Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te īnapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afiŗare
  #1  
Vechi 04.11.2008, 17:52:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 17.07.2008
Locažie: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Urmarea lui Hristos

M-am gandit ca ar fi de folos sa citim impreuna o carte controversata, care se gaseste de vanzare si in Biserica Ortodoxa. As vrea sa incep astazi sa o postez capitol cu capitol, iar daca cineva va vrea sa o comenteze, este binevenit.

Cartea I: Īndrumari de folos pentru viata sufletului

Capitolul I
URMĪND PAS CU PAS PE HRISTOS, SA TRECEM CU DISPRET PESTE DESERTACIUNILE LUMII

1. Cel ce ma urmeaza nu umbla īn īntuneric (In 8, 12), zice Domnul. Sīnt chiar cuvintele lui Hristos, īndemnīndu-ne sa traim īntru totul dupa pildele vietii lui, daca dorim cu adevarat sa propasim īntru lumina, dezrobiti de orice orbire a inimii. Iata de ce prima noastra straduinta se cuvine sa fie aceea de a chibzui si cugeta adīnc la viata lui Isus Hristos.
2. Īnvatatura primita de la Hristos depaseste cu mult toate īnvataturile sfintilor, iar cel ce are īn inima darul duhului sau nu va īntīrzia sa descopere īn ea miezul unei mane ceresti (Ap 2, 17). Se īntīmpla ades ca multi dintre cei care asculta īn chip obisnuit cuvīntul Evangheliei nu īi simt decīt prea putin chemarea, caci le lipseste duhul lui Hristos. Cel ce vrea cu adevarat sa īnteleaga si sa guste cuvintele lui Hristos, va trebui, tocmai de aceea, sa-si rīnduiasca cu sīrguinta īntreaga viata dupa pildele vietii Domnului.
3. La ce ti-ar folosi sa dezbati de-a fir-a-par nepatrunsele taine ale Sfintei Treimi, daca, lipsit īn sufletul tau de virtutea smereniei, ai displace Sfintei Treimi? Īntr-adevar, nu vorbele dibace si iscusite sīnt cele ce fac omul sfīnt si drept īn ochii lui Dumnezeu, ci viata cea de toate zilele traita īn virtute. Mai bine ar fi sa simt īn inima mea ce este adevarata cainta, decīt, pe din afara, sa-i cunosc definitia. Daca ai sti pe de rost toata Scriptura si toata īnvatatura filosofilor, la ce ti-ar folosi atare stiinta, fara dragostea si harul lui Dumnezeu? Desertaciunea desertaciunilor si toate sīnt desertaciune (Eccl 1, 2), īn afara de iubirea si slujirea lui Dumnezeu. Cu adevarat, aceasta-i īntelepciunea cea mai mare: trecīnd cu dispret peste aratarile lumii de fata, sa poti cu barbatie pasi spre īmparatia cerurilor.
4. Desertaciune, prin urmare, e sa cauti avutiile trecatoare, dupa cum zadarnic este sa-ti pui īn ele nadejdea. Desertaciune, de asemeni, sa jinduiesti dupa onoruri sau sa rīvnesti sa fii ridicat la scaunele īnalte. Desertaciune, sa te lasi tīrīt de dorintele trupului, poftind acele lucruri de pe urma carora, la sfīrsit, omul nu culege decīt osīnda. Desertaciune e sa tīnjesti sa ai parte de o viata cīt mai lunga, īn loc sa te īngrijesti ca viata data tie sa fie cīt mai buna. Desertaciune, sa fii cu ochii numai la viata de fata si de cea viitoare, cu nesabuinta, sa nu-ti pese. Desertaciune, sa-ti lipesti inima de ceea ce trece cu repeziciune, īn loc de a grabi pasul spre acel loc unde desfatarile nu au sfīrsit, ci ramīn ca o bucurie vesnica.
5. Tocmai de aceea, adu-ti adeseori aminte de spusa Sfintei Carti: ochiul nu se satura de a vedea si nici urechea a auzi (Eccl 1, 8). Sileste-te, prin urmare, sa-ti dezlipesti inima de cele vazute si īnvata sa te apropii cu drag de cele nevazute. Caci lasīndu-se tīrīti de imboldul simturilor lor, multi au ajuns sa-si pīngareasca constiinta, pierzīnd astfel harul lui Dumnezeu.
__________________
Sć nu abaži inima mea spre cuvinte de vicleŗug, ca sć-mi dezvinovćžesc pćcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultaži Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2008, 18:00:24
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

