Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.07.2017, 22:18:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Multumesc de atentionare... acum sunt treaz :)
Intr-adevar fiecare persoana este libera sa-si exerseze religia si propriile credinte in timpul liber, insa intr-o organizatie educationala (de stat sau privata), cum ar fi cresa, gradinita sau scoala, exista reguli de functionare si de organizare. Nu ii poti considera implicit pe toti ortodocsi (doar pentru ca 90% din populatie s-au declarat teoretic asa). Si chiar asa nu toti accepta din diverse motive acele ritualuri (nu eu am spus ca a fi aiurea) a fi aplicate pe copilul lor.

Daca te consideri ateu, intr-adevar, la nivel de perceptie, sunt doar ritualuri fara sens, insa nu inseamna deloc ca sunt acceptate cu indiferenta de catre parinti si trece cu vederea toate urmarile lor. Si da, imi pasa unde este copilul meu, ce face, cu cine si ce activitati are in locul si cu persoanele in grija carora este 6-8 ore pe zi. Eu aleg unde isi petrece acest timp si sunt responsabil pentru aceasta. La fel si educatoarele in a-si respecta atributiile intocmai.

La cresa si gradinita... nu exista ora de religie :). Chiar daca probabil parintii bifeaza la inscriere pe un formular ca sunt ortodocsi (desi nu am vazut nicaieri asa ceva si nici macar botezul nu este deloc o conditie de a fi inscris intr-o forma de educatie / invatamant) extrem de multor parinti le pasa de implicatiile (psihologice si medicale) ale acelor activitati bisericesti.
In fine,chiar nu doresc sa discut in contradictoriu cu dvs...doar eram curioasa cam ce implicatii medicale ar rezulta in urma acestor "activitati bisericesti"?
Exista asa ceva? Cum se numesc si cum se manifesta? Sunt curabile?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.07.2017, 23:19:43
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In fine,chiar nu doresc sa discut in contradictoriu cu dvs...doar eram curioasa cam ce implicatii medicale ar rezulta in urma acestor "activitati bisericesti"?
Exista asa ceva? Cum se numesc si cum se manifesta? Sunt curabile?
Desi ma indoiesc ca nu le cunosteti, acest obicei este o sursa sigura de raspandire a virusilor, bacteriilor si streptococilor, sursa de transmitere a infectiilor respiratorii sau a altor boli contagioase (pneumonie sau TBC, Hepatita A, gripa cu toate formele sale, o seama de viroze respiratorii diverse, tuberculoza, oreion, scarlatina si alte boli ale copilariei). Si sa nu uitam de toate formele de Herpes.
Cam acestea ar fi in mare... acum fiecare cu norocul lui ce poate lua de la cel de dinainte... sau sutele dinaintea lui.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 19.07.2017, 00:08:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Desi ma indoiesc ca nu le cunosteti, acest obicei este o sursa sigura de raspandire a virusilor, bacteriilor si streptococilor, sursa de transmitere a infectiilor respiratorii sau a altor boli contagioase (pneumonie sau TBC, Hepatita A, gripa cu toate formele sale, o seama de viroze respiratorii diverse, tuberculoza, oreion, scarlatina si alte boli ale copilariei). Si sa nu uitam de toate formele de Herpes.
Cam acestea ar fi in mare... acum fiecare cu norocul lui ce poate lua de la cel de dinainte... sau sutele dinaintea lui.
Sunteti comic/a :))))

Preotii care administreaza Sfintele Taine trebuie sa consume ce ramane dupa fiecare-pt ca sunteti constient/a ca asa ceva nu se arunca?!
Ghici ce? Nimeni nu s-a imbolnavit in ani de ani de zile de la o asemenea practica.

Nu stiu cum se face,dar mereu cand m-am imbolbavit de toate bolasnitele astea nu eram nici macar prin preajma potirului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.07.2017, 00:52:00
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sunteti comic/a :))))

Preotii care administreaza Sfintele Taine trebuie sa consume ce ramane dupa fiecare-pt ca sunteti constient/a ca asa ceva nu se arunca?!
Ghici ce? Nimeni nu s-a imbolnavit in ani de ani de zile de la o asemenea practica.

Nu stiu cum se face,dar mereu cand m-am imbolbavit de toate bolasnitele astea nu eram nici macar prin preajma potirului.
Totusi sa nu confundam norocul cu minunea...

