Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 15.03.2013, 19:30:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cand esti medic, juri sa slujesti vietii oricand si oriunde. Cand esti preot, Ii slujesti lui Dumnezeu oricand si in orice conditii! Restul este business. Daca voi vreti sa convingeti prioritatea business-ului, in ortodoxie sau in medicina, va bateti gura de pomana!
De altfel, într-o lume creștină (dă Doamne să se ajungă cândva la ea), toți ar trebui să ne facem treaba/datoria nu pentru bani, ci pentru semeni, plata fiind doar o urmare firească. Slavă Domnului încă sunt oameni care fac așa. Dar mercantilismul ne invadează parcă tot mai agesiv, și am dori ca măcar de Biserică să nu se atingă.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 15.03.2013, 19:44:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu sunt foarte curios pentru ce sunt cerute de la obraz taxele INFORMALE, alea de DUPĂ fericitul (sau nu) eveniment.
Că alea formale, pentru care se emite și chitanță să zicem că le înțeleg.
Nu am auzit de taxe informale. Acum 40 ani, cand m-am casatorit eu, era numai o taxa; iar suma o stabileai de comun acord cu preotul.
Taxa informala... adica bacsis?!? Intr-adevar ciudat. Nu am auzit de asa ceva.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 15.03.2013, 20:09:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, matale n-ai auzit multe, dar judeci lucrurile ca și când ai fi în miezul problemei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #74  
Vechi 15.03.2013, 21:05:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce ar fi, fratilor, sa mai si dam, nu numai sa primim. Oare preotul nu are cheltuieli, nu are familie de intretinut? De ce sa va stea 24 ore la dispozitie fara nici o remuneratie? Nu e vorba de a plati sf. Taine, ci timpul pe care preotul si-l aloca pentru a va boteza copii si a va cununa. Oare noi ceilalti nu avem timp liber?!? Si nu primim bani pentru a munci in acest timp liber al nostru?
Ce nu se intelege?!?
Pidalionul spune ca trebuie sa ducem anumite produse preotului. Cine mai face acest lucru?!?
poate NU stiai, dar preotii sunt salariati, sunt bugetari. Are Dumnezeu grija de ei. Ai vazut tu preot de mir care sa traiasca, atat el cat si familia lui, in lipsuri? Bunul Dumnezeu are INTOTDEAUNA GRIJA de preotii LUI.
ps: NIMENI nu i-a obligat sa se faca preoti. Nu au stiut in ce se baga? Nu au stiut ca "timpul lor liber" apartine Domnului? Daca vor sa aiba m-ai mult timp liber, pot sa-si aleaga o cariera iar preotia (postul de preot) sa o dea altuia mai vrednic. Nu mi se pare OK ca un preot SA-MI IMPUNA cat sa dau la o cununie sau la un botez
Reply With Quote
  #75  