prefer sa o citesc normal nu pe un forum!Altii poate au mai mult timp!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2008, 03:59:39
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 05.10.2008
Locažie: undeva departe
Mesaje: 232
Exclamation O carte primejdioasa!

Este o carte necrestina.Mi-a oferit-o un amic de la lucru sa o citesc iar eu am profitat de ocazie si am luat-o acasa ca sa o pot arunca la gunoi,asa facandu-i lui un mare bine.

Sfantul Ignatie Briancianinov vorbeste in cartea sa "Despre inselare" si de "Urmarea lui Hristos" ca fiind o carte primejdioasa pentru sufletele crestinilor ortodocsi.A fost scrisa de Toma de Kempis care a intiparit Sfanta Scriptura dupa mintea sa si nu dupa invataturile Sfintilor Parinti.Nici macar nu era ortodox,deci din start ce a scris el nu poate fi acceptat de un crestin ortodox.Bisericile "Orotdoxe"care promoveaza si aproba distribuirea acestei carti vor da socoteala Lui Dumnezeu pentru smintirea multor slab credinciosi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.11.2008, 06:19:19
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu numai Sfāntul Ignatie descrie aceste gānduri de īnselare ci si Scararul, Siluan, Antonie si altii care au spus ca ascultarea de duhovnic si lupta pentru curatirea gāndurilor e obiectivul.

Toma de Kempis da dovada clara de īnchipuire de sine tipica catolicilor, protestantilor, musulmanilor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.11.2008, 09:54:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 17.07.2008
Locažie: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu numai Sfāntul Ignatie descrie aceste gānduri de īnselare ci si Scararul, Siluan, Antonie si altii care au spus ca ascultarea de duhovnic si lupta pentru curatirea gāndurilor e obiectivul.

Toma de Kempis da dovada clara de īnchipuire de sine tipica catolicilor, protestantilor, musulmanilor.
Bine domnule,

Dar hai sa vedem impreuna unde este [COLOR=Red]duhul parerii de sine[/COLOR] in aceasta carte, dupa cum spuneai parca tot dumitale si in alt topic despre Kempis. Uite, am postat capitolul intai si urmeaza mai jos capitolul doi. Cand ajungem la paginile care sunt periculoase si inselatoare, ma opresc. De acord?

Capitolul II
[COLOR=Red]SA NU AVEM DESPRE NOI ĪNSINE PARERI ĪNALTE[/COLOR]

1. Dorinta de a cunoaste e fireasca la tot omul; dar la ce-ar folosi stiinta de carte fara frica lui Dumnezeu? Fara īndoiala, mai cīstigat e taranul slujind lui Dumnezeu cu smerenie, decīt filosoful semet care, lasīndu-si propriul suflet īn paragina, se īncumeta sa iscodeasca mersul stelelor. Omul care se cunoaste pe sine īnsusi temeinic stie bine sa se umileasca: pe el n-au cum sa-l īncīnte laudele oamenilor. La ce mi-ar folosi īnaintea lui Dumnezeu, care ma va judeca dupa faptele mele, sa am cunostinta de toate cīte sīnt pe lume, daca inima mea ar fi lipsita de dragoste?
2. Sileste-te sa-ti īnfrīnezi nazuinta nesabuita de a cunoaste, caci multa risipire si multa amagire stau cuibarite īn aceasta. Celor cu stiinta de carte le place mereu sa se afle īn vazul lumii si sa treaca īn vazul oamenilor drept īntelepti. Multe sīnt īnsa lucrurile a caror cunoastere nu aduce cīstig sufletului, sau īi priesc doar prea putin; mare nesabuinta, prin urmare, este sa-ti irosesti vremea cu lucruri ce nu sīnt de folos mīntuirii. Nu vorba multa satura sufletul omului; īn schimb viata cinstita si dreapta daruieste pace cugetului, dupa cum o constiinta curata da o mare īncredere īn Dumnezeu.
3. Cu cīt vei sti mai mult si cu cīt vei cunoaste mai bine, cu atīt mai aspru vei fi judecat, daca viata pe care o duci nu va fi la īnaltime. Fereste-te asadar de a te umfla īn pene pentru destoinicia sau stiinta ta de carte, ci, mai degraba, teme-te pentru tot ceea ce ti-a fost dat sa cunosti. Iar daca ti se pare cumva ca stii sumedenie de lucruri, nu uita ca mai multe si mai nenumarate sīnt cele despre care nu ai habar. Nu te fali asadar cu nimic ci, mai curīnd, marturiseste-ti marginirea. Cum ai putea sa te socotesti mai presus decīt altul, cīnd īn jurul tau se gasesc atītia mai īnvatati si mai priceputi īn cunoasterea legii decīt tine? De vrei cu adevarat sa stii si sa deprinzi un lucru de folos, īnvata-te sa treci nebagat īn seama si socotit drept bun de nimic!
4. Cea mai īnalta si mai folositoare īnvatatura este adevarata cunoastere si dispretuire de sine. Mare īntelepciune si desavīrsire este sa te socotesti pe tine īnsuti bun de nimic, iar pe ceilalti sa-i vezi īntotdeauna mai buni si mai vrednici ca tine. Chiar daca ai vedea pe altul gresind pe fata, ori cazīnd īn pacat, nu te grabi sa te socotesti pe tine īnsuti mai bun, deoarece nu poti sti cīt timp ai sa poti fi īn stare sa tii tu īnsuti calea dreapta. Slabi sīntem cu totii din fire; īnsa mai slab si mai subred decīt tine nu socoti pe nimeni.
__________________
Sć nu abaži inima mea spre cuvinte de vicleŗug, ca sć-mi dezvinovćžesc pćcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultaži Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2008, 18:57:27
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Bine domnule,

Dar hai sa vedem impreuna unde este [COLOR=Red]duhul parerii de sine[/COLOR] in aceasta carte, dupa cum spuneai parca tot dumitale si in alt topic despre Kempis. Uite, am postat capitolul intai si urmeaza mai jos capitolul doi. Cand ajungem la paginile care sunt periculoase si inselatoare, ma opresc. De acord?

Capitolul II
[COLOR=Red]SA NU AVEM DESPRE NOI ĪNSINE PARERI ĪNALTE[/COLOR]
Īnchipuirea de sine are multe fețe. Cānd crezi cć ai biruit-o, de fapt te-a biruit ea pe tine, așa cum pćțește Kempis cu acel capitol.

Citește aici:
http://www.crestinortodox.ro/forumac...ead.php?t=4629
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.11.2008, 11:06:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 17.07.2008
Locažie: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Īnchipuirea de sine are multe fețe. Cānd crezi cć ai biruit-o, de fapt te-a biruit ea pe tine, așa cum pćțește Kempis cu acel capitol.
Cate scrieri sunt in Traditie unde Sfintii ne explica in detaliu despre atatea si atatea virtuti, patimi, moduri de a le birui... Oare acei oameni care ne-au aratat din experienta lor cum sa ne razboim cu dracul, toti au avut acest duh al parerii de sine? De ce adica il critici tu numai pe autorul acestei carti si pe ceilalti nu? Pentru ca nu a fost ortodox, de aia, nu?

Urmeaza capitolul trei si inca astept sa ne arati cu degetul pasajele cele periculoase si daunatoare sufletului. Cand ma vei convinge, atunci nu voi mai posta. Din contra, il voi ruga pe administrator sa stearga intregul topic, pentru a nu sminti lumea cu asa carte... :)

Pana si Parintele Galeriu a spus ca, inca de cand era tanar acasa la parintii lui, a crescut in credinta citind Urmarea lui Hristos. Si uite ca nu s-a ratacit de la ortodoxie!

