Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.12.2009, 14:09:05
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit citirea rugaciunilor

Daca citesc din evanghelie, ma pot concentra si-mi sta mintea acolo.
La fel si din psalmi sau vreo carte din sfintii parinti.

Cand citesc rugaciunile de seara sau de dimineata sau acatiste imi fuge mintea.
Ca si copilul mic in biserica, eu trag de ea si ea fuge...
Eu citesc si-mi vin in minte toate treburile lumesti: de serviciu, ce am facut, ce n-am facut, o gramada de lucruri...

Ce ar putea fi rau cu mine, si cum as putea sa remediez?

Last edited by bmadalin; 19.12.2009 at 14:13:51.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.12.2009, 15:26:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Daca citesc din evanghelie, ma pot concentra si-mi sta mintea acolo.
La fel si din psalmi sau vreo carte din sfintii parinti.

Cand citesc rugaciunile de seara sau de dimineata sau acatiste imi fuge mintea.
Ca si copilul mic in biserica, eu trag de ea si ea fuge...
Eu citesc si-mi vin in minte toate treburile lumesti: de serviciu, ce am facut, ce n-am facut, o gramada de lucruri...

Ce ar putea fi rau cu mine, si cum as putea sa remediez?
In primul rind, in concepria si practica ortodoxa facerea rugaciunilor (numite si ,,pravila de rugaciune zilnica")este numai in cadrul uni canon. Asta inseamna ca trebuie sa ai un duhovnic care sa te spovedeasca si sa-ti fixeze un canon . Rugaciunile facute de capul nostru , inafara canonului , sunt aproape, aproape zadarnice . Taina marturisirii si ascultarea de duhovnic in ortodoxie este esenta trairii ortodoxe. In plus, nici o carte sfinta gen Biblie sau Psaltire nu se citesc fara binecuvintare ! mare atentie !
In al doilea rind ar fi trebuit ca duhovnicul tau , mai intii, sa te informeze si apoi sa-ti imbogatesti tu insuti cunostiintele, viata si practica ortodoxa despre lucrarea, viclesugurile si lupta duhovniceasca cu ispititorul. Uite un exemplu dat chiar de tine dar care se intimpla tuturor : daca ai face orice in timpul zilei te gindesti sau nu la serviciu si inca la o gramada de lucruri dar daca te asezi sa faci pravila pai atunci vine ispititorul (care uraste mult rugaciunea crestinului vrind sa o risipeasca de graba)si te bate cu ginduri de tot felul incercind sa te opreasca sau sa ai un folos minim. De asemenea , daca termini cumva canonul sau daca trebuie sa te opresti urgent si pe neasteptate din canon ...inceteaza si gindurile care tabarisera mai inainte asupra ta cu tarie si nu te mai chinuiesc! In concluzie :
Orice rugaciune (pravila intreaga) se face numai cu binecuvintarea duhovnicului !
Invata si te obisnuieste cu lupta cu ispititorul , tot cu ajutorul duhovnicului !

Iata parerea mea ... dar a ma crede si a alege este insa partea ta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.12.2009, 16:13:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Spune-le cu voce tare/in soapta, ai sa te poti concentra mult mai bine decat doar citind cu ochii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.12.2009, 16:25:43
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In primul rind, in concepria si practica ortodoxa facerea rugaciunilor (numite si ,,pravila de rugaciune zilnica")este numai in cadrul uni canon. Asta inseamna ca trebuie sa ai un duhovnic care sa te spovedeasca si sa-ti fixeze un canon . Rugaciunile facute de capul nostru , inafara canonului , sunt aproape, aproape zadarnice . Taina marturisirii si ascultarea de duhovnic in ortodoxie este esenta trairii ortodoxe. In plus, nici o carte sfinta gen Biblie sau Psaltire nu se citesc fara binecuvintare ! mare atentie !
...
Orice rugaciune (pravila intreaga) se face numai cu binecuvintarea duhovnicului !
Invata si te obisnuieste cu lupta cu ispititorul , tot cu ajutorul duhovnicului !

Iata parerea mea ... dar a ma crede si a alege este insa partea ta !
Merci pt raspuns.

Da, citesc rugaciunile acelea ca urmare a ceea ce mi-a cerut dohovnicul, dintr-o carte de rugaciuni pe care tot el mi-a dat-o.
Si da, si el mi-a zis ca psalmii nu trebuiesc cititi fara binecuvantarea duhovnicului.
El m-a indrumat din biblie sa citesc in fiecare zi cate putin.

Problema mea este ca as fi vrut ca sa fiu mai mult patruns de acele rugaciuni pe care le citesc, si totusi nu reusesc. Nu-mi place ca in mijlocul ei gandul ma intreaba: cate pagini mai sunt, mai e mult? Poate usor usor voi reusi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.12.2009, 16:47:08
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Merci pt raspuns.

Da, citesc rugaciunile acelea ca urmare a ceea ce mi-a cerut dohovnicul, dintr-o carte de rugaciuni pe care tot el mi-a dat-o.
Si da, si el mi-a zis ca psalmii nu trebuiesc cititi fara binecuvantarea duhovnicului.
El m-a indrumat din biblie sa citesc in fiecare zi cate putin.

Problema mea este ca as fi vrut ca sa fiu mai mult patruns de acele rugaciuni pe care le citesc, si totusi nu reusesc. Nu-mi place ca in mijlocul ei gandul ma intreaba: cate pagini mai sunt, mai e mult? Poate usor usor voi reusi.

