Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2009, 20:58:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Pilde

De cate ori citesc in "Pilde", ma opresc asupra unui verset al carui sens nu reusesc sa-l deslusesc. Apelez la bunavointa celor care au studiat Teologia sa ma indrume.

Cap.24;27: "Randuiste-ti lucrul tau afara si adu-l la indeplinire pe campul tau, apoi iti vei ridica o casa."

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2009, 23:08:52
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De cate ori citesc in "Pilde", ma opresc asupra unui verset al carui sens nu reusesc sa-l deslusesc. Apelez la bunavointa celor care au studiat Teologia sa ma indrume.

Cap.24;27: "Randuiste-ti lucrul tau afara si adu-l la indeplinire pe campul tau, apoi iti vei ridica o casa."

Doamne ajuta!
Incerc un raspuns, desi cred ca intelesul ma depaseste, dar
sper ca vei primi si altele.
Eu vad doua sensuri:
1. ingrijeste-te mai intai de ogorul tau si dupa ce ai roade
ridica-ti si casa. Asta nu inseamna sa n-ai casa si inainte,
numai ca poate fi doar o coliba, iar cand ai hambarele pline,
poti sa-ti ridici si o casa pe masura.
2. ingrijeste-te mai intai de aproapele si numai dupa ce aduni
multa iubire, ti se va inalta si sufletul tau.

Atat am reusit sa talcuiesc. Daca gresesc, rog corectati.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2009, 07:20:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile desi n-am studiat decat Teologia practica, si nici aceea prea mult

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul

Cap.24;27: "Randuiste-ti lucrul tau afara si adu-l la indeplinire pe campul tau, apoi iti vei ridica o casa."

Doamne ajuta!
incerc si eu un raspuns (pana astepti sa gasesti ceea ce cauti):
cred ca e vorba ca fiecare sa se ingrijeasca a avea de lucru si a-l face cu sarguinta, iar Domnul il va rasplati si din lucrul mainilor sale va avea cele de trebuinta (casa).

adaug aici o rugaciune foarte frumoasa, pe care incerc si eu sa o spun (adica sa o citesc) in fiecare dimineata cand plec la lucru.

RUGACIUNE PENTRU INCEPUTUL LUCRULUI

Doamne Iisuse Hristoase, Fiule, Unule Nascut al Tatalui Celui fara de inceput, Tu esti Cel ce prin gura proorocului Tau David ai zis: Iesi-va omul la lucrul sau si la lucrarea sa pana seara. Tu ai zis si prin gura fericitului Pavel apostolul: cel ce nu vrea sa lucreze, sa nu manance. Si iarasi Tu ai zis cu prea curata gura Ta: fara de Mine nu puteti face nimic. Doamne, Doamne, ascult din tot sufletul si din toata inima dumnezeiestile Tale cuvinte si cu umilinta alerg la bunatatea Ta. Ajuta-mi mie, pacatosului, cu darul Tau, sa savarsesc lucrul ce incep acum: In numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Last edited by mirelat; 31.10.2009 at 07:22:22.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2009, 08:22:25
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Incerc un raspuns, desi cred ca intelesul ma depaseste, dar
sper ca vei primi si altele.
Eu vad doua sensuri:
1. ingrijeste-te mai intai de ogorul tau si dupa ce ai roade
ridica-ti si casa. Asta nu inseamna sa n-ai casa si inainte,
numai ca poate fi doar o coliba, iar cand ai hambarele pline,
poti sa-ti ridici si o casa pe masura.
2. ingrijeste-te mai intai de aproapele si numai dupa ce aduni
multa iubire, ti se va inalta si sufletul tau.

Atat am reusit sa talcuiesc. Daca gresesc, rog corectati.
Am mai gasit o talcuire:
3. Indeplineste "lucrul" tau cu randuiala si cu roade in lume
si ti se va ridica tie un locas in ceruri.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2009, 14:33:47
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Multumiri

Multumesc pentru lamuririle primite. A treia varianta a lui MariS pare a fi cel mai aproape de text.

