Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.05.2012, 19:16:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, când româncele sunt cuminți, asta e din cauza meritelor lor personale, cum ar fi credința, rezistența la ispite, valorile familiei, cinstea, etc.
În schimb, când țigăncile sunt cuminți, asta e din cauză că sunt claustrate și bătute.
De ce, oare, mie îmi miroase a judecată cu două măsuri ? Ipoteza că și în neamul țigănesc, la fel ca în oricare alt neam, Dumnezeu a sădit legea Sa, v-a trecut prin cap ?
Dumnezeu a sadit legea Sa???Cum a sadit-o,in ascuns? Fara stirea tiganilor...
Nu-mi amintesc ca ei sa se raporteze la Dumnezeu...

Obiceiul ca fetele lor sa fie virgine vine nu neaparat dintr-o convingere religioasa sau morala,ci mai degraba este o constrangere la care intreaga parte barbateasca trebuie sa adere! Aceasta lege nescrisa a lor le apara pe tinerele fete de a fi victimele relatiilor incestuase inainte de casatorie.

O alta problema,pe mine tocmai unitarea si solidarismul lor ma supara; adica ma supara in general toti oamenii egoisti care urmaresc sa faca binele numai in familia lui,in natia lui lasandu-i pe altii pe afara.
Cum se impaca aceasta tendinta avara de dragoste pt semeni cu invatatura crestina ??
Eu ca si crestina,nu apreciez valorile tribale dar asta nu inseamna ca nu am vorbit cu ei,nu am interactionat sau m-am retinut in a-i ajuta.
Am avut un coleg tigan,care a sters toate pacatele facute de fratii lui.Acest baiat, de o modestie exemplara,a intrat in compania noastra sa intrebe daca nu avem nevoie de om de serviciu...Aveam nevoie de ajutor,asa ca a fost angajat si a devenit preferatul tuturor,mai ales al meu deoarece era un model de smerenie,foarte modest si accesibil,dar inzestrat cu mult umor. Nu se supara niciodata,mereu avea un zambet pe buze si era extrem de manierat cu colegele lui,incercand sa faca el lucrurile cele mai grele in locul lor.
Este de la sine inteles ca Dumnezeu plateste inmiit binele cu bine,astfel ca baiatul tigan a avansat,a terminat o facultate ,are economii in cont pt viitoarea familie,toate acestea din munca cinstita - este o poveste de succes!!
Pai si unde a avut el conditiile astea? Intr-o companie 100% romaneasca !!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.05.2012, 20:24:37
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit dezastru pentru Romania !!!

http://www.evz.ro/detalii/stiri/pres...ne-982089.html


din pacate, vorbele si parerile trec,insa realitatea sumbra si daunatoare ramane !!!

La adapostul cald al political-corecteness-ului tamp, promovat de tarile invingatoare in ww2, acesti tigani isi fac de cap, beneficiind de legile blande si omenia occidentala !!!

Problema mare e insa ca ne fac un rau imens ca imagine, descurajandu-i pe potentialii turisti ca sa vina in Romania si,astfel, generand o paguba pib-ului romanesc, deci implicit noua !

apoi,ca romani, mereu vom fi bagati in aceeasi oala, cu tiganii, oriunde vom merge,in occident,ca turisti sau ca si muncitori !!!

Deci, tiganii astia is un dezastru national, din pacate nu prea bine explicat si pus in lumina, tot din cauzele binecunoscute (pentru a nu fi invinuiti de rasism !!!)

Io personal, cred ca un priocent considerabil din starea de acum il datoram tiganilor !!!
Deci.. traisca tiganii care, nu pregata in orice chip si fel, sa ne traga in...jos !!!
Fara acest balast tiganesc eram mult mai departe ,ca tara !!!

Totusi, ce solutii am putea aplica ca tara, astfel incat sa contracaram acest efect devastator ???

Last edited by guardian knight; 19.05.2012 at 20:27:56.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.05.2012, 21:03:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul

Ok,tiganii sunt ei primitivi si cum mai doriti voi sa ii numiti,insa,totusi,prezenta lor este simtita si in alte tari ale Europei.Cum de acolo,in ograda vecinului nu se petrece ce se petrece la noi?
?
Cum nu se petrece??Nimeni nu-i doreste prin preajma deoarece stiu din experientele intalnirii cu ei ca aduc probleme in societate. Da-mi o referinta a unui stat care doreste sa-i adopte cu toata dragostea pe tigani si le deschide bratele ?!?!?

Vezi aici masurile luate de Franta,in 2010 (parca).

http://www.time.com/time/world/artic...013917,00.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 19.05.2012 at 22:10:14.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.05.2012, 00:34:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Din pacate,noi ca popor nu prea suntem invatati sa ne asumam responsabiltatea in nimic din ceea ce se intampla si vesnic,pentru nefericirea noastra sunt de vina altii.
Exact! Aici e problema. O problemă care ține de lipsa de maturitate și de insuficienta asimilare a comandamentului lui Dumnezeu de a ne vedea mai degrabă bârna din proprii ochi decât paiele din ochii altora. Ne-am învățat că de vină sunt, mereu, alții. Ceilalți. Care conspiră contra noastră și sug sângele poporului. Grecoteii cu nas subțire și bulgăroii cu ceafa groasă. Muscalii. Jidanii. Americanii. Bozgorii. Vorba dlui Mihai, ce națiune formidabilă am fi fost, fără bozgori ! Pe acest topic, a venit rândul țiganilor să fie scoși răspunzători de starea națiunii. Eu zic să-i ducem la Bug. Pe jidani la Auschwitz, iar pe unguri să-i parașutăm în Ungaria. Pe urmă, ne vom regla conturile mai ușor: vom fi între noi, românii. Va fi multă pace și prietenie. Și propășire națională. Am auzit, odată, un banc bun. Cică, dacă se întâlnesc trei nemți iese o mașinărie. Dacă se întâlnesc trei francezi iese o galanterie. Dacă se întâlnesc trei polonezi iese o patrie. Dacă se întâlnesc trei evrei iese un gheșeft. Și, dacă se întâlnesc trei români ? Atunci iese un rahat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.05.2012 at 00:36:35.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 20.05.2012, 01:33:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
http://www.evz.ro/detalii/stiri/pres...ne-982089.html


din pacate, vorbele si parerile trec,insa realitatea sumbra si daunatoare ramane !!!

La adapostul cald al political-corecteness-ului tamp, promovat de tarile invingatoare in ww2, acesti tigani isi fac de cap, beneficiind de legile blande si omenia occidentala !!!

Problema mare e insa ca ne fac un rau imens ca imagine, descurajandu-i pe potentialii turisti ca sa vina in Romania si,astfel, generand o paguba pib-ului romanesc, deci implicit noua !

apoi,ca romani, mereu vom fi bagati in aceeasi oala, cu tiganii, oriunde vom merge,in occident,ca turisti sau ca si muncitori !!!

Deci, tiganii astia is un dezastru national, din pacate nu prea bine explicat si pus in lumina, tot din cauzele binecunoscute (pentru a nu fi invinuiti de rasism !!!)

Io personal, cred ca un priocent considerabil din starea de acum il datoram tiganilor !!!
Deci.. traisca tiganii care, nu pregata in orice chip si fel, sa ne traga in...jos !!!
Fara acest balast tiganesc eram mult mai departe ,ca tara !!!

Totusi, ce solutii am putea aplica ca tara, astfel incat sa contracaram acest efect devastator ???
In cazul tiganilor care fac infractiuni in strainitate, problema nu sunt romanii ci cei care fac legea in tarile respective.

Daca sunt prinsi facand infractiuni, de ce nu sunt inchisi si sunt doar trimisi inapoi tara?

