Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 06.02.2012, 23:21:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Toti se"inspira"din stilul de viata sanatos al taranului dar alege numai ce le place lor;unii spun ca taranii obisnuiesc sa bea o palincuta si sa manance slanina,si ce sanatosi tun sunt,au trait o mie de ani...
Asa este fratilor,dar voi uitati un aspect deosebit de esential in viata lor:munca fizica extrem de grea si conditiile de viata grele de acum 50 de ani.
Normal ca aveau nevoie de o alimentatie bogata in proteine animale deoarece munceau sustinut si inca afara in aer liber,indiferent de vreme.Sistemul lor metaboliza fiecare calorie ingerata,nu era loc de depuneri de grasime si alte anormalitati;se sculau la 5 dimineata si-si incepeau activitatea care dura pana la apusul soarelui,nu stateau tolaniti la tv,nici pe scaun in fata computerului,mergeau pe jos distante foarte mari zilnic caci nu aveau automobile.
Strabunicii mei,gradinari de la margine de Bucuresti,aproape au apucat suta fara a tine un regim evident,ba erau mari consumatori de carne,dar faceau multa miscare chiar si pt niste batrani,mergeau mult pe jos,lucrau in gradina,la vie etc
Degeaba ne dorim sa ne alimentam ca si taranii daca nu ducem stilul lor de viata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 07.02.2012, 02:09:16
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu port razboi frate,eu ma inspir din practica si nu din teorie,asta e diferenta dintre noi doi De povesti suntem satui... Am citit ce ai scris si iarasi tinzi spre extremism sau poate nu ai inteles in totalitate. Starea lui Adam si Eva de dinainte de caderea in pacat e ceva total diferit,nu are legatura cu firea lumii de azi.
Poate doar daca ajungem sfinti inca din viata asta sa putem sa pregustam putin,dar in rest,nicio sansa. In caz ca ma contrazici,sa o luam atunci altfel: de ce pui accentul doar pe mancare??
Cred ca vorbim limbi diferite. Ti se pare cumva ca eu vorbesc din teorie - legat de alimentatie? Ceea ce iti expun legat de alimentatie pun si in practica - deci nu iti vorbesc din "pifuri". Si care e practica ta? hmmm ...as fi putut continui putin aici dar ma opresc ca imi esti simpatic.
Dar despre ce fire ar trebui sa vorbim astazi? Despre firea ta sau mea (decazute) - sa ne dam exemple de urmat? Sincer ma faci sa rad.
Starea lui Adam inainte de decaderea am expus-o din Sfintii Parinti. Si vezi ca tu confunzi titlul topicului - subiectul topicului este tocmai despre ALIMENTATIE. Tu m-ai luat cu credinta si ti-am expus niste pareri ale unor parinti.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
De ce nu traiesti in casa cu leul si serpii,ca doar asa faceau parintii nostri,deci hai sa-i imitam? Sau de ce nu umbli dezbracat pe strada,ca ei nu aveau nici haine
Nu ai inteles nimic din ceea ce am incercat sa-ti expun. Insa am sa-ti dau un raspuns simplu. Fiecare dintre noi am putea sa ne sfintim trupurile - tine si de vointa noastra.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci orice paralela intre noi si Adam si Eva mi se pare absurda.
Te invit sa faci tu o pararlela intre noi si Adam ca vad ca cea a parintilor nostri nu e buna.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu mai fi extremist si nu incerca sa fortezi limita cum se spune.
Prietenul meu Raoul, daca tie nu-ti suna bine in ureche, asta nu inseamna ca nu este si bine. Stiu ca este greu pentru tine sa renunti la anumite mancaruri - dar nu mai incerca sa gasesti tot felul de subterfugii si scuze - nu-ti convine? foarte bine! nimeni nu incearca sa-ti bage pe gat aceste informatii. Expunerea mea este doar la nivel informativ si nu imperativ. Incearca sa faci diferenta.