Vechi 15.03.2013, 21:27:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
poate NU stiai, dar preotii sunt salariati, sunt bugetari. Are Dumnezeu grija de ei. Ai vazut tu preot de mir care sa traiasca, atat el cat si familia lui, in lipsuri? Bunul Dumnezeu are INTOTDEAUNA GRIJA de preotii LUI.
ps: NIMENI nu i-a obligat sa se faca preoti. Nu au stiut in ce se baga? Nu au stiut ca "timpul lor liber" apartine Domnului? Daca vor sa aiba m-ai mult timp liber, pot sa-si aleaga o cariera iar preotia (postul de preot) sa o dea altuia mai vrednic. Nu mi se pare OK ca un preot SA-MI IMPUNA cat sa dau la o cununie sau la un botez
Frate, nu-L mania pe Dumnezeu. Daca ai sti cati preoti de mir o duc la limita existentei in tara asta, te-ai cutremura. Majoritatea dintre ei nu se plang fiindca fac apostolat pur si simplu. (Chiar am dat un examplu la un moment dat despre un parinte a carui sotie-preoteasa este inregistrata la noi pe forum, dar nu a postat niciodata vreun mesaj, desi ne urmarea cu multa atentie, din umbra). Bunul simt ii spune crestinului sa ofere cat poate si ce poate. Ideal ar fi ca preotul sa poata sa se multumeasca si cu mult si cu putin. De obicei tarifele apar acolo unde anumite scopuri si interese intervin. Uneori e vorba de lucrari suplimentare la biserica (pictura, structura, sau un nou lacas de cult). Alteori cine stie cine-si mai baga coada... Dar in principiu, vreau sa cred ca nu de tupeu e vorba si ca orice preot induhovnicit nu va impune un tarif, ci mai intai priveste si catre posibilitatile celui in nevoie!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 15.03.2013, 22:38:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
poate NU stiai, dar preotii sunt salariati, sunt bugetari. Are Dumnezeu grija de ei. Ai vazut tu preot de mir care sa traiasca, atat el cat si familia lui, in lipsuri? Bunul Dumnezeu are INTOTDEAUNA GRIJA de preotii LUI.
ps: NIMENI nu i-a obligat sa se faca preoti. Nu au stiut in ce se baga? Nu au stiut ca "timpul lor liber" apartine Domnului? Daca vor sa aiba m-ai mult timp liber, pot sa-si aleaga o cariera iar preotia (postul de preot) sa o dea altuia mai vrednic. Nu mi se pare OK ca un preot SA-MI IMPUNA cat sa dau la o cununie sau la un botez
Am impresia ca te cam contrazici aici, stefan florin.
Stiu ca au salariu; dar cat castiga din salariu un preot? Nu stiu cat primesc in Romania, dar cei care sunt aici primesc 1000$/luna. Pare mult? Ei bine, acesti bani asigura cel mult chiria, iar de mancare, intretinere, alte nevoi, nu mai raman. Sa fie altfel in Romania?!? Si atunci de unde nivel de trai...
Spui ca bunul Dumnezeu are grija de preotii Lui. Da, fara indoiala; dar nu cand acestia sunt salariati cu un salariu fix, si acela insuficient.

Chiar nu inteleg discutia aceasta despre taxa pentru botez si cununie. Voi de cate ori va botezati si de cate ori va cununati? Intr-o viata?!? Si de murit murim tot o data in viata.
Situatia se schimba la cei care sunt nasi. Dar nici asa, caci nasitul sterge multime de pacate.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 15.03.2013, 22:42:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ei, matale n-ai auzit multe, dar judeci lucrurile ca și când ai fi în miezul problemei.
Nu am afirmat, ci am intrebat. Care iti este raspunsul la intrebare. Comentariul tau nu m-a lamurit absolut deloc.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 15.03.2013, 22:48:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O precizare :

Patriarhia Română a stabilit taxe fixe pentru nunți și botezuri


Taxele sunt stabilite în funcție de veniturile bisericii, adică de zona în care este amplasată parohia și de numărul de credincioși.

Taxa pentru pentru nuntă va fi de maximum 1.000 lei, pentru botez de 500 de lei

Și până acum credincioșii plăteau pentru nuntă și botez, doar că suma nu era fixă, ci era la mica înțelegere cu preoții. Este drept, taxele cele mai mari se plăteau la bisericile renumite. Și acum e la fel.
Bisericile mari, precum Sf. Elefterie, Sf. Spiridon, Sf. Mina sau Sf. Silvestru percep sume maxime: 1.000 de lei pentru o nuntă și 500 de lei pentru botez. Preoții vor elibera chitanță. Teoretic cel puțin, netaxată a rămas moartea. Înmormântările sunt gratis, pentru că, spun preoții, familiile sunt îndurerate.
Unii parohi au recunoscut, pentru Adevărul, că au fost puși să taie chitanțe la ceremonii pentru ca Patriarhia să poată țină socoteala banilor și să le ceară parte la construirea Catedralei Neamului.
Într-un comunicat pe site-ul BOR, se precizează că toate contribuțiile benevole ale credincioșilor la unele servicii religioase (botezuri, cununii și înmormântări) se stabilesc de către Adunarea parohială a fiecărei parohii la propunerea Consiliului parohial, ținând cont de mediul rural sau urban în care se află parohia și de situația economică a credincioșilor (pensionari, șomeri, salariați sau oameni cu posibilități financiare mai mari). Contribuțiile benevole sunt folosite pentru completarea salariilor personalului deservent, întreținerea lăcașurilor de cult, plata utilităților și nu sunt nicidecum considerate donații pentru construirea Catedralei Mântuirii Neamulu".
Cancelaria Sfântului Sinod va propune spre aprobare procedura de colectă națională a donațiilor pentru noua Catedrală patriarhală la nivelul parohiilor din cuprinsul eparhiilor Patriarhiei Române. Astfel, între alte principii care vor fi propuse pentru asigurarea transparenței procedurii de colectare a donațiilor și evitarea confuziilor cu donațiile în alte scopuri făcute la fiecare parohie, Cancelaria Sfântului Sinod va propune un chitanțier special unic de înregistrare a donațiilor pentru Catedrala Mântuirii Neamului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 15.03.2013, 23:57:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am impresia ca te cam contrazici aici, stefan florin.
Stiu ca au salariu; dar cat castiga din salariu un preot? Nu stiu cat primesc in Romania, dar cei care sunt aici primesc 1000$/luna. Pare mult? Ei bine, acesti bani asigura cel mult chiria, iar de mancare, intretinere, alte nevoi, nu mai raman. Sa fie altfel in Romania?!? Si atunci de unde nivel de trai...
Spui ca bunul Dumnezeu are grija de preotii Lui. Da, fara indoiala; dar nu cand acestia sunt salariati cu un salariu fix, si acela insuficient.

Chiar nu inteleg discutia aceasta despre taxa pentru botez si cununie. Voi de cate ori va botezati si de cate ori va cununati? Intr-o viata?!? Si de murit murim tot o data in viata.
Situatia se schimba la cei care sunt nasi. Dar nici asa, caci nasitul sterge multime de pacate.
un preot are salariul mai mare decat il am eu...asta ca tot veni vorba de salarii. Eu nu spun ca nu trebuie sa-i dai preotului o suma de bani la cununie sau botez, DAR DA NU IMPUNA PTEOTUL CAT ANUME DA DEA CREDINCIOSUL, sa lase preotul la latitudinea crdinciosului cat sa dea. Chiar Biblia spune: "cine slujeste la altar, de la altar sa si manance". Asta arata ca, credinciosii trebuie sa aiba grija de preotul lor
Reply With Quote
  #80  
Vechi 16.03.2013, 00:20:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
un preot are salariul mai mare decat il am eu...asta ca tot veni vorba de salarii. Eu nu spun ca nu trebuie sa-i dai preotului o suma de bani la cununie sau botez, DAR DA NU IMPUNA PTEOTUL CAT ANUME DA DEA CREDINCIOSUL, sa lase preotul la latitudinea crdinciosului cat sa dea. Chiar Biblia spune: "cine slujeste la altar, de la altar sa si manance". Asta arata ca, credinciosii trebuie sa aiba grija de preotul lor
"un preot are salariul mai mare decat il am eu..." Chestia asta ma nauceste! De ce trebuie sa raportam totul la propria noastra persoana, nu inteleg.
In rest sunt de acord cu tine, dar se pare ca altfel a stabilit Patriarhia, si asta conteaza. A introdus o disciplina financiara, care trebuie respectata. Dar, cum am zis, doar odata in viata ne botezam si ne cununam.
Hai, lasa, treaca de la tine, Stefane!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 12.03.2009 23:40:05