Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 01.02.2021, 18:34:22
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Adică ce poate reciti oricine nu e o batjocuă și o călcare peste Dumnezeu ci ”asta nu este judecata ci este o analiza pertinenta a faptelor.”

Nu a propus ceva. Și teoria lui nu mi se pare o fantasmagorie, un vis urât, ceva incoerent matematico-fizic, ceva ilogic. Pot pricepe ce intuiește si să-mi fac o idee frumoasă. Fantasmagoriile apar în urma unui coșmar. Aici e vorba de o explicare intuitivă. Nestăpânind prea bine gramatica limbii române și din neglijență și nepăsare încurcând litere și cuvinte se pare că nici cu termenii limbii române nu ești familiar, îți scapă înțelesurile cuvintelor. Dovedești că nu respecti și că neglijezi nu numai poruncile BOR dar inclusiv sensul termenilor îi folosești pe dos. Folosești termeni grozavi și provocatori așa după ureche chemand prin ei la darâmare și strigând : ”Hai să distrugem cât mai mult pe colegul incomod ortodocs, că cică ar fi eretic și sectant. Nu mai luptati cu pacatul si cu duhurile rele din văzduhuri căci iată am identificat cine era păcatul și ereticul, Moroco și teoria lui.” Ești penibil zău așa mai ales când faci afirmții de genul ăsta și încurci termenii aflându-te cu bârna în ochi și încercând să scoți la alții paiul repetând mereu: ”te rog dă-mi voi, te rog dă-mi voie să-ți scot paiul, lasă-mă să lupt cu dracul”.

Ai auzit dumneata ca BOR osândește păcatul și nicidecum păcătosul? Și te dai mare teolog...
Bla bla bla, bla bla bla... ca sa vorbim si noi.

1. Laureatii premiului Nobel nu au auzit de asemenea absurditate, care tie ti se pare ... evidenta. Suprinzator, nu au gasit aceasta informatie grosiera ascunsa sub nasul tuturor, pe care doar Moroco si prietenul Petru au gasit-o.

2. Biserica nu a auzit de asemenea absurditate, care tie ti se pare ... evidenta.


3. Ceva incorent matematico-fizic, ceva ilogic.. ???

Pai teoria lui nu are nici o formula, nici o schita.
Si mai mult aduce absurdul teleportarii de la un capat la altul, intr-un spatiu ni care vrei sa fie circular dar este discontinuu...
O teorie??? Nicidecum, o fantasmagorie - un vis pe hartie despre cum unii viseaza la pamantul platoid.


4. Colegul incomod, care e "ortodox" ??? Lol ? Sa vezi ce sapuneala a primit de la AlinB si de la Igor acum cativa ani, care i-au administrat aceleasi recomandari ???
Sa vezi ce reactii identice pentru elucubratiile produse a avut de la oameni care stiu dogma si pozitia Bisericii? De la teologi, pentru ca Igor este teolog si AlinB are pregatire serioasa in teologie???

Cei doi pseudo-teologi, Petru si Moroco, teologi din "Cuvantul lui Dumnezeu - lucrarea Noului Ierusalim" vad ca sunt aliati. Petru, citeste ce i-a zis AlinB. Citeste ce i-a zis Igor. Citeste ce i-am zis eu.

Sunt 3 pozitii identice asupra ereticului de profesie Moroco/VSOVI.

5. In schimb gasim pozitii identice, din partea ereticilor, de negare a realitatii, a fizicii, negationism, conspirationism, adica probleme psihice, psihiatrice, devieri de comportament, care nu sunt normale in Biserica....
Reply With Quote
  #122  
Vechi 01.02.2021, 19:00:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu avem voie sa ne folosim darurile naturale firesti date de parinti, de Dumnzeu? Nu avem voie sa ne folosim mintea cu facultatile ei, inima cu sentimentele ei, sufletul cu simtirea si puterile lui, trupul cu fizicul si musculatura lui? Cine esti dumneata sa-mi interzici a intui, simti, gandi, crede etc. facand cenzura in numele BOR acuzandu-ma de erezii?
De unde erezia asta de mai sus, ca eu iti interzic sa iti folosesti intuitia?
Nu stii ce afirmi de la o postare la alta? De aici :
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Noi nu avem voie sa folosim INTUITIA in Biserica.
Carevasazica de-ai dovedit singur de eretic. Nu eu am spus ca ai fi eretic ci tu afirmi cu gura ta!
Citat:
Poti sa ti-o folosesti cat vrei in ereziile tale.
Acum te contrazici si-mi dai voie sa-mi folosesc intutia dar daca totusi o folosesc atunci pot s-o folosesc doar in ereziile mele. Deci nu-mi dai voie sa o folosesc deci te dovedesti de eretic conform afirmatiilor tale.

Citat:
Dar pe dogme, ai nevoie de STUDIU si de folosire a DOGMEI EXISTENTE pe care INSPIRATIA DUHULUI SFANT si nu INTUITIA ERETICA DE LA DIAVOL a descoperit-o Bisericii si nu unor sectari.
Te-ai legat de exprimarea mea in care am scris ca am folosit intuitia mea si ti-am explicat ce inteleg prin ea. Intuitia nu am folosit-o impotriva dogmelor BOR, a Duhului Sfant sau a scripturii din moment ce teoria mea nu contrazice ci sustine Facerea care este punct important in Credinta marturisita de BOR. Pentru discutii despre NIP si despre cele 7 Trambite Apocaliptice pe care le socotesti eretice am deschis alt fir de discutie. Ma poti acuza si intreba acolo cat vrei.

Citat:
Vezi tu intuitia este lucratul dupa capul tau...
Intuitia nu este lucratul dupa capul tau ci este o facultate mentala a unui om care poate sa priceapa mai usor, poate cunoaste intuitiv fara sa faca o scoala, poate intelege Voia lui Dumnezeu. Intuitia ajuta omul in larea unor decizii siparticipa la capacitatea de discernamant. De exemplu, daca esti pe strada si trec multe masini in viteza si trebuie sa treci strada, intuiesti vazand viteza si numarul de masini ca daca-ti permiti sa treci strada fara sa te asiguri bine s-ar putea sa mori lovit in plin. Intuiesti ce ti se va intampla daca nu-ti pasa si vrei totusi sa treci si atunci renunti, nu te hazardezi. E o putere mentala care te ajuta sa nu iesi din ascultare caci impreuna cu ea poti intui ce ai putea pati daca nu asculti.
Citat:

Citat:
Eventual poti sa afirmi ce crezi tu ca ai tu voie si ce crezi tu ca nu ai tu voie sa faci in BOR. Ca mirean ortodox din BOR am citit si am auzit la liturghie ca toate imi sunt perminise si ingaduite dar nu toate imi sunt de folos si ca n-ar fi indicat sa folosesc libertatea pentru a face din ea un acoperamant al pacatului, al vicleniei si rautatii. De ce-mi interzici dumneata in numele BOR sa nu folosesc altceva decat dogmele si revelatia? Esti cumva stapanul meu? Esti cumva duhovnicul meu? Esti cumva preotul meu? Dumneata nu respecti si nu cunosti dogmele si revelatiile dar ma acuzi pe mine cu ele si-mi interzici sa scriu pe forum facand din dogme o lege de respectat dupa care ma osandesti in numele legii. Dogmele sunt despre Adevar si nu sunt legi, sunt cai-drumuri-calauze spre cunoasterea Adevarului. Canoanele sunt un fel de legi-dreptare dupa care se ghideaza biserica. Mai marii bisericii si slujitorii bisericii pot fi acuzati de alti slujitori ai bisericii ca nu respecta canoanele dar chiar si acolo, Canoanele nu sunt o noua lege ca sa fii judecat pe baza lor si osandit ci sunt un dreptarr dupa care sa te ghidezi in slujire ca diacon, ca preot, ca protopop, ca ierarh sau inalt ierar, arhiereu sau patriarh. E vorba de slujirea lui Dumnezeu si nu de slujirea justitiei. Dumneata nu respecti nimic dar ma pui pe mine sa respect canoanele si dogmele. Eu le respect prin teoria mea si tu prin pamantul sferic nu le respecti caci ai adoptat teoriile false ale lumii si zici ca ortodoxia le-a adoptat. Ti-am mai spus ca daca le adopta ar fi isemnat sa adopte inexistenta lui Dumnezeu si sa se desfinteze ca biserica deoarece oamenii de stiinta sustin bigbangul si evolutia din maimuta care sunt teorii false ateiste. Daca dumneata le-ai adoptat nu inseamna ca BOR le-a adoptat caci uite eu ca mirean din bor desi le-am invatat la scoala le-am lepadat ca fiind false si am venit cu o teorie ce sustine Facerea in care cred.
Hai sa iti luam falsurile pas cu pas.
Nimic din ce am scris nu e fals!

Citat:
1. Dogmele sunt despre Adevar si NU SUNT LEGI - dogmele sunt legi ale vietii care trebuie asumate - verifica definitia dogmei - adevar de credinta - lege a credintei.
Asta am afirmat si eu. Dovedesti ca contrazici afirmand si tu exact ce am sustinut si eu si am boduit.

Citat:
2. Canoanele fac parte din LEGISLATIA BISERICEASCA - chiar se numesc in felul asta - deci dpdv teologic esti zero.
Asta am afirmat. Sunt legi-dreptare dar folosite nu pentru a practica justitia ci slujirea lui Dumnezeu. Am bolduit. Se pare ca neglijezi ce afirm ca sa te indreptatesti negand ca si cum as fi scris ceea ce negi dumneata. Crezi ca suntem orbi? Ne iei de prosti?

Citat:
3. Canoanele au rol mult in administratie - nu sunt DREPTARE ci sunt LEGI - nu stii nimic despre Biserica - fa un curs de DREPT BISERICESC inainte sa produci aberatii.
Negi sa te aflii in treaba dovedind ca nu cunosti termenii pe care ii folosesti. Din dex: dreptar : 5 (Fig) Mod corect de a îndeplini o acțiune Si: îndreptar. 6 (Fig) Suită de norme de conduită Si: îndreptar. 7 (Fig) Ghid.

Asta am scris si eu ca sunt LEGI dar nu juridice ci de slujire a lui Dumnezeu. Tu ma contrazici afirmand ce am scris eu?

Citat:
4. In slujirea de preot te ghidezi dupa LITURGICA. In viata duhvonicasca te ghidezi si dupa canoane care au dual scop, de LEGE intai si apoi DE INDREPTARE.
N-am afirmat altceva.

Citat:
5. Un canon al Bisericii spune sa NU CITESTI CARTI SECTARE - L-ai incalcat.

6. Un alt canon spune ca este eretic oricine iese din Biserica si se duce la sectari - acum tu esti cu sectarii in brate, l-ai incalcat.

7. Un alt canon al Bisericii spune ca doar dogma Bisericii trebuie folosita in credinta. Tu folosesti alta dogma si mai rau, nu ai facut nici oreferinta la dogma ortodoxa pe care nu o cunosti.
Pentru justitie adreseaza-te instantei, pentru discutii despre NIP sau cele 7 Trambite, am deschis un alt fir de discutie. Astea nu sunt argumente pentru a combate teoria Pacman3D-nD. La subiectul discutiei ar trebui vi cu dogmele care vorbesc despre locul in care ne aflam sau cu o teorie stiintifica adoptata de ortodoxie. Tu nu vorbesti la subiect.

Citat:
Cat timp ai incalcat canoanele Bisericii referitoare la erezie, cum poti spune ca esti in BOR cand esti inafara BOR si reteic?
Te rog fa o plangere in justitie, sau pune intrebari din aste pe alt fir de discutie astfel de intrebari. Nu am incalcat canoanele. Altii le-au incalcat. Dar asta este alta poveste si te rog intreaba astfel de lucruri pe alt fir de discutie pe care l-am creat pentru a nu amesteca lucrurile. Te rog!

Intra pe firul nou creat pentru ca sa ma poti intreba si acuza si osandi cat vrei tu. Aici as vrea discutii doar despre mediul in care ne aflam. Prezinta-ne dogmele care le marturiseste BOR din care putem afla mediul inconjurator in care ne aflam,
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.02.2021 at 20:03:59.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 01.02.2021, 19:28:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Teoria Pac Man e înșelare diavolească. Adevărul e în teoria Super Mario Bros. 2
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #124  
Vechi 01.02.2021, 19:32:25
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
....
Pai teoria lui nu are nici o formula, nici o schita.
....
Afirmi tu. Minți fiindcă judeci și fiindcă osândești și pentru că vrei ca judecățile tale și batjocurile tale să fie îndreptățite de BOR.