Sa mor de pricep cum vine asta cu "Nimeni nu s-a imbolnavit in ani de ani de zile". acu' pe bune, isi imagineaza cineva ca dupa ce bagi in tine (ca sa nu mai zic copil) 2 luni pastile te mai duci la popa sa-i zici " nenea nenea vezi ca am facut herpesul asta de la impartasania ta"? e irelevant, la fel ca "n-am auzit de nimeni sa se fi imbolnavit", daca n-am auzit nu e pentru ca nu se intimpla ci pentru ca nu se afla.

Eu sunt convins ca sunt sanse mari te imbolnavesti daca lingi lingurita dupa unul bolnav. Si sunt convins ca au fost oameni care s-au imbolnavit din cauza asta. Dar vezi, daca ai suficienta credinta incat sa mergi, sa stai la cozi si imbranceli cateva ore, ca sa lingi o lingurita linsa de alte sute de necunoscuti inaintea ta si sa ti se para OK asta, atunci cel mai probabil, nu vei identifica respectiva lingurita ca originea imbolnavirii, ci vei arata cu degetul catre alte posibile cauze (autobuz aglomerat, prieten/prietena/sot/sotie racita, etc.). Orice altceva, insa nu inseamna ca lingurita nu ar fi cauza, ci doar ca tu nu vrei sa accepti asta.
Este vorba de reguli elementare de igiena pana la urma, nu discutam fizica cuantica.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.07.2017, 01:06:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai nene, eu inteleg ca esti mai greu de cap, deci hai sa-ti explic catinel.

Normal ca nu stii, desi tocmai ai fost informat, preotii consuma TOT ce ramane DUPA impartasirea TUTUROR credinciosilor.

Si sunt vreo 10.000 preoti ortodocsi care fac asta in fiecare saptamana.

Daca teoriile alea ar fi valabile, preotii ar trebui sa se imbolnaveasca, de toate bolile pamantului, sau ma rog, cel putin cele care se transmit prin contact, ba mai mult, sa moara pe capete la modul mai mult decat evident.

Ori majoritatea sunt bine mersi, cu rare si omenesti exceptii da' poti fi sigur ca din alte cauze si motive.

Asa ca tocmai statistica e cea care iti taie apa la moara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 20.07.2017, 01:39:48
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nene, eu inteleg ca esti mai greu de cap, deci hai sa-ti explic catinel.

Normal ca nu stii, desi tocmai ai fost informat, preotii consuma TOT ce ramane DUPA impartasirea TUTUROR credinciosilor.

Si sunt vreo 10.000 preoti ortodocsi care fac asta in fiecare saptamana.

Daca teoriile alea ar fi valabile, preotii ar trebui sa se imbolnaveasca, de toate bolile pamantului, sau ma rog, cel putin cele care se transmit prin contact, ba mai mult, sa moara pe capete la modul mai mult decat evident.

Ori majoritatea sunt bine mersi, cu rare si omenesti exceptii da' poti fi sigur ca din alte cauze si motive.

Asa ca tocmai statistica e cea care iti taie apa la moara.
Mai greu, mai usor ... fiecare cum poate.

Evident, toti oamenii astia care au murit de diverse boli in ultimele secole nu erau bolnavi, cerseau doar atentie.
Realizezi ca daca intr-adevar nu ar exista germeni in biserica, s-ar buluci chirurgii sa faca operatii acolo, nu s-ar mai chinui sa creeze medii aseptice in camerele de operatii. De ce oare nu se bulucesc? Te las pe tine sa te prinzi.

Inteleg ca singura explicatie este ... ca nu s-a intamplat nimic pana acum... deci putem continua :) mergand pe principiul "crede si nu cerceta" ... stiinta e doar o gluma.
Dar sunt o gramada de oameni realisti (cu picioarele pe pamant) care nu si-ar risca sanatatea pe o statistica nedemonstrata nicaieri.

Oricum nu vreau sa intru in polemici nefondate, am raspuns in acest topic doar din dorinta de a evidentia ca parintii sunt singurii responsabili si decid ce este bine pentru copiii lor.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.07.2017, 02:12:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul
Mai greu, mai usor ... fiecare cum poate.

