Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2013, 17:32:49
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit Ce reprezinta pentru voi farmacistul?

Salut! Eu sunt farmacist si ma lupt zi de zi cu morile de vant. Pacientilor mei le pasa doar de 'cat costa', fara sa-si dea seama ca lucrul cel mai important intr-o farmacie este ca poti obtine informatii pretioase fara sa coste nimic. Lanturile de farmacii au distrus profesia noastra si suntem vazuti ca niste vanzatori cu diploma. Pentru voi ce reprezinta un farmacist? Lasand la o parte faptul ca jumatate dintre cei care ies pe portile facultatii sunt...vanzatori cu diploma. Ce inseamna un farmacist adevarat care isi manifesta cu multa pasiune profesia?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2013, 18:07:53
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Salut! Eu sunt farmacist si ma lupt zi de zi cu morile de vant. Pacientilor mei le pasa doar de 'cat costa', fara sa-si dea seama ca lucrul cel mai important intr-o farmacie este ca poti obtine informatii pretioase fara sa coste nimic. Lanturile de farmacii au distrus profesia noastra si suntem vazuti ca niste vanzatori cu diploma. Pentru voi ce reprezinta un farmacist? Lasand la o parte faptul ca jumatate dintre cei care ies pe portile facultatii sunt...vanzatori cu diploma. Ce inseamna un farmacist adevarat care isi manifesta cu multa pasiune profesia?
Buna!
Banuiesc ca esti tanar, recent absolvent.... pentru ca ai inca entuziasmul acela de inceput, de a schimba lumea.
Eu sunt absolventa de chimie si am studiat si industria medicamentelor. Nu sunt farmacista, dar nici chiar habarnista.
Tinand cont de faptul ca exista mai multe medicamente care se bazeaza pe aceeasi substanta activa (cu toate ca nu neg ca unele sunt un pic mai ok decat altele: eficienta, efecte secundare etc.), si mai ales tinand cont de nivelul de trai (cu atat mai mult cu cat cei mai mari cumparatori de medicamente sunt pensionarii) --> Mi se pare oarecum normal ca pe pacienti sa ii intereseze in primul rand "cat costa"
Asta pe langa faptul ca stim cu totii ca unii farmacisti (majoritatea as spune eu) fac recomandari pe baza relatiei cu reprezentantul de vanzari de la o firma sau alta, sau ca au ajuns medicamentele sa fie promovate prin clipuri publicitare la fel ca ciocolata sau ...
Toate astea creaza asupra oamenilor o impresie negativa si da nastere la ne-incredere.
Apoi, ma intreb eu, ca si client, oare farmacistul din fata mea a absolvit cu 6 sau cu 10? Oare ce lacune are? (Am intalnit destui medici si farmacisti foarte slabi pregatiti)
Pe urma, ma duc intr-o farmacie si imi spune ca am 15% discount. Ii multumesc, dar cand ajung acasa, constat ca nu mi-a facut discountul ( => neincredere). Iar la casa de langa mine, un barbat cu o boala cronica dorea sa cumpere (pe reteta compensata) 3 cutii de pastile. Se uita la data si vede ca expira in luna in curs. Farmacista ii spune "stiti ca defapt le mai puteti folosi inca 6 luni dupa data de expirare". (E adevarat ca nu vor avea efectul unui produs alimentar alterat, dar poate ea intr-adevar sa ma asigure ca domnul va ingera cantitatea de substanta activa corespunzatoare?)

Nu vreau sa te dezarmez ... am raspuns doar la intrebare. Sper ca tu sa ramai in continuare onest si sa pui mereu binele pacientilor pe primul plan. Si sa ai grija sa nu te lasi manipulat (mai ales de reprezentantii de vanzari - asa zisi "reprezentanti medicali"). Cine stie, poate or mai fi si altii ca tine, si... poate se schimba ceva (cu voi, noua generatie).

