Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.02.2015, 21:17:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu exista o interdictie a catolicilor de a tine post mai aspru. Dimpotriva, bunul Dumnezeu apreciaza pe toti credinciosii care fac mai mult decat minimul necesar pentru mantuire.

Mie imi pare bine ca stacheta la catolici e plasata undeva jos si oricine poate trece deasupra ei. Unii isi propun sa-i daruiasca lui Dumnezeu mai mult si trec cu mult deasupra ei. Dar nimeni nu poate spune ca Biserica cere oamenilor lucruri asa de grele, incat nu pot fi indeplinite. Biserica Universala inseamna Maica Universala. Nu numai pentru calugari si laici cu stomac tare. La catolici e pe principiul "Biserica cere putin, dar indeamna la mai mult"

Dimpotriva, imi pare ca la ortodocsi stacheta e plasata foarte sus. Atat de sus, incat numai o foarte mica parte dintre ortodocsi tin postul dupa cerintele Bisericii lor. Cei mai multi cad in pacat. Unii dintre cei care cad in pacat se leagana cu iluzia ca a nu tine post nu este pacat. Altii tin doar cateva zile din post, cu gandul ca se vor spovedi si le va ierta Dumnezeu. Ceea ce este, in mod evident, un pacat contra Spiritului Sfant. Dar cei mai multi pur si simplu refuza sa tina postul, zicand ca "popii astia" nu sunt in drept sa le spuna lor ce sa nu manance. E adevarat, numarul mare de preoti de mir ortodocsi burtosi si gusati predispune la asemenea ganduri care duc la pacatul neascultarii.

Pe vremuri, regulile de post din cele doua Biserici Apostolice coincideau. Regulile de acum si dintotdeauna din Biserica Ortodoxa au fost reguli care erau si in Biserica Catolica pana relativ recent. Dar Biserica Catolica a observat ceva ce Biserica Ortodoxa refuza sa vada, preferand sa stea cu capul in nisip: de vreun secol incoace, tot mai putini oameni tin postul. Unii, fiindca au pur si simplu mai putina credinta. Altii, fiindca a nu tine post in sec XXI inseamna a fi ca toata lumea, pe cand in sec al XIX-lea a tine post insemna a fi ca toata lumea. Poate rezistenta la ispite ne-a scazut, poate ispitele insele sunt mai mari. In sfarsit, poate din cauza ca se munceste mai mult decat in oricare secol anterior. Marile posturi erau plasate in perioadele cand agricultorii, ocupatia cea mai frecventa odinioara, nu lucrau in campanie la camp. In Postul Craciunului taranii erau: ei la bricolat prin casa si pe langa casa, ele la tors si scarmanat pe la sezatori. Astazi, cand trebuie sa pleci la servici la 7 si sa vii seara, stors de puteri, e mai greu sa tii post dupa aceleasi reguli ca atunci.
Deci, dintr-un motiv sau altul, Biserica Catolica a observat, cu durere, ca tot mai putini oameni tin post si tot mai multi cad in pacatul de moarte al nerespectarii postului. Si, cum scopul fundamental al Bisericii Catolice este mantuirea oamenilor, daca s-ar putea a tuturor oamenilor, a redus considerabil povara pe care credinciosii ei trebuie sa o duca. Argumentul ca exact in vremuri de mai slaba credinta e nevoie de mai multa penitenta, adica de mai mult post este, si el, foarte valabil. Biserica Catolica indeamna (dar nu obliga) la post mai mult si mai aspru, la forme dincolo de limitarea doar a mancarii. Si ea are, in interiorul ei, multi mistici postitori. Dar nu e o Biserica doar a calugarilor. Are in vedere si mantuirea fierar-betonistilor, instalatorilor, liceenilor din internate, studentilor din camine care mananca la cantina, a managerilor si profesorilor navetisti. Toti acestia ar fi avut mari sanse sa fie suflete pierdute daca Biserica Catolica ar fi mentinut regulile la acelasi nivel.