Nu din omenie, ci din comoditate si zgarcenie - ca sa nu cheltuiasca cu ei - justitia, inchisoarea - costa.

Cine ar trebui sa-i inchida, Statul roman? Pentru infractiuni comise in strainatate care nici nu pot fi instrumentate de justitia romana?

Sa fim seriosi.

Inca o diversiune ca diversiunea ungureasca, menita sa abata atentia romanului de la adevarata problema - conducatorii lui si nu minoritatile.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.05.2012, 01:35:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am auzit, odată, un banc bun. Cică, dacă se întâlnesc trei nemți iese o mașinărie. Dacă se întâlnesc trei francezi iese o galanterie. Dacă se întâlnesc trei polonezi iese o patrie. Dacă se întâlnesc trei evrei iese un gheșeft. Și, dacă se întâlnesc trei români ? Atunci iese un rahat.
Si eu am auzit unul, poate chiar mai bun:

Cica era in al doilea razboi mondial, un neamtz, gata sa impuste un evreu.
Si cand sa-i traga un glonte in cap, se aude o voce de sus: "Lasa-l in pace, am alte planuri pentru el, acesta imi va fi Papa". La care neamtzul: "Bine, dar eu?". Vocea: "Si tu".
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.05.2012, 01:42:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si eu am auzit unul, poate chiar mai bun:

Cica era in al doilea razboi mondial, un neamtz, gata sa impuste un evreu.
Si cand sa-i traga un glonte in cap, se aude o voce de sus: "Lasa-l in pace, am alte planuri pentru el, acesta imi va fi Papa". La care neamtzul: "Bine, dar eu?". Vocea: "Si tu".
Ca să aibă sens, bănuiesc că neamțul vroia să împuște un polonez, nu un evreu. Sau, în mitologia ortodoxă, papa Ioan Paul al II-lea era evreu ? Nu m-ar mira, național-socialiștii germani credeau și ei că polonezii sunt "corciți" cu evreii și merită aceeași "soluție finală".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #98  
Vechi 20.05.2012, 01:45:11
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Trist acest topic.Trist pentru ca sunt multe pareri extremiste..trist pentru ca sunt oameni care mai cred in puritatea rasiala.Tiganii?Tiganii sunt la fel de romani ca noi.Vorbesc romana iar limba tiganeasca nu este altceva decat un dialect vechi alcatuit din cuvinte grecesti romanesti si pe unde au mai umblat ei.Sa nu uitam ca pana pla Cuza NOI romanii am practicat sclavia ,iar biserica noastra putea vinde pana si "jumatati de tigan" nu numai un sat intreg..o familie sau un copil luat de la sanul mamei.Fiind pe o treapta inferioara a societatii normal ca si-au facut societatea lor unde primeaza alte lucruri.Nu este normal sa aruncam frustrarile noastre asupra etniei in sine.Da este adevarat ca cei mai multi romani care fura in alte state sunt tigani..dar inainte de toate sunt romani pe care statul nostru nu a stiut sa-i tina in frau.Nu a stiut sa-i pedepseasca atunci cand gresesc.Nu a stiut sa-i initieze in societate si pe care in mare proportie ai considera urmasii sclavilor de alta data.pardon..robilor boieresti..domnesti sau manastiresti.Daca in tara asta legea ar fi lege in 10 ai nu vom mai avea tigani care sa ne dezonoreze.Dar asa..pentru ca infractorii sunt lasati de capul lor normal ca fac ce le trece prin cap.Personal am cunoscut si tigani cumsecade..muncitori si sufletisti.Stiti care-i culmea?Nici ei nu-i sufera pe cei care fac urat.Nu puteti caracteriza o etnie doar pentru ca multi sunt rai.La fel fac si francezii..pentru ca tiganii nostri fura acolo..ei spun ca Romania este tara tiganilor..lucru care nu ne comvine.De ce la randul nostru facem la fel?Unde-i toleranta..si ce cauta astfel de comentarii aici pe un forum crestin?Despre unguri...pana in armata nu am vazut un ungur..aveam prieteni care aveau unul din parinti maghiar dar nu vazusem unul care sa nu stie bine romaneste.Cand l-am vazut pe primul eram atat de indoctrinat incat nu m-ar fi mirat daca s-ar fi napustit asupra mea tipand si vrand sa ma muste.Din vre-o 30 de maghiari care erau acolo..cam 20 erau oameni normali ,vre-o 3 mi-au devenit prieteni si vre-o 7 erau intradevar nesimtiti si mereu se ascundeau in spatele faptului ca nu stiu romaneste,vorbeau numai intre ei..etc.Atunci mi-am dat seama ca se pastreaza proportiile la fel ca in randultuturor oamenilor.peste tot se gasesc uscaturi.Personal cel mai rau lucru mi se pare extremismul si instigarea la ura.Fac mai mult rau decat tiganii sau ungurii insisi(aia care fac rau).Luat la general cred ca numarul romanilor care cersesc si fura afara ca si a celor ultraradicali xenofobi si extremisti din Romania intrec numarul tiganilor si al ungurilor si a altora pe spatele carora se pune involutia noastra ca popor pentru ca se pastreaza proportia.Cred ca rezolvarera problemei tine numai de aplicarea corecta a legii.Nu stiu daca ati observat dar un neamtz care a venit in Romania in putin timp (maxim 2-3ani) incepe si el sa scuipe seminte pe strada..sa fie neserios..etc..Asta pentru ca nu are cine sa-l traga la raspundere cum ar face organul legii la el in tara.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 20.05.2012, 01:49:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca să aibă sens, bănuiesc că neamțul vroia să împuște un polonez, nu un evreu. Sau, în mitologia ortodoxă, papa Ioan Paul al II-lea era evreu ? Nu m-ar mira, național-socialiștii germani credeau și ei că polonezii sunt "corciți" cu evreii și merită aceeași "soluție finală".
Sigur, circula unele convingeri ca ar fi fost evreu.

Ideea care se pare ca totusi va scapa este aceea ca daca esti rau intentionat, pot sa crezi orice.

Am postat un banc prost ca raspuns la altul prost dar care l-ati prezentat se pare cu mare satisfactie ca "un banc bun".

Din moment ce ati ratat totusi morala, va intreb direct, in virtutea bancului pe care l-ati prezentat.

Sunteti roman? Eu asa am impresia. Daca 3 Mihnea Dragomir se intalnesc, iese un rahat?
Sau credeti ca sunteti singurul roman care scapa definitiei bancului?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 20.05.2012, 01:55:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Cred ca rezolvarera problemei tine numai de aplicarea corecta a legii.Nu stiu daca ati observat dar un neamtz care a venit in Romania in putin timp (maxim 2-3ani) incepe si el sa scuipe seminte pe strada..sa fie neserios..etc..Asta pentru ca nu are cine sa-l traga la raspundere cum ar face organul legii la el in tara.Doamne ajuta!
Corect.

Nu mai stiu in ce context era o discutie de genul asta si spunea un roman unui neamt: "pai ai nostri sunt asa si pe dincolo, nu disciplinati si corecti ca la voi". La care neamtul: "crezi tu? pai pana cand legea nu ne-a ars la sange, tot ca voi eram".

Sunt civilizati in baza constrangerii, nu a unui miracol al evolutiei.

La noi legea nu prea se aplica - ori din omenie (uneori) ori din cauza coruptiei (probabil de cele mai multe ori), asadar fara constrangere, de unde educatie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iarasi cipuri si biometrice BogdanF2 Generalitati 71 24.02.2017 07:53:45
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Tiganii, eterna plaga romaneasca !!! guardian knight Generalitati 20 30.08.2012 23:00:28
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58