Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.01.2011, 00:46:29
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit Dar filmul "Angora"?

Mie mi-a lasat un gust amar si cred ca cine la facut ura crestinii. Din cate stiu in acele secole crestinii erau cei ce mureau in arene mancati de lei .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.01.2011, 09:02:52
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Mie mi-a lasat un gust amar si cred ca cine la facut ura crestinii. Din cate stiu in acele secole crestinii erau cei ce mureau in arene mancati de lei .
este vorba de Agora, nu Angora.
s-a mai discutat despre subiect.
cand a murit ea, crestinismul era in crestere, prindea putere.
crestinii nu mai mureau de mult in arene.
cazul este real, prezentat de istorici.
iar ei spun ca moartea ei a fost mult mai crunta decat cum s-a prezentat in film.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.01.2011, 11:29:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
este vorba de Agora, nu Angora.
s-a mai discutat despre subiect.
cand a murit ea, crestinismul era in crestere, prindea putere.
crestinii nu mai mureau de mult in arene.
cazul este real, prezentat de istorici.
iar ei spun ca moartea ei a fost mult mai crunta decat cum s-a prezentat in film.
Regizorul filmului am citit ca este un homosexual spaniol, care a spus ca de mult dorea sa realizeze un astfel de film. Bineinteles ca este subiectiv, cel mai probabil nu prea agreeaza crestinismul. Asa ca a prezentat faptele in defavoarea crestinilor dar si a altor religii. Doar liberul cugetator e prezentat ca un fel de zeu.
Datele istorice prezentate pe wikipedia in engleza spun ca a fost omorata de un localnic, Petru. Un singur istoric leaga omorarea sa de Sfantul Chiril al Alexandriei. Dar acest istoric era pagan, deci era mai mult decat subiectiv. Bineinteles ca toti cei care nu agreeau crestinismul au dat doar aceasta sursa. Toate informatiile aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Hypatia
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.01.2011, 12:20:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Regizorul filmului am citit ca este un homosexual spaniol, care a spus ca de mult dorea sa realizeze un astfel de film. Bineinteles ca este subiectiv, cel mai probabil nu prea agreeaza crestinismul. Asa ca a prezentat faptele in defavoarea crestinilor dar si a altor religii. Doar liberul cugetator e prezentat ca un fel de zeu.
Datele istorice prezentate pe wikipedia in engleza spun ca a fost omorata de un localnic, Petru. Un singur istoric leaga omorarea sa de Sfantul Chiril al Alexandriei. Dar acest istoric era pagan, deci era mai mult decat subiectiv. Bineinteles ca toti cei care nu agreeau crestinismul au dat doar aceasta sursa. Toate informatiile aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Hypatia

Nu a zis nimeni ca autorul crimei ar fi Chiril.
Ca el este autorul moral este foarte posibil. Dar cel mai sigur, Chiril este autorul climatului care a dus la aceste crime.
Iar ucigasul, era Petru Citetul, nu doar un localnic. Dar nu a facut-o singur, el era insotit de o multime de oameni.
Faptul ca un istoric era pagan inseamna ca nu trebuie sa-l luam in seama?
Atunci sa-i luam in seama ce acei crestini, parinti chiar, ce incearca sa o treaca pe Hypatia drept aproape o martira?
Pentru ca unii spun ca a vrut chiar sa se boteze si ca de asta ar fi fost ucisa ...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.01.2011, 12:25:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.692
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu a zis nimeni ca autorul crimei ar fi Chiril.
Ca el este autorul moral este foarte posibil. Dar cel mai sigur, Chiril este autorul climatului care a dus la aceste crime.
Iar ucigasul, era Petru Citetul, nu doar un localnic. Dar nu a facut-o singur, el era insotit de o multime de oameni.
Faptul ca un istoric era pagan inseamna ca nu trebuie sa-l luam in seama?
Atunci sa-i luam in seama ce acei crestini, parinti chiar, ce incearca sa o treaca pe Hypatia drept aproape o martira?
Pentru ca unii spun ca a vrut chiar sa se boteze si ca de asta ar fi fost ucisa ...
Nici chiar acel istoric nu spune ca sfantul ar fi facut-o. Il luam mai putin in seama pentru ca toti ceilalti istorici spun altceva si doar el spune asa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filmul "AVATAR" andreicozia Generalitati 213 18.02.2024 20:31:01
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 12:19:51
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 17:14:30