Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2010, 11:44:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Este pacat sa ramai in tara?

Nu stiu daca-i un pacat sa ramii (cum nu stiu daca-i un pacat sa pleci); dar este o prostie sa mai ramii in tara! De asta sint sigur!
Viata este un dar pe care Dumnezeu ni l-a dat sa ne bucuram de el.
Omul trebuie sa munceasca ca sa traiasca dar cind muncesti sa supravietuiesti asta nu se mai cheama viata!
Sincer imi este mila de cei ramasi in tara (si eu am toata familia acolo) dar nu-i pot intelege pe cei care ramin din patriotism chinuindu-se pe ei si pe copiii lor. O lege elementara sadita in om (si in animale) este instinctul de conservare a propiei finte si a speciei.
Patriotismul este bun, cind iti aperi neamul, cind cei dintr-o tara sint un neam. Dar oare mai simtem noi romanii un neam?
Cei care ne conduc, ajunsi la putere s-au umplut de putere furind tara noastra, a tuturor, pe singele celor naivi care au crezut intr-o Revolutie, intr-o Renastere a neamului. Ajunsi acolo sus, au pierdut orice legatura cu realitate singurul interes este sa-si inmulteasca averile sa se alinieze la ordinele absurde venite de de UE.
Cei care mai au servici, muncesc pentru un analfabet imbogatit peste noapte, pe un salariu mizer. Din munca asta trebuie sa-si intretina familia si armata de pensionari si someri din spate.
Pensionarii traiesc bolnavi in foame si in frig, fara speranta de mai bine dupa o viata de munca!
Sistemul de sanatate este o gluma proasta, care se transforma incet incet intr-un laborator national de incercare a noilor medicamente pe cobaii numiti.... romani!
Romani care sint din ce in ce mai putini ca numar si din ce in ce mai putini ca fel de a fi, traim un proces de rromanizare, o degradare continua a ceea ce a fost neamul romanesc.
Cum poti sa-i ceri copilului tau sa fie cinstit, cultivat, credincios, nedesfrinat.... cind asta inseamna mizerie?
Ce viitor poate copilul tau avea? Casatorit cu un analfabet, plin de lanturi de aur si unsuros, supus la toate perversitatile care-i trec animalului prin minte, sau linga un om cinstit, gindindu-se de unde va platii intretinerea luna asta, ce o sa puna in fata copiilor de mincare?
Urita alegere.
Viata in strainatate nu-i de loc usoara.
Multi dintre noi au renuntat la ani de studiu, la calificari si lucreaza ca simplii muncitori . dEsigur este greu, strain intr-o tara si desigur iti dai seama cit de sovina este majoritatea unei tari (asa cum sintem si noi in Romania) pe pielea ta.
Dar chiar asa, ai un salariu care-ti permite sa traiesti demn, o asigurare medicala care-ti acopera toate nevoile, inafara de cele care tin de estetic, iti poti permite sa ajuti pe altul, iti poti permite sa ridici gindul tau spre cele nemateriale, iti poti permite sa nu stai inchistat in incercarea de a supravietuii, iti poti permite un concediu, un hobby...
ESTI CONSIDERAT OM!
Eu nu sfatuiesc pe nimeni sa plece.
Nu doresc sa stirnesc invidia nimanui si sincer mi-e mila de fiecare din Romania chiar si de cei care ma urasc ca n-am continuat "sa maninc salam cu soia" in continuare.
Mie 30 de ani de Romania mi-au ajuns!
Romania si romanii sint o tara si oameni cu potential, dar din pacate nu stiu cum se intimpla ca tot timpul se alege praful din potentialul asta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2010, 12:08:01
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

De 20 de ani se lucreaza pentru a determina cati mai multi romani sa plece din tara. Cei care lucreaza sunt actualii potentati, fie la vedere, fie in spate ca papusari, si au legatura cu cei care au desantat de pe tancurile sovietice in 45'. Daca tastati numele lor pe net o sa primiti biografia si evidenta legaturii lor cu sovieticii.

De ce sa ma las gonit ? Pt o tara se lupta ! Asa a fost dintotdeauna !

