Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.06.2010, 23:23:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerinul Vezi mesajul
O nelamurire?! Preotul intr-o sambata normala tine post? Si se impartaseste duminica?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
As vrea sa vad unde scrie sa tii minim o zi de post inainte. Chiar sunt foarte curios. Intreb asta pentru ca: (...)
Ma iertati. Poate am vorbit dupa mintea mea.
Daca este fiecare sub ascultarea duhovnicului sau, dea Domnul pace si mantuire.

P.S. Sa urmam preotilor macar in jumatate din nevointele lor de peste saptamana.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.06.2010, 23:34:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sa nu ne rusinam de Hristos. Sa-L marturisim inaintea oamenilor cu bucurie.
Teoretic, sunt absolut de acord. Chiar El ne-a spus să nu ne rușinăm de El, că se va rușina de noi în Ziua Aceea. Practic însă, din cauza societății în care trăim, există serioase dificultăți psihologice.

Când merg cu cei mici la McDonald și, cu BigMac-urile la mijloc, facem rugăciunea de dinaintea mesei spunând psalmul, oamenii sunt uluiți, îi văd cum orice discuție de la celelalte mese încetează și se holbează la noi exact de parcă am fi de pe altă planetă. De două ori am și fost abordat de unii care mă întrebau din ce sectă suntem. Era clar că suntem sectanți, fiindcă ne rugăm la masă, dar erau derutați fiindcă ne făceam cruce.

Nu mai vorbesc despre angoasa de a mă ruga seara când sunt în deplasare sau în vacanță, urmând a dormi în aceeași încăpere cu persoane față de care am numai legături colegiale sau de șpriț: sunt șanse bune să înceapă să-mi expună teorii filozofarde despre Doamne-Doamne și, invariabil, mă socotesc bigot. Tot bigot sunt taxat a fi la serviciu, din cauză că mă rog după ce îmi pun halatul și înainte de a-mi începe lucrul. Mie mi se pare absurd să fii socotit bigot fiindcă te rogi, dar asta e situația.

Cel mai dureros, însă, este chiar cu frații și surorile din parohie sau din parohiile vecine, ori cu pacienții despre care, bineștiind că sunt catolici, le adresez salutul catolic "Lăudat fie Isus !" (sau "Cristos a înviat", după caz). Le inspir același bigotism, din cauză că se așteaptă ca asemenea formule, azi, să fie folosite numai de preoți sau călugări. Dar, cu doar două generații în urmă, nu era așa, ci erau folosite de toată lumea, de clerici și de laici deopotrivă.

Ceea ce vreau să spun este că, dacă faci cele mai banale lucruri, precum a te ruga sau a saluta creștinește, ești taxat imediat. Ai idei cam înapoiate. Știința pe care o ai devine, dintr-o dată, suspectă. Ești dus cu pluta sau, mai rău, ai o agendă ascunsă prin care încerci să corupi oamenii. Dacă aș purta un tricou negru pe care să scrie "MegaDeath", ori dacă aș purta un cercel cu un simbol diabolic în urechea stângă, cred că nu aș întâmpina asemenea reacție și probabil că aș părea un om mai normal.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.06.2010 at 23:37:47.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 13.06.2010, 00:07:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Teoretic, sunt absolut de acord. Chiar El ne-a spus să nu ne rușinăm de El, că se va rușina de noi în Ziua Aceea. Practic însă, din cauza societății în care trăim, există serioase dificultăți psihologice.

Când merg cu cei mici la McDonald și, cu BigMac-urile la mijloc, facem rugăciunea de dinaintea mesei spunând psalmul, oamenii sunt uluiți, îi văd cum orice discuție de la celelalte mese încetează și se holbează la noi exact de parcă am fi de pe altă planetă. De două ori am și fost abordat de unii care mă întrebau din ce sectă suntem. Era clar că suntem sectanți, fiindcă ne rugăm la masă, dar erau derutați fiindcă ne făceam cruce.

Nu mai vorbesc despre angoasa de a mă ruga seara când sunt în deplasare sau în vacanță, urmând a dormi în aceeași încăpere cu persoane față de care am numai legături colegiale sau de șpriț: sunt șanse bune să înceapă să-mi expună teorii filozofarde despre Doamne-Doamne și, invariabil, mă socotesc bigot. Tot bigot sunt taxat a fi la serviciu, din cauză că mă rog după ce îmi pun halatul și înainte de a-mi începe lucrul. Mie mi se pare absurd să fii socotit bigot fiindcă te rogi, dar asta e situația.

Cel mai dureros, însă, este chiar cu frații și surorile din parohie sau din parohiile vecine, ori cu pacienții despre care, bineștiind că sunt catolici, le adresez salutul catolic "Lăudat fie Isus !" (sau "Cristos a înviat", după caz). Le inspir același bigotism, din cauză că se așteaptă ca asemenea formule, azi, să fie folosite numai de preoți sau călugări. Dar, cu doar două generații în urmă, nu era așa, ci erau folosite de toată lumea, de clerici și de laici deopotrivă.

Ceea ce vreau să spun este că, dacă faci cele mai banale lucruri, precum a te ruga sau a saluta creștinește, ești taxat imediat. Ai idei cam înapoiate. Știința pe care o ai devine, dintr-o dată, suspectă. Ești dus cu pluta sau, mai rău, ai o agendă ascunsă prin care încerci să corupi oamenii. Dacă aș purta un tricou negru pe care să scrie "MegaDeath", ori dacă aș purta un cercel cu un simbol diabolic în urechea stângă, cred că nu aș întâmpina asemenea reacție și probabil că aș părea un om mai normal.
Morala este ca trebuie sa ne incurajam reciproc. Ma gandesc ca asta e cuvantul cel mai potrivit.

Sunt multi care traiesc intr-o dilema, nu sunt hotarati. Lumea le ofera exemplul negativ si au foarte multe motive sa se descurajeze. Acestia traiesc cu senzatia ca este imposibil a fi crestin in 2010 si eventual amana pocainta pe mai tarziu, poate la batranete. Unii din ei, vazand ca noi nu avem nici o jena publica privitoare la credinta, poate ca vor medita la asta. Si, daca macar unul dintre acestia va incerca sa-si indrepte viata catre Hristos, exemplul propriu nu a fost in zadar.

Cred ca noi facem o greseala spunand sus si tare, celor mai slabi in credinta, ca suntem cei mai pacatosi, ca n-am avansat deloc duhovniceste, ca e grea crucea pe care o ducem, ca nu credem ca vom ajunge in Rai samd. Pentru ca avem impresia ca ne smerim, insa nu facem decat sa ii smintim pe ei si sa-i descurajam din start. Desi noi constientizam pacatele si neajunsurile, nu vad nici un bine sa le trambitam altora. Caci vai celui prin care vine sminteala! Si oricum, adevarata smerenie nu este aceasta.

Ma iertati, caci maine ma duc sa ma impartasesc! (aluziv, ca sa aveti si voi curaj) :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 13.06.2010, 17:00:10
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit De ce nu traim cu adevarat credinta?

De ce nu traim cu adevarat credinta?
Dar stim noi cu adevarat ce inseamna credinta???
Si fariseii credeau ca stiu ce inseamna credinta si erau cei mai mari
tipicari in privinta regulilor si ceremoniilor.
Si carturarii credeau ca stiu ce e credinta, ca aveau explicatii la
orice text din Biblie si puteau sa peroreze si sa recite din scoarta
in scoarta.
Chiar si fatarnicii pretindeau ca au credinta.
Si totusi n-aveau credinta...
Ioan botezatorul ii numea cumva, desi el nu era nici scrobit ca
fariseii, nici scolit precum carturarii.
Noi ce model urmam?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 13.06.2010, 22:03:27
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Iisus se scrie cu doi de i.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 13.06.2010, 23:18:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Iisus se scrie cu doi de i.
Foarte corect , dar observ de la un timp la tine folosirea vicleșugului ostezi doar pentru a-ți face publicitate bloogului tău ! Publicitatea mascată se sancționează și mult mai mult se sancționează MÂNDRIA , prima de Admin , iar cea de a doua de Domnul . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.06.2010, 00:07:43
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ca sa te linistesc,nu am nimic de vanzare pe blogul meu.Si ,bineinteles ca cei care vad raspunsurile mele,pot accesa si blogul,daca doresc si cred ca nu au nimic de pierdut.Daca tu ai avea un blog,ai proceda la fel.
In schimb ceea ce sugerezi,ca dau raspunsuri numai pentru a-mi face publicitate blogului ,gresesti! In primul rand ,dau raspunsurile pe care le consider potrivite temei,iar in privinta blogului este doar un efort personal,care mai mananca si timp,si la care e posibil poate sa si renunt ,la un moment dat,sau sa scriu mai putin.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.08.2010, 23:58:32
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

satana si duhul rautatii care ne da tarcoale din calea pocaintei si mantuirii...Ea este responsabila de toate esecurile si a indepartarii de Dumnezeu a omului..
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.08.2010, 00:09:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sfantatreime Vezi mesajul
satana si duhul rautatii care ne da tarcoale din calea pocaintei si mantuirii...Ea este responsabila de toate esecurile si a indepartarii de Dumnezeu a omului..
Nu în totalitate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 16.08.2010, 00:13:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foarte corect , dar observ de la un timp la tine folosirea vicleșugului ostezi doar pentru a-ți face publicitate bloogului tău ! Publicitatea mascată se sancționează și mult mai mult se sancționează MÂNDRIA , prima de Admin , iar cea de a doua de Domnul . . . !
Dar nu este singurul care are blog si care isi face publicitate, Cristian. Daniel macar este ortodox de-al nostru. Asa ca nu vad de ce ar fi sanctionat. Ori toti, ori niciunul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Ce ati schimba,daca ati putea,la lumea in care traim? tigerAvalo9 Generalitati 41 26.05.2011 22:00:24
De ce oare optam sa traim in IREAL? andreicozia Generalitati 59 30.12.2010 01:02:56
lumea in care traim giovaninnaa Generalitati 68 29.10.2010 14:16:29
traim in lumi diferite. cu inima... rebellu007 Generalitati 27 22.09.2009 16:30:11