Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.03.2009, 23:28:16
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Te inteleg. Si eu am suferit toata adolescenta si tineretea pentru ca consideram ca am o frunte prea inalta. Spre deosebire de urechi, fruntea nu se opereaza, dar se poate acoperi cu bretonul. Nu cred ca Dumnezeu nu stie de urechile tale, odata ce fiecare fir de par e numarat! Problema cu urechile e temporara; iti va trece, asa cum nu ma mai deranjeaza pe mine fruntea mea.
Dar de unde stii ca-ti va place cu ele alipite de cap?!? Cunosc pe cineva, care si-a facut operatie la nas, si tot nemultumita e de aspectul lui...
Lasa complexele...sunt doar idei pe care ti le-ai bagat singura in cap.
Imi aduc acum aminte de o poveste auzita acum multi ani, fapt autentic: era o fata foarte íubita si alintata de familie. Avea un chip frumos, dar era teribil de sasie. Cineva nu a mai rabdat si i-a spus: Dar de ce nu faci ceva cu ochii tai? La care ea a raspuns, uitandu-se crucis la el: Dar ce au ochii mei?!?
Nici nu realiza ca este sasie. Iata ce inseamna sa ai incredere in tine. Si trebuie sa avem incredere in noi, indiferent cum aratam. Sa ne gandim la cei care nu au maini, nu au picioare, nu au ochi, sau nas, si un loc de inima au un sloi de ghiata... Si atunci tot mai bine cu niste urechi cu un aspect putin mai accentuat.
Fii tu iubitoare de oameni si nu va mai sesiza nimeni ca urechile tale sunt cu un milimetru sau doi mai mari.
Ai dreptate Anca, asta e conduita cea mai corecta.. numai ca, uneori, e greu sa fii iubitor de oameni daca ceva la tine te deranjeaza tare, poate fii o situatie pe care nu o poti depasi altfel, decat corectand defectul.
vreau sa spun ca e greu, si copil fiind, ca Sweety, sa ajungi la o masura atat de inalta incat sa nu te deranjeze faptul ca rade lumea de tine, si sa fii multumit si bucuros in adancul sufletului (caci altfel nu e un castig)de aspectul tau; sigur ca in fond, toate acestea legate de aspectul fizic sunt desertaciuni, cel mai bine ar fi sa accepti ca esti asa cum esti si sa nu te deranjeze, adica, cu adevarat, sa nu te deranjeze faptul ca ai un defect, din dragoste pentru Dumnezeul care te-a creat astfel...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.03.2009, 11:57:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu imi place....luam pacat orice lucru marunt...dar cele la cele capitale nu ne gandim....ne dam cu parfum,facem pacate dar nu ne gandim ca in trecut poate am trecut prin patima betiei,desfranarii etc.Eu nu stiu cat este de grav daca faci otoplastie....e ridicol...Sfatul meu este sa ne ocupam de pacatele capitale fiindca din cauza lor va veni Apocalipsa nu din cauza acestor lucruri marunte care poate sunt inventate de cateva persoane..Iertare
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.03.2009, 14:15:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

eu nu shtiu daca nu cumva shi smulgerea firelor de par din bube ar putea fi socotit pacat shi nu e gluma... uneori se poate muri din asta, ca unii negi sunt cancerigeni... mai bine ii tai frumushel cu foarfeca daca nu o faci iarashi spre pacat... la urechi "tunsul" nu cred ca se poate practica decat daca eshti sadic shi cred ca e mai bine sa portzi batic sau shapca sau basca sau ceva pe cap shi ai scapat de problema... dar cum ar arata dupa voi omu' robot cu urechi mici sau mari? cu nas mic sau mare, cu ochi mari sau mici, cu cap mare sau mic, cu mar mare sau chel, cu mushchi mari sau mici, cu picior mare sau mic, cu limba mare sau mica, cu inaltzime mare sau inaltzime mica, cu burta mare sau mica, cum?

sa nu imi spunetzi poezia aia a lui Piersic:... cu echilibrul... : nici urata nici frumoasa, nici inalta dar nici mica, nici slabutza dar nici grasa, nici asha dar nici asha... ca asta nu e cumpatare ci e ala caldicelul... gLumii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.03.2009, 14:44:03
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei, nu te supara pe noi, Tigrule, ca nu am zis ca e pacat sa-ti indrepti putin urechile; ci am zis ca se poate trai si cu ele asa cum sunt. Poate sunt niste urechi muzicale deosebite, care au nevoie de acea forma.
Cat despre pacate, iti dau dreptate; sa ne luptam cu ele; dar nu neaparat aici pe acest topic despre urechi. De fapt lupta cu pacatele ar trebuisa fie principala preocupare a omului modern, care a stras si inca strange din abundenta pacate, unele mai mari ca altele.
Doream prin vorbele mele sa-i dau o alternativa lui Sweety, care, dupa cum ii spune si numele, este o fata dulce chiar si cu urechile acestea.
Motivul pentru care nu prea sunt pentru interventile chirurgicale este, ca o asistenta medicala mi-a spus ca fiecare operatie se soldeaza cu un infarct: faci 3 operatii, trei infarcturi. Daca tot faci o operatie, macar sa fie pentru ceva vital. Dar, fiecare face cum crede.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2009, 14:48:46
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Motivul pentru care nu prea sunt pentru interventile chirurgicale este, ca o asistenta medicala mi-a spus ca fiecare operatie se soldeaza cu un infarct: faci 3 operatii, trei infarcturi. Daca tot faci o operatie, macar sa fie pentru ceva vital. Dar, fiecare face cum crede.
Cum fiecare operatie se soldeaza cu un infarct?????? (si despre ce infarct e vorba, miocardic, cerebral, renal, splenic...?) asistentele astea!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.03.2009, 14:53:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Presupun miocardic, la batranete.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.03.2009, 14:54:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Avea experienta de 50 ani!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.03.2009, 15:03:07
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar nu e asa simplu, depinde daca persoana mai are boli asociate, ce varsta are, ce fel de operatie e, ce fel de anestezie etc...
pacientii supusi operatiilor chirurgicale non cardiace au un risc (global)de aprox 0, 35 % pentru dezvoltarea unui infarct miocardic acut sau a unui accident vascular cerebral; riscul e mai mare la diabetici, boala cardiaca preexistenta, etc..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.03.2009, 15:03:57
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Avea experienta de 50 ani!
te cred, dar depinde si in ce serviciu lucra...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.03.2009, 16:08:05
sweety sweety is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Mesaje: 8
Implicit

off..multumesc oricum pt. raspunsuri. o sa vad eu cum fac...nu ma aseptam sa am atatea raspunsuri la topic. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01