Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.07.2011, 15:43:32
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Smile

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Daca te forteaza Dumnezeu, eu cred ca rezultatul e mai sigur. Poate totusi o alta formulare ar fi mai buna.
Ca de exemplu ...
...ajuta...
Daca te ajuta Dumnezeu, rezultatul e sigur.
Si Dumnezeu te ajuta.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.07.2011, 19:06:38
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Reformulează mai clar întrebarea și poate vei reuși să menții cald topicul.
ce nu ai inteles din ea?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.07.2011, 19:07:10
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Este un.....sfînt....Cred că ajunge!
pe baza carui criteriu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.07.2011, 19:10:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
pe baza carui criteriu?
mereu m-am intrebat de ce Ilie este sfant crestin...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.07.2011, 20:01:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
mereu m-am intrebat de ce Ilie este sfant crestin...
Ilie este sfânt creștin fiindcă drepții Vechiului Testament sunt sfinți creștini și cu toții au fost ortodocși (=dreptmăritori). Nu este rezonabil să facem sfinților un clasament precum vedetelor din Billboard; totuși, dacă am îndrăzni acest lucru, Ilie ar fi obligatoriu în top 3, probabil alături de Moise și de Isaia.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.07.2011, 20:03:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite ca s-ar putea sa nu afle de ce e sfant ortodox, dar ar putea sa afle de ce e sfant catolic.

Sa vedem daca o sa fie fericit macar cu atat :)

Mihnea, pregateste-te ca de abia acum incepe.. :))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.07.2011, 20:14:45
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai aici ii tot șpilul ! :-))
Dar daca e o greseala de exprimare? Poate ca prin "forteaza-ma" vrea sa spuna "da-mi forta" .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.07.2011, 20:38:04
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Dar daca e o greseala de exprimare? Poate ca prin "forteaza-ma" vrea sa spuna "da-mi forta" .
Nu, nu... spre_rasarit a dat explicatiile rugaciunii care contine acest termen, cu alte ocazii, pe alte threaduri ...E chiar "forteaza-ma", cu inteles clar de "obliga-ma", "sileste-ma" etc..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.07.2011, 20:48:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Dar daca e o greseala de exprimare? Poate ca prin "forteaza-ma" vrea sa spuna "da-mi forta" .
E super asa, poate si sa-si pastreze forta care ii place asa mult si adevarul teologic :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.07.2011, 21:26:14
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Daca e sfant ortodox si de-a nostru atunci de ce ne trazneste pe cate unu din noi in fiecare an cand 'il sarbatorim'... Mie imi pare ca un personaj caruia ii suntem antipatici... Ce legatura are proorocul Ilie cu religia crestin ortodoxa?De ce il revendicam noi pe Ilie?Ce va face sa credeti ca Ilie a fost ortodox?A fost un personaj temperamental.. Si apoi el este al evreilor, dupa cum zice Scriptura... El ii va intoarce pe evrei la Dumnezeu, si conform Talmudului il va identifica pe Mesia.. De Paste la masa traditionala se pastreaza un loc si o cupa pentru Ilie si un scaun liber... Se pare ca evrei (CHIAR APOSTATI, STRIGATOR LA CER ZIC EU) au avut acces si au comunicat cu Ilie.. Exista relatari in Talmud...

R. Joshua b. Levi met the prophet Elijah standing by the entrance of R. Simeon b. Yohai's tomb. He asked him: 'Have I a portion in the world to come?' Elijah replied, 'when thou art worthy thereof.' R. Joshua b. Levi said, 'I saw two, but heard the voice of a third.' He then asked him, 'When will the Messiah come?' — 'Go and ask him himself,' was Elijah's reply. 'Where is he sitting?' — 'At the entrance of Rome.' And by what sign may I recognise him?' — 'He is sitting among the poor lepers: all of them untie [them] all at once, and rebandage them together, whereas he unties and rebandages each separately, before treating the next, thinking, should I be wanted, it being time for my appearance as the Messiah I must not be delayed through having to bandage a number of sores.' So he went to him and greeted him, saying, 'peace upon thee, Master and Teacher.' 'peace upon thee, O son of Levi,' the leper messiah replied. 'When wilt thou come Master?' asked he, 'To-day', was his answer. On his returning to Elijah, the latter enquired, 'What did he say to thee?' — 'peace Upon thee, O son of Levi,' he answered. Thereupon Elijah observed, 'He thereby assured thee and thy father of a portion in the world to come.' 'He spoke falsely to me,' he rejoined, 'stating that he would come to-day, but has not.' Elijah answered him, 'This is what he said to thee, To-day, if ye will hear his voice. (Sanhedrin 98a)

Sunt curios : Unde a vorbit sau interactionat vreun sfant ortodox sau catolic cu Ilie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie The_Fallen Din Vechiul Testament 61 04.03.2016 20:03:55
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
La Multi Ani ILIE! Melissa Generalitati 0 20.07.2011 09:30:28
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29