Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.04.2017, 10:45:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
pentru tine nu e numai o discutie, pentru tine este si campanie. cand ai timp du-te la biblioteca academiei si citeste. au fost mii de cazuri identice cu al vostru, toti au disparut ca si cum n-au existat. vina caterisitilor este mare si evidenta, eu unul ma mir ca nu au fost exclusi inca din Biserica.

problema ta, Antonia, nu este credinta ta ci fanatismul tau.

ps.sper ca la spovedanie, cand ai fost la nepomenitorul ala, n-ai uitat ce ai scris aici despre copil.
Imi pare rau Lancelot ca te-am smintit.

Din punctul meu de vedere prefer sa vad binele si pozitivul intr-un om.
Nu fac lobby pentru Becali, insa nu pot sa acopar lucrurile lui bune cu relele facute de el. In cazul asta chiar afirm ca cineva de Sus cu o balanta dreapta trebuie sa le judece.

Stii de ce in ochii mei Becali are un plus? Pentru ca a construit multe biserici. Iar bisericile sunt un lucru imens, pentru ca acolo se mantuiesc suflete, sunt ceva de o valoare inestimabila.

Nici eu nu il suport prea tare pe Becali pentru stilul sau personal absolut aberant si in afara echilibrului bisericesc. Insa asta este intre el si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.04.2017, 10:59:58
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
Important e sa traiesti.
da, important este sa traiesti. Patrie si Credinta spune ca era Sf Perpetua. A facut mult pentru religie, dar viata este darul lui Dumnezeu si nu avea dreptul sa si-o dea in felul ala. eu sufar pentru orice suflet nevinovat, uneori prefer sa ma fac ca nu aud si nu vad nimic, doar ca sa evit sa aflu nemerniciile cu care ne confruntam zilnic. si da, ma doare cand un copil frumos, o tanara si frumoasa fata, alege sa moara, indiferent de motiv.

ps.aline, tata, pe tine nu prea te duce capul, este?
Reply With Quote
  #143  
Vechi 19.04.2017, 11:03:49
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
asta este intre el si Dumnezeu.
si mie imi pare foarte rau, te rog sa ma crezi. mai ales ca stiu ca am fost si nedrept. imi asum o mare carenta, sunt orgolios si uneori nu am motiv sa fiu, asta e... ce sa-i fac, e greu sa ma schimb, dar incerc chiar si la varsta asta.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 19.04.2017, 11:07:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Afirmatia.cu femeia sa taca in Biserica este una generala si specifica si contextul: Biserica, unde preotii, slujitorii au intaietate si trebuiesc respectati..
https://www.youtube.com/watch?v=f5f4voAfdaQ&t=4m16s

Asta așa ca să ai dovada "smeritului cuget" al nepomenitorilor chiar în biserică. Crezi că smerita noastră colegă ar avea o altă atitudine, ținând cont de poziția ei față de Biserică? În schimb, replicile lui Alin o smeresc. ...:))
Asta fac nepomenitorii, pozează în victime ca și când ei sunt fără de greșeală.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar afirmatia asta nu poate fi scoasa din context si transformata in una generala in care totul este Biserica si femeia e la nivelul unui caine si sa taca pe vecie.
Postarea asta nu ai vazut-o?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
M-am împărtășit la un preot al BOR, stai liniștit. O caterisire din cauza luării atitudinii fata de ecumenism este lovită de nulitate. Acești minunați preoți și călugări care sunt umilitI pe nedrept pentru ca își apără credința sunt cat se poate de BOR. Poate or mai fi si altii care se roaga sa aiba curaj sa marturiseasca. Restul sunt Biserica Ecumenista Română, (BER). Si , dacă o ținem tot așa, ajungem noi și la Biserica Ecumenista Universală (BEU) cu un amalgam din toate religiile Terrei! Dar cum rămâne cu mântuirea? Cui îi pasa de asa ceva?Cine nu are curajul acum sa spună nimic va accepta și alte compromisuri, dacă papa le va cere!
Noi suntem BER, ei sunt BOR! Pricepuși acum ideea?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Apropo, femeia este facuta ...
Apropo, iarăși ești pe lângă. Nu că ar fi prima dată. :)

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pentru asta merita respect maxim ontologic ca egal al nostru iar pe contextul specific sa ne dea intaietate.
De acord, când femeia știe să stea acolo unde îi este locul.