Pana la urma, cred ca felul in care iti faci meseria (indiferent care ar fi ea) tine de relatia ta cu Dumnezeu. Nu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2013, 18:33:11
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Nu neg ceea ce spui. Reprezentantii medicali vin garla, dar sunt f inselatori, si de aceea cercetez sa vad daca e asa cum zice ca e inainte sa eliberez acel medicament. In legatura cu medicamentele pe cale sa expire, orice farmacist se confrunta la un moment dat cu aceasta problema, insa inainte de a elibera un medicament care expira intr-o luna ma uit sa vad pt cate luni are reteta. Daca e pt 3 luni, e clar ca nu-l voi elibera, daca e pt o luna il informez pe pacient de acest aspect, daca e de acord, il eliberez, daca nu, nu. Dar am avut cazuri in care prescriptia medicului era eronata, si i-am spus pacientului ca nu-i eliberez medicamentele din acest motiv. Nu i-a convenit si s-a dus la o alta farmacie de unde le-a luat, insa s-a simtit rau dupa ce le-a adminstrat. A venit la mine si mi-a spus 'ai avut dreptate' si de-atunci vine doar la mine. Eu ma folosesc f serios de litera legii care spune ca farmacistul are drept de deplina decizie. Imi iubesc profesia si am investit f mult in ea tocmai pt a ajuta oamenii. Am lucrat 2 luni intr-o farmacie de lant. Dupa 1 luna ma uram cand ma priveam in oglinda si am demisionat. Incerc sa arat oamenilor ca datoria farmacistului nu este aceea de a scoate cat mai multi bani din buzunarul lor, ci de a-i ajuta.

Last edited by razvan_andrei; 30.05.2013 at 18:35:18.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2013, 18:47:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

S-a facut un studiu pe antibiotice si cu o singura exceptie, s-a vazut ca sunt uzabile si la peste 10 ani de la data expirarii.

Desigur, nu e valabil pentru orice medicament dar oricum, o luna sau doua in plus cu certitudine nu conteaza.

Termenele de valabilitate sunt date ca sa satisfaca conditii legale in primul rand si de ce nu, sa produca un ban in plus - o data expirat medicamentul care il ai in casa, il arunci si cumperi unul nou, nu?

In mod cert, marja de garantie e mult mai mare decat scrie pe cutie si nu la diferente de ordinul a catorva luni, un medicament care e garantat cel putin 2 ani cu siguranta mai este uzabil cel putin inca 6 luni de la data expirarii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2013, 18:57:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pentru mine, farmacistul se aseamănă foarte mult unui dealer de droguri. Ambii vînd substanțe care dau dependență, au efecte secundare nedorite și primesc niște bani în schimb. Ambii fac parte fără să-și dea bine seama sau fără să le pese din organizații mafiote cu interese malefice pe plan local sau mondial.

Nu m-ar deranja dacă farmacistul ar vinde pansamete, spirt, iod, plasturi, teste de sarcină, chestii pentru igienă, scutece și lucruri de genul ăsta.

Părintele Galeriu ne îndemna să căutăm un job care să ne pună în slujba binelui, făcînd ceva pentru ajutorul celorlalți. Cineva se pare că a renunțat la dorința de a deveni procuror la îndemnul părintelui.

Sînt multe meserii pe lumea asta care nu ar trebui să existe. Eu unul cred că orice angajat la o companie farmaceutică, de la director pînă la portar, sau orice distribuitor al unor substanțe ce fac rău semenilor și-a greșit cariera. Îmi pare rău pentru sinceritate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2013, 19:31:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Un antibiotic poate sa-ti salveze viata.

