Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2010, 11:33:16
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit esti mai bun cu cat gasesti mai multe greseli altuia?

parerea mea este ca nimeni nu e mai bun cu cat gaseste mai multe greseli altuia
si asta relativ la orice domeniu
cu atat mai mult in credinta


un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...
__________________
catolica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2010, 20:36:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
parerea mea este ca nimeni nu e mai bun cu cat gaseste mai multe greseli altuia
si asta relativ la orice domeniu
cu atat mai mult in credinta


un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...
E adevărat, dar știți oare ce plăcut e ? Ce balsam pe orgoliu, ce mângâiere pe ego, ce furnicături pe complexul de superioritate....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2010, 20:48:33
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
parerea mea este ca nimeni nu e mai bun cu cat gaseste mai multe greseli altuia
si asta relativ la orice domeniu
cu atat mai mult in credinta


un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...
La astfel de interogatorii ar trebui să îi supuneți pe inchizitorii, torționarii, criminalii așa-zisei "biserici" "catolice". Nu înțelegem cu ce au devenit ei mai buni prin faptul că i-au masacrat pe unii dintre eretici, după ce în prealabil au cotrobăit prin toate ungherele minților acelora ca să găsească greșeli ale altuia.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2010, 21:32:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
parerea mea este ca nimeni nu e mai bun cu cat gaseste mai multe greseli altuia
si asta relativ la orice domeniu
cu atat mai mult in credinta


un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...
Depinde. Sfinții n-au rămas pasivi la greșeli. Dacă nu judeci și nu te mânii, singura ta dorință e să îndrepți greșeala, atunci e bine. Dacă vezi greșeala, o judeci, te mânii, o batjocorești, o bârfești, dar nu miști niciun deget pentru ca persoana respectivă să nu mai greșească, atunci e foarte rău, ești inferior acelei persoane.
Păcat că nu reușesc și eu să fac ce am scris.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2010, 21:40:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
parerea mea este ca nimeni nu e mai bun cu cat gaseste mai multe greseli altuia
si asta relativ la orice domeniu
cu atat mai mult in credinta


un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...
Eu as fi intitulat topicul- esti mai bun daca reusesti sa ierti si sa iubesti. asta poate putin conteaza. Interesant este cum se masoara bunatatea aceasta si de catre cine? in ochii cui suntem buni? In ochii oamenilor?
Cred ca preocuparea fundamentala a crestinulu este legata de relatia lui cu Dumnezeu. Daca vom fi placuti inaintea lui Dumnezeu vom fi placuti si inaintea oamenilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2010, 00:48:53
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cred ca suntem mai buni atunci cand ne gasim cat mai multe greseli noua insine, nu in sensul acela al unei scrupulozitati neintemeiate, ci de vedere a propriilor slabiciuni si neputinte. Si mai mari suntem atunci cand trecem cu vederea greselile celuilalt, pastrandu-l totodata in rugaciunile noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2010, 14:09:33
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
La astfel de interogatorii ar trebui să îi supuneți pe inchizitorii, torționarii, criminalii așa-zisei "biserici" "catolice". Nu înțelegem cu ce au devenit ei mai buni prin faptul că i-au masacrat pe unii dintre eretici, după ce în prealabil au cotrobăit prin toate ungherele minților acelora ca să găsească greșeli ale altuia.
cine spune ca au devenit mai buni facand asta?!?

dar dumneavostra, accentunad greselile lor, cu ce deveniti mai bun?
__________________
catolica
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2010, 14:44:05
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Eh, vorbești de lup și doctor_faustus la ușă.

Domnule, dacă există o singură persoană pe acest forum care are o mentalitate de "inchizitor" (și când spun "inchizitor" mă găndesc la imaginea grotescă și deformată promovată de propaganda anti-catolică), acela sunteți dumneavoastră.

Imensa majoritate a postărilor dumneavoastră sunt pe secțiunea "alte confesiuni". Cvasi-totalitatea lor sunt atacuri.

Ați deschis un număr de topicuri pe secțiunea despre catolicism, ați postat în aproape toate topicurile. Cine nu vă cunoaște mai bine, ar putea crede că sunteți interesat de Biserica Catolică, că doriți să aflați, poate, lucruri noi despre această Biserică, sau măcar de diferențele dintre ortodoxie și catolicism, că aveți întrebări de pus, că așteptați răspunsuri.

Nimic mai greșit.

Nu faceți altceva decât să atacați. Toate topicurile deschise sunt din categoria "uite ce nasoi sunt papistașii", la fel cum toate postările de pe aria despre neo-protestanți sunt acuzatoare (și asta sub noul user-name, ceea ce oricum trebuie să apreciem, pentru că în calitate de kesarion-breb ați reușit să fiți banat pentru insulte și limbaj de mahala).

Mai ușor se găsește acul în carul cu fân decât o postare pozitivă, ziditoare, a dumneavoastră.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2010, 15:06:23
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eh, vorbești de lup și doctor_faustus la ușă.

Domnule, dacă există o singură persoană pe acest forum care are o mentalitate de "inchizitor" (și când spun "inchizitor" mă găndesc la imaginea grotescă și deformată promovată de propaganda anti-catolică), acela sunteți dumneavoastră.

Imensa majoritate a postărilor dumneavoastră sunt pe secțiunea "alte confesiuni". Cvasi-totalitatea lor sunt atacuri.

Ați deschis un număr de topicuri pe secțiunea despre catolicism, ați postat în aproape toate topicurile. Cine nu vă cunoaște mai bine, ar putea crede că sunteți interesat de Biserica Catolică, că doriți să aflați, poate, lucruri noi despre această Biserică, sau măcar de diferențele dintre ortodoxie și catolicism, că aveți întrebări de pus, că așteptați răspunsuri.

Nimic mai greșit.

Nu faceți altceva decât să atacați. Toate topicurile deschise sunt din categoria "uite ce nasoi sunt papistașii", la fel cum toate postările de pe aria despre neo-protestanți sunt acuzatoare (și asta sub noul user-name, ceea ce oricum trebuie să apreciem, pentru că în calitate de kesarion-breb ați reușit să fiți banat pentru insulte și limbaj de mahala).

Mai ușor se găsește acul în carul cu fân decât o postare pozitivă, ziditoare, a dumneavoastră.
Prietene, nu mai încerca să creezi imagini false despre cei care sunt capabili, nu prin ei și de la ei înșiși, să îi arate pe alții că sunt în eroare, fie ei latini sau neoprotestanți. Dacă apărarea adevărului lui Hristos este inchiziție, atunci într-adevăr mi-ar plăcea să fiu un inchizitor !! Însă nu mai încerca să aprinzi lumini false, să aduci în ochii noștri tot felul de lumini false, stinse și aprinse.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2010, 15:22:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB Vezi mesajul
un ortodox nu e mai bun ortodox daca gaseste si demonstreaza greseli ale ierarhilor catolici, ale catolicilor de rand, ale ierarhilor ortodocsi...
E adevarat ca nu e mai bun daca doar demonstreaza greselile altora. Dar cu siguranta e mai bun daca nu cade in acele greseli.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trebuie sa suferim nedesavarsirea altuia! ortodox4life Generalitati 19 29.01.2009 22:12:49
Pocainta pentru greseli Z.Lidia Pocainta 6 13.12.2008 23:03:05
Sa ne purtam sarcinile unul altuia dmb Umanitare 15 20.02.2007 11:50:58