Bafta.

Capitolul III
ĪNVATATURA ADEVARULUI

1. Ferice de cel luminat nemijlocit de īnvatatura adevarului īnsusi, nu de tīlcul īntrezarit al unor chipuri si vorbe trecatoare. Parerile si simturile omenesti īnseala īntr-adevar adeseori, vederea lor e scurta. Ce rost poate avea sa iscodesti cu mintea, pīna īn pīnzele albe, lucruri ascunse ori īnvaluite īn negura tainei, de vreme ce la ceasul judecatii nimeni nu-ti va cere vreodata socoteala de necunoasterea lor? Mare nesabuinta e sa tii mortis la cercetarea si iscodirea fara rost a unor lucruri nefolositoare, ba chiar pagubitoare, lasīnd deoparte tocmai pe cele mai trebuincioase si mai folositoare. Ca, ochi avīnd, sa nu vedem.
2. De ce ne-ar pasa atīt de mult de deosebirea filosofica dintre fire si speta? Cel caruia Cuvīntul etern īi vorbeste se poate lipsi de felurimea si sumedenia parerilor omenesti. Toate īsi trag obīrsia dintr-un singur Cuvīnt, toate se rostesc īntr-un glas; e īnsusi izvorul si īnceputul care pe noi, acum, ne cheama ca sa ne vorbeasca. Fara El nimeni nu poate dobīndi īntelegere, fara El nu-i cu putinta o judecata dreapta. Cel pentru care toate sīnt una, pe toate la un rost aducīnd, si una vazīnd īntru toate, acela poate fi statornic īn sufletul sau, īntemeiat cu totul pe pacea lui Dumnezeu. O, Dumnezeule, adevarul meu, fa sa fiu una cu tine, īntru iubire fara sfīrsit! Searbada e citirea, searbada ascultarea din carti: tu singur esti tot ce-mi doresc si tot ceea ce vreau. Īnvatatii sa pastreze tacerea, amuteasca gura fapturii īnaintea fetei tale: vorbeste-mi, Doamne, tu singur.
3. Cu cīt mai adunat īntru sine va fi cineva - cu cīt mai limpezite cugetul si inima lui - cu atīt mai usor īi va fi sa priceapa lucruri mai multe, mai īnalte si mai nepatrunse, caci, pentru el, lumina īntelegerii vine de sus. O minte limpede, curata si statornica nu se risipeste īn mijlocul īndatoririlor zilnice - oricīt de multe ar fi chemata sa faca, caci pe toate le savīrseste cu gīndul la Dumnezeu, straduindu-se sa scuture, din launtrul sau, toata cautarea de sine. Ce anume te stīnjeneste si-ti aduce mai multe necazuri pe cap, daca nu tocmai pofta neīnfrīnata a inimii, lasata īn voia ei? Omul drept si evlavios īsi lamureste mai īntīi pe dinauntru rostul faptelor sale, abia apoi trece la ceea ce are de savīrsit si savīrseste pe din afara; si nu se lasa mīnat īncotro l-ar īmbia imboldurile stricate ale firii ci, el īnsusi stapīn, le tine pe toate cu tarie sub cīrma si īndrumarea dreptei judecati. Care lupta este mai apriga decīt a aceluia care vrea sa se biruiasca pe sine? Īntr-adevar, aceasta s-ar cuveni sa fie grija noastra dintīi: sa ne biruim pe noi īnsine, zi de zi sa sporim īn putere, pas cu pas si ceas cu ceas, īnaintīnd pe calea binelui.
4. Orice desavīrsire īn aceasta viata īsi are partea ei de nedesavīrsire si nu-i cunoastere sau cugetare īnalta nescutita de taine si umbre. Cunoasterea smerita de sine e o cale mai sigura spre Dumnezeu decīt iscodirea adīncurilor stiintei. Nu ca stiinta sau cunoasterea oricarui lucru ca atare nu ar fi buna īn sine, rīnduita si vruta chiar de Dumnezeu; dar pentru ca mai de pret e constiinta curata si o viata cinstita. Si tocmai fiindca numerosi sīnt cei ce se silesc sa adune cunostinte, mai curīnd decīt sa duca o viata dreapta si sfīnta, atīt de des vedem cum atītia ajung sa rataceasca drumul si sa aduca la urma rod putin sau deloc.
5. O, atīta silinta de si-ar da - pentru a plivi si stīrpi viciile si a rasadi īn sufletele lor virtutea -, cīta stradanie irosesc fara oprire īn dezbateri, n-ar fi atītea rele si atīta smintire īn rīndul credinciosilor, si nici atīta delasare īn manastiri. Caci de un lucru putem fi siguri: īn ziua judecatii nu vom fi īntrebati ce carti am citit, ci ce fel de fapte am savīrsit, nimeni nu va cerceta cīt de iscusiti am fost īn vorbire, ci cīt de crestineste ne-am trait zilele pe pamīnt. Spune-mi, unde s-au dus toti cei care, pīna nu de mult, erau socotiti drept mari īnvatatori si domni, cei care, pīna mai ieri, pe cīnd traiau īnca, se bucurau de o faima īnfloritoare pentru stiinta lor de carte? Scaunele lor sīnt goale si au fost date altora, si ma īntreb daca cineva īsi mai aminteste de ei. Cīt timp au fost īn viata, treceau drept barbati de vaza dar iata, nimeni, acum, nu-i mai pomeneste.
6. O, cīt de repede se stinge si amuteste toata slava lumii! Ce bine ar fi fost daca viata le-ar fi fost pe potriva stiintei de carte! Atunci, cu adevarat, citirile si īnvatatura lor ar fi avut un rost. Si cīti īn aceasta viata nu se pierd, cu toata stiinta lor zadarnica de carte, pentru ca prea putin se sinchisesc de slujirea lui Dumnezeu! Si tocmai pentru ca īn loc sa se smereasca pe sine le place mai curīnd sa treaca drept oameni de vaza, īn fumurile gīndului lor se mistuie pīna ce pier. Cu adevarat mare e cel ce are īn suflet dragoste mare. Cu adevarat mare este cel care se socoteste pe sine mic si toata fala si slava lumii o socoteste fara pret. Sabuit cu adevarat este acela care toate bunatatile pamīntului le socoteste gunoi, ca sa cīstige pe Hristos (Fil 3, 8). Si īnvatat cu adevarat e cel care se leapada de vointa sa, spre a putea face numai voia lui Dumnezeu.
__________________
Sć nu abaži inima mea spre cuvinte de vicleŗug, ca sć-mi dezvinovćžesc pćcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultaži Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.11.2008, 11:45:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 16.02.2007
Locažie: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi e simplu,

chiar daca autorul le zice foarte bine in citatele prezentate, ca pricepe lucrurile semnificative shi deosabeshte poate prea corect, problema inshelarii pare ca vine din transformarea scripturii intr-un indemn moralizator rupt de Hristos, scos din biserica, un percept moral ce te atrage spre parerea inshelatoare de sine... spre insingurarea shi suficientza de sine ce o imprima in om credintza in morala shtiintzei personale, a felului sau propri de a intzelege lucrurile, tragandul spre mandria de a sfatui shi a invatza shi pe altul, mandria invatzatorului ce a priceput ce ar trebui sa faca altul, ca el doar da lectii, ca neparticipand la viatza intru Hristos, toata cunoshtiintza il impinge spre a-i cere altuia ce ar fi trbuit sa faca el insushi... deci este o cadere spre aparenta pocaintza, spre aparenta ascultare caci in realitate el, sarmanul autor, fiind prizonierul ratzionalismului, al moralei fara Dumnezeu, nu realizeaza faptul ca Hristos lumineaza la fel sau chiar mai mult in fiecare din sfintzii Sai, shi aceshtia, ca nishte fratzi ai Lui, nu sunt cu nimic mai prejos fatza de Domnul, shi deci la fel de importantzi in a fi crezutzi shi ascultatzi, pe cand autorul ne arata ca Hristos a luminat doar atunci, shi plecat fiind spre ceruri, sfinzti Lui nu sunt alceva decat nishte auto moralishti mai mult sau mai putzin capabili sa shtie sa-l urmeze pe Hristos... deci fireshte ca este vorba de caderea in protestantism, in sectarism shi alte forme de insingurare platonica...

