Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 05.05.2011, 22:50:57
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ai dreptate, asa cum le pui motivele nu sunt justificate. Din simplul motiv ca intrarea mea in Biserica Catolica nu are absolut nici o legatura cu programul/lipsa programului bisericii romanesti din Schiedam. M-ai intrebat de ce nu merg acolo si ti-am spus motivele mele practice, dar care pot fi, daca vrei depasite. Dar nu comunitatea de la biserica din Scheidam, sau oricare alta, o caut eu, ci comuniunea cu Dumnezeu. Tocmai ca imi iau in serios mantuirea, si nu, nu caut placul meu, ci al Domnului, sau cel putin asa ar trebui sa fac, dar ce sa fac, sunt si eu om sarman si pacatos.


Ei, ca atata lucru stiu si eu. :D Nu am spus nicaieri ca preotul cu de la sine putere iarta pacatele. Preotul asculta spovedania si iarta prin puterea ce i-a fost data ("Eu, preotul si nevrednicul, prin puterea ce mi-a fost data, te iert si te dezleg"...etc). Cat despre dat bani pentru spovedanie....nah, s-a mai vazut, prin Romania cel putin. :) Si daca asa spune pe site...poate ar trebui schimbat ca sa nu inteleaga lumea gresit.



S-au rupt si din ortodoxie destui. In Romania cel putin, mai toti neo-protestantii, si sunt destui in ziua de azi, au bunici sau strabunici ortodocsi. Hmmm. Despre ce fac si ce vor pati cei care s-au rupt de Biserica lui Hristos, problema lor. Ceea ce stiu eu este ca Biserica lui Hristos nu este o desfranata si Hristos nu este mincinos. Pe Biserica Sa, cladita pe Petru, portile iadului nu o vor birui. Daca asa spune Hristos, asa cred si eu.



Ma bucur ca in 7 ani nu te-au atras spre "ei" :) Inseamna ca si eu oi avea sanse. :) Dar sincer, eu inca nu am intalnit locul in care lucruri diavolesti nu se intampla si unde nu esti pe teren alunecos. Dar "Domnul este aparatorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?"
Asa cum le pun eu motivele nu sunt justificate???!!! Oare ai emotii sau,poate remuscari? Eu am pus motivele pe care le-ai expus,impreuna cu cateva solutii care le aveai la indemana ca sa iti arat ca mofturile tale nu sunt justificate,caci mie nu poti sa imi spui ce vrei ca, stiu bine pe ce teren te afli.COMUNIUNEA CU DUMNEZEU se face numai prin DUHUL SFANT care se afla in BISERICA LUI HRISTOS pe care esti pe cale sa o parasesti,deci te lepezi de pecetea DUHULUI SFINT,si totodata de COMUNIUNEA CU DUMNEZEU.Poti sa realizezi ce esti pe cale sa faci sau,trebuie sa fiu mai explicit?

De pacatosi toti suntem,pacatosi doar ca uni incearca sa isi interiorizeze pacatosenia,caci daca o dam afara s-ar putea sa se transforme in altceva.Dar spune-mi si mie cum poti sa afirmi ca NU FACI PLACUL TAU CI AL DOMNULUI,cand NICI MACAR NU AI DUHOVNIC IN RELIGIA CARE AI FOST BOTEZATA? NU. TU NU FACI VOIA DOMNULUI,pe tine te-a luat michiduta de minte (sper sa nu te superi),CACI prin gura DUHOVNICULUI ne vorbeste DUMNEZEU ,nu prin mintea noastra ca acolo ne poate vorbi vrasmasul. Dar unde ai auzit tu ca poate cineva sa faca voia DOMNULUI fara ascultare la DUHOVNIC???????????

DA,iarasi banii, ca vai tare saracim daca le dam la preotii care se ingrijesc de sufletul nostru o suma infirma de 5-8 euro. Dar asta nu pentru spovedit,ci pentru rugaciuni.

Sa nu facem confuzie intre ''a se rupe'' o secta, de biserica si LEPADAREA DE CREDINTA . Cum adica problema lor ,caci si tu vrei sa te rupi de Biserica LUI HRISTOS caci iti repet DOMNUL a instautat o singura Biserica,CEA ORTODOXA.(vezi EFES.2:20 si I COR.3:11)

Ai obiceiul sa denaturezi ADEVARUL,caci eu nu am spus niciodata ca nu m-au tras spre ''ei'' ,oricine ar fi acesti ''ei''. Stau si ma intreb de unde le scoti? Si credema ca, nu prea ai multe sanse. IN sfarsit pot sa fiu de acord cu tine,da intradevar NU sunt locuri unde nu sunt lucruri diavolesti(inca o data eu nu am afirmat asa ceva),doar ca acolo sunt cu mult mai multe,deoarece acei oameni NU AU BISERICA LUI HRISTOS.


De cine te vei teme? Iti spun eu de cine: de judecata lui HRISTOS caci vei da raspuns in fata LUI,de ce ai parasit Biserica in CARE EL Se JERTFESTE si al carui CAP este EL Insusi,pe una in al carui cap s-au pus oamenii?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #242  
Vechi 05.05.2011, 23:09:27
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
Dar spune-mi si mie cum poti sa afirmi ca NU FACI PLACUL TAU CI AL DOMNULUI,cand NICI MACAR NU AI DUHOVNIC IN RELIGIA CARE AI FOST BOTEZATA? NU. TU NU FACI VOIA DOMNULUI,pe tine te-a luat michiduta de minte (sper sa nu te superi),CACI prin gura DUHOVNICULUI ne vorbeste DUMNEZEU ,nu prin mintea noastra ca acolo ne poate vorbi vrasmasul. Dar unde ai auzit tu ca poate cineva sa faca voia DOMNULUI fara ascultare la DUHOVNIC???????????
Culmea aberatiei, absurditatii si lipsei de logica elementara, sa critici pe cineva pentru ca se converteste la Biserica Catolica fara binecuvantarea duhovnicului ortodox.
  #243  
Vechi 05.05.2011, 23:12:47
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sau sa-i inchidem usa la un moment dat ! Sa inteleg ca dupa mai bine de douazeci de ani , deabia acum raspunzi chemarii Lui , sau deabia acum ii refuzi chemarea ? Cand ai fost in adevar , in cei douazeci de ani , sau acum in ultima perioada ?
Biserica Catolica ne invata ca Biserica Ortodoxa detine adevarul, dar nu complet. BO nu este in stare de erezie, deci intoarcerea de la BO la BC nu inseamna lepadarea de vreun neadevar sau refuzarea unei chemari, ci venirea la plenitudinea adevarului si implinirea chemarii lui Dumnezeu.
  #244  
Vechi 05.05.2011, 23:31:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Biserica Catolica ne invata ca Biserica Ortodoxa detine adevarul, dar nu complet. BO nu este in stare de erezie, deci intoarcerea de la BO la BC nu inseamna lepadarea de vreun neadevar sau refuzarea unei chemari, ci venirea la plenitudinea adevarului si implinirea chemarii lui Dumnezeu.
Iar BO despre BC viceversa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #245  
Vechi 05.05.2011, 23:32:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sa intelegeti ca a fi stalp nu e totuna cu a fi sef, sau ca un stalp poate fi mai inalt decat altul.

Eu va intreb pe dumneavoastra altceva: Ce intelegeti din citatele pe care vi le-am dat din Sfantul Ioan Gura de Aur ?

A gresit sfantul sau Petru a fost conducatorul apostolilor, cel mai mare si insemnat, limba si capul colegiului apostolic, invatatorul intregii lumi etc. ?
In primul rand am impresia, Erethorn, ca nu intelegi sensul cuvantului stâlp, atunci cand e vorba despre Apostoli. Sa vedem ce spune Sf. Ioan Gura de Aur despre acesti stâpli:

"Oare nu-l tulbura pe fiecare ascultator cuvintele acestea, ca Pavel i s-a impotrivit lui Petru, ca stalpii Bisericii s-au izbit si s-au lovit unul de celalat? Stâlpi, intr-adevar, sunt ei! Ei tin bolta credintei! Sunt stâlpi, intariturile si ochii trupului Bisericii. Sunt izvoare de bunatati, vistierii si porturi! Si orice ai spune, nimic nu poti spune pe masura vredniciei lor."

Iata-l deci pe Sf. Ioan Gura de Aur laudandu-i pe amandoi Apostolii deopotriva.

Dar ce ne spune Sf. Ioan Gura de Aur despre Sf. Apostol Petru, referindu-se la învinuirea pe care i-o aduce Sf. Apostol Pavel?

"Ce spui? Este Petru sfios si lipsit de curaj? Nu i s-a dat oare numele de Petru tocmai pentru ca era neclintit in credinta?"

(Sf. Ioan Gura de Aur, Ed. Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, pg. 61)
  #246  
Vechi 05.05.2011, 23:35:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Biserica Catolica ne invata ca Biserica Ortodoxa detine adevarul, dar nu complet. BO nu este in stare de erezie, deci intoarcerea de la BO la BC nu inseamna lepadarea de vreun neadevar sau refuzarea unei chemari, ci venirea la plenitudinea adevarului si implinirea chemarii lui Dumnezeu.
Atunci va rog sa ne spuneti care parte de adevar lipseste BO, si pe care o are BC; ar fi interesant de stiut.
  #247  
Vechi 05.05.2011, 23:44:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si totusi, povestile astea cu treceri la catolicism mie mi se par trase de par.
La fel mi se pare si mie: ecumenism dus la extremis! Cine se joaca cu focul...
  #248  
Vechi 05.05.2011, 23:50:35
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erethorn Vezi mesajul
culmea aberatiei, absurditatii si lipsei de logica elementara, sa critici pe cineva pentru ca se converteste la biserica catolica fara binecuvantarea duhovnicului ortodox.
cine a afirmat asa ceva?
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #249  
Vechi 05.05.2011, 23:53:45
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vultur77 Vezi mesajul
cine a afirmat asa ceva?
Mi se pare mie sau,este tipic catolicilor sa deformeze adevarul?? Nu, nu cred ca mi se pare caci este a doua oara cand o reprosez.
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
  #250  
Vechi 06.05.2011, 00:20:48
vultur77's Avatar
vultur77 vultur77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Locație: Maramures
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vultur77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ai dreptate, asa cum le pui motivele nu sunt justificate. Din simplul motiv ca intrarea mea in Biserica Catolica nu are absolut nici o legatura cu programul/lipsa programului bisericii romanesti din Schiedam. M-ai intrebat de ce nu merg acolo si ti-am spus motivele mele practice, dar care pot fi, daca vrei depasite. Dar nu comunitatea de la biserica din Scheidam, sau oricare alta, o caut eu, ci comuniunea cu Dumnezeu. Tocmai ca imi iau in serios mantuirea, si nu, nu caut placul meu, ci al Domnului, sau cel putin asa ar trebui sa fac, dar ce sa fac, sunt si eu om sarman si pacatos.


Ei, ca atata lucru stiu si eu. :D Nu am spus nicaieri ca preotul cu de la sine putere iarta pacatele. Preotul asculta spovedania si iarta prin puterea ce i-a fost data ("Eu, preotul si nevrednicul, prin puterea ce mi-a fost data, te iert si te dezleg"...etc). Cat despre dat bani pentru spovedanie....nah, s-a mai vazut, prin Romania cel putin. :) Si daca asa spune pe site...poate ar trebui schimbat ca sa nu inteleaga lumea gresit.



S-au rupt si din ortodoxie destui. In Romania cel putin, mai toti neo-protestantii, si sunt destui in ziua de azi, au bunici sau strabunici ortodocsi. Hmmm. Despre ce fac si ce vor pati cei care s-au rupt de Biserica lui Hristos, problema lor. Ceea ce stiu eu este ca Biserica lui Hristos nu este o desfranata si Hristos nu este mincinos. Pe Biserica Sa, cladita pe Petru, portile iadului nu o vor birui. Daca asa spune Hristos, asa cred si eu.



Ma bucur ca in 7 ani nu te-au atras spre "ei" :) Inseamna ca si eu oi avea sanse. :) Dar sincer, eu inca nu am intalnit locul in care lucruri diavolesti nu se intampla si unde nu esti pe teren alunecos. Dar "Domnul este aparatorul vietii mele, de cine ma voi infricosa?"
http://hristosesteortodox.wordpress.com/
__________________
Caci trei sunt care marturisesc in cer:Tatal,Cuvantul si Sfantul Duh,si Acestia trei UNA sunt.http://www.youtube.com/watch?v=eAQhw...eature=relatedhttp://www.youtube.com/watch?v=7ERVv...eature=related
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 22:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 13:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 15:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 18:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 19:36:35