Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.05.2011, 11:52:30
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Mai sunt si alti catolici fosti ortodocsi pe forum. De ce m-as mutea eu?

Un lucru am uitat sa mentionez. NU locuiesc in Romania. Unde locuiesc eu NU poate fi vorba de biserica ortodoxa sau duhovnic ortodox. Unii vor spune: aha!



Deci Eva cea veche, asa cum era ea, proaspat-creata si fara incarcatura pacatului stramosesc a cazut. Atunci cum Maica Domnului, noua Eva, nu a cazut? Este posibil sa fii perfect fara sa fii perfect sufleteste? Cum poti sa fii perfect sufleteste daca ai un suflet murdarit de pacatul original...?? Din cate am invatat eu, pacatul original intuneca judecata...

In fine NU vreau sa intru in discutii de genul asta. S-au purtat si raspurtat pe forum de n- ori. Nu am nici timp, nici dorinta sa intru in detalii. Nu, nu am "parasit" Biserica Ortodoxa fiindca imi lipsea ceva, ci fiindca am gasit mai mult in alta parte. Nu imi consum timpul si mintea gandindu-ma la cat de inadecvata BO este. Nu este! Ceea ce ma intereseaza acum este: cum il pot sluji pe Domnul mai bine, dat fiind circumstantele. Cum pot eu, prin viata pe care o duc, sa fiu exemplu de ucenic al lui Hristos? Cum pot eu sa fiu o mai buna fiica a Bisericii? Am trecut demult de faza argumentelor in contradictoriu.
Spune-mi,te rog si mie, locuiesti cumva in Olanda?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #32  
Vechi 04.05.2011, 12:00:32
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Spune-mi,te rog si mie, locuiesti cumva in Olanda?
Da, dar as vrea sa nu intru in detalii mai amanuntite.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #33  
Vechi 04.05.2011, 12:07:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Un lucru am uitat sa mentionez. NU locuiesc in Romania. Unde locuiesc eu NU poate fi vorba de biserica ortodoxa sau duhovnic ortodox. Unii vor spune: aha!
Aha!

Citat:
In fine NU vreau sa intru in discutii de genul asta. S-au purtat si raspurtat pe forum de n- ori. Nu am nici timp, nici dorinta sa intru in detalii. Nu, nu am "parasit" Biserica Ortodoxa fiindca imi lipsea ceva, ci fiindca am gasit mai mult in alta parte. Nu imi consum timpul si mintea gandindu-ma la cat de inadecvata BO este. Nu este! Ceea ce ma intereseaza acum este: cum il pot sluji pe Domnul mai bine, dat fiind circumstantele. Cum pot eu, prin viata pe care o duc, sa fiu exemplu de ucenic al lui Hristos? Cum pot eu sa fiu o mai buna fiica a Bisericii? Am trecut demult de faza argumentelor in contradictoriu.
"Ubi panis ibi patria" asta ca o consecinta a "Ubi bene, ibi patria" :)


Citat:
Deci Eva cea veche, asa cum era ea, proaspat-creata si fara incarcatura pacatului stramosesc a cazut. Atunci cum Maica Domnului, noua Eva, nu a cazut? Este posibil sa fii perfect fara sa fii perfect sufleteste? Cum poti sa fii perfect sufleteste daca ai un suflet murdarit de pacatul original...?? Din cate am invatat eu, pacatul original intuneca judecata...
Dilema din cate stiu e f. simpla, daca un om putea fi restaurat prin interventie divina directa, fara jertfa lui Hristos, atunci jertfa Lui este inutila.
  #34  
Vechi 04.05.2011, 12:15:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Acum remarc cat de inspirat a fost titlul topicului "O membra a forumului devine catolica", deci in nici un caz nu era vorba de "O membera a Bisericii Ortodoxe".

Rasuflu usurat. :)
  #35  
Vechi 04.05.2011, 12:16:18
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Ceea ce ma intereseaza acum este: cum il pot sluji pe Domnul mai bine, dat fiind circumstantele. Cum pot eu, prin viata pe care o duc, sa fiu exemplu de ucenic al lui Hristos?
Dupa parerea mea acest gind ar trebui sa ne insoteasca de dimineata de la trezire pina la culcare. Orice alegere pe care o facem in viata noastra trebuie sa aiba acest scop: cum Il putem sluji mai bine pe Domnul Dumnezeul nostru. Daca avem in minte in permanenta acest scop, nu putem gresi.

Domnul nostru Isus Cristos sa ne dea tuturor harul sa devenim adevarati ucenici ai Lui.
  #36  
Vechi 04.05.2011, 12:18:55
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Acum remarc cat de inspirat a fost titlul topicului "O membra a forumului devine catolica", deci in nici un caz nu era vorba de "O membera a Bisericii Ortodoxe".

Rasuflu usurat. :)
:) Daca vrei sa fii tententios, sigur....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #37  
Vechi 04.05.2011, 12:29:35
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
:) Nu, nu am "parasit" Biserica Ortodoxa fiindca imi lipsea ceva, ci fiindca am gasit mai mult in alta parte.
Nu cumva este vreo contradictie in aceasta afirmatie :D

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu imi consum timpul si mintea gandindu-ma la cat de inadecvata BO este. Nu este! Ceea ce ma intereseaza acum este: cum il pot sluji pe Domnul mai bine, dat fiind circumstantele. Cum pot eu, prin viata pe care o duc, sa fiu exemplu de ucenic al lui Hristos? Cum pot eu sa fiu o mai buna fiica a Bisericii?
Multumim pentru onestitate.

Intelegem ca trecerea ta de la ortodoxia crestina la romano-catolicism este determinata de cauze subiective si nu de motive obiective dogmatice.

In aceasta situatie eu unul "rasuflu usurat" :)

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Am trecut demult de faza argumentelor in contradictoriu.
Cu tot respectul trebuie sa iti marturisesc ca nu ajus (inca) in acel stadiu de a cunoaste si intelege profund atat teologia ortodoxa cat si cea romano-catolica pentru a putea VEDEA asemanarile si diferentel dogmatice precum si implicatiile acestora (si eventual de a purta o discutie in contradictoriu cu un teolog ortodox crestin).

Dogmatica nu trebuie privita cu superfcialitate. Trebuiesc evitate formalismele. Nu poti spune ca romao-catolicii "nu sunt buni" pentru ca Scriu Iisus cu un singur "i"(Isus) si ca scriu Hristos cu C (Cristos). Din nefericire am intalnit si atfel de cazuri triste...
Dar nici nu poate cineva spune ca dogma romano-catolica este buna si compatibila cu cea ortodoxa atata timp cat teologia romano-catolica sustine: filioque, primatul papal, imaculata conceptie, asumptia...

Doamne ajuta.
  #38  
Vechi 04.05.2011, 12:33:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Dupa parerea mea acest gind ar trebui sa ne insoteasca de dimineata de la trezire pina la culcare. Orice alegere pe care o facem in viata noastra trebuie sa aiba acest scop: cum Il putem sluji mai bine pe Domnul Dumnezeul nostru. Daca avem in minte in permanenta acest scop, nu putem gresi.

Domnul nostru Isus Cristos sa ne dea tuturor harul sa devenim adevarati ucenici ai Lui.
De acord cu tine.
Doresc insa sa completez ca trebuie ca in toate deciziile noastre sa cerem ajutorul lui Iisus Hristos Domnul Dumnezeul nostru si fatele nostru, sa ne ajute sa luam deciziile bune intru Duhul sau cel Sfant care din Tatal purcede.
Duhul Sfant Dumnezeu este garantul Adevarului si doar intru EL putem vedea binele si raul si putem alege binele, ocolind raul.

Domane ajuta.
  #39  
Vechi 04.05.2011, 12:37:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Noesisaa, nu cred ca ai facut bine ca ai deschis acest topic. Sunt lucruri care nu se spun in public si pe care daca le traiesti cum se cuvine, vor fi descoperite celor ce au ochi sa vada.

Acum ce doresti? Sa ne dam cu parerea despre fapta ta? Pai eu atunci cand ma indragostesc nu mai cer parerile altora. Iubesc.

Trambitarea imi da senzatia de falsitate, poate si din cauza faptului ca tot ce se trambiteaza astazi are in spate minciuna.

Nu vreau sa te supar cu acest mesaj, dar eu nu pot parasi Ortodoxia. E ca si cum mi-as parasi parintii si de maine as vedea in alte persoane parintii mei.

Sa te ajute Dumnezeu sa implinesti cuvintele Sale si sa te bucuri de fericirea vesnica.
  #40  
Vechi 04.05.2011, 12:37:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Hristos Iisus a ales 12 Apostoli egali. Nu l-a ales pe Sfantul Petru SuperApostol si pe ceilati 11 doar Apostoli. Hristos a spun clar: "care dintre voi vrea sa fie primul sa fie slujitor celorlati". Nicaieri Domnul nu spune: "Petre tu sa fii primul intre ei si toti sa asculte de tine".
In aceasta privinta, sunteti contrazis in mod categoric de catre Sfantul si Dumnezeiescul Ioan Gura de Aur.

Iata cum talcuieste el, in omilia 88 la Evanghelia dupa Ioan, capitolul 21 al acestei Evanghelii:

"Intre apostoli, Petru era cel mai mare si cel mai insemnat, el era limba si capul colegiului apostolic, al cetei apostolilor; pentru aceasta l-a vazut Pavel mai intai pe el. In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."

Din aceeasi omilie:

"Daca zice cineva: pentru ce dar sfantul Iacob a fost ridicat in scaunul din Ierusalim ? Eu voi raspunde ca daca n-a fost ridicat Petru pe acest scaun, aceasta a facut-o Iisus Hristos ca sa-l statorniceasca sa fie invatatorul lumii intregi"

Si iarasi:

"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."

(aici se refera la episodul de la Cina cea de Taina, cand Petru face altuia semn sa intrebe, prin contrast cu episodul comentat)

Si iarasi:

"Cum Domnul i-a prezis lucruri mari lui Petru, cum i-a incredintat lui conducerea intregii lumi, i-a prezis lui martiriul pe care trebuia sa-l sufere, i-a dat lui mai mari dovezi de iubire decat celorlalti ucenici ai sai..."



Pentru cine doreste, textul se afla aici: http://www.scribd.com/doc/3266893/sf...lia-de-la-ioan la pagina 496.

Sa luam aminte !

Last edited by Erethorn; 04.05.2011 at 12:40:02.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35