Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1091  
Vechi 13.05.2010, 15:34:03
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Nu vreti sa stabilim ceva de genul - accept texte pana la anul XX - ?
Ba da, domnule Dani. Stabilim cum vreti dumneavoastra. Ce texte doriti sa prezentati?
  #1092  
Vechi 13.05.2010, 18:25:37
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Eu astazi nu am nevoie de semne, ca sa stiu ca Dumnezeu este cu mine si eu cu Dumnezeu.
Cei de atunci, însă, nu credeau dacă nu aveau semn ca mărturie a adevărului în care credeau. Prin urmare li se dădeau semne nu ca unor credincioși, ci ca unor necredincioși, ca să devină credincioși”. În acest sens zice marele Apostol Pavel: "Asa ca vorbirea in limbi este semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi;" (I Corinteni 14, 22).

PS Personal, n-am auzit de ortodocsi care sa "vorbeasca in limbi"
Ai auzit acum... eu am vorbit in limbi odata... adica mi s-a aratat ceva prin "vorbirea in limbi"...
  #1093  
Vechi 13.05.2010, 18:29:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Lacrimi, pari o persoana destul de cerebrala. Nu lasa sa-ti sufle in gura cumatra Andrusca. Ea este pusa numai pe bagat intrigi, fara sa vina cu ceva ziditor (sau macar concret).

Ai scos din context expresia "limbile vor inceta". Vezi tot versetul:"Dragostea nu va pieri niciodatã. Proorociile se vor sfîrsi; limbile vor înceta; cunostinta va avea sfîrsit."(1 Corinteni 13:8). Daca tu intelegi, din acest verset, ca vorbirea in limbi (care este un dar al Duhului Sfant) s-a sfarsit, inseamna ca si celelate s-au sfarsit (proorociile, cunostinta).

As vrea sa aflu si parerea ta referitor la vorbirea in limbi in ortodoxie (ma refer, in special, la ortodocsii vorbitori in limbi din zilele noastre).
Acel verset nu spune ca toate vor inceta si se vor sfarsi deodata...
  #1094  
Vechi 13.05.2010, 18:32:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
In Ortodoxie se manifesta la fel ca si in Cultul Penticostal.

Pentru ca Duhul Sfant nu face discriminari si nu are confesiuni favorite.

In Ortodoxie nu exista doar o singura persoana cu darul vorbirii in limbi.
Sunt mult mai multe: sute, poate mii.

Eu am citit despre trei mii, dar nu am surse suficient de documentate.

Insa un fapt semnificativ este destul de sigur: sunt cel putin cinci ierarhi ortodocsi contemporani care sustin miscarea carismatica. Nu Penticostala, Carismatica.
Ori carismaticii sunt putin mai zbantuiti decat penticostalii.
Vorbirea in limbi in penticostalism nu se manifesta la fel ca in ortodoxie... Vorbirea in limbi in penticostalism nu are absolut nici un rol..

Si nu am auzit de ierarhi care sa sustina miscarea carismatica si sa fie de acord cu practicile si invataturile lor.
  #1095  
Vechi 13.05.2010, 18:58:08
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Ba da, domnule Dani. Stabilim cum vreti dumneavoastra. Ce texte doriti sa prezentati?
Stabiliti. Spuneti - pana la anul X. Dupa aceasta nu acceptam. Sa auzim.
  #1096  
Vechi 13.05.2010, 19:29:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Scuze frate Gibi, iar am dat vreo trei pagini si nu am comentat postarea ta. Sa incercam:

A fost odata, pe vremuri, o poveste:
„ Apostolii erau oameni de la tara, pescari fara multa carte si, pentru ca evanghelia a trebuit vestita pana la marginile pamantului, Dumnezeu le-a dat un dar: vorbirea in limbi. Ori pe unde se duceau ei si binevesteau, darul ii insotea. Astfel au ajuns din Ierusalim in Asia, si din Asia in Scitia, si apoi pina in India si pana la marginile pamantului au tot propovaduit. Si pretutindeni darul era cu ei...”

Povestea e frumoasa si eu as vrea sa o cred. Dar nu pot. Nu am izvoare scrise, nu am baze biblice, istoria nu ne prea lasa nici un indiciu in acest sens.

Ce ne spun Biblia si Istoria?
Ca apostolii, da, au mers pretutindeni si au propovaduit.
Dar nu ni se spune nicaieri ca au facut-o prin darul vorbirii in limbi.

Limba greaca in aceea vreme era aproape cam cum este engleza astazi. Cine voia sa mearga in lume si sa vorbeasca multor oameni trebuia sa o cunoasca. Apostolul Neamurilor, cel care a propovaduit cel mai mult paganilor, se descurca in greaca binisor.

Apostolul Petru, in ziua Cincizecimii a propovaduit evanghelia multimii adunate. Dar nu a propovaduit in alte limbi. Vorbirea in alte limbi stia cand s-o foloseasca. A predicat in dulcea limba evreeasca.

Sfintii Apostoli au mers pretutindeni si au propovaduit. Acesta este adevar.

Dar ca au propovaduit in alte limbi este doar o poveste inventata.
Inventata in ce scop?

Despre aceasta intr-un episod urmator.
Nu e inventata... La Cincizecime au propovaduit in limbi prin harul si intermediul Duhului Sfant.Erau stransi oameni din toate partile imperiului Roman si fiecare ii auzeau si intelegeau in limba lor dupa cum au si zis "oare nu sunt acestia care vorbesc iudeii si cum de ii auzim noi in limba noastra in care ne-am nascut"..

La fel ca la Cincizecime prin intermediul Duhului Sfant cuvantul Evangheliei a fost propovaduit si celor straini si de alta limba.. Avem exemplul propovaduirii lui Pavel in Listra o cetate Licaona in care un licaon olog din nastere asculta propovaduirea lui Pavel, si cu care Pavel a grait.. Cateva versete mai jos ni se precizeaza ca oamenii de acolo au zis in limba licaona ca "Pavel si Barnaba sunt zei" ... Pavel si Barnaba au inteles ce ei ziceau... si ei intelegeau ce Pavel propovaduia... Dupa ce au auzit Pavel si Barnaba ca aceia ii considerau zei si-au rupt hainele.Tot in acelasi capitol ni se arata propovaduirea lui Pavel prin diferite cetati straine si pagane... si apoi ni se da exemplul acestei propovaduiri.Aceste propovaduiri ale lui Pavel le poti gasi in Fapte 14.

Apoi mai avem si intalnirea lui Filip cu famenul Etiopian..Acolo ni se spune ca famenul citea cu voce tare din Scriptura si ca "Duhul i-a spus lui Filip sa se alipeasca de carul famenului" ... Adica cum i-a spus?I-a spus aratandu-i si dandu-i sa inteleaga ce citea acela... Ori acela citea in limba lui... In toate intamplarea aceasta se arata "asistenta Duhului Sfant" ... Apoi se spune ca Filip a intrat in vorba cu el, si ca a inceput sa-i propovaduiasca.Scriptura spune ca Filip "a deschis gura" , nu spune "a inceput sa vorbeasca" dand de inteles parca, ca nu doar prin el si de la el vorbeste si ca acea conversatie a putut fi posibila prin Duhul Sfant.Iar dupa ce famenul a cerut si a voit sa se boteze,Filip l-a botezat, si dupa ce l-a botezat "Duhul Domnului a rapit pe Filip".

Vorbirea in limbi a fost data pentru binevestirea evangheliei neamurilor si arata incredintarea si binevestirea ei[a Evangheliei] si unirea tuturor neamurilor in Dumnezeu, ca toate sa vorbeasca aceiasi limba in Dumnezeu, adica dreapta si dumnezeiasca credinta.Dreapta credinta sa fie marturisita de limbile neamurilor.Asta a aratat vorbirea in limbi.Vorbirea in limbi a incetat a mai fi un dar general pentru ca scopul ei si-a atins tinta.Vorbirea in limbi a fost un dar pentru vremea aceia, un semn al celor ce aveau sa vina... aratand vorbirea aceleiasi limbi de toate neamurile care sunt in Dumnezeu, "limba" Duhului Sfant.Acum acest dar a incetat ca utilizare generala si comuna.A incetat vorbirea in limbi.Asta nu inseamna ca s-a si desfiintat.Doar ca nu mai e nevoie de ea, cum era atunci pentru binevestirea Evangheliei... Vorbirea in limbi mai apare cu exceptii in cazuri mai izolate in diferite momente si circumstante dar cu un scop... Nu cum e la secte... Vorbire in limbi grupa mare la kilogram , o vorbire generala si comuna... si fara nici un rost si inteles... In special vorbirea in limbi penticostala este diabolica... feriti-va de ea... Asta pentru ca avem penticostali pe forum... Glumeam... toate vorbirile in limbi sectare sunt diavolesti...
  #1097  
Vechi 13.05.2010, 19:40:43
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Stabiliti. Spuneti - pana la anul X. Dupa aceasta nu acceptam. Sa auzim.
Cred ca nu am prins ideea. Nu inteleg de ce imi cereti un an anume.

Dar hai sa intru in joc: pana in anul 2010.
  #1098  
Vechi 13.05.2010, 19:55:12
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Vorbirea asta în limbi este o înșelare clară. Nici nu știu de ce se discută așa mult despre asta, ar trebui pur și simplu ignorat.
Mai toate sectele suferă de mândrie cruntă.

Hristos s-a Înalțat!
  #1099  
Vechi 13.05.2010, 19:58:57
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adimirea Vezi mesajul
Vorbirea asta în limbi este o înșelare clară. Nici nu știu de ce se discută așa mult despre asta, ar trebui pur și simplu ignorat.
Mai toate sectele suferă de mândrie cruntă.

Hristos s-a Înalțat!
Adevarat s-a-naltat! Incearca sa nu mai folosesti diacritice caci se ved multe patratele in mesajul tau.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1100  
Vechi 13.05.2010, 20:01:42
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Adevarat s-a Inaltat!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10