Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2010, 04:17:44
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Eu o iau și plec mulțumită acasă.
Nu te cred, Dorina ! sunt sigura ca de multe ori ai lasa pe altul sa ia painea (sau altceva) in locul tau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2010, 04:24:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Daca l-am iubi pe celalalt ca pe noi insine,.....am gasi cheia spre sufletul sau.
mai gasim noi cheia din cand in cand, problema este ca cineva o cam incuie la loc. usa sufletului, bineinteles.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2010, 12:34:00
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Stai la rând să cumperi să zicem pâine.Când ajungi mai e o singură pâine.Ce faci?Îl poftești pe cel din spate să o ia? O dai în două sau o iei și pleci mulțumit că nu trebuie să aștepți să aducă altă pâine?
Eu o iau și plec mulțumită acasă.
Depinde, m-as uita la expresia de pe chipul posibilului cumparator, si daca si-ar dori-o foarte tare...i-as ceda-o, daca nu ar fi prea motivat, atunci poate ca as lua-o eu, in cazul in care chiar as depinde numai de acea paine, cine stie...dar nu ai de unde sti totusi ca persoana care sta la rand vrea tot paine, poate vrea si un covrig, o chifla cu susan ceva
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2010, 14:01:42
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

cred ca depinde mult de starea noastra de moment. zic asta si vis-a-vis de exemplul cu painea.
daca avem o stare buna, suntem linistiti, cu pace in suflet, cred ca am renunta si la paine in favoarea unuia nevoitor...
daca, in schimb, suntem catraniti, imbufnati, ne mai asteapta si copilasii nerabdatori acasa, atunci, pentru ei, ii dai si o branca la cel din fata si il intrebi unde se grabeste...

egoismul, ca si sentiment, e nociv cand il duci la extreme...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2010, 14:31:48
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Era un frate care s-a dus la minastire si a dus cu el o vaca. Intr-o zi i-a spus parintelui staret "parinte, vaca mea s-a imbolnavit!". "Frate - i-a zis staretul - aici nu mai este nimic al tau sau al meu, totul e al nostru!". "Am inteles!" - zise fratele. Peste citeva zile parintele staret il vede pe frate abatut si-l intreaba "Ce ai frate?", iar fratele a raspuns "Ma doare capul nostru, parinte staret".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2010, 16:30:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Era un frate care s-a dus la minastire si a dus cu el o vaca. Intr-o zi i-a spus parintelui staret "parinte, vaca mea s-a imbolnavit!". "Frate - i-a zis staretul - aici nu mai este nimic al tau sau al meu, totul e al nostru!". "Am inteles!" - zise fratele. Peste citeva zile parintele staret il vede pe frate abatut si-l intreaba "Ce ai frate?", iar fratele a raspuns "Ma doare capul nostru, parinte staret".

Excelentă pilda!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2010, 16:46:44
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Era un frate care s-a dus la minastire si a dus cu el o vaca. Intr-o zi i-a spus parintelui staret "parinte, vaca mea s-a imbolnavit!". "Frate - i-a zis staretul - aici nu mai este nimic al tau sau al meu, totul e al nostru!". "Am inteles!" - zise fratele. Peste citeva zile parintele staret il vede pe frate abatut si-l intreaba "Ce ai frate?", iar fratele a raspuns "Ma doare capul nostru, parinte staret".

Eeeeexceptional, Vali !!! Mi-a placut exemplul tau. Indeamna la cumpatare atnci cand am fi tentati sa aruncam cu pietre in cei care ar fi un pic sau mai mult egoisti. Iubirea de oameni inseamna si a mai trece cu vederea defectele lor, pentru ca toti avem defecte.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.02.2010, 17:01:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Toți suntem egoiști.Egoismul ne ține în viață.Este și bun și rău.
"Iubeșt-l pe aproapele tău ca pe tine însuți" Dumnezeu nu spune să nu ne iubim și pe noi ci doar să iubim și pe aproapele la fel.
Tocmai de aia Dumnezeu ne-a dat o porunca noua, pentru ca cea veche avea ca referinta ego-ul uneori pacatos. Exista oameni care se detesta pe ei insisi, care nu se plac, care sunt masochisti spiritual sau nu. Iti dai seama ce ar fi pentru aproapele lor ca acestia sa respecte legea veche...

Referinta noua este dragostea Lui desavarsita pentru fiecare dintre noi!

Ioan 13, 34
Poruncă nouă dau vouă: Să vă iubiți unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, așa și voi să vă iubiți unul pe altul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.03.2010, 01:55:53
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Parintele Porfirie

"Cel egoist este strâmtorat din orice. Cel smerit este liber și independent de toți ..."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.03.2010, 02:03:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
"Cel egoist este strâmtorat din orice. Cel smerit este liber și independent de toți ..."
Cel egoist e neiertător, hidos , parșiv , ranchiunos , dușmănos , ascuns și cu mai multe fețe !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Egoismul, cauza tuturor rautatilor EMANUELA Generalitati 14 14.12.2014 17:10:59