Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 04.05.2011, 18:56:14
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Trebuie sa recunosc ca sunt putin cam derutat sa constat ca un romano-catolic atat de militant ca dumneata nu are o intelegere la fel cu a mea asupra unor notiuni de baza ale credintei crestine cum ar fi de exemplu Adevarul si Evanghelia.
Uite, am corectat pentru dumneavoastra. Acum e bine.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca pentru dvs. diferentele intre romano-catolicism sunt absolut minore si sustineti ca de fapt propovaduiti pe acelasi Hristos si aceeasi Evanghelie?
Diferentele de Traditie, liturgica, dogma, sunt majore. Evanghelia si Hristos sunt aceleasi. Il propavaduim altfel, deoarece Magisteriul Bisericii Catolice nu este de acord cu teologia protestanta, dar il propavaduim pe acelasi.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sustineti oare, daca inteleg bine ca ereticii au si dau martiri?
Da, asa sa intelegeti. Si sa-i invidiati, in masura in care se poate invidia crestineste, pe cei care isi dau viata pentru numele Mantuitorului.

Sigur,BC nu va canoniza un baptist. Dar nu pentru ca nu a murit o moarte de martir, ci pentru ca nu a fost catolic. Ceea ce nu inseamna ca marturia lui este mai putin importanta pentru crestinism in general, iar felul in care va fi primita marturia lor in Cer nu tine de ce scrie pe certificatul de botez.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum se face ca din moment ce sunteti atat de apropiati si le recunoasteti meritele nu sunteti in comuniune euharistica si refuza sa va impartaseasca adevarul de credinta, unii incapatandu-se sa-l numeasca pe Papa, Antihrist?
Este o intrebare tendentioasa, genul in care se pare ca va specializati. Generalizati si extrapolati dupa voia inimii, numai adevarul, saracul, ramane undeva in umbra.

Evident ca nu le recunosc meritele celor care, cu buna stiinta, sunt in schisma si erezie, sau celor care cu buna stiinta promoveaza dezbinarea si ura intre crestini.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta este. Unde s-a putut, cu ajutorul si ingaduinta lui Dumnezeu, ortodoxia a ajuns. :)
Dumnezeu ii ajuta pe cei care se ajuta singuri. Corect. In majoritatea locurilor, sub forma Bisericii Romano Catolice :)

Cu o limba liturgica comuna care sa asigure catolicitatea.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care ar fi limba liturgica comuna la catolici?
Nu se face ea in limba natiunii respective?
Limba oficiala, liturgica si administrativa, a Bisericii Catolice este latina. Folosirea limbii vernaculare in Liturghie este permisa, nu impusa.

In situatiile in care se savarseste o singura Liturghie (Pasti, Craciun) iar congregatia este multietnica, se foloseste de multe ori latina.





Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Decizia lor, problema lor, nu se impiedica ortodoxia de ei. :)
Ei, dar problema este ca ei sunt ortodoxia. Cel putin din punctul lor de vedere. Dar de ce sa va cred pe dumneavoastra si nu pe ei ?

Pe de alta parte, interesati-va cate alte biserici sau patriarhate sunt in continuare in comuniune euharistica cu ei. Veti ramane surprins.

Last edited by Erethorn; 04.05.2011 at 19:00:07.
  #112  
Vechi 04.05.2011, 18:57:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca Piinea Euharistica se afla in multe locuri din aceasta lume este pentru ca crestinii catolici au luat foarte in serios indemnul Lui Isus: au raspindit evanghelia la toate neamurile. Ultimile cuvinte ale Domnului nostru Isus Cristos, adresate ucenicilor, inainte de Inaltarea Lui la cer, acestea au fost: sa mearga si sa propovaduiasca Evanghelia la toata faptura (toate cele 4 Evanghelii mentioneaza acest lucru). Deci, crestinii catolici au respectat Cuvintul Domnului, iar cei care lucreaza sub Harul Domnului lasa urme si roade; printre aceste roade se numara si convertirile. Iar aici ma refer si la convertirea mea (chiar daca m-am nascut catolica!). Iata cite mii de catolici s-au sacrificat pentru mine personal. Pentru ca m-au iubit inainte de a ma naste eu (construind biserici, renuntind la ei insisi pentru a deveni preoti, convertind oameni care traiau in locuri uitate de lume!) Si m-au iubit pentru ca L-au iubit pe Dumnezeu.
Nu stiu de ce am impresia ca o spuneti ca si cand doar catolicii ar fi facut lucrurile asta.

A doua la mana, catolicismul in occident de la o vreme este mai degraba decadent spre absent, in ciuda numeroaselor concesiuni pe care le-a facut pentru a face credinta "accesibila" consumismului occidental.
Ma bucur oricum ca nu le-a facut pe toate care putea sa le faca si a fost presat sa le faca.

Citat:
Si e adevarat: acolo unde e Piinea Euharistica e si Tara mea (locul in care vreau sa traiesc). Sau, cu alte cuvinte, printre putinele lucruri indispensabile in viata se afla si acesta :Sfinta Euharistie (multi dintre cei care se roaga "piinea noastra cea de toate zilele..."-se gindesc la Piinea Euharistica)
Si daca n-ati putea avea access la euharistica romano-catolica?
Ati trece la protestanti, ca dupa colegul Erethorn au acelasi Hristos, aceeasi Evanghelie, martiri si probabil si aceeasi euharistie..
  #113  
Vechi 04.05.2011, 19:08:08
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca n-ati putea avea access la euharistica romano-catolica?
Ati trece la protestanti, ca dupa colegul Erethorn au acelasi Hristos, aceeasi Evanghelie, martiri si probabil si aceeasi euharistie..
Vedeti dumneavoastra, tocmai aici e problema. Desi sustineti ca si ortodocsii si-ar fi luat la fel de in serios rolul de a raspandi Evanghelia la toata faptura, realitatea este ca la euharistia catolica este inconmensurabil mai greu sa nu ai acces decat la cea ortodoxa.

"Daca" nu reprezinta un argument, mai ales cand este contrazis de realitate.

Cand Noesisaa sau Nutucutu vorbesc despre lipsa euharistiei ortodoxe, ele exprima o realitate.

Cand dumneavoastra vorbiti despre lipa euharistiei catolice, exprimati o ipoteza.

Last edited by Erethorn; 04.05.2011 at 19:11:12.
  #114  
Vechi 04.05.2011, 19:24:02
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de ce am impresia ca o spuneti ca si cand doar catolicii ar fi facut lucrurile asta.
De doua mii de ani, continuu, catolicii sint SINGURII care au facut acest lucru cu constanta si cu rezultate.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A doua la mana, catolicismul in occident de la o vreme este mai degraba decadent spre absent, in ciuda numeroaselor concesiuni pe care le-a facut pentru a face credinta "accesibila" consumismului occidental.
Ma bucur oricum ca nu le-a facut pe toate care putea sa le faca si a fost presat sa le faca.
.
Foarte adevarat. Cu mare durere constat si eu acest lucru. Din pacate lucrul acesta e valabil si in Biserica Ortodoxa (va pot da si exemple). Este datoria noastra, si a mea si a dumneavoastra, sa ne rugam sa reinvie Biserica Lui Cristos, oricare ar fi viziunea proprie referitor la care sau cum e aceasta Biserica.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca n-ati putea avea access la euharistica romano-catolica?
Ati trece la protestanti, ca dupa colegul Erethorn au acelasi Hristos, aceeasi Evanghelie, martiri si probabil si aceeasi euharistie..
Au existat mai multe situatii in care n-am avut acces la Sfinta Liturghie romano-catolica. Am mai spus, la o sarbatoare importanta ortodoxa (sfintul Vasile), am vrut sa ascult Sfinta Liturghie intr-o minastire ortodoxa. Iar in acea manastire nu se celebra Sfinta Liturghie intr-o sarbatoare importanta. Alta data am fost la slujba ortodoxa. Preotul a observat, iar la predica pe care a spus-o la sfirsit, chiar a mentionat acest lucru: crestinii catolici si ortodocsi ar trebui sa-si dea mina, pentru ca asa spune Isus Cristos, Domnul nostru: unde doi sau trei se aduna in numele meu, sint si Eu prezent in mijlocul lor. Daca intr-o biserica sint cel putin doi oameni care Il cauta pe Isus (si nu ortodoxia, catolicismul, "adevarul", datoria etc) acolo va fi prezent si El, iar noi Il descoperim si putem vorbi cu El.