Multumesc si pentru frumoasa rugaciune.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.11.2009, 11:35:31
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

M-am gandit si eu ce ar putea sa insemne. Poate are mai multe talcuiri?

Eu m-am gandit ca in plan material poate sa insemne: gandeste-te si randuieste bine inainte sa intri in tarina/sa incepi treaba, dupa care vei putea sa obtii ceva indestulator. Adica un fel de masoara de sapte ori si o data taie! Aceasta varianta este insa putin probabila, cred.

A doua varianta care mi se pare ceva mai buna este: mai intai randuieste lucrurile in planul exterior fiintei tale -rudele, prietenii, societatea- si cand te vei fi impacat cu exteriorul concentreaza-te pe interiorul tau si perfectioneaza-ti sufletul (rugaciune, post etc), si facand acestea ti se va ridica casa in ceruri. Ma gandesc ca se pune accent pe faptul ca trebuie mai intai sa fii impacat cu lumea si dupa aia cu tine insuti si doar atunci poti evolua spiritual spre mantuire (Doamne cat de bine le spun, daca le-as putea aplica....)

PS In Scriptura sunt foarte multe pasaje cu multiple interpretari: pentru fiecare dupa putinta. Biblia este lectura perfecta pentru oricine - si cel cu 2 clase si cel cu 2 doctorate vor gasi ca li se adreseaza exact lor!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2010, 14:42:17
Teste Psy Teste Psy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Locație: Jud. Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Thumbs up ..organizare

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De cate ori citesc in "Pilde", ma opresc asupra unui verset al carui sens nu reusesc sa-l deslusesc. Apelez la bunavointa celor care au studiat Teologia sa ma indrume.

Cap.24;27: "Randuieste-ti lucrul tau afara si adu-l la indeplinire pe campul tau, apoi iti vei ridica o casa."

Doamne ajuta!
...E simpla planificare:
- prima data iti stabilesti ce ai de facut: "randuieste-ti lucrul tau afara",
- apoi actionezi, incepi sa pui in practica etapele planificarii tale: "si adu-l la indeplinire pe campul tau",
- in final, culegi rezultate: "apoi iti vei ridica o casa".

Analizat la nivelul rugaciunii:
- "randuieste-ti lucrul tau afara": cauta si gaseste rugaciunea de care ai nevoie pentru situatia respectiva;
- "si adu-l la indeplinire pe campul tau": incepe sa spui rugaciunea cu smerenie, din inima si cu lacrimi fierbinti pentru a se ridica pana la Cer;
- "apoi iti vei ridica o casa": in final, rugaciunea va avea propriul rezultat.

Analizat la nivelul postului:
- "randuieste-ti lucrul tau afara": stabileste-ti cel mai sanatos program de dieta alimentara care sa se potriveasca canoanelor bisericesti; de asemenea, cauta si gaseste rugaciunile pe care le vei rosti cu mai multa sarguinta in post;
- "si adu-l la indeplinire pe campul tau": urmeaza programul dietetic cu alimentele permise in post si care sa iti ajute organismul sa elimine toxinele, iar, in acelasi timp, incepe sa spui rugaciunile cu smerenie, din inima si cu lacrimi fierbinti pentru a se ridica pana la Cer;
- "apoi iti vei ridica o casa": in final, postul - din punct de vedere al regimului alimentar - a fost dus pana la capat, fara greutate, si rugaciunile rostite in timpul postului au contribuit la "vindecarea ranilor" sufletului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pilde si istorioare cu folos duhovnicesc ionel Stiri, actualitati, anunturi 7 14.05.2014 07:26:38
Viata crestina in pilde OvidiuO Generalitati 66 03.04.2014 08:45:03
Pilde din PATERIC andrei_im Generalitati 357 30.01.2014 00:15:04