Ca unui frate trupesc iti dau povetele acestea cu drag si bucurie pt. ca vad ca voiesti sa faci rugaciune . Deci, roaga-te asa cum poti (cu concentrare sau fara, dar desigur incercind sa te concentrezi cit mai bine si sa nu dai nici o atentie gindurilor si imaginilor straine)si sa faci canon fara lenevire pt. ca macar asta sa vada Hristos (zelul curat)si dupa un timp (de obicei un picut mai lung) va veni si concentrarea . Aceasta nu este din puterea ta, adica de la om, ci este dar dumnezeiesc, in puterea ta este doar dorinta de a te ruga. Sraruinta si puterea in rugaciune este dar dumnezeiesc , sa nu uiti asta ! Tu continua sa te rogi oricum , si mila Donului te va umbri la timpul potrivit . Sa nu desnadajduiesti caci incercarile vor fi destule !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.12.2009, 17:35:30
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ca unui frate trupesc iti dau povetele acestea cu drag si bucurie pt. ca vad ca voiesti sa faci rugaciune . Deci, roaga-te asa cum poti (cu concentrare sau fara, dar desigur incercind sa te concentrezi cit mai bine si sa nu dai nici o atentie gindurilor si imaginilor straine)si sa faci canon fara lenevire pt. ca macar asta sa vada Hristos (zelul curat)si dupa un timp (de obicei un picut mai lung) va veni si concentrarea . Aceasta nu este din puterea ta, adica de la om, ci este dar dumnezeiesc, in puterea ta este doar dorinta de a te ruga. Sraruinta si puterea in rugaciune este dar dumnezeiesc , sa nu uiti asta ! Tu continua sa te rogi oricum , si mila Donului te va umbri la timpul potrivit . Sa nu desnadajduiesti caci incercarile vor fi destule !
Multumesc mult. Sa ne ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.12.2009, 21:45:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca imi permite Zaharia as aduga si eu ceva la postarea sa, frate Madalin.
Pentru inceput citeste rugaciuni scurte. Daca vei citit mult te vei plictisi si iti vei pierde pacea.
Citeste putin dar des. Daca nu ai mereu posibilitatea sa citesti din carte spune scurt "Iisuse miluieste-ma"! Spune cum poti, numai spune.

Bucurie si spor in toate!

Last edited by eduardd; 19.12.2009 at 21:50:54.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.12.2009, 22:11:57
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Daca citesc din evanghelie, ma pot concentra si-mi sta mintea acolo.
La fel si din psalmi sau vreo carte din sfintii parinti.

Cand citesc rugaciunile de seara sau de dimineata sau acatiste imi fuge mintea.
Ca si copilul mic in biserica, eu trag de ea si ea fuge...
Eu citesc si-mi vin in minte toate treburile lumesti: de serviciu, ce am facut, ce n-am facut, o gramada de lucruri...

Ce ar putea fi rau cu mine, si cum as putea sa remediez?
inaintea oricarei rugaciuni trebuie sa ne pregatim mintea si sufletul. daca nu te poti concentra la rugaciunile de seara, de dimineata sau la acatiste, dar poti la psaltire, mai bine incepi cu psalmi, pentru a-ti pregati sufletul. se spune ca diavolii se sperie cand aud cuvintele psalmilor. iata cat de puternice sunt aceste rugaciuni! incearca sa incepi asa.. sau sa citesti dintr-o carte duhovniceasca inainte. sau cum fac unii pustnici, sa te gandesti la pacatele ce le-ai savarsit in acea zi. dar cel mai important, intreaba-ti duhovnicul, caci ascultarea este cea care ne intareste cel mai mult! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.12.2009, 22:24:27
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

era sa uit - incearca sa inveti anumite rugaciuni! cauta rugaciuni care iti plac, catre Hristos, catre Maica Domnului sau catre Sfinti si incearca sa le inveti. in momentul in care rostesti o rugaciune din memorie, mintea e deja ocupata, pe cand daca o citesti, e mai mult loc pentru ganduri desarte. eu sunt incepator cand vine vorba de rugaciune, dar cred ca daca citim in fiecare seara si dimineata rugaciunile randuite de Biserica, dupa un timp (un an, doi), poate ne ajuta Dumnezeu si le retinem in intregime, sa nu mai fie nevoie de carte. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.12.2009, 23:02:43
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Pe principiul "Daruind lumina pe care nu o ai, o vei dobandi", adaug si eu ca ai putea sa incerci sa spui rugaciunea cu voce tare, pentru ca asa te poti concentra mai bine si sa ai un program riguros de rugaciune...altfel, vei realiza ca nu ai timp de ea! Succes!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
citirea din psalmi florin2012 Intrebari utilizatori 47 27.05.2014 15:27:21
Cum raspunde Dumnezeu rugaciunilor? anna21 Generalitati 56 24.01.2012 11:25:03
Citirea Sf Evanghelii casiana Sfanta Liturghie 3 11.12.2010 08:02:37
Ascultarea rugaciunilor zilei RadioTV-Trinitas si pe mobil savudanmihai Rugaciuni 6 02.06.2010 13:40:13
Citirea Sfintei Scripturi Alexandra-Ioana Despre Sfanta Scriptura 30 06.04.2009 20:24:20