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2012 at 02:12:17.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 07.02.2012, 02:40:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cred ca am fost destul de clar in mesajul anterior si ai inteles si tu ce am vrut sa spun. Doar ca incerci sa te eschivezi... Uite,cand au venit la Hristos ucenicii lui Ioan Botezatorul si ai fariseilor,au intrebat ca de ce Sfintii Apostoli NU postesc. Evident ca raspunsul il stii,insa ideea e alta: oare ce mancau ei in perioada in care nu posteau?? Si tind sa cred ca mancau cu totii aceleasi lucruri,inclusiv Hristos. Asa ca nu mai spune ca e total gresit sa mananci carne,lapte,branza,oua.

Si cand spuneam de practica ma refeream la exemplele din viata de zi cu zi. Ti-am spus ca daca tu ai fuma numai Carpati zi de zi si ai sta baut (aici referindu-ma la alcool) zi si noapte,bag mana in foc ca tot nu traiestii cat batranii de ii stiu eu. Bunicul meu a fost un alcoolic toata viata lui,si are 70+ de ani. Daca ai bea tu cat a baut (si inca bea!) el,tare ma mir sa nu-ti cedeze ficatu si alte alea! Dar tot o viata intreaga a baut (si bea) si lapte de capra! Da,lapte,nu seminte si alte mancaruri de oameni bolnavi... Si deja sa ne comparam cu sfintii parinti denota a nebunie! Stiu ca ei mancau doar seminte si aratau mai bine decat cei care se hraneau din belsug,dar pe ei ii tinea HARUL. Asta insa e altceva,alta discutie. Mananca tu carne si tine post doar miercurea si vinerea + cele patru de peste an,si iti zic eu ca o sa fii sanatos tun! Extremismul nu e bun.

Last edited by Raoul; 07.02.2012 at 02:42:16.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 07.02.2012, 07:20:00
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Yasmina Eu ma refeream strict la mine. Mi-am expus parerea personala, cred ca am dreptul acesta. Daca mie imi place mancarea traditionala romaneasca nu inteleg cu ce te dranjeaza pe tine. Daca tu preferi alte mancaruri si iti este bine, n-am nimic de zis. Foarte bine. Fiecare cu ale sale. Stii vorba aceia, gusturile nu se discuta? Nu incerc sa schimb obiceiurile nimanui. Tu cand te-ai mutat din tara, te-ai adaptat asa un doi? Eu sunt recent venita aici si pentru mine este o schimbare majora. 18 ani am fost obisnuita cu un stil, acum este complet diferit si incerc sa ma adaptez. Totusi, nu vreau sa uit complet ca sunt romanca, chit ca stau in Canada. Pace.

Mancarea romaneasca nu inseamna numai tocanita si grasime. De ex. am niste carti din Ro ptr mancare de post, retete culese de la manastirile din Romania. Pic de grasime nu gasesti in acele mancaruri. Sunt retete romanesti de toate felurile, trebuie numai sa alegi ce e mai bun ptr. tine. Depinde si de zona. De ex., cei din zona Deletei manaca mult peste, cei din Ardeal au alte retete. Si eu am intalnit aici multe legume fara nici un gust, de ex. rosiile. Sau fructele de padure. Imi pare rau, dar la mine in casa nu prea se mananca peste. Mai mult carne de pui/curcan. Carne de porc de sarbatori.

Cand am zis ca mananc carne,lapte,oua nu m-am referit ca ma imbuib sau ca mananc zilnic. Totul este echilibrat. Nici nu e sanatos sa mananci in fiecare zi carne,oua si lapte. O cana de lapte la 2-3 zile nu mi se pare ceva rau. Intr-un fel sau altul, eu mananc mancarea cu care am fost obisnuita de parinti si bunici. E gresit sa spui ca taranii mananca numai grasimi. Nu degeaba isi cultiva si legume. Bunicile mele aveau de toate in gradina.Si da, tinea post, avand astfel un echilibru in mancare. E adevarat ca taranii muncesc mult. Am vazut cat se trudesc bunicii mei, cand mai mergeam sa ii ajutam la fan,la gradina etc. Sa stiti ca multi oameni de la tara, se bazeaza pe ce cultiva ei in gradina si pe animale. Nu toti au privilegiul de a tine diete care mai de care.