Altii vin gramada la noi, isi incropesc colonii si zic bogda proste ca au de aface cu un stat atat de penetrabil ca al nostru !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2010, 12:14:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Frate IonelS

Stai si lupta-te!
Iti doresc succes, sincer; dar pe undeva semeni cuDon Quijote.
O lupta nu o poti duce de unul singur, decit pentru tine.
Cind s-a incercat sa se lupte pentru tara, au venit minerii si i-au znopit in bataie pe cei care o faceau si restul au aplaudat in fata televizoarelor.

Intre noi: teoriile astea a conspiratiilor sint fabulatii cel mai ades
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.08.2010, 12:33:25
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Pentru cei ce au posibilitatea sa plece din tara... e pacat sa ramana...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.08.2010, 12:35:42
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

„Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. PROFETII ARSENIE BOCA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.08.2010, 12:39:30
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
„Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. PROFETII ARSENIE BOCA
Probabil ca Parintele Arsenie se referea la flacarile in care ard, in Romania, copii nou-nascuti, in salile maternitatilor.

Chiar si numai acest incident ar trebui sa fie suficient pentru a convinge pe oricine ca e nevoie sa plece. O tara in care sistemul de sanatate iti omoara copii nici nu merita numele de tara. Nu suntem o tara decat pe hartie, nu suntem un neam decat in cartile de istorie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.08.2010, 12:40:39
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
„Măi, să știți că mulți vor pleca din țară, dar puțini se vor întoarce. Va veni vremea când ar dori să se întoarcă și n-or mai putea, căci România va fi înconjurată de flăcări”. PROFETII ARSENIE BOCA
Om trai si om vedea...ca numai Dumnezeu singur stie ce va fi!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.08.2010, 12:42:30
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te repeti prietene!
Acum cine stie daca om mai traii cind va venii vremea aceea?
Cine stie daca cei care vor sa se intoarca nu-si spun: "oricum mor mai bine sa mor in tara mea!"?
Oricum daca zidul ala de foc ii apara pe cei dinauntru de cei dinafara ma indoiesc ca Dumnezeu este cel care ar face-o acum in conditiile si cu oamenii care traiesc astazi in tara!
Pe undeva te cramponezi sa crezi ca locul mintuieste. Nu-i adevarat! Multi s-au mintuit in mijlocul paginitatii si multi nu in tara sfinta, ba mai mult il avem si pe Iuda care a stat linga Iisus!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2010, 12:44:43
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Probabil ca Parintele Arsenie se referea la flacarile in care ard, in Romania, copii nou-nascuti, in salile maternitatilor.

Chiar si numai acest incident ar trebui sa fie suficient pentru a convinge pe oricine ca e nevoie sa plece. O tara in care sistemul de sanatate iti omoara copii nici nu merita numele de tara. Nu suntem o tara decat pe hartie, nu suntem un neam decat in cartile de istorie.
Catolic viclean ce esti ! Tu nu esti de origine romana !

In anii 90 am cunoscut primii raspandaci de psihologie antiromaneasca. Cei mai multi erau legati de secte..., de la catolici ca tine, oameni cu alta origine decat cea romaneasca...

Last edited by IonelS; 19.08.2010 at 12:47:59.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.08.2010, 13:43:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Catolic viclean ce esti ! Tu nu esti de origine romana !

In anii 90 am cunoscut primii raspandaci de psihologie antiromaneasca. Cei mai multi erau legati de secte..., de la catolici ca tine, oameni cu alta origine decat cea romaneasca...
Ai dreptate, de pe partea tatalui sunt de neam spaniol, descendent direct al lui Torquemada, iar din partea mamei sunt jumatate austriac, din spita lui Bukow, iar cealalta jumatate tocmai din America de Sud, din neam de conquistadori.

Am pe undeva si o poza de familie, cu stramosul cruciat care a participat la luarea Constantinopolului.

De nascut, m-am nascut intr-o maternitate conspirativa din subsolurile Vaticanului, si am fost pregatit toata tineretea pentru a fi trimis in Romania, sa subminez sentimentul national al acestui maret popor, care le sta papistasilor ca un spin in coasta.

Acuma, daca m-ai deconspirat, nu mai are rost sa ma ascund.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31