Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1591  
Vechi 12.08.2016, 14:38:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Niciun cult neo-protestant nu-i "biserică", nici penticostalii, baptiștii, adventiștii, și celelalte mii, nu-s nici biserică nici apostolici nu sunt. Îți place să repeți și să crezi prostii. Dar... alegerea ta... Mântuirea sau iadul tău.

Secolul 1-3: Biserica.

Secolul 3 - sfârșitul lumii căzute, Învierea și Judecata și Împărăția Cerurilor : Biserica și ereziile.

Atât.

Mulțumesc pentru gânduri. Mulțumim Domnului. Dumnezeu să-ți ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1592  
Vechi 12.08.2016, 15:22:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
fie și după ulei la aprozar,
Dar, Igor, nu mai exista aprozar.
Iar pe vremea cand exista aprozar, nu exista ulei...

Uite, imi aduc aminte de un pasaj spumos de prin cartile lui Ilf si Petrov. Reproduc din memorie: "unii spun ca Dumnezeu nu exista, ca nu L-a vazut nimeni. Dar ce, branza exista ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1593  
Vechi 12.08.2016, 18:23:26
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc, frate Mihnea. :) Frumos pasajul și atât de profund de trist... Dar cu ușoară ironie, atât de înălțător în nădejde...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1594  
Vechi 12.08.2016, 18:31:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mulțumesc, frate Mihnea. :) Frumos pasajul și atât de profund de trist... Dar cu ușoară ironie, atât de înălțător în nădejde...
Unde dai si unde crapa.....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1595  
Vechi 15.08.2016, 11:11:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Secolul I: Biserica Apostolica
Secolele I - X: Biserica Nedespartita
Secolele X - XV: Biserica Catolica
Secolele X - XIX: Biserica Protestanta
Secolul XX: Biserica Apostolica Penticostala
Hai ca poti mai mult.
Arata care e legatura intre ele, mai ales ca dupa criteriile voastre puteti clasifica lejer ca eretic cam tot ce ese intre "Biserica Apostolica" si "Biserica Apostolica Penticostala".

Ca sa nu mai mentionam si ca nu exista nici un fel de vorbire in limbi din perioada mentionata in Sf. Scriptura pana la "Biserica Apostolica Penticostala".

A fost Duhul Sfant in vacanta?


Citat:
Biserica, inca din primul secol, a trebuit sa se scuture in permanenta de erezii. Si sa revina la Invatatura Sfintilor Apostoli.
In opinia ortodoxa, a facut-o destul de bine. Dupa voi, niciodata, pana la voi.

Citat:
Pentru mine suna cam la fel.
Doar cam atata discernamant sa fie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.08.2016 at 11:18:59.
Reply With Quote
  #1596  
Vechi 15.08.2016, 11:17:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Unde dai si unde crapa.....
Nu te indigna.

Daca iei in considerare ca raspunsul poate veni de la un bot cu A.I ..

Pe de alta parte...

__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.08.2016 at 11:37:11.
Reply With Quote
  #1597  
Vechi 15.08.2016, 11:28:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Aline, da, doar atâta sunt. N-am nimic de dovedit nimănui, sunt aici să mărturisesc, să mă îmbunătățesc prin alții și să îmbunătășesc pe alții, împreună prin dragoste, smerenie, ascultare, discernământ, în învățare reciprocă.
Cum, asa?

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu știi ce vorbești, crede-mă. Și nici nu mă chinui să înot în nebunia minții tale, în care te-a lăsat Dumnezeu.

Pai nu plangeai tu cu spume la admin ca altii spun ca nu esti sanatos la cap?
Si sa stearga postarile care in felul asta aduc atingere "smeritei" tale imagini?

Si tu ce faci, fariseule?

Citat:
Roagă-te pentru mine să mă îmbunătățesc.
Deocamdata fac apel la urma de discernamant care prefer sa cred ca o mai ai, sa te abtii sa mai scrii pana nu te imbunatatesti. Cat de cat.

Adica o radicala schimbare de stil, lasa teatrul, fii consistent, la obiect, lasa inovatiile cu pretentii de teologie si revelatie si fii cat de cat politicos daca tot vrei asta in dreptul altora.

Citat:
Chiar dacă ți se pare că fac pe prostu, sau că joc teatru, nu-i teatru, e o măsură, drămuită și măsurată diferit adesea, ce o folosesc pentru salvarea și vindecarea omului, firesc, în măsura mea, "m-am făcut elin, să mântuiesc pe elini, roman să mântuiesc pe romani, evreu să mântuiesc pe evrei, toate m-am făcut tuturor, ca măcar pe câțiva să dobândesc", spune Pavel.
Nu bre, doar reusesti sa faci de ras valorile cu care te joci ca un copil prost si inconstient.

Citat:
Și trebuie să-l imităm. N-are de ce să ne fie frică. Suntem în Adevăr. Suntem în Hristos.
Te contrazic. Nu esti decat in "nebunia mintii tale" (citat din clasic in viata, poti sa ghicesti care e, din 3 incercari, ai premiul 6 luni pauza de la aberat in public).

Citat:
Sfinții se vor bate cu antihristul încarnat și ceata lui de întunecați și nu ne vom teme. Sfinții și Biserica, vor fi și când va fi Învierea și va începe Judecata, "când toți vor bea, vor mânca și se vor însura", spune Scriptura, și atunci Biserica, deși puțină, mică, prigonită și chinuită, va fi pe baricade, în războiul nevăzut cu demonii da lângă fiecare, "ei vor râde și se vor veseli, voi veți plânge și vă veți tângui", spune Scriptura.
Deocamdata rad dracii de tine. Si "ereticii" cu care te razboiesti, la fel - si pe buna dreptate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.08.2016 at 11:39:30.
Reply With Quote
  #1598  
Vechi 15.08.2016, 11:32:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
Dacă spui că Duhul Sfânt, NU lucrează ÎN oameni, animale și obiecte, PRIN harul Duhului Sfânt din ei și ele, atunci reiese că harul lucrează singur ÎN oameni, animale și obiecte, FĂRĂ Duhul Sfânt, atunci harul devine separat de Duhul Sfânt, ca o entitate sau creatură, harul devine creat, energiile devin create, ajungem în ereziile apusului, ale franco-latinilor "romano-catolici", ajungem la afirmația indirectă că Duhul Sfânt este neputincios, incapabil, diminuăm sau anulăm Dumnezeirea Duhului Sfânt, și Sfânta Dogmă Mântuitoare a Sfintei Treimi, deci mințim, contrazicem Biblia, Sfinții Părinți și mergem în abisuri tot mai întunecate de iad. (???)
Să nu fie.
De aceea ți-am spus să ai grijă să nu devi eretic romano-catolic, cu erezia harului și energiilor create.
Nu mai fa pe teologul ca nu te prinde.

Ti-as explica eroarea de logica, dar nu ai tu cap sa pricepi.

Mai bine raspunde cererii exprese pe care ai ocolit-o de multe ori, de a furniza citate din Sf. Parinti care sa cuprinda aceleasi concluzii ca enormitatea care incerci sa o justifici mai sus cu o spoiala de cunostinte puse cap la cap cu multa ignoranta fudula.

Daca n-ai, smereste-te macar in al 11 lea ces si recunoaste-ti fudulia si incompetenta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1599  
Vechi 15.08.2016, 11:35:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar, Igor, nu mai exista aprozar.
Iar pe vremea cand exista aprozar, nu exista ulei...

Uite, imi aduc aminte de un pasaj spumos de prin cartile lui Ilf si Petrov. Reproduc din memorie: "unii spun ca Dumnezeu nu exista, ca nu L-a vazut nimeni. Dar ce, branza exista ?"
Nu era "dar ce, branza a vazut-o cineva" ?:)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1600  
Vechi 15.08.2016, 17:40:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Arata care e legatura intre ele, mai ales ca dupa criteriile voastre puteti clasifica lejer ca eretic cam tot ce ese intre "Biserica Apostolica" si "Biserica Apostolica Penticostala".

In opinia ortodoxa, a facut-o destul de bine.
Dupa voi, niciodata, pana la voi.
Cred ca faci confuzii sau folosesti omul de paie.
Eu cred ca Biserica s-a curatat singura de erezii de-a lungul secolelor. Cu ajutorul lui Dumnezeu, desigur.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ca sa nu mai mentionam si ca nu exista nici un fel de vorbire in limbi din perioada mentionata in Sf. Scriptura pana la "Biserica Apostolica Penticostala".

A fost Duhul Sfant in vacanta?
Subiectul a mai fost dezbatut. In toate secolele au fost oameni prin care Duhul Sfant a lucrat prin darurile Lui. Inclusiv cu vorbire in alte limbi.
Reply With Quote
Răspunde