Totusi, daca omul nu mananca numai vegetale si soia si altele, nu inseamna ca nu este sanatos. Daca e echilibrat, tine toate posturile, se roaga o sa ii fie f.bine. Ce ii prieste unuei persoane, nu este obligatoriu sa ii priasca si altei persoane.

@Roul Usor. Daca lui ii prieste mancarea pe care a ales-o, foarte bine. Este treaba lui. Nu ti-a pus nimeni cutitul la gat ca sa iti schimbi mancarea. Stiu, nici eu nu sunt de acord cu unele alegeri ale sale, insa nu trebuie sa ii dam in cap. Fiecare om este liber sa aleaga ce e mai bine ptr. el. Si nu pot manca usturoi gol. Daca e in mancare il mananc, insa asa crud nu pot. Ceapa mananc. Alba,rosie,verde. Ceapa sa fie. Imi place sa o mananc cu ciorba de fasole sau de cartofi in special. In sfarsit. Repet, este strict parerea mea, nu incerc sa influentez pe nimeni.

Numai bine!
Reply With Quote
  #335  
Vechi 07.02.2012, 08:19:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Toti se"inspira"din stilul de viata sanatos al taranului dar alege numai ce le place lor;unii spun ca taranii obisnuiesc sa bea o palincuta si sa manance slanina,si ce sanatosi tun sunt,au trait o mie de ani...
Asa este fratilor,dar voi uitati un aspect deosebit de esential in viata lor:munca fizica extrem de grea si conditiile de viata grele de acum 50 de ani.
Normal ca aveau nevoie de o alimentatie bogata in proteine animale deoarece munceau sustinut si inca afara in aer liber,indiferent de vreme.Sistemul lor metaboliza fiecare calorie ingerata,nu era loc de depuneri de grasime si alte anormalitati;se sculau la 5 dimineata si-si incepeau activitatea care dura pana la apusul soarelui,nu stateau tolaniti la tv,nici pe scaun in fata computerului,mergeau pe jos distante foarte mari zilnic caci nu aveau automobile.
Strabunicii mei,gradinari de la margine de Bucuresti,aproape au apucat suta fara a tine un regim evident,ba erau mari consumatori de carne,dar faceau multa miscare chiar si pt niste batrani,mergeau mult pe jos,lucrau in gradina,la vie etc
Degeaba ne dorim sa ne alimentam ca si taranii daca nu ducem stilul lor de viata.
Eu am vorbit cu multe persoane care mi-au relatat despre acele vremuri mai indepartate,ale bunicilor si strabunicilor nostri si mi-au spus in felul urmator: ca alimentatia lor era una destul de usora,carnea fiind mancata destul de rar, mai mult in zile de sarbatoare.
Dupa cum spui si tu,Yasmina,se muncea mult,insa intr-un mediu sanatos,aer curat,poluare nu exista (nici nu e de mirare ca bunicul care a fumat o viata a murit la 80 de ani,cand noi,mai ales ce ce locuim in orase mari inhalam atata toxicitate din aer,cat nu a facut bunicu' intr-o viata de fumator!)
Deasemenea,ca in zilele noastre sa ne incropim o alimentatie cat de cat naturala si sanatoasa,este o adevarata provocare si o tinta,de multe ori greu de atins in totalitate.Insa,suntem datori,fata de noi si cei din jurul nostru,sa incercam sa o facem!
Suntem otraviti zi de zi,prin aceste chimicale inserate in alimente,incepand de la banala paine presarata din belsug cu E-uri,la sarea care contine fenocianuri,zaharul care este facut cu clei de oase si este aproape echivalentul unui drog (da dependenta,se depune ca si grasime si ataca fibra musculara,aviz si celor care fac sport si pe de alta parte se indoapa cu dulciuri),alimente modificate genetic,care sunt cangerigene,ca sa nu mai vorbim de cei care se hranesc cu carnea unor animale indopate de hormoni.
De mezeluri,ce sa mai vorbim,o nenorocire...cremvusti,parizer si altele care se fac pur si simplu din resturi,capete,gheare,pene : pur si simplu arunca resturile de cadavre de animale cu totul in acel malaxor sau ce Doamne iarta-ma este ceea ce folosesc ei si apoi iese "papa bun",gustos datorita aditivilor si atractiv ambalat pentru nefericitii de clienti care nu stiu ce nenorociri isi introduc in organism.Se merge,cred,pe principiul "nimic nu se pierde,totul se transforma"...ce mai conteaza cum si in detrimentul cui,profit sa iasa! :)
Intrebati pe oricine a fost intr-o astfel de fabrica sau daca aveti ocazia sa vizitati personal si va veti convinge de ceea ce va spun.
Iar apropo de ce povestea Raoul cu bunicul alcoolic...am vaga banuiala ca bautura aceea era si este cu precadere una naturala,ca daca ar fi baut saracul licorile care sunt pe piata astazi (facute din pastilute) intr-un asemenea ritm,ma indoiesc ca ar fi atins aceasta varsta venerabila.
Efectele alimentatiei de astazi se vad cu ochiul liber si sunt un DEZASTRU,mai ales pentru populatia tanara,aceasta fiind decimata de tot felul de boli,copii si oameni foarte tineri obezi,femei frumoase pline de celulita si imbatranite inainte devreme (imi aduc aminte ca vara trecuta am vazut o copila care nu avea mai mult de 10 ani,grasuta si plina de celulita pe picioare..a fost socant!).
Insa,asta cred ca se datoreaza si lipsei de educatie a majoritatii romanilor in ceea ce priveste un stil de viata sanatos,pentru ca am fost in Elvetia acum cativa ani,in partea germanica si am vazut diferenta, am ramas impresionata,in mod placut de data aceasta :) ,vazand ca acolo toata lumea facea sport (vreau sa va spun ca erau bunicutzi si bunicutze de peste 70 de ani,a caror musculatura era pur si simplu sculptata,ceea ce aici minune mare daca vezi si la cei de 20-30 de ani),majoritatea se deplaseaza pe bicicleta si au un adevarat cult pentru alimentatie si un stil de viata sanatoase!
La noi multi merg pe principiul ca "o viata am,din ceva tot trebuie sa mor,atunci de ce sa nu ma bucur de ea?!"...da,tot vei muri,insa depinde de tine daca a trai inseamna sa te otravesti constant pentru placerea burtii sau a altor simturi,terminand prin a fi un om adult plin de boli,care nu mai da randament si devine povara pentru cei din jur,sau dimpotriva,sa ai grija de sanatatea ta,fizica,psihica in ideea de a te bucura alaturi de cei dragi si sa ai forta si energie pentru lucrurile pe care le ai de cladit pe acest pamant.
Asa ca,revenind,nici in visele noastre cele mai frumoase nu avem cum sa comparam felul in care traiau bunicii nostri cu ceea ni se intampla noua astazi...asta ar fi vestea nu tocmai roz,insa vestea buna este ca avem puterea de a alege: sa ne informam,sa selectam,sa ne imbunatatim calitatea vietii!
Una dintre solutii cred ca ar fi ca cei care avem sansa sa avem o casuta la curte,sa ne cultivam singuri fructele si legumele sau sa tinem legatura cu tarani despre care stim ca isi cresc animalele si culturile intr-un mod ecologic,sanatos si sa cumparam direct de la producator.
Si mai ales,sa inceapa sa ne pese...de noi,ca daca noi insine nu vom face asta,cu siguranta ca cei care au de profitat de pe urma ignorantei noastre nu ne vor trage de maneca,prioritatea lor fiind profitul si nu sanatatea clientilor!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 07.02.2012 at 08:36:32.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 07.02.2012, 09:56:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
...asta ar fi vestea nu tocmai roz,insa vestea buna este ca avem puterea de a alege: sa ne informam,sa selectam,sa ne imbunatatim calitatea vietii!
Din pacate numai unii au puterea.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 07.02.2012, 10:14:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asa ca nu mai spune ca e total gresit sa mananci carne,lapte,branza,oua.
Daca mergi pe prima pagina a topicului infomatia sta putin cam altfel. Ca eu nu promovez carnea, laptele, branza, oua este strict problema mea. Eu am postat niste infromatii din care tu poti alege. Nimeni nu te forteaza sa le iei de bune pe toate.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Extremismul nu e bun.
Se are ca tu chiar nu vrei sa intelegi. Informatia pe care am expus-o nu este la nivel imperativ. Nu te obliga nimeni sa faci ceea ce scriu eu. Fiecare poate alege ceea ce crede de cuviinta ca este bine.
Noi am mai avut o discutie pe tema "extremismului" asta. Acum ceva timp aveai un alt punct de vedere. As vrea sa ti-l amintesc putin:
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ovidiu,am inteles ca tu ti un regim vegetarian pentru mantuire. Sincer ma bucur din suflet pentru tine,putine persoane au o asemenea ambitie si dragoste pentru Dumnezeu (eu unul nu pot renunta la gratare si carnati ).

Dumnezeu sa te ajute,nu are rost sa ne contrazicem la nesfarsit. Am inteles ce vrei sa zici,cum gandesti etc. la fel de bine cum si tu ai inteles adancul gandirii mele. Sper sa pot ajunge si eu intr-o buna zi la un nivel mai inalt. Totusi,important e ca oamenii sa tina macar posturile astea patru care sunt,ca nici de ele nu ne tinem multi. Deci macar atat si tot ar fi bine...

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2012 at 10:16:53.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 07.02.2012, 10:30:54
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Am o întrebare. Post se ține numai miercuri și vineri, asta o știu de la preoți și din cărți bisericești, din calendarul creștin ortodox etc De unde ați scos postul de luni?
Reply With Quote
  #339  
Vechi 07.02.2012, 10:59:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vlad-Alexandru91 Vezi mesajul
Am o întrebare. Post se ține numai miercuri și vineri, asta o știu de la preoți și din cărți bisericești, din calendarul creștin ortodox etc De unde ați scos postul de luni?
In manastiri se tine si luni. Cine poate si vrea sa se nevoiasca poate sa tina si ziua de luni.
Cele trei zile de post pe săptămână (miercuri și vineri, iar luni numai daca este voință)

Last edited by ovidiu b.; 07.02.2012 at 11:28:38.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 07.02.2012, 11:29:10
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
@Yasmina Eu ma refeream strict la mine. Mi-am expus parerea personala, cred ca am dreptul acesta. Daca mie imi place mancarea traditionala romaneasca nu inteleg cu ce te dranjeaza pe tine. Daca tu preferi alte mancaruri si iti este bine, n-am nimic de zis. Foarte bine. Fiecare cu ale sale. Stii vorba aceia, gusturile nu se discuta? Nu incerc sa schimb obiceiurile nimanui. Tu cand te-ai mutat din tara, te-ai adaptat asa un doi? Eu sunt recent venita aici si pentru mine este o schimbare majora. 18 ani am fost obisnuita cu un stil, acum este complet diferit si incerc sa ma adaptez. Totusi, nu vreau sa uit complet ca sunt romanca, chit ca stau in Canada. Pace.