Cand ai avut nevoie ultima data de un algocalmin? Ai indurat, atunci, ca sa nu iei "drogul"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.05.2013, 19:43:12
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Părintele Galeriu ne îndemna să căutăm un job care să ne pună în slujba binelui, făcînd ceva pentru ajutorul celorlalți. Cineva se pare că a renunțat la dorința de a deveni procuror la îndemnul părintelui.
Poate a renunțat lăsându-se orientat către altceva. Însă meseria de procuror este chiar în slujba binelui. Poate în vremurile dinainte nu era întotdeauna așa, abuzându-se de ea. Dar cine vrea să-și lucreze talantul o poate face în profesia aleasă, iar Părintele așa le spunea tuturor, să-și împlinească chemarea lui Dumnezeu fiecare la locul lui de muncă.
Sunt de acord că există și profesii care nu sunt în slujba oamenilor, dar nu aș include-o aici nici pe cea de farmacist. În toate depinde cu ce inimă și cu ce conștiință lucrezi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.05.2013, 19:44:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un antibiotic poate sa-ti salveze viata.

Cand ai avut nevoie ultima data de un algocalmin? Ai indurat, atunci, ca sa nu iei "drogul"?
Lista substanțelor necesare la regim de urgență nu e așa lungă. De acord cu ele pînă la un punct. Nu mai țin minte cînd am înghițit un algocalmin ultima oară. În schimb știu de Aulin, pe care l-am luat cîteva săptămîni acum vreo 4-5 ani din cauza unei măsele de minte infectate.

Dar ce ne facem cu medicamentele administrate pe perioadă lungă de timp - pînă la moarte mai precis - pentru boli de inimă și alte boli, de ce să luăm atîtea ”vitamine” sintetizate, ”suplimente”, substanțe inutile sănătății și care cauzează rău omului credul care le cumpără constant, la sfatul medicului?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2013, 00:05:13
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Lista substanțelor necesare la regim de urgență nu e așa lungă. De acord cu ele pînă la un punct. Nu mai țin minte cînd am înghițit un algocalmin ultima oară. În schimb știu de Aulin, pe care l-am luat cîteva săptămîni acum vreo 4-5 ani din cauza unei măsele de minte infectate.

Dar ce ne facem cu medicamentele administrate pe perioadă lungă de timp - pînă la moarte mai precis - pentru boli de inimă și alte boli, de ce să luăm atîtea ”vitamine” sintetizate, ”suplimente”, substanțe inutile sănătății și care cauzează rău omului credul care le cumpără constant, la sfatul medicului?
-daca tu esti sanatos si nu ai dureri asta nu inseamna ca nu sunt destui bolnavi care au boli cumplite si suferinte si fara medicamente ar inebuni de durere sau ar muri mai repede; medicul ca si farmacistul e lasat de Dumnezeu ca sa vindece,normal ca exista si companiile farmaceutice care urmaresc profit sau au numai interese dar totusi multi oameni sunt bolnavi si au nevoie de medicamente; eu am o boala de oase naspa si daca nu as lua in fiecare zi diclofenac as innebuni de durere (mai ales iarna- nu as mai merge,nu cred ca as mai putea dormi bine...) asa ca pt mine a devenit indispensabil ,poti sa zici ca e ca un drog dar asta e...
-daca ai timp urmareste emisiuni,sau citeste articole sau viziteaza spitale unde sunt bolnavi de cancer sau alte boli grave sa vezi ca nu e chiar asa oamenii chiar au nevoie de medicamente ca sa se vindece,sau ca sa nu moara...
-eu am avut mai demult o aprindere de plamani grava si daca nu luam cateva saptamani antibiotice la greu acum nu mai scriam aici...exemplele pot continua
-si oricum farmacistii si farmacistele in general sunt mai de treaba decat multi doctori,cel putin nu sunt asa de mandrii si orgoliosi ca medicii...si pot sa zic ca am lucrat 7 ani in sistemul sanitar si am vazut destui medici....
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2013, 00:30:28
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-daca tu esti sanatos si nu ai dureri asta nu inseamna ca nu sunt destui bolnavi care au boli cumplite si suferinte si fara medicamente ar inebuni de durere sau ar muri mai repede; medicul ca si farmacistul e lasat de Dumnezeu ca sa vindece,normal ca exista si companiile farmaceutice care urmaresc profit sau au numai interese dar totusi multi oameni sunt bolnavi si au nevoie de medicamente; eu am o boala de oase naspa si daca nu as lua in fiecare zi diclofenac as innebuni de durere (mai ales iarna- nu as mai merge,nu cred ca as mai putea dormi bine...) asa ca pt mine a devenit indispensabil ,poti sa zici ca e ca un drog dar asta e...
-daca ai timp urmareste emisiuni,sau citeste articole sau viziteaza spitale unde sunt bolnavi de cancer sau alte boli grave sa vezi ca nu e chiar asa oamenii chiar au nevoie de medicamente ca sa se vindece,sau ca sa nu moara...
-eu am avut mai demult o aprindere de plamani grava si daca nu luam cateva saptamani antibiotice la greu acum nu mai scriam aici...exemplele pot continua
-si oricum farmacistii si farmacistele in general sunt mai de treaba decat multi doctori,cel putin nu sunt asa de mandrii si orgoliosi ca medicii...si pot sa zic ca am lucrat 7 ani in sistemul sanitar si am vazut destui medici....
Și eu am [avut?] astm bronșic. Cînd eram în generală nu știam că am astm, din cauza unui doctor care nu ar fi trebuit să aibă licență. M-am chinuit muuuuuuuuuuuuuuuulți ani prin spitale și am incasat injecții și pastile pentru toată viața. Acum țin uneori posturi îndelungi, fără mîncare, și din cauza toxinelor acumulate de-a lungul vieții, încă din copilărie - pentru detoxifiere.

Apoi m-a consultat din întîmplare alt doctor care mi-a explicat că nu-s nicidecum răcit, ci că am ori astm, ori bronșită (se auzea din pieptul meu fără stetoscop și de la distanță). Mi-a prescris acel tub care pufăie, Astmopent, care a fost ca o minune în criză. L-am folosit mulți ani, dar boala a început să fie rezistentă și acelui puf, indiferent dacă foloseam Ventolin sau mai știu eu ce. Nasol moment.

Dar, în tot acest timp, am învățat care sînt factorii alergici de care să mă feresc și am început să controlez crizele. Mi-am făcut și acele teste de unde a rezultat că sînt polialergic la praf, pene, mucegai, polen, derivatele lor și încă alte cîteva lucruri (bani murdari, rîs îndelung, lac etc).

De-a lungul vremii am folosit din ce în ce mai puțin acel spray și de vreo 12 ani deloc. Deși e o boală incurabilă și cu crize urîte (mai exact nu prea poți să respiri, e ca și cum te sufocă cineva lăsîndu-ți doar puțin aer uneori), am devenit independent de acel produs care la început mi s-a părut o minunăție. Multe tipuri de durere experimentate pe propria piele sînt de preferat torturii crizelor îndelungi de astm.

Nu critic cazul tău, nu-mi permit asta. Am auzit că bolile de oase sînt groaznice. Dar îi critic pe toți cei care de la o vîrstă încolo își fac abonament la farmacie pentru că li-e frică să nu moară de inimă sau mai știu eu de ce. Oameni săraci care dau pensiile pe chimicale, în loc să se autoinstruiască și să încerce să evite produsele sau factorii care le cauzează crizele sau durerile sau problemele lor diverse. Oameni care ajung la ghișeu și cer ”ceva pentru slăbit” care să le permită totuși să mănînce în continuare porc cu ouă și brînză sărată. Care merg tot acolo pentru a lua vitamine și proteine sintetizate sau de proveniență dubioasă, în loc să cumpere semințe, legume și fructe.

Înțelegi care e durerea mea acum și de ce blamez sistemul ăsta bolnav care practic își bate joc de noi, care sîntem mai mult sau mai puțin creduli și dezinformați?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 31.05.2013 at 00:32:44.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare