Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.03.2014, 21:00:46
lorac08c lorac08c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 1
Implicit

vreau sa va impartasesc si eu cea mai recenta experienta a mea:in noaptea de sambata spre duminica inainte de inceperea postului dormeam linistita si visam ceva cand am auzit clar o voce care ma intreba ; -postesti postul acesta ,nu-i asa? si imediat un alt vis a inceput ,acum eu cred in D-zeu dar sa -mi fie cu iertare plecata fiind in lume de ceva ani,rupta de biserica si randuielile crestine ,nici nu am stiut cand incepe postul (n am nici o scuza stiu)mi am amintit de vis duminica seara cand urmaream stirile si am auzit ca se intra in post ,atunci m-am 'speriat' ........nu stiu cum sa interpretez visul dar stiu ca am reusit cu ajutorul lui-i D-zeu sa postesc in fiecare zi si ma rog sa reusesc pana la sfarsit ........poate mai sunt aici persoane cu experiente asemanatoare sau poate reusesc sa gasesc o explicatie .......
Reply With Quote
  #92  
Vechi 12.03.2014, 08:30:48
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu as zice ca te-a atentionat subconstientul ca incepe postul; nimic supranatural, nimic iesit din comun.

Cred eu ca Dumnezeu ne-a dat partea subconstienta cu un scop; uite, la tine isi face bine treaba, precum si la multi altii.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 17.03.2014, 16:08:59
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Desi nu sunt superstitios si consider un vis mai degraba avand legatura cu starea de spirit si agitatia sau calmul de peste zi as vrea sa va povestesc visul meu si conjunctura care m-a pus pe ganduri.In acelasi timp astept parerile dumneavoastra.
Vineri 7 martie seara inainte de culcare mi-am spus ca in functie de cum ma voi trezi(cat de obosit dat fiind ca lucrez in ture de o zi cu o zi) am sa merg la biserica.Nu consideram foarte important deoarece am mai fost la biserica in acea saptamana.Peste noapte am avut un vis foarte detaliat despre bunicul meu pe care l-am vazut (in vis) sub forma de stafie bantuind in holul casei lui.L-am simtit(in vis) trist, nesigur si cu putin repros pentru faptul ca nu-i vorbesc sa-u nu-l bag in seama..Ceva de genul.Dupa ce m-am trezit, fiind putin tulburat de vis mi-am spus ca trebuie sa merg neaparat la biserica sa fac un pomelnic si sa raman la slujba.Mai mult asa,de dragul lui.Spun clar ca daca nu-l visam nu mergeam la biserica.De obicei visez rar iar visul este atat de vag incat mai ca nu mi-l amintesc.Acesta insa mi-l aduc aminte cu detalii de genul cum al percepeam pe bunicul(trist si nesigur).Ajuns la manastirea Chiajna, am facut un pomelnic pentru bunicul si unul pentru ceilalti,l-am dat parintelui dupa care am fost atent la slujba.La un moment dat s-a citit din sinaxar si am crezut ca nu-i adevarat....In primul rand era pomenirea mortilor.Eu nu stiam asta.In al doilea rand era sf.Teodor....Ghiciti cum al chema pe bunicul...Habar nu am avut ...Am ramas mut.Nu am avut vise "vizionare" vreodata..Nu cred in intamplati paranormale.Cat despre mesaje de la sfinti sau insusi Dumnezeu cred ca vin cu mult mai rar decat se vehiculeaza si atunci doar celor imbunatatiti sau acelora care au postit si au cerut peste masura de constiincios ceva.Totusi in cazul meu sunt prea multe coincidente..Daca nu visam nu mergeam la biserica.Nu am stiut ca este pomenirea mortilor(am aflat intrr timp ca este in fiecare Sambata din post) si in plus ca este ziua de nume a bunicului...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 16:18:30
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49