Mancarea romaneasca nu inseamna numai tocanita si grasime. De ex. am niste carti din Ro ptr mancare de post, retete culese de la manastirile din Romania. Pic de grasime nu gasesti in acele mancaruri. Sunt retete romanesti de toate felurile, trebuie numai sa alegi ce e mai bun ptr. tine. Depinde si de zona. De ex., cei din zona Deletei manaca mult peste, cei din Ardeal au alte retete. Si eu am intalnit aici multe legume fara nici un gust, de ex. rosiile. Sau fructele de padure. Imi pare rau, dar la mine in casa nu prea se mananca peste. Mai mult carne de pui/curcan. Carne de porc de sarbatori.

Cand am zis ca mananc carne,lapte,oua nu m-am referit ca ma imbuib sau ca mananc zilnic. Totul este echilibrat. Nici nu e sanatos sa mananci in fiecare zi carne,oua si lapte. O cana de lapte la 2-3 zile nu mi se pare ceva rau. Intr-un fel sau altul, eu mananc mancarea cu care am fost obisnuita de parinti si bunici. E gresit sa spui ca taranii mananca numai grasimi. Nu degeaba isi cultiva si legume. Bunicile mele aveau de toate in gradina.Si da, tinea post, avand astfel un echilibru in mancare. E adevarat ca taranii muncesc mult. Am vazut cat se trudesc bunicii mei, cand mai mergeam sa ii ajutam la fan,la gradina etc. Sa stiti ca multi oameni de la tara, se bazeaza pe ce cultiva ei in gradina si pe animale. Nu toti au privilegiul de a tine diete care mai de care.

Totusi, daca omul nu mananca numai vegetale si soia si altele, nu inseamna ca nu este sanatos. Daca e echilibrat, tine toate posturile, se roaga o sa ii fie f.bine. Ce ii prieste unuei persoane, nu este obligatoriu sa ii priasca si altei persoane.

@Roul Usor. Daca lui ii prieste mancarea pe care a ales-o, foarte bine. Este treaba lui. Nu ti-a pus nimeni cutitul la gat ca sa iti schimbi mancarea. Stiu, nici eu nu sunt de acord cu unele alegeri ale sale, insa nu trebuie sa ii dam in cap. Fiecare om este liber sa aleaga ce e mai bine ptr. el. Si nu pot manca usturoi gol. Daca e in mancare il mananc, insa asa crud nu pot. Ceapa mananc. Alba,rosie,verde. Ceapa sa fie. Imi place sa o mananc cu ciorba de fasole sau de cartofi in special. In sfarsit. Repet, este strict parerea mea, nu incerc sa influentez pe nimeni.

Numai bine!
Stai linistita ca si eu am dreptul la opinie.Aici discutam,eu nu am pretentia sa impun nimanui nimic ci doar sa-mi spun parerea ca si ceilalti.Acum,ca ea difera,asta-i alta poveste.
Ti-am dat doar o sugestie sa iei ce este mai bun si din alte culturi si sa nu duci romanismul pana la extreme,deoarece este imposibil ca nici o alta natie sa nu nascoceasca ceva bun!Chestie de realism pana la urma.

Si eu am avut bunici tarani,dar personal nu sunt o traditionalista in adevaratul sens al cuvantului.
Important este sa nu-ti uiti limba sau Doamne-fereste sa nu cumva sa nu-ti inveti copiii sa vb romaneste,cum fac alti emigranti.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 07.02.2012 at 11:36:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alimentatie bio myself00 Generalitati 20 01.10.2012 10:24:46
care varianta e corecta? victortiti89 Generalitati 76 16.06.2011 18:14:43
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 04:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 17:26:07
Pentru o intelegere corecta a ortodoxiei bogdan268 Despre Biserica Ortodoxa in general 133 30.06.2009 03:40:42