Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2009, 19:31:54
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

da, studentule asa e
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.06.2009, 06:02:49
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Apostol Pavel zice:
"20. Fraților, nu fiți copii la minte. Fiți copii când e vorba de răutate. La minte însă, fiți desăvârșiți."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.06.2009, 15:19:05
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța. (Luca 18:14)

Eu inteleg prin 'sarac cu duhul' omul care nu se considera mai presus fata de nimeni, omul lipsit de mandrie si de slava desarta. Asa cum omul trupesc se impopotoneaza cu tot felul de haine elegante, giuvaiere, ca sa placa ochiului, asa si cel sarac cu duhul se dezbraca de toata slava desarta lumeasca, ca sa placa lui Dumnezeu, primind in schimb haina alba a dreptatii.
Mandria e o mare patima, care cu siguranta e cauza tuturor rautatilor. Omul inaltandu-se cu duhul precum lucifer, va avea o cadere la fel de dureroasa, caci lui Dumnezeu nu ii place mandria.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.06.2009, 18:19:22
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Sfantul Teofan Zavoratul numeste slava desarta cel mai vatamator si lingusitor vrajmas. [/SIZE][SIZE=2]"Acesta il face pe om sa fie asemenea unui muncitor, care oricat ar castiga, risipeste imediat tot castigul, fara sa lase ceva si pentru ziua de maine. Acela care se slaveste pe sine si-a castigat deja rasplata si nu are ce sa astepte sa-i fie dat in viitor. El este totdeauna gol, asemenea aceluia care risipeste tot ce are. Gol se va infatisa si in lumea de dincolo. Numai pacatele sale il vor insoti, iar faptele bune, care i-ar fi putut fi de folos pentru a birui pacatele, nu vor avea nici o valoare. [/SIZE]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2009, 12:39:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Din scrisorile misionare ale Sfântului Nicolae Velimirovici: Fericiți cei săraci cu duhul, fiindcă a lor este împărăția Cerurilor, a zis Domnul Hristos. Pe tine te descumpănește acest lucru. Descumpănirea ta vine din faptul că încurci debilitatea mintală a oamenilor slab dezvoltați cu sărăcia pe care o laudă Hristos. Sărăcia duhovnicească, altfel spus frângerea inimii, este o însușire a celor mai bune minți pe care le-a avut lumea. Este conștiința nimicniciei proprii înaintea măririi lui Dumnezeu, conștiința murdăriei proprii înaintea curăției lui Dumnezeu, conștiința deplinei atârnări proprii de nemărginita putere a Domnului. (...) Sărăcia cu duhul este antipodul desăvârșit al trufiei și laudei de sine.
Frumos spune acest Nou Gura de Aur al Serbiei.

A fi sarac cu duhul imi arata neincetat un bun prieten. Mergeam sa ma vad cu el. El a ajuns mai devreme. Statea in statie. Ajung si eu. Il vad putin prafuit pe pantalonul negru. Se scutura usor. Il salut si intreb ce s'a intamplat. Imi spune ca un domn care parcase in statie a dat cu spatele, fara sa se uite, si l'a daramat jos. Dupa care mai zice: Saracul, cred ca tot el s'a speriat mai tare, ca nu m'a vazut. Am mers pana la mine, el schiopatand putin. Ascundea faptul ca il si durea un picior."

Pentru multi, prostie. Pentru mine, lucrarea lui Hristos in inima omului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.10.2009, 00:31:51
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța. (Luca 18:14)

Eu inteleg prin 'sarac cu duhul' omul care nu se considera mai presus fata de nimeni, omul lipsit de mandrie si de slava desarta. Asa cum omul trupesc se impopotoneaza cu tot felul de haine elegante, giuvaiere, ca sa placa ochiului, asa si cel sarac cu duhul se dezbraca de toata slava desarta lumeasca, ca sa placa lui Dumnezeu, primind in schimb haina alba a dreptatii.
Mandria e o mare patima, care cu siguranta e cauza tuturor rautatilor. Omul inaltandu-se cu duhul precum lucifer, va avea o cadere la fel de dureroasa, caci lui Dumnezeu nu ii place mandria.
Foarte frumos! Subscriu.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.07.2010, 17:18:38
raluca g raluca g is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 1
Implicit

Dumnezeu coboara pe pamant si manifesta Duhul Sfant.Oamenii se bucura de aceasta si devin atasati de lumea aceasta pe care o folosesc ,,doar,,?! pentru satisfactie.Si uita de TATAL.Cred ca la aceasta se refera.Pt ca ei in final nu au nimic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.07.2010, 17:27:31
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Smerenia, asa cum "zoridezi", frumos o defineste.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.08.2010, 16:28:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Fericiti cei saraci cu duhul!!!
Cel sarac cu duhul nu este omul prost, ci omul smerit, care isi cunoaste locul sau in fata lui Dumnezeu si a lumii - un loc de slujire, unul care nu convine omului din ziua de astazi care doreste doar sa domine.

Cand cugeti la Dumnezeu, nu poti fi decat smerit, iti dai seama cat de departe esti de desavarsire.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.08.2010, 12:07:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sa luam seama la Fericiri daca ne intereseaza in mod sincer sa fim fericiti. Observam din Scriptura ca Hristos nu ii fericeste pe multi.

Cei blanzi, cei ce plang, cei prigoniti pentru dreptate, cei saraci cu duhul ... sunt purtatorii acelei fericiri curate care ne elibereaza. Noi cautam de cele mai multe ori fericirea in lucruri, identificand-o cu placerea. O si gasim uneori, insa, aceasta fericire ne robeste.

In lume, am facut din fericire un scop, in timp ce in Imparatie ea nu este decat o consecinta. De aceea, nici nu o dobandim deplin in lumea aceasta. Aici si acum, sa nu cautam fericirea, ci pe Hristos deoarece atunci cand il aflam, El este bucuria si fericirea noastra.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericiti cei curati cu inima Adrianna Despre Sfanta Scriptura 17 22.10.2012 21:45:51
Fericiti cei ce plang... 14carol06 Generalitati 10 03.08.2010 10:22:29
exista crestini contemporani fericiti? florinna01 Generalitati 33 04.05.2010 16:09:12
Spiritualitatea ne face fericiti silverstar Generalitati 31 28.01.2009 23:33:29
fericiti mucenici marria Generalitati 0 08.03.2008 11:33:00