Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.07.2009, 22:25:57
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Romania

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dar mai mult, iubesc țărișoara mea, amărâtă și rustică.
Din punctul meu de vedere, Romania nu este nici "amarata", nici "rustica".

Dumneavoastra, din interior, asa o vedeti?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.07.2009, 23:10:27
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, Romania nu este nici "amarata", nici "rustica".

Dumneavoastra, din interior, asa o vedeti?
Îmi pare nespus de rău că purtăm un dialog care nu are nici o legătură cu subiectul topicului acesta.
Când am spus că România este amârâtă (săracă țară bogată...!) m-am referit la oamenii simpli (asemenea mie) care își duc zilele cu o pensie de 200 eur.,la copii noștri care, după ce au învățat facultăți pleacă în lume să fie servitori,la guvernanții care ridică din umeri când apa ne intră în case și dealurile o iau la vale cu case,cu cimtire, căci pădurile s-au transformat în vile somptuase,la valori matreiale și intelectuale care s-au naturalizat "în alte țări de soare pline.." și la câte alte" răni care ne dor și nu s-au vindecat"
Rustică? Da România este din fericire încă rustică.
Rău este că, mai sunt locuri (chiar și în orașe) unde nu sunt condiții pentru igienă,unde se trăiește la fel ca acum 1oo sau 2oo de ani,unde nu este curent electric,nici apă curentă și câte altele.
Stimată doamnă (modul cum vă adresați mă obligă...) nu doresc să purtăm discuții contradictorii,cred că sunt mult sub nivelul dv.intelectual și material,îmi pare nespus de rău că am postat pe acest topic.
Plecăciunea pe care am făcut-o este dorința sincer exprimată de a mă coborâ până sub tălpile domniei voastre așa cum fără nici un efort face orice creștin-ortodox puțin smerit.Așadar permiteți-mi să mă retrag din această discuție dar nu înainte de a cita pe Mihai Eminescu "Eu îmi apăr sărăcia și nevoile și neamul...."

Last edited by dorinastoica14; 15.07.2009 at 23:14:44.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.07.2009, 23:43:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb precizari, lamuriri

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Îmi pare nespus de rău că purtăm un dialog care nu are nici o legătură cu subiectul topicului acesta.
Când am spus că România este amârâtă (săracă țară bogată...!) m-am referit la oamenii simpli (asemenea mie) care își duc zilele cu o pensie de 200 eur.,la copii noștri care, după ce au învățat facultăți pleacă în lume să fie servitori,la guvernanții care ridică din umeri când apa ne intră în case și dealurile o iau la vale cu case,cu cimtire, căci pădurile s-au transformat în vile somptuase,la valori matreiale și intelectuale care s-au naturalizat "în alte țări de soare pline.." și la câte alte" răni care ne dor și nu s-au vindecat"
Rustică? Da România este din fericire încă rustică.
Rău este că, mai sunt locuri (chiar și în orașe) unde nu sunt condiții pentru igienă,unde se trăiește la fel ca acum 1oo sau 2oo de ani,unde nu este curent electric,nici apă curentă și câte altele.
Stimată doamnă (modul cum vă adresați mă obligă...) nu doresc să purtăm discuții contradictorii,cred că sunt mult sub nivelul dv.intelectual și material,îmi pare nespus de rău că am postat pe acest topic.
Plecăciunea pe care am făcut-o este dorința sincer exprimată de a mă coborâ până sub tălpile domniei voastre așa cum fără nici un efort face orice creștin-ortodox puțin smerit.Așadar permiteți-mi să mă retrag din această discuție dar nu înainte de a cita pe Mihai Eminescu "Eu îmi apăr sărăcia și nevoile și neamul...."
Cred ca dati o turnura nespecifica unui dialog care nu urmareste decat schimbul de informatii. Nu suntem la niciun concurs aici, nu ma intereseaza nivelul intelectual al nimanui, ci doar calitatea lui crestina (calitati autentice ale omului om ).
V-am adresat intrebari simple, si credeam ca m-am facut inteleasa. De aceea si scrisesem ca ma simt responsabila pentru ceea ce scriu, iar cel ce citeste este responsabil pentru ceea ce intelege.
Iar talpile mele pacatoase nu sunt pentru inchinat, doamna draga! Vad putin iz de ipocrizie in aceste vorbe deloc la locul lor. Inchinarea o facem cu totii inaintea Domnului Iisus, singurul fara de pacat. Asadar, aveti grija pe unde, la ce si cui va inchinati !

Numai bine si spor in toate!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.07.2009, 02:22:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Forumul nostru

Pentru cei interesati sa stie, pe acest forum se cladeste si o comunitate nu se fac doar schimburi de idei. Ca urmare turnurile nespecifice... :))), sunt binevenite oricind daca ele ne ajuta sa ne cunoastem unii pe altii in ORICE CLIPA.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caderea Constantinopolului cozia Stiri, actualitati, anunturi 13 03.01.2018 16:22:00
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
2 iulie 1504 - 2 iulie 2009 ( 505 ani ) LapetiteMoc Generalitati 6 15.07.2009 23:09:06
LUPTA CU CADEREA IN IMAGINATIE cozia Teologie si Stiinta 9 10.12.2007 12:07:37