Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.08.2008, 22:00:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
"in general, adevaratele doamne servesc apa (plata), rareori gusta putin vin, si au intotdeauna in garderoba, pentru astfel de ocazii, asa numita little black dress. lipsa stridentei si a datului in spectacol este numitorul comun."

Pe asta din ce dulapuri prafuite ai mai scos-o, MIrela? :D Adica daca vrei sa gusti putin vin trebuie sa te ascunzi nu stiu pe unde? Hahah :D
:) nuuu, nu inseamna ca in public te prefaci ca nu bei, dar in schimb te revansezi pe ascuns... o doamna este o doamna in orice imprejurare :)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.08.2008, 23:15:59
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Inteleg sa nu te duci la onomastici, revelioane si alte petreceri, ca acolo pe drept ca sunt tot felu de ispite, dar la o nunta nu vad un motiv intemeiat sa nu te duci macar la cununia religioasa care se face in biserica.
In cazul in care te invita fratele din familia ta la nunta lui, daca esti atat de induhovnicit si crezi ca nu se cuvine tie sa te duci pentru ca te-ar sminti sau alte motive, totusi din bun simt te duci macar la cununia religioasa, iar dupa ce se termina slujba ii dai banii fratelui(cadoul), te scuzi si pleci acasa.
Perfect de acord. Nu vorbisem de cununie ci de petrecerea nuntii.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.08.2008, 13:33:16
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie

Perfect de acord. Nu vorbisem de cununie ci de petrecerea nuntii.
Ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa spun. :)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.08.2008, 16:10:21
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Adesea particip la evenimente unde tineretul si nu numai nu mai stiu cand sa spuna stop bauturii. Daca nu servesti nimic esti facut ciudat sau nesociabil. Care ar trebui sa fie comportamentul unui crestin care doreste mantuirea?

As dori sa stiu parerile vostre.
Ca si cum ar fi mereu Hristos de fata! Draga elena78, dupa postarea ta inteleg ca esti inca copila. Uite parerea mea :) Noi oamenii in general cand avem o problema, spunem celorlanti durerea noastra si atat. Primim sfaturi, incurajari sau zambete dispretuitoare in coltul gurii dar nimic din toate acestea nu va schimba consecinta faptelor noastre. Da! ne incurajeaza sau nu, ne asculta sau nu, dar decizia cat si asumarea ei ne apartine in totalitate. Imi este mila de tine ca ai pierdut un ochi dar chioara tot tu ramaii, intelegi? Iata ce spune Hristos: "Indrazniti, Eu am biruit lumea" Dar lumea pentru tine copila inseamna lumea ta interioara. Hristos ne cere sa biruim patimile noastre, nu sa aducem oamenii la credinta. Cum sa te porti? No, poarta-te astfel incat maine sa nu iti fie rusine sa iti privesti chipul in oglinda. Poarta-te astfel incat maine sa te poti intalni cu partenerii de petrecere fara sa rosesti. Poarta-te ca si cum Insusi Hristos ar fi de fata. Adesea gasesc pe forum acest tip de mesaje: ce sa fac? Mi-am pierdut prietena. Mi-am pierdut credinta. Da, e bine! Avem taria sa scriem (desi anonimatul oferit de internet nu va aduce vreodata smerenia si cainta adevarata in suflet) dar ce facem dupa ce scriem? L-ai primit pe Hristos (prin iubirea si bunatatea semenilor) dar ce faci cu El dupa? Asta e intrebarea?! Ori nu cumva scriem pentru a vedea daca mai sunt si altii care gandesc ca si noi si astfel ne indreptatim in patimi si pacate?:|
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.08.2008, 17:05:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Multi oameni isi traiesc o parte din viata ca sa-si faca greu de suportat cealalta parte a vietii.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.08.2008, 22:45:17
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Adesea particip la evenimente unde tineretul si nu numai nu mai stiu cand sa spuna stop bauturii. Daca nu servesti nimic esti facut ciudat sau nesociabil. Care ar trebui sa fie comportamentul unui crestin care doreste mantuirea?

As dori sa stiu parerile vostre.
Salut. Mi s-a intamplat si mie sa ma ia lumea la misto ca nu vreau sa beau. Si sa fiu aplaudata ca beau peste masura. Fiind timida cu putin alcool prindeam tupeu. Doar ca am realizat ca e fals. Si nu ma ajuta cu nimic sa ma dau cine nu sunt. Asa ca prefer sa raman treaza si sa caut curajul de a socializa cu lumea fara ajutoare exterioare. Chiar nu stiu ce ar trebui sa faca un crestin. Abia am reusit sa fac primul pas si sa merg la biserica. Dar stiu ca a spune nu oricarui lucru care stii ca iti face rau e de preferat chiar cu riscul de a fi luat in ras de altii. Modus in rebus. Fiecare isi stie propria masura.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.09.2008, 16:09:10
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

De fapt mie nu imi place sa beau. A trebuit sa imi pun fanta in loc de bere ca am participat la un picnic in strainatate cu personalitati si acei tineri au stat pana la 3 noaptea, ca bautura a fost gratis. Si mi-au mai si spus a doua zi ca pe mine nu m-au prea vazut la picnic...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.09.2008, 16:37:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Elena, daca cei tineri nu stiu sa se opreasca din baut, crezi ca va conta pentru ei ca ai baut un pahar? Pentru ei existi doar daca bei pana nu mai poti. Asa ca in astfel de situatii e bine sa fii altfel, sa nu bei, pentru ca si ei sunt altfel. Asta nu inseamna ca sunt impotriva sa bei putin vin. Dar e bine sa bem cu masura, nu peste masura, pentru ca altfel ne vom rani si nu vindeca, prin darurile creatiei.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.09.2008, 17:58:50
redrose redrose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citand pe Mirela "o doamna este doamna in orice imprejurare " .Unei femei ii sta bine cu capul pe umeri si cu mintea limpede ,dealtfel si barbatului .Numai ca anturajul si asa zisii "prieteni" contribuie din plin si treptat , treptat devii o victima sigura a alcoolului . Alcoolul face din cel mai bun om o fiara atunci cand e consumat in exces .Consider ca poti merge oriunde la orice petrecere si atata timp cat mintea ti-e limpede nu conteaza ce spun "ceilalti ",pentu ca tu nu esti ca ei ,iar ei nu sunt ca tine !
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.09.2008, 16:43:22
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Imparatia Cerurilor trebuie castigata "cu sila, cu lupta sau cu razboi", in functie de diferitele traduceri accesibile romanilor, dar in nici un caz nu scrie in Scriptura ca in Rai se intra baut. Spun asta, pentru ca fiecare zi trebuie traita ca fiind ultima. Si sa faci din ziua de azi o mare betie, cred ca e un lux prea mare fata de o vesnicie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Eliberarea omului sau a societatii? buterfly Generalitati 7 22.07.2010 14:46:54
miracole contemporane balaurax2 Generalitati 16 19.06.2009 20:47:54