"Caci daca bobul de grau, cazand pe pamant, nu va putrezi, el se va insingura, iar daca va putrezi atunci multa roada va aduce"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.11.2008, 11:53:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 16.02.2007
Locažie: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi e simplu,

chiar daca autorul le zice foarte bine in citatele prezentate, ca pricepe lucrurile semnificative shi deosabeshte poate prea corect, problema inshelarii pare ca vine din transformarea scripturii intr-un indemn moralizator rupt de Hristos, scos din biserica, un percept moral ce te atrage spre parerea inshelatoare de sine... spre insingurarea shi suficientza de sine ce o imprima in om credintza in morala shtiintzei personale, a felului sau propriu de a intzelege lucrurile, tragandu-l spre mandria de a sfatui shi a invatza shi pe altul, mandria invatzatorului ce a priceput ce ar trebui sa faca altul, ca el doar da lectii, ca neparticipand la viatza intru Hristos, toata cunoshtiintza il impinge spre a-i cere altuia ce ar fi trebuit sa faca el insushi... deci este o cadere spre aparenta pocaintza, spre aparenta ascultare caci in realitate el, sarmanul autor, fiind prizonierul ratzionalismului, al moralei fara Dumnezeu, nu realizeaza faptul ca Hristos lumineaza la fel sau chiar mai mult in fiecare din sfintzii Sai, shi aceshtia, ca nishte fratzi ai Lui, nu sunt cu nimic mai prejos fatza de Domnul, shi deci la fel de importantzi in a fi crezutzi shi ascultatzi, pe cand autorul ne arata/lasa sa subintzelegem ca Hristos a luminat doar atunci, shi plecat fiind spre ceruri, sfinzti Lui nu sunt alceva decat nishte auto didactzi moralishti mai mult sau mai putzin capabili sa shtie sa-l urmeze pe Hristos, dar care i-a parasit, fiind prea mare pentru a fi cu ei ... deci fireshte ca este vorba de caderea in protestantism, in sectarism shi alte forme de insingurare platonica...

"Caci daca bobul de grau, cazand pe pamant, nu va putrezi, el se va insingura, iar daca va putrezi atunci multa roada va aduce"
am corectat oleaca pentru ca n-am rezistat nervos la atatea gresheli pe care le-am facut, in textul "dupa ureche" pe care l-am scris, iar citatul din Hristos e dupa memoria mea cea dusa cu pluta ori cu sorcova... vesela...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2008, 12:00:27
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 06.11.2008
Mesaje: 11
Smile Urmarea lui Christos

Multumirea de sine, este prima si cea mai periculoasa piedica, in calea EVOLUTIEI SPIRITUALE! Insa, autorul Brett J. Mitchell in cartea "Lumea Sufletului", scrie:,, exista de fapt o a -III-a cale, care poate fi urmata.In loc sa cauti un invatator sau invatatura in lumea exterioara, avem nevoie sa cautam in noi insine, in suflet sau in inalta constiinta din noi. Avem nevoie sa cautam adevarul care se afla in inimile noastre. Acesta e, pana la urma, singurul adevar pe care chiar il putem cunoaste, doar pentru noi insine!"(despre acest adevar, nu se mai poate vorbi) Trebuie sa aplicam PRINCIPIUL CHRISTIC ADAPTAT INSA LA ERA IN CARE TRAIM!
Doresc tuturor LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA! AMIN
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemćnćtoare
Subiect Subiect īnceput de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Urmarea lui Hristos NiCcoleta Din Noul Testament 23 07.07.2017 17:07:28
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
lucrarea lui Toma de Kempis: Urmarea lui Hristos NiCcoleta Despre Biserica Ortodoxa in general 10 23.06.2010 01:05:14
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 22:51:43