Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2008, 21:16:16
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
'oricine voieste sa vie dupa Mine,sa se lepede de sine,sa-si ia crucea sa in fiecare zi si sa-mi urmeze Mie'(Luca 9,23).'
In fiecare zi! Deci nu o singura data. Aici e descris un proces prin care omul vine cu fiecare zi tot mai aproape de Hristos.

Ca si cum ar urca niste trepte.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.03.2008, 00:24:29
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Sa traim in Hristos... Este tot ce avem nevoie in viata! Avem nevoie si datoria sa cunoastem adancul acestei afirmatii... Si sa ne urmam dorinta inimii si mintii catre Hristos!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.03.2008, 08:50:32
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

pentru a trai in Hristos trebuie multa rugaciune si un permanent control al sentimentelor,gandurilor si al trupului.Dumnezeu ne da fiecaruia sa traim cate putin din aceasta fericire deplina dar,la prima abatere,ne ridica Duhul de deasupra noastra.Si cu multa truda se castiga inapoi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.03.2008, 15:02:12
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Hristos a inviat din morti,
Ieri m-am ingropat impreuna cu Tine, Hristoase,
Astazi ma scol impreuna cu Tine, inviindu-mi.
Rastignitu-m-am ieri impreuna cu Tine,
Insuti impreuna ma preaslaveste, Mantuitorule,
Intru imparatia Ta. "

- Cantarea I din Canonul Invierii -

Dumnezeu le poarta intotdeauna de grija celor smeriti ai Sai.
---------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.03.2008, 18:17:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A trai in Hristos mai inseamnă si sa-ti vezi sufletul ca pe o floare pe care urmează s-o daruiesti Celui mai Mare Binefacator.Atunci uzi aceasta floare cu ravna, plivesti buruienile din jurul ei si o protejezi de ... hoti. Mai intai cu credinta, apoi cu nadejde si apoi cu dragoste. Mai inseamna sa cauti in aceasta viata trecatoare unicul lucru de trebuinta pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.03.2008, 15:31:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

A trai in Hristos presupune sa doresti sa te bucuri de tot ce inseamna viata, sa salvezi tot ce se indreapta spre moarte, sa porti ranile celorlalti, sa ai o mana de ajutor neincetat pentru ceilalti, sa ai strigat de bucurie si de tristete cand ceilalti ajung in aceste stari... Ar fi pacat ca in lumea de dincolo sa nu-ti intalnesti chipul in nimeni. Numai asa vei avea vieti si nu viata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.07.2008, 22:29:03
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Fara Hristos nu poti trai existenta ca viata spre mai multa viata, caci fara El e doar existenta spre moarte.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.11.2009, 14:02:44
moment31 moment31 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2009
Mesaje: 40
Implicit Frate

Frate De-ti este sufletul zdrobit de cumplitele sarcinii vietii si nimeni nu se apropie de tine,pentru ca sa ti le ridice,intra in biserica Domnului si cere de la El izbavire prin Rugaciune. De-ti simti inima pustiee de orice adevarata bucurie,in mijlocul tuturor inselaciunilor lumei acestei,vino inaintea altarului,cazi in genunchi si te roaga. Esti apucat napraznic de valul deznajduirii din princina rautatii oamenilor,care din toate partile te inconjoara,tu nu sta nici o clipa cu sufletul nelucrator, ci TE Roaga. .. Tot,tot ce te striveste,pacatul tau sau al altora,slabiciunea,ispita,,boala sau saracia,numai cu un suflet puternic luminat prin rugaciune,poate fi inlaturat. DECI TE ROAGA.. Rugaciunea este pentru sufletul tau aceea ce este respirarea pentru trup,aerul si aripile pentru pasari,apa pentru pesti. FARA O RUGACIUNE FERBINTE,SMERITA SI STARUITOARE,NU ESTE CU PUTINTA SA SA TRAIM SI SA BIRUIM DURERILE IN MIJLOCUL LUMII.,ATATA TRAIM CAT NE RUGAM. De aceea ,iubite frate oricate ori treci pasii tai pe dinaintea unei Biserici deschise,nu trece nepasator mai departe si nici nu te multumi numai cu o singura cruce mecanica,facuta pe chipul tau,ci intra inauntrul ei,aprinde o lumanare smerit in fata Altarului si cazi in genunchipentru o clipa in fata indurarii Domnului care locuieste intransul si vei vedea cum pe data te vei ridica Luminat si Mantuit,de ajutorul Celui care este DUMNEZEUL TAU.. ASA FRATE NU UITA CA TOATA INTELEPCIUNEA VIETII STA CUPRINSA TRAINIC IN ACESTE TREi CUVINTE... ROAGA-TE,, ROAGA-TE, ROAGA-TE.Si munceste cu spor si cinstit ori de cate ori vei fii randuit.Noi rugam pe Dumnezeu sa te binecuvanteze cu sanatate trupeasca si sufleteasca cu belsug si pace Munastirea Tismana
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.11.2009, 16:11:00
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Crestinul care traieste in Hristos, devine asemenea Lui. Adica ia asupra sa raspunderea pentru faradelegea celorlalti si sufera in sine insusi urmarile ei. In Pateric se spune ca un oarecare batran pustnic, primind spovedania unui ucigas, l-a batut pe umar cu dragoste zicand: "Eu am facut, fiul meu, uciderea, nu tu". Iata pana unde merge triarea in Hristos - pana la a considera pacatul celuilalt un pacat propriu.
Da, cred ca este bine sa imbratisam si noi Crucea si sa fim si noi Simoni (din Cirene). Dar nu prea am inteles cum ar trebui sa se vada asta faptic. Interior cred ca banuiesc, dar extrovertit, faptic?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.11.2009, 16:12:36
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
A trai in Hristos presupune sa doresti sa te bucuri de tot ce inseamna viata, sa salvezi tot ce se indreapta spre moarte, sa porti ranile celorlalti, sa ai o mana de ajutor neincetat pentru ceilalti, sa ai strigat de bucurie si de tristete cand ceilalti ajung in aceste stari... Ar fi pacat ca in lumea de dincolo sa nu-ti intalnesti chipul in nimeni. Numai asa vei avea vieti si nu viata.
Adica "Bucurați-vă cu cei ce se bucură; plângeți cu cei ce plâng", asta ai vrut sa spui?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paralela intre a trai necununat sau casatorit-discutie Fierarul Nunta 36 03.10.2010 14:29:46
Ce inseamna pentru voi a trai in strainatate? Fani71 Generalitati 250 01.12.2009 22:53:20
Fuge de lumina, dar nu poate trai fara ea. Ce-i? amatyyy Generalitati 5 20.11.2009 00:34:06
Cine poate trai fara dumnezeu???? geo.nektarios Secte si culte 52 20.11.2009 00:32:53
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24