Țin minte că Moroco a pus linkuri in ceva postari la niște prezentari pe youtube cu niște schițe. Stai că le caut acuma să vezi că eu nu mint când afirm că tu minți! (știi tu cine e tatăl minciunii că doar ești Teolog.)

Le-am gasit. Urmarește-le și spune-ne și dovedește-ne că nu are dreptate. Vino cu Dogmele Ortodoxiei în care găsim Adevarul despre creație. Sau vino cu teorii ale lumii adoptate de BOR care ne explică mediul înconjurator, sau vino cu teoriile în care crezi dumneata. Dumneata cu ce vi dacă contrazici, ești doar Gică contra care face inchiziție? Dacă nu e așa cum prezintă Moroco atunci cum e?

Sunt prieten cu sfinții și înțelepții, pe proști nu-i judec și nu-i condamn . Iata linkurile partea întâi și partea a doua.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #125  
Vechi 01.02.2021, 20:25:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mario e frate cu Luigi, dar Petru7 e mai mult decât frate cu Moroco :)))
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #126  
Vechi 01.02.2021, 20:40:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Afirmi tu. Minți fiindcă judeci și fiindcă osândești și pentru că vrei ca judecățile tale și batjocurile tale să fie îndreptățite de BOR.

Țin minte că Moroco a pus linkuri in ceva postari la niște prezentari pe youtube cu niște schițe. Stai că le caut acuma să vezi că eu nu mint când afirm că tu minți! (știi tu cine e tatăl minciunii că doar ești Teolog.)

Le-am gasit. Urmarește-le și spune-ne și dovedește-ne că nu are dreptate. Vino cu Dogmele Ortodoxiei în care găsim Adevarul despre creație. Sau vino cu teorii ale lumii adoptate de BOR care ne explică mediul înconjurator, sau vino cu teoriile în care crezi dumneata. Dumneata cu ce vi dacă contrazici, ești doar Gică contra care face inchiziție? Dacă nu e așa cum prezintă Moroco atunci cum e?

Sunt prieten cu sfinții și înțelepții, pe proști nu-i judec și nu-i condamn . Iata linkurile partea întâi și partea a doua.

1. Deci esti procesat rau de tot de Moroco. Ti-a dat lectii in particular? Spalare de creier in particular sau? Erezie si a fi eretic in 24 de ore? Erezia "by Moroco" ???

2. Filmuletele lui Moroco :
1. Sunt niste ipoteze
2. Sunt ipoteze INVALIDATE, nu doar neconfirmaate, ci neprezente
3. Sunt doar elucubratii, poze si desene pe o hartie.... .
4. A visat Moroco prostii noaptea si le-a pus pe hartie.


3. Am vazut un desen si un pix. Si ????

Exista nu doar teorii ci teorii validate stiintifice.

Exista stiintele:
1. Fizica
2. Astro-fizica
3. Astronomia
Care se ocupa de stiinta, nu de bazaconii.
Aveeti vreo ancorare in FIZICA, ASTRONOMIE SI ASTRO-FIZICA ????

Am vazut unul care elucubreaza prostii pe hartie, si ???? Nu a mentionat absolut nimic despre cele 3 stiinte care sunt acceptate de Biserica. Pentru ca nu contrazic dogma!!!

Intelege SCRIPTURA TREBUIE SA FIE IN ARMONIE CU STIINTA SI STIINTA TREBUIE SA FIE IN ARMONIE CU SCRIPTURA.
STIINTA SUNT FAPTE SI SCRIPTURA SUNT FAPTE PREZENTATE SIMBOLIC METAFORIC. NU SE POT ANULA si EXISTA O CALE DE EXPLICARE RECIPROCA A STIINTEI PRIN SCRIPTURA SI A SCRIPTURII PRIN STIINTA.

Petru, tare pe cale gresita esti si nu stii prin ce fund de iad te afli...

@Petru - daca tu pui fata (ca sa nu zic altceva) la unul care deseneaza 2 prostii pe o harit, pune 2 citate din Biblie si gata, a scos o teorie, atunci esti un mare fraier.

Last edited by gpalama; 01.02.2021 at 20:44:09.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 01.02.2021, 21:55:05
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Deci esti procesat rau de tot de Moroco. Ti-a dat lectii in particular? Spalare de creier in particular sau? Erezie si a fi eretic in 24 de ore? Erezia "by Moroco" ???

2. Filmuletele lui Moroco :
1. Sunt niste ipoteze
2. Sunt ipoteze INVALIDATE, nu doar neconfirmaate, ci neprezente
3. Sunt doar elucubratii, poze si desene pe o hartie.... .
4. A visat Moroco prostii noaptea si le-a pus pe hartie.


3. Am vazut un desen si un pix. Si ????

Exista nu doar teorii ci teorii validate stiintifice.

Exista stiintele:
1. Fizica
2. Astro-fizica
3. Astronomia
Care se ocupa de stiinta, nu de bazaconii.
Aveeti vreo ancorare in FIZICA, ASTRONOMIE SI ASTRO-FIZICA ????

Am vazut unul care elucubreaza prostii pe hartie, si ???? Nu a mentionat absolut nimic despre cele 3 stiinte care sunt acceptate de Biserica. Pentru ca nu contrazic dogma!!!

Intelege SCRIPTURA TREBUIE SA FIE IN ARMONIE CU STIINTA SI STIINTA TREBUIE SA FIE IN ARMONIE CU SCRIPTURA.
STIINTA SUNT FAPTE SI SCRIPTURA SUNT FAPTE PREZENTATE SIMBOLIC METAFORIC. NU SE POT ANULA si EXISTA O CALE DE EXPLICARE RECIPROCA A STIINTEI PRIN SCRIPTURA SI A SCRIPTURII PRIN STIINTA.

Petru, tare pe cale gresita esti si nu stii prin ce fund de iad te afli...

@Petru - daca tu pui fata (ca sa nu zic altceva) la unul care deseneaza 2 prostii pe o harit, pune 2 citate din Biblie si gata, a scos o teorie, atunci esti un mare fraier.
Nu-ți mai face giji ipocrite pentru mine in timp ce mă batjocorești și mă judeci și mă tai ca pe porci. Așa este sunt intrun fund de iad. E problema mea și a lui Dumnezeu, nicidecum a ta. Acesta este alt subiect.

Problema ta e că tu vii cu chestii cu care virusezi subiecul de față. Ti-am cerut dogma pe care o stii dumneata din teologie care ne revelează ceva similar cu teoria lui Moroco care pune în armonie Credința cu știința și cu realitatea ca să știm unde ne aflăm de fapt. Dacă nu ai, atunci adu o teorie a oamenilor de știință coerentă adoptată de BOR care să ne explice cum e defapt. Spune-ne în ce crezi dumneata pe acest subiect?

Crezi în bigbang și evoluție? În asta crede știința. Lumea crede că nu există Dumnezeu și că apariția vieții a fost o întâmplare după care în miliarde de ani a urmat o evoluție și în ultima fază omul a evoluat din maimuță datorită muncii. N-ai văzut ce univers și ce explicații științidice ni se prezintă pe Discovery? Ca teolog din BOR am înțeles că tu crezi în ele și crezi că BOR le-a adoptat, că le acceptă, că le susține așa ca tine.

Asta nu înseamnă defapt că tu ești ateu? Crezi că numai tu ai dreptul să ceri să ți se răspundă la întreări? Răspunde-mi și tu dar fără deviații de la subiect.

Uite eu cred în teoria PacMan că mi-e drag omul cu teoria. Mi se pare corectă scripturistic și e coerentă logic. Tu în ce teorie crezi domnule gpalama, în ce dogmă, în ce teorie științifică adoptată de BOR? Hai explică-ne și tu așa ca Moroco cu creionul și cu hârtia cum e universul în care te afli dumneata?

Hai curaj. Te crezi mare doar când judeci și lovești?Fii mare când vi și tu cu ceva. (Ți-am bolduit câteva din mizeriile pe care le faci pe forum dovedindu-ți caracterul infect. Un ortodox nu se exprimă așa niciodată pentru că știe că nimic nu poate justifica un astfel de comportament.)
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 01.02.2021 at 22:05:30.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 01.02.2021, 22:01:19
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

M-am uitat pe tot ce ai subliniat si nu mi se pare nimic nelalocul lui.
Esti un mare fraier pentru ca aderezi la bazaconii (termen folosit corect) si da, este vorba de erezie in Noul Ierusalim condamnata de Biserica dar si de dogma.
Posturile lui Moroco sunt colectii de elucubratii bazaconii fantasmagorii si sfuri. Plus erezii cu duiumul. Ca are un cor de aplaudaci asta e altceva.


Am inteles, tu iti faci dogme "dupa fata omului in cazul asta a lui Moroco". Ce sa mai discutam. Curat ortodox nenicule... Ai zis-o profund, e profunda asta cu dogma dupa fata lui Moroco, ne-ai spart prin profunzimea gandirii.
Mai stai mult langa Moroco si ai sa repeti ca el... nici tu nu o sa stii bine ce spui dar o sa repeti ca el chestii. Vezi ca e contagioasa treaba asta...

Eu cred ca merg cu avionul si eu si toti ierarhii BOR si majoritatea credinciosilor ortodocsi. Iar aceasta tehnologie acopera cam toata fizica dar si stiinta in mare...

Bigbang? Nici stiinta nu are ceva exact acolo. Dar are niste idei despre ce a fost acolo.
Creatie? Vezi ce zice parintele Calistrat ca vorbeste foarte frumos... In general nu e ok sa contesti existenta merelor cand ai mere in mana.

Uita-te la luna. Este un astru in cenusa, gri, bombardat de gauri. Se vede cu ochiul liber.
Se vede ca e perfect rotund se vad gaurile rotunde ale loviturilor. La fel e si pamantul.
Luna se vede ca a fost lava si ca s-a stins. Este un foc stins. Luna este ca pamantul. Ai deja un corp ceresc referinta in fata ta. Nu mai asculta bazaconiile.lui Moroco, pe ala il tamaiaza satana in fiecare zi cu "tamaia stiintei"...

Last edited by gpalama; 01.02.2021 at 22:12:36.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 01.02.2021, 22:01:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Pe bune, voi chiar mai încercați să aduceți contraargumente pe un forum mort, unui individ în mod evident...... deranjat..... asta spune ceva despre forum în sine
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #130  
Vechi 01.02.2021, 22:11:54
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
M-am uitat pe tot ce ai subliniat si nu mi se pare nimic nelalocul lui.
Esti un mare fraier pentru ca aderezi la bazaconii (termen folosit corect) si da, este vorba de erezie in Noul Ierusalim condamnata de Biserica dar si de dogma.
Posturile lui Moroco sunt colectii de elucubratii bazaconii fantasmagorii si sfuri. Plus erezii cu duiumul. Ca are un cor de aplaudaci asta e altceva.


Am inteles, tu iti faci dogme "dupa fata omului in cazul asta a lui Moroco". Ce sa mai discutam. Curat ortodox nenicule... Ai zis-o profund, e profunda asta cu dogma dupa fata lui Moroco, ne-ai spart prin profunzimea gandirii.
Mai stai mult langa Moroco si ai sa repeti ca el...
Corect se spune aderi la bazaconii, nu aderezi la bazaconii. Ai tu vreo școală terminată?

De ce nu răspunzi la întrebări? De ce deviezi de la subict. Ei cumva comportament de sectant ce evită să răspundă? Ce dogmă după fața lui Moroco? Îmi născocești texte scrise de mine? Penibil. (iar ți-am bolduit mizeriile)

Repet.
Crezi în bigbang și evoluție? În asta crede știința. Lumea crede că nu există Dumnezeu și că apariția vieții a fost o întâmplare după care în miliarde de ani a urmat o evoluție și în ultima fază omul a evoluat din maimuță datorită muncii. N-ai văzut ce univers și ce explicații științidice ni se prezintă pe Discovery? Ca teolog din BOR am înțeles că tu crezi în ele și crezi că BOR le-a adoptat, că le acceptă, că le susține așa ca tine.

Asta nu înseamnă defapt că tu ești ateu? Crezi că numai tu ai dreptul să ceri să ți se răspundă la întreări? Răspunde-mi și tu dar fără deviații de la subiect.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 01.02.2021 at 22:15:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare