Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 10.06.2013, 23:52:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Unde am emis eu pretentia asta??
Nici macar nu am oferit o reteta concreta si la obiect.
Imi cer scuze, dar mie asa mi s-a parut.
De fapt cu totii ne dam cu parerea, iar cel in cauza alege ce i se pare potrivit pentru el. RAspunsurile noastre pot constitui o sursa de inspiratie, buna sau rea.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.06.2013, 23:57:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ei au traditie in materie de post negru.

Nu stiu cati stiu despre Ramadan, pe langa care Postul Mare este jucarie de copii.
Ramadan -ul implica un post negru de la rasarit pana la apus, timp de 30 zile.

Si cand te gandesti ca avem cuviosi ortodocsi care se planga ca mancarea strict vegetariana, chiar pe saturate, este o incercare mult prea grea pentru ei.

Atunci ce sa ne mai miram ca nici cand boala ii ajunge, refuza sa treaca peste vointa Mariei Sale Pantecele.
Eu stiu despre Ramadan, caci am avut niste prieteni de familie egipteni. Intr-adevar nu manaca nimic, dar nimic de la rasaritul soarelui pana la apus; in schimb noapte mananca de sting. Este ca un festin nesfarsit. Este sarbatoare, nu gluma. Dar ziua nu se ating de nimic.
Personal nu vad asemanare intre Ramadan si Postul ortodox.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 11.06.2013, 00:01:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru a evita orice reactie neplacuta din cauza aciditatii, imi pun o lingurita de bicarbonat de sodiu in sticla de apa pe care o beau. Simplu! Bicarbonatul creeaza mediu alcalin. Si apa capata gust mai bun.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.06.2013, 00:05:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Chestia aia cu laptele vine din Studiul Chinei.
In cartea "Nu hrani cancerul" scrie asa:
A compara "Nu hrani cancerul" cu ”Studiu China”, e cam și cum ai compara o Dacie cu un Mercedes.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Poti bea un pahar de lapte seara inainte de culcare: te va linisti si te va ajuta sa ai si un somn mai bun.
Poți bea cât timp ești copil. După vârsta de 7 ani încep să scadă enzimele digestive capabile să digere corect laptele. După pubertate (cand apar caracterele sexuale la bărbat și la femeie) cantitatea de enzime capabile realizării digestiei corecte a laptelui scade la zero. Un adult poate consuma lapte fermentat - iaurt sau branză (capră, vacă, oaie) dar trebuie consumat cu prudență - o dată pe săptămână, nicidecum zilnic.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
E bine de stiut!
Dintre toate alimentele, laptele de vaca este cel mai apropiat de laptele de mama.
Vițelul după ce e înțărcat nu mai bea lapte, ci mănâncă iarbă. Animalele ”vobesc” faptic, cine are ochi de văzut, să vadă. Ce e iarăși interesant, e faptul că laptele de capră e net superior laptelui de vacă.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
[*]Laptele este un aliment complet, care contine intr-o proportie echilibrata toate principiile plastice si energetice.
Raportul calciu/fosfor, pentru o absorbție corectă, trebuie să fie minim 1.7 , iar în produsele lactate este 1, maxim 1,2. Prin urmare incorect, deci nivelul de absorbție al calciului este scăzut. Deși laptele și produsele lactate conțin calciu este foarte important cum se asimiliează acest calciu. Faptic poți verifica unghiile la un vegan și la un consumator de produse lactate. Vei fi surprinsă că unghiile veganului sunt mult mai tari decât ale omnivorului.

E bine de știut că fructele, legumele și cerealele au raportul minim de calciu/fosfor undeva la 1,9, majorittatea având peste 2. Deci nu degeaba a fost lăsat și postul. Și gândul îmi fuge mai departe la un vesert biblic (Geneză 1, 29), verset care adeverește clar că omul - Adam înainte de căderea în păcat a fost vegetarian.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
[*]Lactatele fermentate sunt o sursa suficient de sigura si naturala de flora lactobacilara.[*]In zonele unde se consuma multe lactate fermentate (chefir, sana, iarut, lapte batut), respectiv in regiunile din Asia, longevitatea este mai mare.
Consumând lapte sau lapte de soia și derivate din soia (fermentate)?

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Conceptia conform careia omul adult nu trebuie sa consume lapte, pe motiv ca mamiferele adulte (boul, calul, oaia) nu consuma lapte decat cand sunt pui, este total gresia pentru simplu motiv ca nu-l putem compara nici pe copil cu vitelul, nici pe omul adult cu boul (conformatia stomacului, digestia bucala, ruminatia, echipamentul enzimatic, tipul de alimentatie ulterioara).
Păi dacă vițelul de la o anumită vârstă nu mai consumă lapte (compatibil cu ADN-ul său), de ce ar consuma omul? O fi omul mai apropiat de vacă decât vițelul din punct de vedere genitic? Vițelul poate renunța la lapte, omul ba. Și cine e de vină aci, omul sau vaca?

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mai mult, renumitul oncolog german Johannes F.Coy chiar indica lactatele fermentate bolnavului oncologic pentru aportul de acid natural, care este neutrlizat in ficat (proces ce se indreapta si impotriva acidului lactic tummoral si peritumoral nascut prin anaerobioza).
De acord, laptele fermentat are și calități, dar consumat cu măsură și echilibru (vezi calendarul ortodox).

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu este recomandata o alimentatie predominant lactata (asa cum se intampla deseori in practica).
Să explicăm și de ce. Laptele dulce creează acidități în procesul de digerare (fermentează) și datorită acidităților este nevoie ca reacția acido-bazică să fie corectată (prin natura lui omul este bazic), factor care este posibil prin absorbția calciului din sânge, respectiv organismul ia calciu din oase, urmând atunci când această masă digerată ajunge în intestinul gros calciul să fie restituit în sânge și apoi în oase. Dar cu cât înaintăm în vârstă procesul de absorbție al calciului scade, procesul de recuperare a calciului din reducerea acidităților este tot mai complicat și omul începe să piardă din calciu și ca atare începe să scadă din înălțime.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Recomandari:[*]Pentru preventia si terapia cancerului este ideal a se consuma numai lactate fermentate, pentru ca lactatele fermentate contin flora lactobacilara necesara revitalizarii florei saprofite intestinale (se recomanda lactatele cu continut scazut de lipide)"[/list]
A te bate cu cancerul bagând în sistem cazeina, o proteină de proastă calitate, e ca frecția la piciorul de lemn.

Last edited by ovidiu b.; 11.06.2013 at 00:08:18.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.06.2013, 00:25:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pînă atunci, vă întreb dacă ați muls vreodată vaca, dacă ați curățat cotețul porcilor, dacă ați asistat la tăiatul porcului, dacă ați omorît vreo găină, dacă apoi ați gătit-o de la opărit, plivit, scos mațele și pînă la scos din tigaie, cînd ați curățat ultima oară un pește? Dacă toate acestea nu vă dezgustă, nu vă crează repulsie și greață, dacă vi se pare normal să faceți asta periodic, atunci mîncați-le în continuare fraților.
Mai simplu era să spui că nu poți iubi cu satârul în mână. Și a iubi înseamnă a iubi întreaga creație. Cât despre muls și pește e discutabil, adică sunt admise.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pînă atunci, vă întreb dacă ați muls vreodată vaca,acă ați curățat cotețul porcilor
Am muls acum trei săptămâni o vacă, chiar la o mănăstire, facând ascultare. Pe lângă asta am scos și bălegarul din grajd. A fost plăcut.

ps: iaurtul a fost foarte bun

Last edited by ovidiu b.; 11.06.2013 at 00:37:15.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.06.2013, 01:22:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Am muls acum trei săptămâni o vacă, chiar la o mănăstire, facând ascultare. Pe lângă asta am scos și bălegarul din grajd. A fost plăcut.

ps: iaurtul a fost foarte bun
Scosul bălegarului de la vacă e vrăjeală pe lîngă a rîni la porci. Și nu e mai plăcută munca în grădină decît cea din staul?

Și mie-mi place iaurtul, știu să-l fac în casă, dar nu-l mai consum pentru că am ales să fiu vegetarian. Îmi place să cred că nu gîndesc [și] cu stomacul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 11.06.2013, 09:42:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu stiu despre Ramadan, caci am avut niste prieteni de familie egipteni. Intr-adevar nu manaca nimic, dar nimic de la rasaritul soarelui pana la apus; in schimb noapte mananca de sting. Este ca un festin nesfarsit. Este sarbatoare, nu gluma. Dar ziua nu se ating de nimic.
Personal nu vad asemanare intre Ramadan si Postul ortodox.
În vremurile mai vechi, în Postul Mare se mânca o singură dată pe zi, seara, și atunci cu măsură; sau asta era rânduiala Bisericii, în orice caz.
La musulmani, iarăși, nu cred că recomandarea este ca după apusul soarelui să se ghiftuiască. Probabil își dau în mod nepermis frâu liber, așa cum se obișnuiește și la noi, de lăsatul secului sau la sărbătoarea de la sfârșitul postului.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 11.06.2013, 14:32:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În vremurile mai vechi, în Postul Mare se mânca o singură dată pe zi, seara, și atunci cu măsură; sau asta era rânduiala Bisericii, în orice caz.
La musulmani, iarăși, nu cred că recomandarea este ca după apusul soarelui să se ghiftuiască. Probabil își dau în mod nepermis frâu liber, așa cum se obișnuiește și la noi, de lăsatul secului sau la sărbătoarea de la sfârșitul postului.
Eu am mai inteles ca multi dintre musulmani dorm pana seara si atunci mananca. Depinde si de care musulman, caci sunt mai multe bisericute si la ei.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 11.06.2013, 14:41:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

.......editat...

Last edited by Parascheva16; 11.06.2013 at 15:22:24.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 11.06.2013, 18:39:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În vremurile mai vechi, în Postul Mare se mânca o singură dată pe zi, seara, și atunci cu măsură; sau asta era rânduiala Bisericii, în orice caz.
Care e sursa? Aș vrea să aflu mai multe despre postul creștin original sau măcar din primele veacuri ale creștinismului, dar nu am de unde. Sînt înclinat să cred că era altfel decît e acum, dar nu am dovezi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare