Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.03.2013, 09:20:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Deci dvs spuneti aici ca Iisus nu a inviat cu trup uman ca al nostru.

Atunci de ce spune asa :
Luca 24

"39. Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am.
40. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale.
41. Iar ei încă necrezând de bucurie și minunându-se, El le-a zis: Aveți aici ceva de mâncare?
42. Iar ei i-au dat o bucată de pește fript și dintr-un fagure de miere.
43. Și luând, a mâncat înaintea lor."

Si lui Toma ii zice :
Ioan 20
"27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios."
nu fi rautacios amice. Te ratacesti nestiind Scripturile. Hristos dupa inviere NU a mai avut un trup ca al nostru. Daca era ca al nostru, atunci cum a putut sa intre in casa prin usile incuiate si sa se arate lui Toma? : "Și după opt zile, ucenicii Lui erau iarăși înăuntru, și Toma, împreună cu ei. Și a venit Iisus, UȘILE FIIND ÎNCUIATE, și a stat în mijloc și a zis: Pace vouă! / Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios." (Ioan 20: 26-27).Tu poti sa treci printr-o usa incuiata? Faptul ca Hristos NU a mai avut un trup ca al nostru, ci a avut un trup duhovnicesc, o spune chiar apostolul Pavel: "Se seamănă trup firesc, înviază trup duhovnicesc. Dacă este trup firesc, este și trup duhovnicesc".(1 Corinteni 15:44)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.03.2013, 09:28:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Aceasta intrebare este o capcana
Nu este capcana, este un nonsens.
Un credincios autentic nu-si pune astfel de intrebari.

Pentru ca stie ca sunt multe lucruri care depasesc puterea de cuprindere a mintii omenesti asa cum este ea aici si acum iar intrebarile care nu sunt folositoare pentru mantuire, nu merita neaparat un raspuns.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.03.2013 at 09:33:14.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.03.2013, 09:31:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Depinde ce intelegi prin logic si rational. Explica tu logic si rational ce a facut Dumnezeu inainte de facerea lumii. Exista "inainte" de facerea lumii. Inainte este in timp. Daca timp nu exista nu exista nici inainte. Explica rational asta. Poti? Esti capabil? Este vreun om capabil? NU. Raspunsul este mai presus de fire si de intelegerea umana. Asa si Hristos, cu trupul cel inviat a trecut prin usile incuiate. Desi material Hristos nu "raspundea" legilor fizicii. Fizica nu poate explica cum nu a existat timp, cum Hristos a putut invia, cum a putut trece prin material solid. Asa nu poate sa "Il localizeze" fizic pe Hristos.
Da Hristos este intr-o alta dimensiune. Dar nu in sensul filmelor SF. NU. Este vorba de dimensiunea materie spiritualizata guvernata de cu totul alte legi. Si pare a fi sofism, dar legea ce o guverneaza este legea iubirii.
Frumos si la obiect.
Daca si dupa asta exista obiectii, domnul doctor are perfecta dreptate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.03.2013, 15:11:34
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

As avea si eu o mica nedumerire.
Noi stim ca Iisus a inviat si se afla in cer la dreapta Tatalui.

Insa Pavel spune niste lucruri care imi dau de gandit:

I Corinteni cap 15 :

"25. Căci El trebuie să împărățească până ce va pune pe toți vrăjmașii Săi sub picioarele Sale.
26. Vrăjmașul cel din urmă, care va fi nimicit, este moartea.
27. "Căci toate le-a supus sub picioarele Lui". Dar când zice: "Că toate I-au fost supuse Lui" - învederat este că afară de Cel care I-a supus Lui toate.
28. Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci și Fiul însuși Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toți."

De ce vorbeste la viitor cand se refera la nimicirea mortii? Pai nu trebuia sa spuna ca a fost nimicita moartea din moment ce El a inviat inainte ca Pavel sa scrie epistola.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2013, 15:24:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
As avea si eu o mica nedumerire.
Noi stim ca Iisus a inviat si se afla in cer la dreapta Tatalui.

Insa Pavel spune niste lucruri care imi dau de gandit:

I Corinteni cap 15 :

"25. Căci El trebuie să împărățească până ce va pune pe toți vrăjmașii Săi sub picioarele Sale.
26. Vrăjmașul cel din urmă, care va fi nimicit, este moartea.
27. "Căci toate le-a supus sub picioarele Lui". Dar când zice: "Că toate I-au fost supuse Lui" - învederat este că afară de Cel care I-a supus Lui toate.
28. Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci și Fiul însuși Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toți."

De ce vorbeste la viitor cand se refera la nimicirea mortii? Pai nu trebuia sa spuna ca a fost nimicita moartea din moment ce El a inviat inainte ca Pavel sa scrie epistola.
daca moartea a fost nimicita (la sensul pe care il intelegi tu), atunci cum se face ca INCA oamenii mor? Acum moartea nu mai are putere deplina asupra omului, pentru ca oamenii vor invia cu totii iar cand pamantul v-a fi restabilit, atunci si moartea v-a fi nimicita

Last edited by stefan florin; 25.03.2013 at 15:27:55.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.03.2013, 16:18:05
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca moartea a fost nimicita (la sensul pe care il intelegi tu), atunci cum se face ca INCA oamenii mor? Acum moartea nu mai are putere deplina asupra omului, pentru ca oamenii vor invia cu totii iar cand pamantul v-a fi restabilit, atunci si moartea v-a fi nimicita
"Iar când toate vor fi supuse Lui" , "Vrăjmașul cel din urmă, care va fi nimicit, este moartea.", deci se refera la Hristos nu la omenire in general. DECI : de ce vorbeste la viitor?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.03.2013, 16:53:58
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Epistola către Coloseni a Sfântului Apostol Pavel

cap 1 :

"18. Și El este capul trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morți, ca să fie El cel dintâi întru toate."

Cum adica "întâiul născut din morți" ?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.03.2013, 18:20:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Nu nu sunt lamurit. Unde se afla fizic trupul lui Hristos ? ma intelegi ?
din punct de vedere ortodox trupul lui Hristos se află altarul oricărei biserici ortodoxe, în formă fizică, întotdeauna.
oricând îl găsești în Sfântul Chivot.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.03.2013, 18:52:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
As avea si eu o mica nedumerire.
(...)

De ce vorbeste la viitor cand se refera la nimicirea mortii? Pai nu trebuia sa spuna ca a fost nimicita moartea din moment ce El a inviat inainte ca Pavel sa scrie epistola.
El a inviat, dar noi nu. Prin urmare, moartea inca exista pe pamant. Cand spunem ca "Isus a infrant moartea" nu spunem "noi am infrant moartea". Cand spunem "Isus pe diavol l-a surpat" avem in vedere o epoca in care ne aflam: aceea a Noului Testament. Din punctul de vedere al diavolului, este inceputul sfarsitului. De aceea el, alungat de Domnul din posedat, Ii spune (reproduc din memorie): "pentru ce ai venit inainte de vreme ?" Ar fi vrut sa mai stea. Biserica Luptatoare (Eclessia Militans) se afla, asadar, pe cale (in statu viae). In lume, inca domneste diavolul, astfel incat Printul Intunericului este, inca, Printul Acestei Lumi. Pana la Judecata, graul va creste impreuna cu neghina, astfel incat moartea (despartirea sufletului de trup) este inca un lucru necesar. Abia dupa Judecata de Apoi, victoria lui Isus, inceputa pe Cruce, va fi definitiva, iar surparea puterii Printului Acestei Lumi se va desavarsi. Aruncat in "iezerul de foc" el nu va mai putea face rau, decat eventual celor pe potriva lui. Va fi "Un cer nou si un pamant nou".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.03.2013, 19:46:40
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
din punct de vedere ortodox trupul lui Hristos se află altarul oricărei biserici ortodoxe, în formă fizică, întotdeauna.
oricând îl găsești în Sfântul Chivot.
ce frumos zis.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde