Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2016, 01:43:07
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit Liniște sufleteasca

Bună seara,
Cum sa îmi găsesc liniștea sufleteasca? Știu ca trebuie sa mă curat de păcate. ..dar pana atunci în ce îmi găsesc echilibrul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2016, 12:45:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Bună seara,
Cum sa îmi găsesc liniștea sufleteasca? Știu ca trebuie sa mă curat de păcate. ..dar pana atunci în ce îmi găsesc echilibrul?
In rugaciune si Taina Sf Maslu si la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Acatistul Domnului Nostru Iissus Hristos, Paraclisele Maicii Domnlui,
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Efrem Cel Nou din Nea Makri.
Acatistul Sfantului Ierarh Nectarie Taumaturgul, si alte acatiste
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2016, 17:15:29
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Sunt zile cand toate parca merg de la sine. Esti senin, amabil si bine dispus fara sa depui nici un efot. Sunt zile in care parca totul merge prost, nimic nu te multumeste si parca nu ai chef de nimeni si nimic.

Cand ai bucurie in suflet, multumeste lui Dumnezeu. iar cand esti muncita in interior, rabda si intelege ca s-a departat harul de la tine. Atunci e momentul sa ne muncim vointa si sa "incapatanam" credinta.

Sfintii parintii recomanda pentru liniste urmatorul exercitiu: rugaciunea si lucrul mainilor.

Cand esti trista nu lenevi, fizic. Spala vase, fa curatenie, aranjeaza ceva prin casa. In asa fel incat mainile sa lucreze de la sine si mintea sa contempleze la cele sufletesti si la Dumnezeu.

Acest exercitiu la mine da roade.

Nu uita ca viata e o alternare continura intre munca si odihna. In special sufleteasca. Uneori Dumnezeu ne odihneste sufletul, iar uneori se departeaza caci e vremea muncii interioare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2016, 17:34:17
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Bună seara,
Cum sa îmi găsesc liniștea sufleteasca? Știu ca trebuie sa mă curat de păcate. ..dar pana atunci în ce îmi găsesc echilibrul?
Linistea sufleteasca adevarata (nu cea inselatoare) o gasim atunci cand gasim multumirea in toate.

Cand orice vine peste om fie dinafara, fie dinlauntru este privit ca un dar dumnezeiesc care lucreaza in noi desavarsirea.

Aceasta multumire este una care straluceste de ravna si aspiratie neobosita care priveste necontenit catre unirea cu Dumnezeu.

Dumnezeu ca finalitate, scop, ultima realizare.
__________________

Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2016, 20:56:13
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
In rugaciune si Taina Sf Maslu si la Sfanta si Dumnezeiasca Liturghie.
Acatistul Domnului Nostru Iissus Hristos, Paraclisele Maicii Domnlui,
Acatistul Sfantului Mare Mucenic Efrem Cel Nou din Nea Makri.
Acatistul Sfantului Ierarh Nectarie Taumaturgul, si alte acatiste
Toate, mai putin Sfanta Scriptura, nu?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.04.2016, 22:44:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Bună seara,
Cum sa îmi găsesc liniștea sufleteasca? Știu ca trebuie sa mă curat de păcate. ..dar pana atunci în ce îmi găsesc echilibrul?
Curatarea de pacate se face printr-o spovedanie foarte amanuntita, dupa un îndreptat de spovedanie: fapte, vorbe, ganduri, respectarea poruncilor evanghelice, a decalogului etc. Dupa spovedanie, sa ai o stare de smerenie si sa te rogi, ca parintele Anatolie din filmul ,,Ostrov" sa te ierte Dumnezeu, chiar daca ai gresit doar cu gandul. Sa lupti cu gandurile de mandrie recunoscând ca fiecare lucru bun l-ai facut cu ajutorul lui Dumnezeu, nu singura. Mandrie il supara cel mai tare pe Dumnezeu.

Daca vrei sa nu simti suparare cand te jigneste cineva, defaimeaza-te singura. Invata sa-i multumesti lui Dumnezeu si pentru necazuri. Acestea fac parte din pedagogia divina. El stie de ce ingaduie sa suferim sufleteste sau trupeste. Exista Acatistul de multumire ,,Slava lui Dumnezeu pentru toate". Citeste-l cand esti mai suparata si vei vedea singura ce efect are asupra starii tale de spirit. Si iarta. Iarta si roaga-te pentru cei ce iti gresesc. Cere iertare. E vorba de o lupta cu noi insine pentru a transpune in practica poruncile evanghelice: iubirea lui Dumnezeu si a aproapelui.

Putem urî pacatul cuiva, insa nu zidirea lui Dumnezeu. Despre toate astea scrie in ,,Patericul egiptean", pe care e bine sa-l citesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.04.2016, 22:48:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana atunci nu o gasesti, "dezechilibrul" asta e tocmai impusul de care ai nevoie pentru a face ceea ce trebuie sa indrepti lucrurile.

Orice iti promite una fara cealalta e pacaleala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2016, 16:40:02
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

Dar eu când mă gândesc ca Dumnezeu le rezolva pe toate ma linistesc. Nu e bine as™a?

Last edited by Alexandra1andreea; 03.04.2016 at 16:47:42.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.04.2016, 17:43:16
Alexandra1andreea Alexandra1andreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2015
Mesaje: 76
Implicit

"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îți dau tărie și te ocrotesc și dreapta Mea cea tare te va sprijini"(Isaia, capitolul 41)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.04.2016, 18:22:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra1andreea Vezi mesajul
Dar eu când mă gândesc ca Dumnezeu le rezolva pe toate ma linistesc. Nu e bine as™a?
Trebuie sa ai atitudine de luptător (cu tine si cu pacatul) si de invingator. Dumnezeu rezolva multe lucruri, dar adesea se foloseste tot de oameni. Iti da un gand bun, ii da altcuiva gandul sa te ajute. (Atentie! Sa nu crezi apoi ca gandul a fost al tau, iar ajutorul ti l-a dat omul, nu Dumnezeu! ) Cu cat te rogi mai mult si cauti sa fii placuta lui Dumnezeu, cu atat mai mult astfel de minuni se vor repeta mai des.
Reply With Quote
Răspunde