Nu as intra niciodata intr-o adunare protestanta acum, cind stiu ceva mai multe lucruri despre ei. Daca Isus a spus "Acesta e Trupul Meu" iar ei rastalmacesc aceste cuvinte simple, nu am de ce sa ascult "adevarul" lor. Deci, daca nu am biserica catolica intru intr-una ortodoxa. Daca nu am ortodoxa, stau acasa si citesc Biblia.

Last edited by nutucutu; 04.05.2011 at 19:28:45.
  #115  
Vechi 04.05.2011, 19:43:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Uite, am corectat pentru dumneavoastra. Acum e bine.
Vedem imediat cat de bine este.

Citat:
Diferentele de Traditie, liturgica, dogma, sunt majore. Evanghelia si Hristos sunt aceleasi. Il propavaduim altfel, deoarece Magisteriul Bisericii Catolice nu este de acord cu teologia protestanta, dar il propavaduim pe acelasi.
Serios?
Ia sa vedem ce le spune lor "duhul sfant" si sa-mi spuneti in care dintre afirmatii va recunoasteti din moment ce spuneti ca aveti acelasi dumnezeu si aceeasi evanghelie:

1. Nu exista Sfinte Taine, sunt o inventie catolica, inclusiv Euharistia
2. Nu exista preotia speciala, doar preotia universala
3. Papa e o inventie omeneasca din dorinta de putere si control
4. Nu exista biserica centralizata care va este atata draga, biserica este multimea credinciosilor care isi numesc dumnezeul lor "Hristos", restul detaliilor nu sunt atat de semnificative
5. Credinciosul nu trebuie sa asculte decat de ce zice vocea din capul lui, el este automat si neconditionat condus de Dumnezeu in intelegerea reperului absolut care este Biblia si numai Biblia.
6. sa mai continui?


Da, asa sa intelegeti. Si sa-i invidiati, in masura in care se poate invidia crestineste, pe cei care isi dau viata pentru numele Mantuitorului.

Citat:
Sigur,BC nu va canoniza un baptist. Dar nu pentru ca nu a murit o moarte de martir, ci pentru ca nu a fost catolic.
Ceea ce nu inseamna ca marturia lui este mai putin importanta pentru crestinism in general, iar felul in care va fi primita marturia lor in Cer nu tine de ce scrie pe certificatul de botez.
Si aveti tupeul sa ne reprosati noua ca nu privim cu ochi bun trecerea de la ortodoxie la romano-catolicism :))

Citat:
Este o intrebare tendentioasa, genul in care se pare ca va specializati. Generalizati si extrapolati dupa voia inimii, numai adevarul, saracul, ramane undeva in umbra.
Ramane in umbra pentru ca refuzati sa-l vedeti.
Istoric vorbind, unul din motivele care a nascut protestantismul a fost antipatia fata de papalitate si pretentia acestei institutii de a controla tot ce misca nu doar religios cat si politic.

La ora actuala, in ceea ce ii priveste pe protestanti, antipatia a ramas.
Nu cunosc vreo unul la care "duhul sfant" ala personal de care face caz sa-i fi spus ca si romano-catolicului ca in duh si adevar Papa este loctiitorul lui Hristos pe Pamant.

Citat:
Evident ca nu le recunosc meritele celor care, cu buna stiinta, sunt in schisma si erezie, sau celor care cu buna stiinta promoveaza dezbinarea si ura intre crestini.
Si de unde stiti ca sunt sau nu cu buna stiinta sau nu in erezie?

Citat:
Dumnezeu ii ajuta pe cei care se ajuta singuri. Corect. In majoritatea locurilor, sub forma Bisericii Romano Catolice :)
Cum am spus, romano-catolicii au ca si protestantii, modul lor propriu si amuzant de a percepe ortodoxia si mai ales de a se impana cu ea. :)

Citat:
Cu o limba liturgica comuna care sa asigure catolicitatea.
Deci catolicitatea este asigurata de o limba care nu o cunoaste majoritatea.
Scuze, dar nu vad logica.

Citat:
Limba oficiala, liturgica si administrativa, a Bisericii Catolice este latina. Folosirea limbii vernaculare in Liturghie este permisa, nu impusa.
Deci, de dragul limbii latine pe care nu o inteleg probabil nici macar 1/10000 romano-catolici, o considerati esentiala pentru unitatea bisericii.
Interesant.

Citat:
In situatiile in care se savarseste o singura Liturghie (Pasti, Craciun) iar congregatia este multietnica, se foloseste de multe ori latina.
Decat sa intelaga majoritatea ceva, mai bine sa nu inteleaga nimeni nimic. :)

Citat:
Ei, dar problema este ca ei sunt ortodoxia. Cel putin din punctul lor de vedere. Dar de ce sa va cred pe dumneavoastra si nu pe ei ?
Pentru ca la ora actuala singura optiune pe care o aveti este sa va credeti pe dvs. :)

Citat:
Pe de alta parte, interesati-va cate alte biserici sau patriarhate sunt in continuare in comuniune euharistica cu ei. Veti ramane surprins.
Ei care?
  #116  
Vechi 04.05.2011, 20:01:05
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, dar as vrea sa nu intru in detalii mai amanuntite.
Daca da,atunci sa inteleg ca afitmatiile tale,cum ca unde locuiesti NU poate fi vorba de BISERICA ORTODOXA SAU DUHOVNIC,sunt caracteristice catolicilor,sau sa imi fie cu iertare,sa le iau tot ca pe o cadere a ta ,caci din cate stiu eu la ROTTERDAM exista o BISERICA ORTODOXA ROMANA,DECI AFIRMATIA TA ESTE FALSA.

Luand in considerare faptul ca OLANDA este o tara unde duhurile necurate sunt la ele acasa,si nu cred ca un om ar putea sa stea drept acolo mai ales fara indrumarile si rugaciunile unui duhovnic,nu ma mira faptul ca esti pe cale sa faci cea mai mare greseala din viata ta.

Inca o intrebare,daca tot ai deschis topicul,poti sa imi spui daca sti ceva despre biserica old catolica din Olanda,care dupa cum ii suna numele cred ca(nu sunt sigur) sa rupt din BISERICA ROMANO CATOLICA?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #117  
Vechi 04.05.2011, 20:09:09
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mda, Alin, deci tocmai ai mai dat un exemplu de vorbe grele. Daca nu le mai discerni ai o problema.
Spuneai ca nu ai ce solutii sa-i oferi. Atunci, daca nu poti ajuta, fa macar lumii un serviciu si taci. Caci daca nu ajuti incurci. Si nimeni nu are nevoie de alte incurcaturi.

Ceea ce pare la suprafata vorbe grele, pe dinauntru e altceva. Dar daca nu discernem, intr-adevar avem o problema.

Ortodocsii adevarati se cam ambaleaza si dau cu bata peste mana cand vad pe vreunii ca vor sa bea otrava desi pe sticla scrie „apa minerala”.
Desigur, unii ii vor taxa ca lovesc cu bata, nicidecum nu vor multumi ca li s-a aratat pericolul.
De aceea unii ortodocsi sunt perceputi brutali, duri si caustici.

Prieten e cel care il trage de maneca pe altul (chiar si brutal) cand il vede pe marginea prapastiei pe care o ignora.
Dupa ce s-a depasit faza critica si dura de pe marginea prapastiei, isi va arata si latura blanda de ortodox. Desigur, nelasandu-l sa se imbete cu apa chioara. Deocamdata e setat pe „ Achtung! Achtung!”

Apropo de „chemati si alesi”, sunt destui care cauta chiar asiduu, exemplare critice gen AlinB care, fara sa-ti incalce libertatea, nu te lasa sa te imbeti cu apa rece si sa te auto-amagesti cu autosugestii.

Unii chiar l-ar angaja. AlinB face treaba asta pe gratis, pe consumul lui nervos si tot el si-o ia in freza, cum se zice! Noroc ca are perseverenta de Don Quijote in lupta cu morile de vant.

Evident, fiecare percepe critica fie constructiv, fie destructiv. Depinde de acuitatea/somnolenta constiintei si de ce anume vrei: fie sa-ti vezi erorile pe care le sfidezi inconstient, fie sa ramai in continuare adormit in autosuficienta.

Doar cei nemultumiti de propria constiinta auto-critica, doar cei constienti ce mare pericol e sa ne auto-sabotam singuri, singurei vor avea urechile desfundate la critica dureroasa.

Hristos Domnul sa ne destupe la minte pe toti si sa ne desfunde urechile.
  #118  
Vechi 04.05.2011, 20:31:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sincer, n-as vrea sa-mi afisez viata pe un forum public. :)

Dar da, sigur ca au fost si lucruri mai rationale. Am intors imaculata conceptie pe toate fetele, am citit tot felul de opinii, si am ramas la concluzia ca fie ingerul a mintit sau Sf. Luca a gresit cand a spus/scris " Bucura-te Marie cea plina de har, Domnul este cu tine!" , fie dogma imaculatei conceptii este adevarata. Fiindca nu pot sa inteleg cum anume cineva poate sa fie si plina de har si cu pacatul originar pe suflet...Sigur, o problema este ca cel putin o parte din teologia ortodoxa, in special cea occidentala si din ultimii 50 de ani pare sa nu mai creada in pacatul proto-parintilor care nu poate sa lase un om sa fie in deplinatatea harului lui Dumnezeu. Dar daca nu ar fi asa, de ce s-ar grabi oamenii, de sute si sute de ani, sa-si boteze copii inca de foarte mici...toata lumea stie: ca sa i se ierte pacatul originar (si ca sa devina membru al Bisericii, copil adoptat al lui Dumnezeu, dar lumea stie de pacatul originar care nu te lasa sa intri in rai daca mori, chiar daca ai doar 2 zile de viata). Pai daca nu poti sa intri in rao datorita pacatului original....cum anume ar fi putut sa fie Sf. Fecioara "plina de har?" Ergo.......Aceasta este doar un rezumat, foarte pe scurt, al rationamentului si cercetarii mele. Ah, inca ceva, imnografia ortodoxa o numeste pe Maica Domnului "noua Eva." Eva nu a fost creata de Dumnezeu cu pacatul originar, a fost creata curata, imaculata, neprihanita. Vechi Eve, chiar foarte pioase si foarte apropiate de Dumnezeu mai existasera in Vechiul Testament..
"Dogma cu pacatul originar" e o neo-absurditate,nu e prezenta la Sfintii Parinti rasariteni.
Iata ce zice Sfantul Ioan Damaschinul despre asceza ca se vede de aci:
"Dacă ramânem în starea naturală suntem în virtute; dacă ne abatem
de la starea naturală, adică de la virtute, și venim la cea contra naturii,
ajungem în viciu.

Pocăința este întoarcerea, prin asceză si osteneli, de la starea cea
contra naturii la starea naturală și de la diavol la Dumnezeu.
"
Si mai jos,ca sa fie oleaca mai clar:
"Iar asceza și ostenelile acesteia n-au fost născocite pentru a dobândi virtutea, adusă din afară, ci pentru a da la o parte viciul străin si contra firii, după cum si rugina nu este ceva firesc, ci ceva care se depune din pricina neglijenței; prin muncă, însă, o îndepărtăm si dăm la iveală strălucirea naturală a fierului."

E destul de inteles ca Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu mostenea urmarile pacatului,iar nu pacatul originar, in sensul ca avea trupul coruptibil,cand s-a nascut,ca avea nevoie de mancare si apa,etc.
Dar ce s-a intamplat mai apoi in templu cu Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu nu se mai stie.
Cert este ca iudeii tineau fecioare la templu,ca sa se gaseasca una fara de pacat din care sa se intrupeze Dumnezeu Cuvantul,ca stiau proorocia.

Nu "pacatul originar" nu te lasa sa intri in Rai ci Satana si ceilalti draci ca doar zice la Sfanta Scriptura
" și a pus heruvimi și sabie de flacără vâlvâitoare, să păzească drumul către pomul vieții."
Adica Dumnezeu a ingaduit lui Satana si celorlalti draci sa nu mai lase pe oameni sa mearga la Rai.
Si Sfantul Atanasie cel Mare zice ca Dumnezeu Iisus Hristos a curatat vazduhul de rautatea dracilor.
In acele 3 zile cat a fost adormit (mort).
S-a si pogorat la Iad cu sufletul Dumnezeu Iisus Hristos in acele 3 zile si a propovaduit celor de acolo.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
  #119  
Vechi 04.05.2011, 20:32:25
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Daca da,atunci sa inteleg ca afitmatiile tale,cum ca unde locuiesti NU poate fi vorba de BISERICA ORTODOXA SAU DUHOVNIC,sunt caracteristice catolicilor,sau sa imi fie cu iertare,sa le iau tot ca pe o cadere a ta ,caci din cate stiu eu la ROTTERDAM exista o BISERICA ORTODOXA ROMANA,DECI AFIRMATIA TA ESTE FALSA.
Sigur, doar ca eu nu stau in Rotterdam, stau in cealalta extremitate a tarii. Si sigur, va suna materialist ce spun, dar trebuie sa iau trenul pana acolo, ceea ce inseamna cam 25 de euro/excursie, 2.5-3, cel putin, ore pe drum. Acesta este un aspect al problemei. Apoi slujbele sunt dupa un orar ciudat. Ex., pentru luna iunie:
IUNIE 2011
Joi, 2, orele 15:00' (Înălțarea Domnului)
Luni, 13, orele 11:00' (Rusaliile - Sf. Treime)
orele 15:00' (Concert de muzică clasică)
Vineri, 24, orele 18:00' (Nașterea Sf. Ioan Botezătorul)
orele 12:00'-16:00' (Spovedanii)
Miercuri, 29, orele 18:00' (Sf. Apostoli Petru și Pavel)

Nici macar o data duminica. Daca ma spovedesc vineri dupa-amiaza, cand ma impartasesc? Ca nu este Sf. Liturghie pana miercuri...si poate miercuri la ora 18 trebuie sa fiu in alta parte...Nu mananc nimic pana la ora 18? Sau cum functioneaza treaba? Apoi mai este frumosul mesaj pe udneva pe site unde scrie ca preotul nu ofera nici un fel de servicii religioase (sfintiri, nunti, botezuri, spovedanie...) celor care nu sunt membri cotizanti ai parohiei, cu plata la zi. Hmmmm, deci trebuie sa platesti ca sa ti se ierte pacatele? Hmmmm. Parca si BO spunea ca e universala si pentru toata lumea...nu un club exclusivist. Sigur, probabil ca exagerez, nici nu am intrebat cum este. Probabil ca preotul o sa iti asculte spovedania si fara sa se uite in lista de membri si caietul de cont.

Dar din nou, NU din aceasta cauza se intampla conversia mea. Am fost in conditii si mai "vitrege."

Citat:
Luand in considerare faptul ca OLANDA este o tara unde duhurile necurate sunt la ele acasa,s
Dupa cum spune si Sf. Apostol, cateodata acolo unde prisoseste pacatul, prisoseste si harul...

Nu stiu nimic despre vechii catolici in afara de ce e pe wikipedia. Nu ma intereseaza...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #120  
Vechi 04.05.2011, 20:53:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation 119 mesaje doar pe threadul acesta, intr-o singura zi!!

Nu am cum sa nu ma intreb, oare pe un forum catolic, daca un catolic anunta ca trece la ortodocsi, tot acelasi tip de reactii se starneau? De aversiune generala ( cu cateva exceptii), mai mult sau mai putin exprimata, fata de persoana care a dezertat?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35