Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.02.2009, 23:21:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cantarile Ortodoxiei

"Dumnezeieștile tale mâini, cu care ai ținut pe Făcătorul Cel ce din bunătate S-a intrupat, Fecioară Preacurată, intinzându-le, roagă-L , pe El să izbăvească de ispite, de patimi și de primejdii pe cei ce te laudăm cu dragoste și strigâm ție: Slavă Celui ce S-a sălășuit intru tine ; Slavă Celui ce a ieșit din tine ; Slavă Celui ce ne-a slobozit pe noi, prin nașterea ta " ( Maica Domnului "Oranta" - de la Sedelena după Cântarea a 3 -a din Canonul zilei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2009, 13:40:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Cum să nu ne mirăm de nașterea ta cea dumnezeiasca, cu totul cinstită ? Că ispită de bărbat neluând, ceea ce ești cu totul fără de prhană, ai născut, fără de tată, pe Fiul cu trup, Cel născut din Tatăl mai inainte de veci, fără de mamă ; Care nicicum n-a suferit schimbare, sau amestecare, sau despărțire, ci a păstrat neatinsă deosebirea celor două firi. Pentru aceasta, Stăpână Maică și Fecioară, pe Acesta roagă-L să mântuiască sufletele celor ce cu dreaptă credință te mărturisesc pe tine, Născătoare de Dumnezeu" ( a Născătoarei de Dumnezeu - Dogmatica glasului 3, glasul de rând din Octoih )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2009, 17:32:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul ( cântare și rugăciune specifică acestei perioade )

Rugăciunea si cântarea de față este considerată drept rugăciunea specifică acestei perioade a postului.
Rugăciunea Sfântului Efrem Sirul este alcătuită din trei părți și este insoțită de patru metanii mari și 14 inchinăciuni , conform celor spuse de Doctor in Liturgică Nicolae Preda . Să o rostim și noi din tot sufletul acum la inceputul Postului Mare : " Doamne si Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei , al grijii de multe , al iubirii de stăpânie și al grăirii in deșert nu mi-l da mie. Iar duhul curăției , al gândului smerit , al răbdării și al dragostei dăruiește- l mie , slugii Tale. Așa Doamne, Impărate, dăruiește-mi ca să-mi văd greșelile mele și să nu osândesc pe fratele meu, că binecuvântat ești in vecii vecilor. Amin + " Post in liniște , ferit de ispite dragii mei frați și surori de pe forum .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2009, 19:38:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De la Domnul, Cel ce S-a smerit pe Sine, până la moarte prin cruce pentru tine, invățându-te, suflete al meu, din inălțare umilință și din umilință inălțare, nu te inălța pentru virtuțile tale, nici nu te socoti pe tine drept să osândești pe aproapele tău ca fariseul cel lăudăsos, ci , cu gândul plecat, aducându-ți aminte de păcatele tale, ca vameșul strigă : Dumnezeule, milostiveste-te spre mine păcătosul și mă mântuiește !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.03.2009, 23:05:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Postul cel omorâtor de patimi fiind de față, vestește vindecarea celor vătămați de păcate ; pe care să-l cinstim ca pe un ajutor de Dumnezeu dăruit, primind tablele cele scrise de Dumnezeu prin Moise. Să nu cinstim mai mult neânfrânarea care l-a sfărâmat, ca să nu ne facem părtași celor ce le-au căzut mădularele în pustie. Să nu ne mâhnim ca iudeii, ci să ne luminăm bisericește, ca să nu ne fățărnicim ca fariseul, ci să ne împodobim, după cuvântul Evangheliei, lăudându-ne cu Crucea lui Hristos, Mântuitorul sufletelor noastre. "
<Stihovană din slujba Utreniei >
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2009, 19:18:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Imnele Triodului

"Râvnind nebunește bogatului celui nemilostiv, cu plăcere mă veselesc, în plăceri și în patimi cufundându-mă ; și văzându-mi mintea, Doamne , zăcând pururea înaintea ușilor pocăinței ca și Lazăr, o trec fără simțire, flămândă fiind și bolnavă și rănită de patimi ; pentru aceasta vinovat sunt a fi în văpaia ghenei ; din care izbăvește-mă, Stăpâne, Unule mult - Milostive " ( Stihira a 3 - a Triodului , de la "Doammne strigat-am . . .", de la Vecernia zilei ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2009, 18:56:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Imnele Triodului (2)

