Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.08.2005, 21:28:02
ramona21 ramona21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2005
Mesaje: 11
Implicit

Doamne ajuta! Cum trebuie sa se poarte indragostiti?Pana unde pot ajunge?va rog frumos sa discutati pe aceasta tema,nu treceti doar asa in treacat cum s-ar spune.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2005, 21:29:58
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Doamne ajuta! Vad ca nu ti-au ascultat sfatul, au trecut "doar in treacat" :D Poate trebuie sa pui intrebari mai directe, mai specifice, mai putin generale.

Cum sa se poarte indragostitii? Cum se poarta doi oameni normali. Sa incerce sa pasteze un echilibru in relatia lor, sa nu cada in extreme, sa se pondereze unul pe altul. Daca respectam regulile bunului simt nu ni se poate intampla nimic rau. In orice situatie. Asta in public, unde trebuie sa ne gandim si la cei din jur, dar si in intimitate.
Sa incercam nu facem nimic despre care stim ca ne va fie rusine mai tarziu. Sa nu ne grabim, sa trecem la fapte prea repede. Graba nu duce la nimic bun. Iar cand avem indoieli in legatura cu ceva, mai asteptam. Ne documentam, intrebam pe cei mai experimentati.

Pozitia Bisericii este destul de clara. Sunt numeroase reguli si sfaturi foarte bune privind relatiile dintre oamneni, si dintre indragostiti Cea mai potrivita persoana care sa-ti dea astfel de raspunsuri este un duhovnic bun.
Pana unde se poate ajunge? Asta cred ca se stie. Oricum, nu prea departe :D Cel putin pana la casatorie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2005, 17:30:45
Copilutz's Avatar
Copilutz Copilutz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 7
Implicit

E un subiect destul de greu, ... Sunt limite pe care biserica si Sfanta Scriptura le spune foarte clar, dar greutatea este cam cat de departe pot merge?
Am intrebat odata asta pe un batran acelasi lucru si mi-a raspuns un lucru care mi-a placut:
[color=red]"Poti face tot ce doresti (mi-a spus), dar gandeste-te ca Iisus e intotdeauna intre voi doi, iar daca ce faci nu-L face sa roseasca atunci poti sa o faci." [/color]
Mi sa parut un indemn bun si cu mine chiar a tinut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2005, 21:40:24
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copilutz
"Poti face tot ce doresti (mi-a spus), dar gandeste-te ca Iisus e intotdeauna intre voi doi, iar daca ce faci nu-L face sa roseasca atunci poti sa o faci."
Mi sa parut un indemn bun si cu mine chiar a tinut.
Doamne ajuta!
Bun sfatul pe care l-ai primit, Copilutz; ceva de genul asta facea si eu cand era mai tanar :D. Din moment ce prea multe cunostinte despre religie nu aveam, Hristos era destul de departe pentru mine, asa ca imi imaginam ca langa mine se afla un inger, mare, de vreo 2 metri. Iar cand apareau momente "grele", ca.. intre indragostiti, ingerul "stabilea limita". Ma gandeam: "Cum oare sa fac ceva rusinos cu un inger langa mine?". :D Stiu...pare copilaresc...totusi aveam vreo 16 ani..

Dar, serios acum, daca constientizam ca Hristos se afla incontinu langa noi si ne observa fiecare fapt...poate ne vom purta mai normal...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2005, 13:51:46
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Probabil esti adolescent(a) sau tanar(a) pana in 25 de ani. Ma rog, nu conteaza foarte mult cati ani ai. E greu atunci cand iubesti pe cineva sa pastrezi o limita, pt. ca alaturi de persoana iubita ti se pare ca totul este permis. Sfatul meu este ca ambii tineri sa aibe o educatie religioasa temeinica, sa se spovedeasca des, sa tina posturile si daca sunt pregatiti sa se casatoreasca.(vorbesc acum despre un virtual cuplu). daca sunt prea tineri, sa ceara sfatul parintilor, al duhovnicului, iar atunci cand sunt singuri si se imbratiseaza si se saruta sa aibe mare grija pt. ca omul are acest instinct(al reproducerii si corpul sau este echipat cu tot cei trebuie) iar ,,focul' iute se aprinde! Tinerii si nu numai(dar acum vorbesc pt. cei care sunt tineri) trebuie sa-si pastreze sufletele si trupurile curate pt. ca sa aibe un inceput bun in viata. Ma rog ca Dumnezeu sa ne ajute pe toti cei care scriem aici, sa dam sfaturi bune, care sa zideasca sufleteste pe cei ce le citesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2006, 15:16:02
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

Pana unde... Teofil Paraian spunea ca pana la masura de frate si sora... Oricum, totul trece prin cap, acolo e frana, nu in... Deci important este sa nu-ti pierzi capul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.03.2006, 11:53:17
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Atunci cand ai o prietena ,un sarut nu inseama nimic ,insa nu ai voie sa faci lucruri rusinoase pana cand nu veti fi legati de Biserica prin taina casatoriei.Nu va luati dupa ce zice lumea caci un copil binecuvantat de Dumnezeu este acela care se naste intru familia sa unita de Dumnezeu prin Biserica prin taina a casatoriei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2006, 23:27:37
Light Light is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2006
Mesaje: 3
Implicit

Parintele Cleopa spune clar ca o fata si un baiat inainte de casatorie sa fie ca fratele si sora . Daca ei se comporta altfel , sunt opriti de la Sfinta Impartasanie 7 ani..dar traim vremuri ispititoare si grele din punct de vedere moral ca sa nu mai vorbesc si din alte puncte de vedere . In fine "Ce este cu neputiinta omului , este cu putiinta lui Dumnezeu". Doamne ajuta !!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2006, 09:47:15
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Vorbeste si din alte puncte de vedere, ca ai deschis o poarta foarte mare, un subiect destul de controversat,lumea in care traim azi.:D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.03.2006, 23:56:05
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Light
Parintele Cleopa spune clar ca o fata si un baiat inainte de casatorie sa fie ca fratele si sora . Daca ei se comporta altfel , sunt opriti de la Sfinta Impartasanie 7 ani..dar traim vremuri ispititoare si grele din punct de vedere moral ca sa nu mai vorbesc si din alte puncte de vedere . In fine "Ce este cu neputiinta omului , este cu putiinta lui Dumnezeu". Doamne ajuta !!!
Si pe cine afecteaza faptul ca sunt opriti de la Sfanta Impartasanie 7 ani? Dar ce, inainte de... se impartaseau? Daca s-ar fi impartasit, ar fi avut putere sa reziste. Trist este ca aproape ca nu se pomeneste de canoane fara sa fie pomenit si parintele Cleopa. Traditia Sihastriei e cat se poate de paguboasa: impartasire rara (cel mult in pasturi, sau la 40 de zile, sau cel mai des la o luna), deci intrand sub incidenta altui canon care-i exclude deja din obstea Bisericii, canoane aplicate dupa litera chiar si celor care n-au fost pastoriti acolo si facandu-se chiar o mandrie din asta. Ce canon a dat Mantuitorul femeii prinsa in adulter? A poruncit sa fie omorata cu pietre, asa cum prevedea legea lor? Se cunoaste macar un caz din istoria Bisericii in care aceste canoane au fost aplicate?
Imi vine in minte un caz din Patericul egiptean, cand, staretul este chemat sa-l prinda in flagrant pe un frate de manastire care pacatuia cu o femeie in chilie. Acesta, neavand unde sa o ascunda, a bagat-o intr-un butoias si i-a pus un capac deasupra. Staretul, cum a intrat in chilie, s-a pus deasupra capacului si i-a invitat pe ceilalti sa caute, dupa care, negasind nimic si neavand curaj sa-l dea pe staret la o parte, au plecat rusinati. Dupa plecarea celorlalti, staretul a plecat spunandu-i "ai grija, frate". Eu sunt convins ca legea iubirii si iertarii aplicata de staret a fost mai eficienta decat orice canon si este cu atat mai mult necesara in aceste vremuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Oare e permisa aceasta relatie? simona10 Generalitati 1 27.06.2012 22:40:21
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15