Multumesc lui Dumnezeu ca acum pot tine postul asa cum mi se cere. Pe vremea cand eram ortodox, am reusit o singura data sa tin Sfantul si Marele Post, in rest pacatuiam sistematic, ratand zile sau chiar saptamani de post, amagindu-ma mereu cu scuze si indulgente auto-acordate si parandu-mi-se, chiar si asa, ca sunt un adevarat traitor ortodox fata de vecinii ortodocsi carora le sfaraiau jumarii in cratite in toate zilele de post.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.02.2015 at 21:27:01.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.02.2015, 21:45:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu exista o interdictie a catolicilor de a tine post mai aspru. Dimpotriva, bunul Dumnezeu apreciaza pe toti credinciosii care fac mai mult decat minimul necesar pentru mantuire.

Mie imi pare bine ca stacheta la catolici e plasata undeva jos si oricine poate trece deasupra ei. Unii isi propun sa-i daruiasca lui Dumnezeu mai mult si trec cu mult deasupra ei. Dar nimeni nu poate spune ca Biserica cere oamenilor lucruri asa de grele, incat nu pot fi indeplinite. Biserica Universala inseamna Maica Universala. Nu numai pentru calugari si laici cu stomac tare. La catolici e pe principiul "Biserica cere putin, dar indeamna la mai mult"

Dimpotriva, imi pare ca la ortodocsi stacheta e plasata foarte sus. Atat de sus, incat numai o foarte mica parte dintre ortodocsi tin postul dupa cerintele Bisericii lor. Cei mai multi cad in pacat. Unii dintre cei care cad in pacat se leagana cu iluzia ca a nu tine post nu este pacat. Altii tin doar cateva zile din post, cu gandul ca se vor spovedi si le va ierta Dumnezeu. Ceea ce este, in mod evident, un pacat contra Spiritului Sfant. Dar cei mai multi pur si simplu refuza sa tina postul, zicand ca "popii astia" nu sunt in drept sa le spuna lor ce sa nu manance. E adevarat, numarul mare de preoti de mir ortodocsi burtosi si gusati predispune la asemenea ganduri care duc la pacatul neascultarii.

Pe vremuri, regulile de post din cele doua Biserici Apostolice coincideau. Regulile de acum si dintotdeauna din Biserica Ortodoxa au fost reguli care erau si in Biserica Catolica pana relativ recent. Dar Biserica Catolica a observat ceva ce Biserica Ortodoxa refuza sa vada, preferand sa stea cu capul in nisip: de vreun secol incoace, tot mai putini oameni tin postul. Unii, fiindca au pur si simplu mai putina credinta. Altii, fiindca a nu tine post in sec XXI inseamna a fi ca toata lumea, pe cand in sec al XIX-lea a tine post insemna a fi ca toata lumea. Poate rezistenta la ispite ne-a scazut, poate ispitele insele sunt mai mari. In sfarsit, poate din cauza ca se munceste mai mult decat in oricare secol anterior. Marile posturi erau plasate in perioadele cand agricultorii, ocupatia cea mai frecventa odinioara, nu lucrau in campanie la camp. In Postul Craciunului taranii erau: ei la bricolat prin casa si pe langa casa, ele la tors si scarmanat pe la sezatori. Astazi, cand trebuie sa pleci la servici la 7 si sa vii seara, stors de puteri, e mai greu sa tii post dupa aceleasi reguli ca atunci.
Deci, dintr-un motiv sau altul, Biserica Catolica a observat, cu durere, ca tot mai putini oameni pot tine post si tot mai multi cad in pacatul de moarte al nerespectarii postului. Si, cum scopul fundamental al Bisericii Catolice este mantuirea oamenilor, daca s-ar putea a tuturor oamenilor, a redus considerabil povara pe care credinciosii ei trebuie sa o duca. Argumentul ca exact in vremuri de mai slaba credinta e nevoie de mai multa penitenta, adica de mai mult post este, si el, foarte valabil. Biserica Catolica indeamna (dar nu obliga) la post mai mult si mai aspru, la forme dincolo de limitarea doar a mancarii. Si ea are, in interiorul ei, multi mistici postitori. Dar nu e o Biserica doar a calugarilor. Are in vedere si mantuirea fierar-betonistilor, instalatorilor, liceenilor din internate, studentilor din camine care mananca la cantina, a managerilor si profesorilor navetisti. Toti acestia ar avea mari sanse sa fie suflete pierdute daca Biserica Catolica ar fi mentinut regulile la acelasi nivel.

Multumesc lui Dumnezeu ca acum pot tine postul asa cum mi se cere. Pe vremea cand eram ortodox, am reusit o singura data sa tin Sfantul si Marele Post, in rest pacatuiam sistematic, ratand zile sau chiar saptamani de post, amagindu-ma mereu cu scuze si indulgente auto-acordate si parandu-mi-se ca sunt un adevarat traitor ortodox fata de vecinii ortodocsi carora le sfaraiau jumarii in cratite in toate zilele de post.
Este adevarat,multumim pt ati impartit cu noi...dar este experienta dvs unica iar aceasta nu devine o regula pt toti ortodocsii.

Multumesc lui Dumnezeu,in familia mea am postit de mic copil(in jur de 7-8 ani) in fiecare vineri , Saptamana Mare a Postului Pastelui si ultima saptamana din Postul Craciunului.Am postit si pe perioada liceului ,si dupa ce am inceput sa lucrez mancand covrigi si mere la serviciu.
Ce usor postesti ca si copil sau tanar fara prea multe pacate!!!

Acum este mai greu cu toate pietrele legate de gat,chiar daca nu mananc carne poftesc paine cu unt,rosii cu branza,ciocolata sau un pahar de vin rosu...

Postul in BO este o optiune pt"olimpici",un fel de antrenament pt cei care vor sa se complice mai mult...Insa ramane o jertfa intre om si Dumnezeu,intelegandu-se ca nu este obligatorie sau o arma cu care-I torturam pe toti ortodocsii.Fiecare isi decide nivelul.

Nu stiam ca este pacat sa nu postesti...Dar stiu ca putem sa-i aducem ofrande lui Dumnezeu si prin alte cai:milostenie,smerenie si iubirea aproapelui.
Desigur cei care nu pot renunta la unele alimente,pot allege sa manance mai putin adica sa reduca cantitatile sau sa renunte la TV,retele de socializare,diverstisment etc

Mie din contra imi pare ca omul,prin natura sa decazuta- animala si vicleana,nu are de gand sa urce stacheta;daca ii ceri putin,se va multumi cu putin si nu va dori sa schimbe asta ba chiar vor miscora si minimul= dovada catolicii americani!
Trebuie sa ceri foarte mult pt ca sa ajungi la niste niveluri cat de cat satisfacatoare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.02.2015 at 07:14:08.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.02.2015, 22:26:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tare mi-e că în curând BC o să se modernizeze și mai mult...
De parcă Biserica trebuie să se dea după oameni, nu oamenii să fie în Biserică...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.02.2015, 09:49:09
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deci, dintr-un motiv sau altul, Biserica Catolica a observat, cu durere, ca tot mai putini oameni tin post si tot mai multi cad in pacatul de moarte al nerespectarii postului.
Observatia e bună că oamenii moderni nu prea mai tin posturile, dar de unde până unde este ăsta păcat de moarte?
Parcă si zicea Sf. Apostol Pavel pe undeva, că cel care mănâncă de dulce să nu-l judece pe cel care tine post, si viceversa.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.02.2015, 10:10:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Parcă si zicea Sf. Apostol Pavel pe undeva, că cel care mănâncă de dulce să nu-l judece pe cel care tine post, si viceversa.
"A nu judeca" are alt sens. Nerespectarea postului este pacat de moarte. Se iarta numai prin spovada. Luati un indreptar de spovada ortodox si va lamuriti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.02.2015 at 10:17:03.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.02.2015, 22:01:52
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Îndreptarele de spovedanie sunt anacronice. De pildă cel al pr. Nicodim Măndită, cel mai cunoscut, are destule precizări depasite si chiar ridicole. Nu în asta constă ortodoxia.

https://docs.google.com/file/d/0B-Wh...cWs/edit?pli=1
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.02.2015, 01:13:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Îndreptarele de spovedanie sunt anacronice.
Nu exista moda in morala. Ceea ce a fost pacat ieri, este pacat si azi. Ceea ce a fost virtute ieri, este virtute si azi. Biserica are depline puteri de a schimba regulile postului in functie de binele credinciosilor, are depline puteri de a schimba disciplina ecleziala, ritualul liturgiei, sau organizarea ei, putand introduce institutii noi sau suprima cele vechi. Dar nu are nici cea mai mica putere de a schimba nici credinta, nici morala. In ceea ce credeau parintii nostri precum si cei dinaintea lor, pana la Sfintii Parinti si Apostoli, in aceea credem si noi. Ceea ce ei considerau bun ori rau, tot asa consideram si noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.02.2015, 07:19:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Mda, ce să mai, suntem tot pe-acolo ca si crestinii apostolici..

De la 10 porunci am ajuns la îndreptare de spovedanie cu sute de puncte, unele frizând ridicolul.


77. Mi-am lepădat prin radere, podoaba bărbătească,
(barba și mustățile), aruncându-le la gunoi
ca să apar mai tânăr, după voia veacului acestuia.

78. M-am pudrat, m-am parfumat, m-am spălat cu
săpunuri parfumate ca să fiu atrăgătoare trupește.

90. Am purtat inele în degete în afară de ziua în
care m-am cununat.

54. Mi-am făcut semnul Sf. Cruci cu capul acoperit
când am trecut pe lângă Sf. Biserică

115. Am crezut rău că cei care se împărtășesc mor,
și de aceea nu-i bine să se împărtășească cineva, ca
să nu moară.

300. Am stat la îndoială cu sufletul meu când trebuia
să zic: "€žda" sau "€žba".

318. Mi-am împodobit casa cu obiecte luxoase.

319. Ca femeie mi-am retezat, ba chiar mi-am și
tuns părul capului după moda veacului acestuia...
L-am aranjat pentru a robi inimile tinerilor.

320. Am purtat rochie scurtă, ori prea lungă. Am
purtat pantofi și ghete cu tocuri înalte.

431. Din lenevire sau din rea obișnuință, în loc de
"€žIisus" și de "€žDomnul nostru Iisus Hristos", am pronunțat,
scris, numai "€žIsus" si "€žDomnul Isus", după
cum obișnuiesc sectarii. Așijderea, tot din lenevire și
obișnuință, am retrogradat în rugăciuni și cântări pe
Maica Domnului, rostind în loc de: "žBucurate, Maică,
pururea Fecioară" cu îngerii și cu Sfinții, "€žBucurate,
mireasă, pururea Fecioară".'

Multe cirese sunt pe tort !!

Last edited by mirela.t; 22.02.2015 at 21:42:40.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.02.2015, 10:44:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mirela,

Este normal ca cele zece porunci sa fie dezvoltate, pentru ca poporul lui Dumnezeu sa inteleaga mai bine care anume aspect din viata de toate zilele este pacat si ce nu. In functie de o epoca sau alta, aceasta intelegere poate diferi, fiindca fiecare epoca vine cu normele ei. Norme scrise sau, in majoritatea cazurilor, nescrise.

Majoritatea punctelor citate se refera la modestie. Dar ce inseamna, mai exact, "immodest dressing" difera de la o epoca la alta. De la un spatiu geografic la altul. Ceea ce nu difera, ci ramane invariant este principiul: "immodest dressing" este un pacat.

Au fost timpuri si spatii cand a-ti rade barba era "out of norm". Au fost timpuri si spatii cand a-ti lasa barba era "out of norm". Pe columna lui Traian ii deosebim usor pe stramosii nostri daci de stramosii nostri romani: unii au barba, ceilalti nu. Indreptarul de spovada citat a fost editat intr-o epoca in care a-ti rade barba era "out of norm", sub influenta rasariteana. Astazi traim mai mult sub influenta apuseana. Pantalonii sunt admisi astazi, portul lor nu mai e "pacat", intrucat nu mai sunt "immodest dressing". A fost o vreme, in spatiul actual al Romaniei, in care nu numai femeile, dar nici barbatii nu purtau pantaloni. Dumnealui boier Dinicu Golescu, in vizita la casele de nebuni din Viena unde vroia sa se inspire luand modelul, a fost rugat diplomatic sa-si dea jos caftanul, fiindca vestimentatia lui sui generis (pentru vienezi) ii agita pe cei internati acolo. Boierul a refuzat, la randul lui justificat: inlocuirea caftanului cu pantaloni si veston era in afara normelor boieresti. Nu mai departe de acum 150 de ani, Poetul National ia in tarbaca pe tinerii care vin de la Paris sa ne invete la gat cravatei cum se face nodul. Astazi, cravata e norma. Daca vrei sa provoci scandal in biserica, imbracandu-te imodest, astazi iti pui lavaliera sau jaboul. Sau camasa lunga si itarii. Ori caftanul boieresc. Principiul a ramas, aplicarea normelor difera. Iar principiul este: sa nu provoci scandal (= piatra de poticnire) in societate si, mai ales, la biserica.

Acuma, sa revenim la post. Constatam o deosebire intre aplicarea normelor in privinta vestimentatiei si cea in privinta postului. In primul caz, avem ceva care este in afara competentelor Bisericii si care e guvernat de regulile vagi, nescrise, ale bunului simt comun. In cazul al doilea avem ceva care este in cadrul limitelor de competenta ale Bisericii si care e guvernat de reguli precise, scrise.

Ceea ce nu trebuie sa mancati astazi este mentionat in calendarul dv. Ceea ce nu trebuie sa imbracati astazi nu este mentionat in calendarul dv.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.02.2015 at 15:58:16.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2015, 19:30:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Zilele trecute a fost pe site un articol foarte frumos despre post. Nu-l mai gasesc. Era un fragment dintr-o carte a parintelui Paraianu (sper sa nu gresesc).
Ah, l-am gasit:

http://www.crestinortodox.ro/post/pr...ui-147942.html

Este cel mai frumos articol despre post.
Am sa vad si cartea din care este citat.

"In Biserica Ortodoxă postul este obligatoriu, adică nu e așa că dacă vrei, postești, dacă nu vrei, nu postești, ci toți credincioșii sunt îndatorați să postească. Bineînțeles că sunt și categorii de oameni care nu pot posti. Asta e altceva. Primesc dezlegare cei care nu pot posti, cei care sunt în vârstă, au ajuns la neputință și nu mai au de ce să-și veștejească trupul, pentru că e deja veștejit, oamenii bolnavi care nu suportă mâncăruri de post, copiii până la 7 ani.

Sigur că sunt și oameni care nu pot posti chiar datori fiind să postească. Acum au apărut în societatea omenească niște activități, care atunci când s-au rânduit posturile nu existau și pe care nu le-au prevăzut cei ce au rânduit postul. Cei care au rânduit postul au avut în vedere mai mult activități din acestea din agricultură, de creștere a vitelor, de păstorire a oilor, activități care erau în vremea aceea, si chiar meserii, de pildă zidirea unei case. Toate acestea câte se făceau atunci le aveau în vedere, dar nu au avut în vedere de exemplu munca pe care o desfășoară oamenii în mediul toxic, acolo unde nu poți rezista cu mâncare puțină și cu mâncare slabă, pentru că înseamnă autodistrugere.

Sigur că cei care trăim astăzi știm și de alte situații în care oamenii, realmente, nu pot să postească și nu sunt vinovați pentru că nu postesc, pentru că, în realitate, nu există posibilitatea pentru ei să postească. Chiar noi înșine, dacă am avea condițiile lor, nu am putea să postim. Și atunci, ce-i de făcut? Ne spune Talasie Libianul în Filocalie că a zis Domnul Hristos: Când vă vor prigoni într-o cetate să mergeți în cetatea cealaltă. Bineînțeles că Domnul Hristos a spus acest cuvânt literar. Adică, dacă sunt prigoniți Apostolii într-o cetate, să meargă în altă cetate și să încerce să propovăduiască acolo. Așa a făcut Sfântul Apostol Pavel care, dacă a fost izgonit din Listra, s-a dus și a propovăduit în Derbe, dacă a fost izgonit din Derbe, s-a dus și a propovăduit în Atena.

Dar Talasie Libianul zice că lucrul acesta trebuie înțeles și simbolic, adică: dacă vă vor prigoni în cetatea postului, dacă nu puteți posti, refugiați-vă în cetatea rugăciunii, faceți mai multă rugăciune dacă puteți. Așa că, chiar dacă nu postește cineva, pentru că nu poate să postească, să nu-și facă probleme, să nu creadă că a căzut din dar, să nu creadă că l-a părăsit Dumnezeu, ci să facă ce poate face în condițiile lui. De exemplu, un om bolnav, care nu poate să postească, să se gândească mai mult să primească ca din mâinile lui Dumnezeu suferința pe care o are. Sau un om neputincios în a posti să-I mulțumească și să-I dea slavă lui Dumnezeu pentru neputința care a îngăduit-o Dumnezeu asupra lui. Și aceasta este tot un fel de slujire a lui Dumnezeu, pentru că slujirea lui Dumnezeu nu se face pe părți, pe zile, ci se face cu toată viața. Și atunci ce nu poți face, nu poți și ce poți face, faci în loc și de ce nu poți face."

Postul nu este un pacat. Este prevazut in ortodoxie.

Chiar azi s-a vorbit in biserica la noi despre post.
La Apostol s-a spus ce cita si Mirela din Sf. Apostol Pavel ("cel ce mananca sa nu judece pe cel ce posteste si cel cel posteste sa nu judece pe cel ce mananca. Cine esti tu sa judeci sluga altuia?..."

M-a adus efectivla lacrimi predica preotului nostru. Mi s-a parut cumva rece, automata.
Da, spunea despre post anumite lucruri, adevarate. Dar trebuie spus mai cu grija.
Ii spui unui om sa nu manance anumite lucruri cand poate el nici nu le vede decat din an in Pasti? Ca nu are, nu-si permite, sau nu are voie.
Ii spusi unui cuplu de casatoriti ca trebuie sa tina post trupesc acum si etc. Corect. Dar unii poate nu au relatii de ani de zile din anumite cauze (boala, stres, necazuri, etc.).
Ca sa nu ne mai distram, sa renuntam la aia si la aia. Cand unii vai si amar de viata lor.
Oamenii astia exista!

Postul nu consta numai in abstinenta. Sa cititi ce scrie parintele Paraianu.

Da, stacheta este pus mult prea sus si la general
Da, exista si oameni care trebuie sa se mai abtina si pentru care postul este util si bun si aduce echilibrul sanatos.

Exact ce spune Yasmina mi se potriveste si mie. Inainte posteam atat cat puteam. Tot covrigi mancam si eu la serviciu si aveam borcanelul cu fasole, sau cartofi la mine. Intr-o vreme mi-era tare rusine, pe urma m-am mutat si acolo manacam toti la fel de post. Erau alte vremuri.

Acum e tot mai greu. Din cauza de greutati, de viata asa cum este si pentru ca deja renunti la multe in mod obisnuit. Ehei...!
Sa nu judecam pe nici unul cand nu stim ce este in viata lui.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reformatorii de dinaintea Reformei Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 106 12.10.2011 18:03:59
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 01:26:11
Rusinea de dinaintea spovedaniei marianamara72 Intrebari utilizatori 7 22.06.2010 00:08:21
Harti in saptamana dupa Rusalii costel Postul 1 29.05.2010 16:35:30
URGENT: Ce inseamna harti? cris13 Impartasania (Taina Euharistiei) 6 25.03.2009 14:41:02