Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2010, 13:06:25
mihaisepo mihaisepo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit ce inseamna sa tii post cu adevarat

ce inseamna sa tii post cu adevarat?
eu cand tin post nu mananc carne, oua, lapte
in rest mananc cate o prajitura de post, beau cate un suc de post, beau o cafea
este bine asa? sau ar fi mai bine si fara prajituri, sucuri, cafea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2010, 13:15:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Lucrurile pot fi privite in mai multe feluri,in functie de scop si maturitatea duhovniceasca"

1.Prima treapta a postului este cea care ai descris-o tu,adica nu mananci de frupt,dar iti permiti sa mananci lucruri de post care iti provoaca o anumita placere.
In acest caz ,tii cont de porunca Bisericii si faci ascultare,ceea ce e foarte important.

2.A doua treapta,este atunci cand vrei sa mananci de post,dar mancare putina,o singura data sau maxim de doua ori pe zi,pentru a avea o rugaciune mai curata,pentru a te putea ruga noaptea mai mult etc
In acest caz se urmareste si eliminarea placerilor de orice fel,pentru a urmari doar placerea dumnezeiasca,si evitarea mancarurilor cu "gust",chiar daca sunt de post.
Acesta este un post ascetic,iar asceza are ca scop,impreuna cu rugaciunea ,apropierea de Dumnezeu.
Se mai vorbeste si de un post al simturilor,adica sa postesti si cu ochii,gura,urechile,mirosul,pipaitul,sa faci lucruri bune si placute lui Dumnezeu etc,post care crestinul incearca sa-l coordoneze cu postul de mancare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2010, 22:35:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaisepo Vezi mesajul
ce inseamna sa tii post cu adevarat?
eu cand tin post nu mananc carne, oua, lapte
in rest mananc cate o prajitura de post, beau cate un suc de post, beau o cafea
este bine asa? sau ar fi mai bine si fara prajituri, sucuri, cafea?
Postul presupune renuntarea de buna voie la tot ce ne face in mod deosebit placere. E bine de evitat inlocuirea alimentelor de dulce cu asa zisele produse de post...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2010, 22:37:24
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Postul e cel rânduit de Biserică și duhovnic!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.08.2010, 12:10:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Postul presupune renuntarea de buna voie la tot ce ne face in mod deosebit placere. E bine de evitat inlocuirea alimentelor de dulce cu asa zisele produse de post.
Cam asa simt si eu ca stau lucrurile.

Postul inseamna a ocoli tot ce ne desfata simturile, de orice fel (gustul, vazul, auzul, pipaitul).
Fara muzica laica, fara televizor, fara filme, fara mancaruri fine, etc.
Insa, fiecare lucreaza dupa puteri, iar Domnul primeste tot ce vine dintr'o inima curata, fie ea oricat de neputincioasa.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.08.2010, 12:19:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cam asa simt si eu ca stau lucrurile.

Postul inseamna a ocoli tot ce ne desfata simturile, de orice fel (gustul, vazul, auzul, pipaitul).
Fara muzica laica, fara televizor, fara filme, fara mancaruri fine, etc.
Insa, fiecare lucreaza dupa puteri, iar Domnul primeste tot ce vine dintr'o inima curata, fie ea oricat de neputincioasa.
Postul ,in modul lui concret ,il putem rezuma si astfel:

una sau doua mese pe zi,fara multe gresimi si nu in cantitate mare,prima masa de la minim ora 12 ziua.

In acest mod ar trebui sa postim toata viata.

Postul de dulce ar trebui sa respecte si postul de mai sus,unde de la mese sa inlaturam carnea si produsele lactate.

Mi se pare simplu.

Ca trebuie sa postim si cu simturile,asta e alta sectiune,dar putem spune ca vom putea posti greu cu simturile,daca nu tinem cont prima data de postul alimentar.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2010, 04:04:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
una sau doua mese pe zi,fara multe gresimi si nu in cantitate mare,prima masa de la minim ora 12 ziua.

In acest mod ar trebui sa postim toata viata.
dat fiind ca iau cina seara tarziu, eu personal n-as avea probleme cu recomandarile de mai sus.
cu exceptia cafelei de dimineata, peste care nu prea sar... am nevoie de ea ca sa ma trezesc bine.
nutritionistii insa cred ca ar vrea sa te contrazica, ptr ca mai peste tot se insista sa nu se sara peste micul dejun.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2010, 10:08:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dincolo de aspectul alimentar sa ne gandim si la aspectul sufletesc. Pe mine m-au smerit intru totul omiliile Sfantului Vasile cel Mare despre post.
Iata ce spune, printre altele, Sfantul: "Vai de cei ce se imbata, dar nu de vin- Isaia 28, 1. Mania este o betie a sufletului; il face pe om fara judecata ca si vinul......Gandeste-te la omul manios cat este de beat de patima! Nu mai este stapan pe el insusi, nu se mai cunoaste pe el si nici nu cunoaste pe cei de fata. .....Te ostenesti zadarnic daca-ti chinuiesti trupul, dar nu-ti tamaduiesti viciul"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2010, 10:25:50
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dat fiind ca iau cina seara tarziu, eu personal n-as avea probleme cu recomandarile de mai sus.
cu exceptia cafelei de dimineata, peste care nu prea sar... am nevoie de ea ca sa ma trezesc bine.
nutritionistii insa cred ca ar vrea sa te contrazica, ptr ca mai peste tot se insista sa nu se sara peste micul dejun.
Postul ortodox bate sfaturile nutritionistiilor! Dar este un aspect de relevat: Nu trebuie sa postim ,in cazul care ai spus mai sus,pentru ca nu avem timp sa mancam.Daca ne hotaram sa postim pana seara,sa o facem ca o jertfa pentru Hristos,ca sa aiba roade.
Din pacate,cred, ca acea cafea de dimineata,anuleaza oarecum postul.
Apoi seara ,cand ajungem sa mancam sa nu compensam cu o mare cantitate de hrana,pentru ca astfel nu ne folosim.

Si eu aplic sfaturi de la nutritionisti,insa multe au o limita,cum ar fi recomandarea de a lua micul dejun sau de a bea 2 litri de apa pe zi.Mai sunt si alte limitari.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2010, 10:29:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Dincolo de aspectul alimentar sa ne gandim si la aspectul sufletesc. Pe mine m-au smerit intru totul omiliile Sfantului Vasile cel Mare despre post.
Iata ce spune, printre altele, Sfantul: "Vai de cei ce se imbata, dar nu de vin- Isaia 28, 1. Mania este o betie a sufletului; il face pe om fara judecata ca si vinul......Gandeste-te la omul manios cat este de beat de patima! Nu mai este stapan pe el insusi, nu se mai cunoaste pe el si nici nu cunoaste pe cei de fata. .....Te ostenesti zadarnic daca-ti chinuiesti trupul, dar nu-ti tamaduiesti viciul"
Aici e vorba de alt remediu.Intr-adevar cu postul nu vindecam mania,ci in unele cazuri chiar se iuteste.Cu postul se vindeca in special patimile trupesti.
Mania o putem vindeca prin incercarea de a nu judeca niciodata aproapele si prin apel la smerenie.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
Este adevarat? Membru Generalitati 3 15.01.2011 13:59:20
vis adevarat? pisi Generalitati 22 04.02.2009 07:46:49