Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.12.2023, 21:49:13
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Viata e prea grea,nedreapta,inegala,vulnerabila și cu multa suferință în ea.

Buna ziua
Am cateva intrebari:de ce exista atâta inegalitate și nedreptate pe lumea asta?De ce unii sunt sănătoși și fericiți iar alții au diverse boli incurabile precum schizofrenia,cancerul,diabetul etc?
De ce e viata asa vulnerabila?
Și moarte la orice pas?
De ce exista atâta suferință în lumea asta?

Viata pare fi creata și făcută foarte prost iar întrebările astea zdrobitoare și fără răspuns tind sa ducă omul sa creadă în ceea ce zic oamenii de știință atei:viata e doar un accident și a apărut din întâmplare.
Eu nu cred asta dar cred ca viata e nedreapta,deși cred în Dumnezeu si ma rog nu știu de ce mi-a dat suferință de mic copil.Chiar nu știu.Altii sunt fericiți și au de toate alții se chinuie și din cauza bolii lor ii chinuie și pe alții care suferă alături de ei.
Offf ca grea mai e viata asta .
Îmi doresc prea mult ?Sănătate,atât și sa traiesc.Cel mai de preț,vital,scump,valoros lucru îmi lipsește din păcate de la 14 Acum am 29 de ani.SanatateaAsta ziceam ca îmi lipsește.De ce?De ce?De ce eu?

Last edited by tigeratlantic9; 16.12.2023 at 21:56:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2023, 02:37:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Buna ziua
Am cateva intrebari:de ce exista atâta inegalitate și nedreptate pe lumea asta?De ce unii sunt sănătoși și fericiți iar alții au diverse boli incurabile precum schizofrenia,cancerul,diabetul etc?
De ce e viata asa vulnerabila?
Și moarte la orice pas?
De ce exista atâta suferință în lumea asta?

Acum am 29 de ani.SanatateaAsta ziceam ca îmi lipsește.De ce?De ce?De ce eu?
Trebuia de când ți-ai dat seama că ai anumite afecțiuni psihice să încerci să nu te îngrași, prin sport și fără mâncare procesată, chiar dacă am auzit că unele medicamente dau poftă de mâncare .

Cred că te-ai simți mai bine dacă ai slăbi 10-20 de kg pe an până ajungi la greutatea optimă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.12.2023, 10:08:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Evreii aflati in sclavie la faron sau in banilon, crezand in Dumnezeu si muncind toata ziua in sclavie la caramizi si toate celealte sarcine ca niste robi, ca niste sclavi, ca negrii pe plantatii, erau toti, dar absolut toti, foarte sanatosi, fizic, sufleteste si mental si se inmulteau si nasteau copii foarte sanatosi. Tanjeau dupa Dumnezeu, cantau cu mult dor dupa Dumnezeul lor si dupa libertate si se supuneau si lucrau toata ziua sub ascultare rabdand toate hulele, biciurile, scuipaturile, rautatile, silniciile, crimele, ororile, violurile, rapirile, nedreptatile.... deci iata reteta pentru sanatate!

Crestinii, crestinii-ortodocsi, de cand s-au crestinat de catre sfintii apostoli, au trait mereu in prigoana si sclavie la boieri si la imperiile care ne cotropeau toata ziua pentru biruri grele si desi erau saraci, traind in bordeie si case mici si modeste, faceau multi copii si lucrau toata ziua de mici si mergeau la Biserica, si se rugau la icoane si erau legati de pamant ca niste sclavi, erau iobagi, erau saraci, erau sclavi, erau robi, n-aveau nimic insa toti Il aveau pe Dumnezeu tanjind dupa dreptate si libertate, iubeau si traiau cu mult dor dupa cele Ceresti si niciunul nu era bolnav, dar absolut niciunul nu era bolnav desi lucrau toata ziua pentru mai marii locului si pentru familiile lor.

Deci iata ca reteta pentru sanatate e aceiasi... saracia, sclavia si dorul dupa Dumnezeu.

Nu numai ca erau sanatosi dar erau si veseli, bine dispusi, buni la suflet, pasnici, primitori, iubitori de cele sfinte, curajosi, harnici, intelepti, priceputi la toate.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.12.2023 at 10:13:24.
Reply With Quote
Răspunde