Last edited by simpllu; 19.04.2017 at 11:20:08.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 19.04.2017, 11:08:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
da, important este sa traiesti. Patrie si Credinta spune ca era Sf Perpetua. A facut mult pentru religie, dar viata este darul lui Dumnezeu si nu avea dreptul sa si-o dea in felul ala. eu sufar pentru orice suflet nevinovat, uneori prefer sa ma fac ca nu aud si nu vad nimic, doar ca sa evit sa aflu nemerniciile cu care ne confruntam zilnic. si da, ma doare cand un copil frumos, o tanara si frumoasa fata, alege sa moara, indiferent de motiv.

ps.aline, tata, pe tine nu prea te duce capul, este?
Pai daca ai fi crestin ai intelege ca exact in momentul ala a ales sa traiasca.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 19.04.2017, 11:13:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Sigur ca exista si femei care au ceva de spus si avem exemple in traditie. Dar porunca lui Pavel este pentru femeia standard crestin ortodoxa, nu pentru exceptii. Daca nu pot sa taca macar sa stea linistite. :)
Reply With Quote
  #147  
Vechi 19.04.2017, 11:13:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
si mie imi pare foarte rau, te rog sa ma crezi. mai ales ca stiu ca am fost si nedrept. imi asum o mare carenta, sunt orgolios si uneori nu am motiv sa fiu, asta e... ce sa-i fac, e greu sa ma schimb, dar incerc chiar si la varsta asta.
Ti se potriveste vorba aia: "desteptaciunea alearga dupa mine, da' eu sunt mult mai rapid."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 19.04.2017, 11:14:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
da, important este sa traiesti. Patrie si Credinta spune ca era Sf Perpetua. A facut mult pentru religie, dar viata este darul lui Dumnezeu si nu avea dreptul sa si-o dea in felul ala. eu sufar pentru orice suflet nevinovat, uneori prefer sa ma fac ca nu aud si nu vad nimic, doar ca sa evit sa aflu nemerniciile cu care ne confruntam zilnic. si da, ma doare cand un copil frumos, o tanara si frumoasa fata, alege sa moara, indiferent de motiv.

ps.aline, tata, pe tine nu prea te duce capul, este?
Ei te doare la basca, pe cine crezi ca pacalesti cu discursurile astea patetice, singura persona de care te doare ceva esti si tu si aia putin de tot ca nesimtirea crasa cu tine casa buna face.

Nici capul nu te ajuta, macar din cultura generala asa si cat ai frecat menta pe aici ar trebui sa stii ca exista viata si viata vesnica iar prima trebuie sa o "uzezi" pentru a doua, fiecare in felul lui si cat il tin puterile, sfintii mai mult, altii mai putin, tu de ex. nu esti in stare mai de nimic la capitolul asta, luzar cum s-ar zice.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2017 at 11:17:38.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 19.04.2017, 11:19:21
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai daca ai fi crestin ai intelege ca exact in momentul ala a ales sa traiasca.
offf, din astfel de fraze s-au nascut atatea nenorociri... dar parca n-ai sti...
Reply With Quote
  #150  
Vechi 19.04.2017, 11:22:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere prefer sa vad binele si pozitivul intr-un om.
Nu fac lobby pentru Becali, insa nu pot sa acopar lucrurile lui bune cu relele facute de el. In cazul asta chiar afirm ca cineva de Sus cu o balanta dreapta trebuie sa le judece.
Mantuirea nu i-o judeca nimeni dar punctual, unele fapte, daca ai cat de cat un bagaj moral nu e greu.
De altfel si tu ai recunoscut ca a furat, n-a fost atat de greu, nu?

Ca incerci sa minimizezi acest aspect moral, gasind justificari penibile gen "mai b ine ca a furat el decat altii" rusine tie.

Citat:
Stii de ce in ochii mei Becali are un plus? Pentru ca a construit multe biserici. Iar bisericile sunt un lucru imens, pentru ca acolo se mantuiesc suflete, sunt ceva de o valoare inestimabila.
Hai sa fim serios, biserici s-au construit si au sa se construiasca si inainte si dupa Becali.
Si daca Becali n-ar fi existat sau ar fi fost un oier cuminte si nefuracios, tot aia era.
Sau poate chiar mai bine.

Banutul oierul e mai de apreciat decat punga de galbeni a hotului care dupa ce fura (si nu da inapoi ce a luat) crede ca il poate mitui pe Dumnezeu dand 1% din ce a furat.

Citat:
Nici eu nu il suport prea tare pe Becali pentru stilul sau personal absolut aberant si in afara echilibrului bisericesc. Insa asta este intre el si Dumnezeu.
Hai sa nu fim ipocriti ca la cat lobby ai facut pentru el, m-as mira sa nu-i saruti mana daca il vezi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde