Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.02.2015, 12:34:09
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Plus ca si daca vomita ce se intampla? Si un om mare poate avea un accident de genul asta in ziua impartasaniei si ce face atunci? Eu stiu ca daca se intampla asa ceva, iei rezultatul si-l ingropi undeva in pamant curat la fel cum facem cu resturile de la mancarea facuta cu ulei de la sfantul maslu care nu a fost mancata sau cu aghiazma sau anafura care nu a fost consumata.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.02.2015, 13:33:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Nu numai ca nu poti sa-i explici dar nici nu e indicat, Un sugar mai ales daca nu suge din 2 in 2 ore plange de foame, il doare fizic stomacul. Eu nu cred ca o asemenea regula a fost scrisa de un preot de mir ci poate de un calugar care nu stie ce inseamna un bebelus si ce nevoie fiziologice are. Plus ca nu vad logica, ce se intampla daca ia impartasania dupa ce a mancat?
Am marea rugaminte la voi daca se poate sa-mi raspunda la aceasta intrebare parinti care au copilasi si care i-au dus la biserica de mici sa-i impartaseasca.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.02.2015, 15:25:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Am marea rugaminte la voi daca se poate sa-mi raspunda la aceasta intrebare parinti care au copilasi si care i-au dus la biserica de mici sa-i impartaseasca.
Eu as zice sa intrebi preotul unde impartasesti copilul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.02.2015, 16:59:50
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu as zice sa intrebi preotul unde impartasesti copilul.
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.02.2015, 02:32:09
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
Eu as hrani copilul dimineata si m-as duce cu el la bierica mai tirziu pe la 11 si asa l-as impartasi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.02.2015, 09:50:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
De ce nu rezolvi această problemă cu duhovnicul tău?
Nu există o regulă pentru sugari (cazul tău).
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.03.2015, 13:46:18
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Plus ca si daca vomita ce se intampla? Si un om mare poate avea un accident de genul asta in ziua impartasaniei si ce face atunci? Eu stiu ca daca se intampla asa ceva, iei rezultatul si-l ingropi undeva in pamant curat la fel cum facem cu resturile de la mancarea facuta cu ulei de la sfantul maslu care nu a fost mancata sau cu aghiazma sau anafura care nu a fost consumata.
Eu am niste apa sfintita, pe care am vrut sa o torn pe mormantul mamei, Dumnezeu sa o odihnesca, si o matusa m-a certat, a zis ca e un pacat foarte mare.Deci, apa sfintita care nu se mai poate bea, in afara de stropirea casei, se folosi la stropirea unui mormant?E pacat sau nu?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.03.2015, 19:04:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si care ar fi rostul sa torni apa sfintita pe un mormant?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.03.2015, 19:07:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
Nu cred ca ai sa gasesti un canon explicit in acest sens.

S-a pastrat ca un fel de traditie si nimeni nu stie sa o explice de ce ea sa si nu e altfel.

Sigur, ca mintea care nu e trasa in jos de pantece se poate inalta mai usor spre Dumnezeu ca sa nu mai vorbim de mult-slavitii-primii-crestini, unii dintre ei mancau si beau pana la betie sub ceea ce era pe atunci un fel de Liturghie.

Dar la copii, interdictia asta mai greu isi are un sens.
Doar sa-l obisnuiesti cu nevointa, dar pentru ei, sa stea si o ora intr-un loc din motive pe care parintii nu prea le explica, e o nevointa mult mai mare..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.03.2015, 19:49:23
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Eu am niste apa sfintita, pe care am vrut sa o torn pe mormantul mamei, Dumnezeu sa o odihnesca, si o matusa m-a certat, a zis ca e un pacat foarte mare.Deci, apa sfintita care nu se mai poate bea, in afara de stropirea casei, se folosi la stropirea unui mormant?E pacat sau nu?
Ma gandeam la mama.Nu stiu, a fost un gest pentru ea.Nu zic neaparat ce a fost bine, asa ma gandeam atunci.Asa cum se sfinteste o casa, lucrurile noastre, cum facem tot posibilul sa ne lasam stropiti la biserica cu apa sfintita etc.Ma gandeam ca ar un gest asemanator ca atunci cand aprindem candela sau o lumanare pentru o persoana draga adormita sau cand o trecem pe pomelnic, pentru a ne ruga pentru sufletul ei sau cand ducem haine sau lucruri ale persoanelor bolnave la biserica pentru a fi binecuvantate, sfintite.Il voi intreba si pe parinte si va spun ce imi va zice.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 00:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 11.12.2010 23:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57