"Cu profiră împărătească de Dumnezeu țesută și cu haina nestricăciunii fiind îmbrăcat, suflete al meu, ți-ai ocârât vrednicia ta, făcându-ți din păcat bogăție și desfătare, și defăimând pe cei de un neam cu tine, precum și bogatul a trecut cu vederea pe Lazăr cel sărac. Dar ca să nu fiu osândit împreună cu acela, fii sărac cu duhul și strigă Domnului, Celui ce a sărăcit pentru tine : Cel ce ai purtat haină roșie de batjocură mai înainte de răstignire și gol ai fost pironit pe Cruce pentru mine, prin îmbrăcămintea împărăției Tale , Hristoase , scapă-mă de rușinea cea veșnică " ( Stihira zilei, a Triodului, de la Stihovana Vecerniei zilei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2009, 20:22:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Bogat fiind în patimi, m-am îmbrăcat cu veșmântul cel înșelător al fățărniciei, veselindu-mă în răutățile neânfrânării, și arăt nemilostivire nemăsurată, neuitându-mă la mintea mea cea lepădată înaintea ușilor pocăinței, flămândă de tot binele și bolnavă de nepurtarea de grijă. Dar Tu, Doamne , fă-mă Lazăr sărac de păcate, ca nu cumva, rugându-mă , să nu aflu deget să-mi răcorească limba mea, jeluindu-se în văpaia cea nestinsă ; ci mă sălășuiește în sânurile patriarhului Avraam, ca un iubitor de oameni . "( Prima stihiră de la "Doamne, strigat-am . . ." , de la Vecernia zilei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2009, 21:17:29
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Scuza-ma ca intervin, vreau sa postez si eu 3 mici cantari pe care le aud la
Utrenie, cantari care imi plac foarte mult si le retin de multa vreme

[COLOR=black]"Sfatul cel neurmat și dumnezeiesc, al întrupării Tale celei de sus, celei din Fecioară, proorocul Avacum avându-l în minte, a strigat: Slavă puterii Tale, Doamne!"
[/COLOR][COLOR=black]
"Înțelepții de Dumnezeu, care faceți acest praznic dumnezeiesc și cu totul cinstit, al Maicii lui Dumnezeu, veniți să batem din palme, slăvind pe Dumnezeu, Cel ce S-a născut dintr-însa."

"[/COLOR][COLOR=black]Pe tinerii cei binecredincioși, în cuptor, nașterea Născătoarei de Dumnezeu i-a mântuit, atunci fiind închipuită, iar acum plinită; pe toată lumea ridică să-ți cânte ție: pe Domnul lucrurile lăudați-L și-L prea-înălțați pe Dânsul întru toți vecii."[/COLOR]
[COLOR=black]
[/COLOR]
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.04.2009, 20:01:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Primește , Sioane , pe Împăratul, că iată vine la tine blând, înviind pe Lazăr și stricând împărăția morții cea amară. Mulțimea cea de Dumnezeu aleasă sfinților sihaștri, împreună cu poporul, adunați-vă să întâmpinați cu stâlpări pe Hristos strigând : Bine ești cuvântat Cel ce vii să mântuiești neamul omenesc, prin Patima Crucii, și să dai tuturor nepătimire pentru bunătatea Ta . "
<< Stihira a 2 - a de la " Doamne, strigat-am . . . ", de la Vecernia zilei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se cântă cântările din Minei ? STEPHAN Muzica Bisericeasca 5 21.05.2012 18:24:11
cantarile de Inviere raisa2006 Muzica Bisericeasca 20 03.05.2012 21:52:08
Va rog sa imi spuneti cn are CANTARILE: PuiMicGeorgiana Muzica Bisericeasca 1 05.11.2010 22:23:15
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 00:41:44
Cor, strana, cantarile preotilor sophia Muzica Bisericeasca 17 13.08.2009 21:37:05