Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2010, 01:15:33
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Stai fara de grija,kotom9.Multi s-au nascut in dreapta credinta si au cazut apoi in ratacire,dar de vreme ce doresti sa faci tocmai contrariul,urmand intru totul invatatura bisericii drept slavitoare vei afla si pacea sufleteasca.Sa mergi la o biserica si vei afla acolo indrumarile necesare. Sa ne auzim cu bine!

Last edited by Zburatorul; 23.03.2010 at 01:18:24.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2010, 03:38:26
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit calugarii din Sf. Munte nu sunt rataciti

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Ca sa fiu sincera nu stiu ce sa mai cred. Atunci inseamna ca si monahii de la Muntele Athos sunt rataciti? Caci daca nu ma insel si aceia tin dupa calendarul vechi (cu 13 zile in urma). Cine stie???
In cazul calugarilor din Sf. Munte Athos, este altceva... nu sunt rataciti!... Da, se cam creeaza confuzie din pricina calendarului, rezultand in faptul ca (unii dintre) ortodocsii de rit nou si vechi se considera unii pe altii 'rataciti' etc. Din cate am mai auzit, unii dintre 'stilisti' ar fi format tot ca un fel de secte sau anumite grupari divizate de opinii diferite, si ar fi posibil ca unii dintre ei sa se cam fi abatut de la unele reguli ale Bisericii Ortodoxe, or cam fi 'luat-o pe aratura', sau ceva de genul, nu stiu sigur, ci doar 'imi dau cu presupusul' aci... De fapt, cred ca mai importanta este respectarea dogmelor crestin-ortodoxe, originale, asa cum au fost lasate de Sf. Parinti prin sfintele canoane etc. Par. Ilie Cleopa, spre ex., spunea despre calendar ca nu este decat o metoda de masurare a timpului... prin asta, de asemenea, lasand a se intelege si faptul ca importantza respectarii dogmelor conteaza mai mult decat calendarul vechi sau nou, dar de asemenea incercand sa elimine si unele practici habotnice ale unora, de a acorda prea mare valoare calendarului, pana intr-atat incat a il considera ca avand vreun fel de sfintenie etc (fiindca tot par. Cleopa, continuand, spunea ceva de genul: 'Nu te inchini calendarului, nu zici 'sfinte calendarule ajuta-ma sau roaga-te pt. mine', asa ceva nu exista'...)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2010, 16:07:47
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit am gasit randuiala

Am gasit randuiala la urmatorul link:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.03.2010, 06:36:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mai cauta sau intreba un preot ortodox roman

Citat:
În prealabil postat de kotom9 Vezi mesajul
Am gasit randuiala la urmatorul link:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html
nu e ce-ti trebuie tie, ca tu nu esti protestant sau eretic, doar ca actualmente tii de o biserica necanonica. dar lipovenii sunt tot ortodocsi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.03.2010, 10:34:11
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de kotom9 Vezi mesajul
Am gasit randuiala la urmatorul link:
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-...lor-96810.html
Cel mai bine ar fi sa te duci sa ceri sfatul unui preot, pentru ce ai de facut. Roaga-te si cere de la Dumnezeu sa gasesti un preot care sa te ajute sa vii la adevar. Vei gasi un preot care iti va deveni duhovnic si care te va ajuta. Aici, pe forum, fiecare vine cu o parere - si daca sunt si unii care spun ce stiu si chiar stiu ce spun (si bine fac!), mai sunt totusi si unii care isi dau cu parerea asa, ca sa se afle in treaba, si care nu prea au de-a face cu Ortodoxia, dar au ei parerile lor.
Asa ca, daca vrei sa nu te ratacesti, ia-o pe firul apei si cauta izvorul.
Pentru ca, daca iti doresti cu adevarat sa gasesti Adevarul, Dumnezeu nu te va lasa in ratacire! Roaga-te sincer, deschide-ti inima in rugaciune, si in mod sigur vei primi bun raspuns la rugaciune. Pentru ca El intotdeauna ne aude, si nu ne lasa fara raspuns, mai ales cand Ii cerem lucruri bune. Sa te ajute Dumnezeu!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.03.2010, 21:02:55
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
nu e ce-ti trebuie tie, ca tu nu esti protestant sau eretic, doar ca actualmente tii de o biserica necanonica. dar lipovenii sunt tot ortodocsi.
Eu ma refeream doar la partea cu Mirungerea din toata randuiala
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.03.2010, 21:39:01
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc a zis ca nu trebuie sa faca nimic cei de pe rit vechi pt convertire,nici Mirungere,doar sa vina...
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2010, 21:40:57
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

De exemplu stiliștii; ei cum revin la Ortodoxie? Prin mirungere? - Arhimandrit Arsenie: Stiliștii nu.
- Dar cum? Se primesc prin pocăință?
- Arhimandrit Arsenie: E vorba de calendar; calendarul este o măsurătoare.
- Deci ei vin așa, pur și simplu?
- Arhimandrit Arsenie: Pur și simplu să revină, numai că ei s-au complicat acuma – ca să-i primești; pentru că te botează încă o dată dacă ești botezat, și dacă ești cununat te cunună încă o dată.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2010, 22:10:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kotom9 Vezi mesajul
Da, tot ortodox sunt. Voi faceti confuzie intre stil vechi si rit vechi aici. Mai bine ziceam ca sunt lipovean(rit vechi), s-ar intelege mai bine. Cat despre ratacire sau nu, nu pot decat sa va dau dreptate. Pe rit vechi se tine calendatul iulian pe langa alte dogme neschimbate de sute de ani dar care s-au amestecat cu rataciri si si-au pierdut din esenta.
Spune-ne si noua te rog cum vezi tu acele rataciri?

De unde esti mai exact?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.04.2010, 17:12:50
kotom9 kotom9 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 13
Implicit

Hristos a inviat.
Nu conteaza de unde sunt. Cat despre rataciri, tot ce inseamna ortodoxia pe care o cunoasteti nu se regaseste. Cel putin eu asa simt, si nu imi trebuie mai mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum se procedeaza cind vrei sa te spovedesti dar nu ai unde merge? speranta1970 Impartasania (Taina Euharistiei) 13 24.02.2011 22:13:56
daca eu sunt la prima cununie si el la a doua cum se procedeaza? FloriB Generalitati 5 08.08.2010 15:48:28