti spune ca nu ai de unde sa alegi pt. a te casatori . Dar daca te lasi calauzit de ispititor , apai iti gaseste el jumatatea tocmai in bratele lui !

Last edited by zaharia_2009; 10.08.2010 at 11:59:58.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.08.2010, 15:14:16
o copila o copila is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Ei pot fi cununati in Germania, de catre preotul ortodox de acolo, doar ca, ea-cumnata mea, doreste sa faca nunta aici.
Nu sunt de acord cu ceea ce s-a spus aici ca daca este iubire nu mai conteaza confesiunea. Dumnezeu este iubire. Da, intr-adevar, dar si intre 2 homosexuali este iubire si ..............
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2010, 15:33:27
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Daca cumnata era ortodoxa practicanta nu s-ar fi ajuns la aceasta situatie..O sa caute o portita pe care n-o s-o gaseasca si in final va alege o formula convenabila ei din punct de vedere psihologic.Dupa un timp vor urma necazurile..Abia atunci va cauta iarasi biserica ortodoxa.., duhovnici cu har,...iertare, ajutor...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 17:34:40
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 17:43:15
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 14:27:18
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 14:55:12
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 20:54:36