Evident, toti oamenii astia care au murit de diverse boli in ultimele secole nu erau bolnavi, cerseau doar atentie.
Realizezi ca daca intr-adevar nu ar exista germeni in biserica, s-ar buluci chirurgii sa faca operatii acolo, nu s-ar mai chinui sa creeze medii aseptice in camerele de operatii. De ce oare nu se bulucesc? Te las pe tine sa te prinzi.
Problema e daca te-ai prins tu.
Si sunt sigur ca nu.

Dar nu pot sa nu apreciez modul in care ai sesizat ca esti fara (contra)argumente, alegand sa deviezi subiectul, lansand un nou atac.

Citat:
Inteleg ca singura explicatie este ... ca nu s-a intamplat nimic pana acum... deci putem continua :) mergand pe principiul "crede si nu cerceta" ... stiinta e doar o gluma.
Si binenteles, vechile tipare, limbajul de lemn ateu..care incearca sa acopere rusinea celui prins la furat..

Citat:
Dar sunt o gramada de oameni realisti (cu picioarele pe pamant) care nu si-ar risca sanatatea pe o statistica nedemonstrata nicaieri.
Gramada mai mica, mai mare, mijlocie, de rugby, lapte-gros..?
Pe care ai studiat-o si demonstrat-o statistic, temeinic, nu-i asa?

Citat:
Oricum nu vreau sa intru in polemici nefondate, am raspuns in acest topic doar din dorinta de a evidentia ca parintii sunt singurii responsabili si decid ce este bine pentru copiii lor.
Cu exceptia cazului in care Statul decide altceva, nu-i asa? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 20.07.2017, 02:18:14
Addy11 Addy11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2017
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Cu exceptia cazului in care Statul decide altceva, nu-i asa? :)
Observatiile facute nu au nici o treaba cu discutia...
Nu inteleg totusi ultima fraza... ma obliga statul sa ma impartasesc?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 20.07.2017, 13:45:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu, da' cu tembeli care gândesc ca tine, mă tem că s-ar putea întâmpla să te oprească să-ți împărtășești plozii.
Evident, mai sus nu e vorba de tine, tu sufli și-n iaurt.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #80  
Vechi 20.07.2017, 15:30:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Mi-am intrebat duhovnicul si el spune ca pana la 7 ani cand incep sa se si spovedeasca copiii nu trebuie obligati sa nu manance sau sa bea inainte de impartasanie. Insa preotul de la biserica de langa casa unde mergem cu copilul in fiecare duminica intreaba daca a mancat sau a baut si spune ca nu-l intereseaza ce a spus duhovnicul.
Intrebarea mea insa ramane, cred ca preotii au citit si ei undeva aceasta regula nu? As vrea sa o citesc si eu sa vad exact cum e formulata. Ma ajuta cineva cu acest raspuns?
La noi e oarecum invers. Duhovnicul nu mai împărtășește copiii peste 2 ani dacă au mâncat -cel puțin așa zic enoriașii eu nu am.auzit ăsta chiar din gura lui, ar trebui cu prima ocazie sa pun problema când/daca ne mai vedem - pecand la parohie unde ne-am mutat părintele de aici împărtășește copiii și dacă au mâncat pana se fac suficient de mari sa înțeleagă. ....

Așadar la noi problema s-ar rezolva destul de simplu- venim și ne împărtășim aici și nu mai mergem acolo ( fii-mea ar fi tare dezamăgită sa mergem acolo și sa nu o impartaseasca), deși, cel puțin în plan teoretic, eu ar trebui sa fac Cum spune duhovnicul meu...

Voi pe de alta parte ați fi mai împăcați ca ați fi în ascultare dar ăsta ar presupune sa mergeți sa împărtășiți copilul doar la duhovnicul vostru ceea ce nu e tocmai la îndemână ( chiar dacă nu e tocmai la Agapia -gen) cel.puțin nu în fiecare duminica știu și eu ce înseamnă mai ales pe vreme rea prea frig prea cald fără mașină etc..

Cat despre flexibilitatea sau inflexibilitatea unor astfel de reguli -aceste aspecte ne lovesc atât în privinta vietii spirituale cât și a celei "materiale": tocmai m-a apostrofat o mama de pe un grup ca "e inadmisibil sa dai unui copil sa guste dintr-o banana înainte sa împlinească 6 luni!!!"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor mici vam Impartasania (Taina Euharistiei) 353 10.03.2020 01:23:29
Carnavalul copiilor( Mosul copiilor din centrele de plasament) mirela1990 Umanitare 0 12.12.2010 00:27:05
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 20:06:57